• 2023/2024

        • 2019/2020

        •                                                                 Konkursy recytatorskie

           

                 4 lutego uczniowie klas  IV – VIII mieli okazję odsłonić karty literatury pięknej dla szkolnej publiczności. Szkolny Konkurs Recytatorski, który odbył się w tym dniu, obejmował dwie kategorie uczniów – klas IV – VI (Młodsi)  oraz VI – VIII (Starsi). Jury, jak zwykle, brało pod uwagę takie kryteria jak dobór repertuaru, dykcję, interpretację głosową tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie recytowali utwory liryczne

          oraz fragmenty prozy, a Jury było zachwycone  niezwykle pięknymi tekstami, po które młodzi ludzie sięgnęli. Przeszkodą nie była nawet długość utworów, których nauczenie się wymagało dużego wysiłku i świetnej pamięci. Po burzliwych obradach Jury wyłoniło trzech zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

           

          W kategorii Młodsi

          I miejsce zajęła Alicja Zwolińska

          II miejsce - Adrianna Paluch

          III miejsce - Karolina Kudela i Oskar Zawanowski.

           

          W kategorii Starsi

          I miejsce zajęła Maria Czekiel

          II miejsce - Hanna Kosińska

          III miejsce - Jagoda Mulek i Magdalena Graba.

           

          Następnie uczennice naszej szkoły reprezentowały dobrzykowicką społeczność podczas gminnych konkursów.

          Pierwszym z nich był Konkurs Recytatorski ,, Pegazik”, który odbył się w gminnej bibliotece w Ratowicach. Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły zostały nagrodzone przez Jury za piękną dykcję, świetną pamięć i nietuzinkową interpretację głosową tekstu.

           

          I miejsce w kategorii Młodsi zdobyła Alicja Zwoińska.

          II miejsce w kategorii Starsi – Maria Czekiel

          III miejsce w kategorii Starsi – Hanna Kosińska.

           

          Pragnę dodać, iż Alicja Zwolińska zakwalifikowała się do  etapu wojewódzkiego, który miał się odbyć w Kłodzku, ale z powodu epidemii został odwołany.

           

          Kolejny Gminny Konkurs Recytatorski dotyczył klas VII – VIII i obejmował dwie kategorie: poezję śpiewaną i recytację. 

          W tym konkursie sukces odniosła Maria Czekiel, która zakwalifikowała się do etapu powiatowego, recytując fragment prozy.

           

                                                          Gratulujemy wszystkim laureatom!

                                                     Agnieszka Stefanek

           


           

           

          Szkolna akcja: KARTKA WIELKANOCNA

           

          Dziękuję uczestnikom naszej szkolnej akcji: KARTKA WIELKANOCNA za przysłanie pięknych, ciekawych prac i życzeń – niektóre kartki są bardzo pracochłonne i pomysłowe : )

          Zapraszam wszystkich do ich obejrzenia w zakładce: Album fotograficzny, w katalogu: KARTKA WIELKANOCNA oraz do zagłosowania na tą, która najbardziej Wam się podoba. Swój głos można wysyłać do 19 kwietnia na adres: a.manka@zspdobrzykowice.edupoczta.pl

          Wystarczy napisać w treści lub tytule wiadomości: Konkurs_kartka_i numer tej, która Wam się podoba – to numer kolejności wyświetlania się zdjęć w przeglądarce Albumu fotograficznego, widoczny jest przy przeglądaniu kartek po lewej stronie: w smartfonach - u góry, w komputerach - na dole.

          Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni.

          Życzę wszystkim radosnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych! : )

          Anna Mańka


          Kampania edukacyjno -  informacyjna „Klikam z głową”

          W lutym i marcu 2020 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w prowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej kampanii edukacyjno -  informacyjnej „Klikam z głową” skierowanej do uczniów szkół podstawowych. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie korzystać z udostępnianych im narzędzi komunikacyjnych, takich jak: smartfony, tablety i komputery. Poznały sposoby, które pomogą im poradzić sobie z agresją w sieci i w jaki sposób reagować na cyberprzemoc. Dowiedziały się także o ukrytych kosztach, na jakie jesteśmy narażeni podczas wysyłania SMS-ów na numery specjalne. Każdy uczeń w trakcie prelekcji miał możliwość podzielić się swoimi przemyśleniami i wiedzą. Uczniowie obejrzeli również wymowny film, który przestrzegał ich przed wkroczeniem do zakazanych treści znajdujących się w wirtualnej przestrzeni, która może się okazać dla każdego niebezpieczna. W nagrodę za zaangażowanie w zajęcia i chęć zdobycia nowych umiejętności każdy uczestnik dostał dyplom oraz kreatywny upominek w postaci puzzli. Uczniowie otrzymali także materiały informacyjne, którymi mieli podzielić się także z rodzicami i opiekunami. Dzieciom po zajęciach towarzyszyło wiele pozytywnych emocji, chętnie rozmawiali na temat pozyskanych treści. Było to dla nich ciekawe doświadczenie, które pozwoliło w przystępny sposób nabyć niezbędną wiedzę dotyczącej bezpiecznego poruszania się w ogromie treści zawartych w Internecie.

          Daria Włodarczyk


          Wizyta weterynarza

           

          26 lutego 2020 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z lekarzem weterynarii, panią Adrianną Wawrzyniak – przedstawicielem internetowego sklepu zoologicznego FERA.PL.

                   Pani weterynarz opowiadała uczniom klas pierwszych  na czym polega jej praca i jak należy sprawować opiekę nad zwierzętami. Podczas rozmowy dzieci dowiedziały się m.in. czym należy karmić zwierzęta, zdobyły wiedzę na temat chorób zwierzaków, poznały także zasady dbania o higienę swoich pupili oraz podczas kontaktów z nimi.

          Lekarz weterynarii mówiła również o zasadach bezpieczeństwa, prawidłowej postawie w razie ataku psa oraz o konieczności szczepień. Pani weterynarz przyniosła ze sobą podstawowy sprzęt lekarski, sztucznego psa, dzięki czemu dzieci przez moment  mogły poczuć się jak prawdziwy weterynarz.

          Wielką atrakcją okazał się piesek rasy bolończyk o imieniu Drejw  przyniesiony przez mamę jednego z uczniów. Dzieci za pomocą stetoskopu mogły posłuchać bicia jego serduszka.

          Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pozwoliło uczestnikom na poznanie choć po części tego ciekawego i odpowiedzialnego zawodu.

          Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu, opowiadały o swoich pupilach i zasypywały panią weterynarz różnymi  pytaniami, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi.

          Na zakończenie dzieci otrzymały od sklepu internetowego FERA.PL prezenty w postaci różnych przysmaków dla piesków marki „Snack’n’Roll” oraz  żwirków  dla kotków marki „Aristocat”.

          Serdecznie dziękujemy pani weterynarz za dostarczenie nam tylu wiadomości i wspaniałych przeżyć.                    

                                                                                     Alina Szatny


          Odkrywamy atrakcje Tatr - zimowisko Zakopane 2020 r.

           

          W okresie od 16.02.2020 r. do 22.02.2020 r. uczniowie naszej szkoły odpoczywali na zimowisku w Domu Wypoczynkowym „Halny” w Zakopanem. Pobyt w górach był okazją do wypoczynku po trudach nauki i umożliwił dzieciom zdobywanie wiedzy i umiejętności przyrodniczych.

                   Pierwszą atrakcją wyjazdu był pobyt w Muzeum Chleba w Radzionkowie. Podczas zwiedzania wystaw muzealnych uczniowie poznali historię chleba, tradycje z nim związane oraz proces produkcji chleba dawniej i dziś. Wzięli również udział w warsztatach wypieku plecionek z ciasta chlebowego. Mieli też okazję zasiąść w drewnianych ławach dawnej szkoły, poznać historię nauczania i zwyczaje panujące w szkole przed laty, obejrzeć dawne stroje uczniów, elementarze i przybory piśmiennicze, spróbować pisania rysikami po kamiennych tabliczkach.

          W trakcie wycieczek dolinnych młodzi przyrodnicy mieli okazję podziwiać piękno krajobrazu Tatr. W drodze doliną Bystrej na Polanę Kalatówki dzieci odwiedziły stację kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz pustelnię brata Alberta. Po wędrówce ośnieżonym szlakiem turystycznym prowadzącym Doliną Strążyską wzdłuż płynącego jej dnem Strążyskiego Potoku dzieci podziwiały przepiękny widok wynurzającego się z chmur Giewontu, przypominającego sylwetkę śpiącego rycerza. Uczniowie zawędrowali też na Rusinową Poleanę, jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Zwiedzili również słynne Sankutuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr na Wiktorówkach.

          Uczniowie odwiedzili Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem, gdzie podczas spaceru edukacyjnego po multimedialnych wystawach, poznali świat flory i fauny tatrzańskiej. Uczestniczyli również w projekcji filmów pryrodniczych, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców. Była to niezwykła projekcja w technologii 3D, zapewniająca dodatkowe wrażenia, tj. podmuchy "wiatru" czy gwałtowne ruchy fotela, symulujące lawinę. Kolejną atrakcją był pobyt w sali odkryć, podczas którego dzieci znakomicie bawiły się i poznawały tajemnicę tatrzańskiej przyrody. Grając w gry komputerowe, uczyły się orientacji na mapie, rozpoznawały odgłosy zwierząt, ćwiczyły pamięć i spostrzegawczość. Dzięki grom działającym w technice Kinect mogły skakać lub biegać po lesie jak jelenie. Uczestnicy zimowiska mieli również okazję wjechać kolejką linowo - terenową na Gubałówkę skąd podziwiali roztaczającą się e sczytu poanoramę Tatr oraz doskonale widoczne położone u jej stóp, Zakopane. Po spacerze grzbietem Gubałówki doszli do Polany Szymoszkowej, skąd zjeżdżając koleją krzesełkową, powrócili do Zakopanego.

          Młodzi turyści przebywali również w Centralnym Ośrodku Sportu
          w Zakopanem i wjechali wyciągiem na skocznię narciarską „Wielka Krokiew”
          im. Stanisława Marusarza, na której odbywają się międzynarodowe zawody sportowe

          w skokach narciarskich.

          Po górskich wędrówkach odpoczywali w basenach z ogrzewaną geotermalnie wodą w Białce Tatrzańskiej. Świetnie bawili się w Parku Wodnym pływając, zjeżdżając na zjeżdżalniach, rurach, rwącej rzece. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci był kulig ośnieżonymi ulicami Olczy oraz  dyskoteka, na której można było szaleć przy dźwiękach disco-polo.

          Uczniowie odwiedzili też manufakturę Cukier Lukier Artist, gdzie wzięli udział w pokazie wytwarzania cukierków i lizaków. Mogli poczuć aromat unoszący się podczas produkcji, wykonać samodzielnie lizaka i na koniec spróbować ciepłego jeszcze cukierka.

          Dzieci obejrzały również film „Doktor Dolittle” w kinie „Giewont” w Zakopanem, przedstawiający przygody ekscentrycznego doktora Johna Dolittle, słynnego naukowca i lekarza, który wyrusza w podróż na mityczną wyspę, gdzie spodziewa się naleźć lekarstwo dla królowej . Była to wesoła, a jednocześnie pouczająca historia, że warto dbać o przyrodę i kochać zwierzęta. 

          Uczestnicy zimowiska odwiedzili również Izbę Regionalną
          w Murzasichle, gdzie przy dźwiękach muzyki góralskiej poznali tradycje
          i zwyczaje mieszkańców Podhala.

          Podczas pobytu na zimowisku uczniowie odwiedzili też zakopiańskie Krupówki, gdzie  kupili góralskie skarpety, papcie i inne podhalańskie pamiątki, posmakowali oscypków z żurawiną i  słuchali muzyki regionalnej.

          Pobyt na obozie pozwolił uczniom aktywnie wypocząć, a ponadto zdobyć w atrakcyjny sposób wiedzę o Tatrach.

                                                                                                                          

                                                                                                   Anna Włodarczyk

                                                                                   organizator i kierownik zimowisk

           


          Książki w języku angielskim w naszej bibliotece! 


          W bibliotece szkolnej czekają na młodych czytelników książki w języku angielskim :) Wszystkich chętnych zapraszam serdecznie do zapoznania się z ofertą. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie!

          Nauka języka może odbywać się w wielu różnych formach a czytanie jest zdecydowanie jedną z tych ciekawszych.

          Jednocześnie pragnę niezmiernie podziękować Radzie Rodziców, która wsparła zakup książek środkami finansowymi. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za poparcie tej inicjatywy.


          Zwracam się także z prośbą do wszystkich tych, którzy posiadają w domu książki w języku angielskim odpowiednie dla dzieci i młodzieży a chcieliby się nimi podzielić. Chętnie przyjmiemy książki w dobrej kondycji i zasilimy nimi półki naszej biblioteki. Wszystkie książki proszę przekazywać bezpośrednio do mnie.


          Natalia Zybała

           

           


           

          DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          Dnia  31 stycznia 2020r. w  kl. I ,,e” zorganizowana została uroczystość

           z okazji Dnia Babci i Dziadka.

          Uczniowie  wraz z wychowawczynią  zaprosili  do szkoły swoje kochane babcie i dziadków.  Przygotowali  dla nich specjalny program artystyczny, prezentując swoje talenty recytatorskie oraz wokalne. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Niejednej babci i dziadkowi łezka zakręciła się w oku. Ten wyjątkowy dzień był wesoły i radosny. Na koniec dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom  laurki.

          Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków na kawę, herbatę oraz słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

                                                                            Alina  Szatny


          POLICJANT W SZKOLE

          Dbając o bezpieczeństwo naszych najmłodszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych w dniu 28.01.2020 r., w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem na temat: ,, Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych”. Dzielnicowy młodszy aspirant Damian Karnacki z Posterunku Policji w Kamieńcu Wrocławskim,  przypomniał  o różnych zagrożeniach czyhających w trakcie ferii. Pan policjant szczególnie skupił się na omawianiu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach, stawach oraz przed zjeżdżaniem z górki blisko ulic. Przypomniał o zasadach zachowania się na drodze, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę. Podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić. Policjant uczulił  uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem.

           Funkcjonariusz zwrócił uwagę, że nie należy ufać osobom, z którymi zawieramy znajomości poprzez Internet, że trzeba  być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów. Wspominał również, że  nie należy przyjmować niczego od osób obcych i wskazał gdzie należy zwrócić się o pomoc w razie, gdyby taka sytuacja miała miejsce. Utrwalił także wiedzę uczniów o numerach alarmowych. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się.

          Funkcjonariusz  rozmawiał również z dziećmi, na temat tego jak należy się zachować w sytuacji, gdy się zgubią.

          Prelekcja na temat bezpieczeństwa była bardzo interesująca i pozwoliła utrwalić wiedzę na temat właściwego zachowania podczas ferii.

          Wszystkim naszym uczniom życzymy, aby ferie zimowe spędzili w radosnym nastroju, na dobrej zabawie, zdrowo, a także  bezpiecznie !

          Alina Szatny


          Wyjazd na spektakl pt. ,,Balladyna”

             

               Odwieczna walka dobra ze złem towarzyszy ludzkiej egzystencji,  od kiedy na ziemi pojawił się człowiek, który zawsze był żądny władzy, pieniędzy, sławy. Motyw rodzącego się w człowieku zła został przedstawiony w literaturze romantycznej między innymi przez słynnego wieszcza – Juliusza Słowackiego w dramacie pt. ,,Balladyna”, w którym jedna z sióstr ulega pokusie bogactwa

          i władzy, przez co przekracza wszelkie granice moralne. Krzywdzi ludzi wokół siebie, dopóki sama nie podlega sprawiedliwości wymierzonej przez Boga.

             Treść tej słynnej lektury szkolnej została uczniom przedstawiona w formie scenicznej – 10 stycznia w Centrum Sztuki Impart. Teatralna adaptacja sztuki wpłynęła na wyobraźnię uczniów, a jej silny przekaz pozwolił wnikliwiej odczytać emocje bohaterów. Efekty dźwiękowe, scenografia, wymowna gra aktorska były niezwykłym dopełnieniem świata odbijającego najczarniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Warto również wspomnieć, iż obejrzenie przedstawienia miało wpływ na przyswojenie treści lektury oraz aktywność uczniów na lekcji podczas omawiania jej treści.

           

           

                                                                                                 Agnieszka Stefanek

           

           

           


           

          ,, Oskar i pani Róża ” na jasełkowej scenie

           

                   Miłość, choroba, cierpienie, śmierć stanowią istotę naszego życia, ale tylko wtedy, gdy bezpośrednio dotyczą nas samych uświadamiamy sobie ich obecność. Zabiegani, skupieni na problemach dnia codziennego, nastawieni na doznawanie przyjemności zapominamy o tym, co najważniejsze – o celebrowaniu życia. Przypomniał nam o tym mały Oskar, w rolę którego wcielił się Grzesiu podczas tegorocznych jasełek.

           

               Młodzi aktorzy z klasy VII i VIII poczęstowali nasze serca przepiękną opowieścią o losie małego człowieka, który doświadcza głębokiej miłości, pyta o istotę cierpienia, rolę Boga  i odkrywa głęboką prawdę o życiu. Chociaż wydawałoby się, że chory na białaczkę chłopak przypomina jedynie o niesprawiedliwości losu i nieuchronności śmierci, to jednak postawa jego  i towarzyszącej mu cioci Róży zdradza głęboką miłość do życia, która z pewnością tkwi w każdym z nas i dopiero na rozdrożu dróg, czasami między życiem i śmiercią, uświadamiamy sobie jej wartość.

           

              Tegoroczne jasełka, poruszając najistotniejsze kwestie naszego życia, miały dla wszystkich wartość powiastki  filozoficznej roztrząsającej temat Boga i cierpienia. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w role odgrywane w dwóch planach czasoprzestrzennych – szpitalu, w którym przebywał Oskar oraz przy wigilijnym stole współczesnej polskiej rodziny, zdominowanej problemami codzienności i pogonią za dobrami materialnymi. W pewnym momencie te dwie przestrzenie nakładają się na siebie – w blasku wigilijnych świec, przy dźwięku kolęd pojawia się postać cioci  Róży, bohaterki książki ,, Oskar i pani Róża”, która odsyła widzów do przeżywania losu  chorego Oskara i śledzenia podjętej przez bohatera zabawy polegającej na wyobrażeniu, że każdy kolejny dzień to dziesięć lat ludzkiego życia.

              

               Uczniowie stanęli na wysokości zadania, długie role, wydawałoby się, pamięciowo nie do opanowania przez młodzież, zostały doskonale zapamiętane i do tego wspaniale zagrane.

          W postać Oskara wcielił się Grzegorz Gałus, panią Różę zagrała Marysia Czekiel, natomiast postać Peggy odtworzyła Hania Kosińska. Trudno oczywiście wymienić wszystkie osoby, które pojawiały się na scenie, ale należy dodać, iż szkolny spektakl został wzbogacony o wystąpienia wokalne dziewczyn oraz wzruszający, porywający taniec aniołów towarzyszących śmierci bohatera.

           

                Dlaczego właśnie adaptacja ,, Oskara i pani Róża” gościła na scenie podczas jasełek?

          Boże Narodzenie to czas szczególnej wrażliwości na sferę uczuć, przeżyć, to czas zastanawiania się nad tym, co dla nas ważne, to próba dostrzeżenia Boga w drugim człowieku i otaczającym go świecie. Wspaniała książka E. E. Schmitta wzruszała, zmuszała do refleksji nad istotą życia  i odkrywania jego głębi, jej adaptacja na jasełkowej scenie, w oprawie muzyczno – plastycznej była doskonałą lekcją życia.

                                                                                          

                                                                                                                              Agnieszka Stefanek

           

           


          Konkurs Christmas Card


          Niezmiernie miło jest nam zaprezentować wyniki konkursu Christmas Card.

          I miejsce - Maria Czekiel (klasa 8)
          II miejsce - Julia Celny (klasa 5)
          III miejsce - Jagoda Mulek (klasa 8)



          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Gratulujemy zdobywczyniom I, II i III miejsca oraz wszystkim, którzy podjęli trud udziału w konkursie.

          Organizator
          Natalia Zybała


            NIEZWYKŁY GOŚĆ - GÓRNIK

          11 grudnia 2019 roku z okazji minionej  ,,Barbórki”  uczniowie klasy I a i II b gościli  tatę naszej uczennicy Zuzi, który jest górnikiem.  Pan Przemek pracuje w kopalni odkrywkowej w Sobótce, ale podczas prezentacji przybliżył dzieciom zagadnienia związane z wydobywaniem różnych bogactw naturalnych. Dzięki temu spotkaniu dzieci dowiedziały się np. jakie są rodzaje kopalni, jak wydobywa się węgiel, w jakich warunkach pracują górnicy, jak wyglądają windy, chodniki i bezpośrednie ściany urobku, jakie maszyny wykorzystuje się w kopalniach.  Poznały również wiele ciekawostek dotyczących zwyczajów i codziennej zwykłej i niebezpiecznej pracy górniczej. Największe wrażenie zrobił pokaz wybuchów i osuwanie się urobku skalnego.                                                                       Następnie pan górnik omówił swój strój galowy. Uczniowie dowiedzieli się, że mundur ma 29 guzików, a czapka nazywa się czako, posiada z przodu godło górnicze, na które składa się młot i kilof otoczone lilijką. Pióropusz zdobiący czapkę symbolizuje miotełkę do czyszczenia otworów strzałowych, a jego kolor zależy od stopnia górnika. Może być czarny, czerwony lub biały.                    Dzieci również podziwiały pokaźny zbiór minerałów i zadawały pytania.          

               Serdecznie dziękujemy  Panu  Przemkowi  Puzio za przybycie do szkoły i ciekawe informacje.  Życzymy Panu i wszystkim górnikom wszystkiego najlepszego z okazji  Waszego  święta.

          Joanna Napieracz


               SZKLANY ŚWIAT BOMBEK   

          Dnia 11 grudnia 2019r. klasy 1b i 1d odwiedziły ,,Szklany Świat Bombek” w Krośnicach. Uczniowie poznali etapy powstawania szklanej ozdoby. Pierwszy etap to DMUCHALNIA. Pracownicy ze szklanej rurki ręcznie wytwarzali przeróżne kształty ze szkła. Drugi etap to SREBRZENIE. Dzieci mogły obserwować jak za pomocą azotanu srebra, bombka nabiera lustrzanego blasku. Trzeci etap to DEKORATORNIA, miejsce gdzie bombki były ręcznie zdobione przez panie dekoratorki. Czwarty etap to sklep firmowy, gdzie uczniowie mogli zakupić szklane ozdoby choinkowe i dekoracyjne.

          Po zwiedzaniu dzieci wzięły udział w warsztatach, w trakcie których, według własnego pomysłu ozdabiały bombki choinkowe. Na zakończenie wycieczki wszyscy otrzymali bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które same ozdobiły.

          Uczniowie wrócili pełni wrażeń i wiedzy o tym, jak wiele trudu trzeba włożyć w produkcję bombek.

          Marzena Olszowy

          Mariola Piątkiewicz

           

           


          SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE

          4 grudnia odbyły się w naszej szkole spektakle profilaktyczne. Każdy uczeń miał możliwość uczestniczenia w spektaklu dostosowanego do swoich potrzeb  i napotykanych problemów.

          Klasy pierwsze i drugie obejrzały słodko-gorzką historię nt. skutków kłamstwa, egoizmu, braku empatii. Klasy trzecie, czwarte i piąte przeżywały wspólnie z bohaterką „Pępka świata” rozterki związane z dorastaniem, nieposłuszeństwem wobec rodziców, zagubieniem we współczesnym świecie. Najstarsi uczniowie poznali zagubionego bohatera, który dzięki dobroci i otwartości innych ludzi sam zaczął otwierać się na innych i zobaczył, że ma wybór.

          Spektakle zrealizowane przez teatr profilaktyczny „Maska” z Krakowa poruszył zarówno uczniów jak i nauczycieli. Wychowawcy mieli zaś okazję poruszyć w swoich klasach problemy zarysowane w opowiedzianych historiach.

          Magdalena Dworaczek


          Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

          Bardzo serdecznie dziękujemy za tak aktywne wsparcie zbiórki prezentów dla podopiecznych Przylądka Nadziei. Prezenty zostały przekazane ;) 

          Przedstawiciele Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobom Nowotworową, którzy opiekują się podopiecznymi Przylądka Nadziei prosili o przekazanie najszczerszych podziękowań za tak liczne włączenie się do akcji. Radość z naszego wsparcia malowała się na ich twarzach :) Szkoła została uhonorowana specjalnymi pisemnymi  podziękowaniami dla uczniów.

          Jeszcze raz serdecznie dziękujemy! :) 

          Koordynatorzy zbiórki: 
          Natalia Zybała
          Zofia Palibuda


           

           

           

          ,, Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi....”

                                                                         Jan Paweł II

          SZANOWNI  PAŃSTWO !

          PRAGNĘ ZŁOŻYĆ OGROMNE PODZIĘKOWANIA  RODZICOM, UCZNIOM ORAZ  WSZYSTKIM PRACOWNIKOM NASZEJ SZKOŁY,  ZA WSPANIAŁE ZAANGAŻOWANIE W OGÓLNOPOLSKĄ AKCJĘ

          ,, SZLACHETNA PACZKA”.

          ZA DOBRE SERCE, KTÓRE POCHYLA SIĘ NAD POTRZEBUJĄCYMI.

          ZA BEZINTERESOWNĄ POMOC I ŻYCZLIWOŚĆ.

          ZA WRAŻLIWĄ DUSZĘ.

          ZA WSPANIAŁĄ WSPÓŁPRACĘ.

          Dzięki ofiarności Darczyńców udało nam się przygotować 28 paczek, które otrzymała rodzina z Polkowic. To dzięki Wam w tym domu zagościła radość, nadzieja i miłość.

          Serdeczne wyrazy wdzięczności 

          koordynator  ,, Szlachetnej Paczki”

          Alina Szatny


          Wycieczka do Loopy’s World

          6 grudnia w Mikołajki klasy Ia i IIb z naszej szkoły pojechały na wycieczkę na wrocławskie Bielany do Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World.  Zabawa w tym sympatycznym miejscu daje dzieciom wiele korzyści emocjonalnych i zdrowotnych. Poczucie szczęścia i chęć sprawdzenia siebie oraz rozładowanie stresu i napięć to korzyści płynące z przebywania w tym wspaniałym dla dzieci miejscu. Do aktywności w Loopy’s World nikogo nie trzeba namawiać. Nasi uczniowie przetestowali wszystkie zabawki, zjeżdżalnie, trampoliny, tunele, labirynty i inne sprzęty. Dzieciaki wspinały się, czołgały, fikały, ślizgały się, podskakiwały na trampolinie, a każdy znalazł tam coś dla siebie. Oprócz aktywności fizycznej dzieci korzystały także z dostępnych na terenie placu automatów do gier, na których udało im się wygrywać kupony, które następnie wymieniali na różne nagrody.

          Po 2,5 godzinnej zabawie wygłodniałe dzieci posiliły się  kawałkiem pizzy i wypiły pyszną lemoniadę.

          Jak zawsze wyjazd do Loopy’s World dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń. Była to nie tylko energiczna lekcja WF, ale również świetna zabawa dla naszych podopiecznych i wspaniale spędzony wspólny czas.

          Joanna Napieracz

          Dorota Ćmikiewicz


          Turniej Szachowy 

          3 grudnia odbył się etap gminny Turnieju Szachowego

          klas VII i VIII.
          Drużyna z naszej szkoły w składzie Jagoda Mulek, Jakub Mittelstaedt, Maciej Krzysztof oraz Filip Wielebski zajęła I miejsce. Tym samym nasza szkoła zakwalifikowała się do etapu powiatowego turnieju, który odbył się 6 grudnia w Długołęce. W całym turnieju drużyna zajęła wysokie II miejsce i niestety musiała uznać wyższość drużyny z SP Długołęka.
          Dodatkowe gratulacje należą się dla Jakuba Mittelstaedta, który indywidualnie zdobył I miejsce na I szachownicy.

          Serdeczne gratulacje dla wszystkich startujących.

          Opiekun grupy 

          Michał Staszak


          DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          22 XI w naszej szkole i w przedszkolu obchodziliśmy hucznie Dzień Życzliwości. Z całego serca dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie i pomoc w organizacji tego dnia.

          Nauczyciele przygotowali z dziećmi cudowne pudła życzliwości-można było je podziwiać w holu szkoły, przeprowadzili bardzo wartościowe lekcje, zaangażowali dzieci w pocztę życzliwości. Dzieci w dużej mierze zorganizowały ten dzień- przygotowały pocztę życzliwości, pisały i roznosiły kartki, przygotowały ścianę życzliwości z klasowych pudeł, rozklejały plakaty, rozdawały nalepki, wykonały gazetkę, robiły zdjęcia... i robiły wiele, wiele innych ważnych rzeczy, które sprawiły, że ten dzień był wyjątkowy. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczone zasięgiem akcji pisania kartek. Dziękujemy rodzicom za tak liczne zaangażowanie się w tą akcję.


          Z całego serca wszystkim DZIĘKUJEMY!

          Katarzyna Zawadzka- psycholog
          Magdalena Dworaczek-pedagog

           

           


          Między nami kosmos

                                        

                  Dobre kino porusza wyobraźnię, wzrusza, bawi, niesie wartościowy przekaz. 22 listopada w Arkadach Wrocławskich uczniowie klas siódmych mogli obejrzeć przepiękny film pt. ,, Między nami kosmos” w reżyserii Petera Chelsoma, który przedstawia historię młodego chłopaka wychowanego przez naukowców w marsjańskiej bazie. Nastolatek powraca na Ziemię, by odnaleźć swojego ojca. Szukając o nim informacji, nawiązuje internetową znajomość z mieszkającą na Ziemi Tulsą. Kilka dni po wylądowaniu naukowcy stwierdzają, że jego organizm źle znosi ziemską atmosferę, a każdy dzień spędzony na Ziemi jest zagrożeniem dla jego życia. Szesnastolatek postanawia jednak postawić wszystko na jedną kartę. Ucieka spod kurateli lekarzy i wraz z Tulsą wyrusza w podróż, która pozwoli mu zrozumieć skąd pochodzi, kim jest i gdzie jest jego miejsce we wszechświecie.

                Po oglądnięciu filmu uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji kinowej na temat gatunków filmowych. Nie tylko usłyszeli nazwy, poznali historię

          i specyfikę tych gatunków, ale również mogli zobaczyć ich filmowe przykłady.

           

                                                                                     

                                                                                                    Agnieszka Stefanek


          "Zakiszony dzień" w kl. 3a

          21 października 2019 r. w kl. III, w ramach promocji zdrowego odżywiania, odbyły się warsztaty ,,Kiszenie warzyw i owoców". Przeprowadziła je Pani Agnieszka Hajbura-Michałowska- dziennikarz kulinarny i menager branży gastronomicznej na Dolnym Śląsku. Uczniowie poznali sposoby kiszenia warzyw i owoców oraz ich niezwykłe walory zdrowotne. Pod okiem profesjonalisty, zgodnie z przepisami, wykonali pyszne i kolorowe kiszonki, a słoiki zapełniły się brokułami, kalafiorem, marchewką, rzodkiewkami, jabłkami, gruszkami ... TO BYŁA NIEZWYKŁA LEKCJA I SUPER ZABAWA !!!

          Maria Pulka

          Agnieszka Dulska - Okniańska


          LEKCJA KINOWA

          W piątek 22 listopada uczniowie klas Ia, IIa, IIb i IIIa byli na wycieczce we wrocławskich Arkadach, gdzie wzięli udział w lekcji kinowej „Tajemnice planu filmowego”, a także obejrzeli film pt.: Paddington 2.

          Uczniowie podczas niezwykle interaktywnej lekcji dowiedzieli się, jak wygląda dzień na planie filmowym, poznali podstawowe ćwiczenia aktorskie, zobaczyli, jak tworzy się scenografię, odkryli do czego służy klaps filmowy, zobaczyli, jak powstaje śnieg na planie filmowy, dowiedzieli się, kto krzyczy: “Kamera! Akcja!”.

          Po lekcji kinowej wszyscy obejrzeli film „Paddington 2”. o mieszkający razem z rodziną Brownów – rezolutnym niedźwiadku Paddingtonie, Paddington, który jest powszechnie lubiany w swojej okolicy, posiada skłonności do wpadania w tarapaty.Tymczasem zbliżają się setne urodziny cioci Paddingtona, Lucy. Miś chciałby kupić jej w prezencie cenną książkę przedstawiającą Londyn i aby tego dokonać, podejmuje się wszelkich możliwych prac, by na nią zarobić. Paddington ma jednak pecha. Kiedy już prawie udaje mu się uskładać potrzebną sumę, jest świadkiem kradzieży książki z antykwariatu prowadzonego przez Samuela Grubera. Tak zaczyna się akcja filmu, który zarówno wzrusza jak i rozśmiesza widza do łez. Kto nie oglądał…. Polecamy!!! Naprawdę warto.

          Dorota Ćmikiewicz

          Agnieszka Dulska - Okniańska

          Joanna Napieracz

          Maria Pulka

          Daria Włodarczyk


          Fabryka ozdób choinkowych z Złotoryi

          Chociaż do Świąt Bożego Narodzenia jest sporo czasu,ale już przygotowuje się świąteczne ozdoby. W dniu 20.11.2019r. uczniowie klasy I,,e” wybrali się na wycieczkę, do największej w Polsce  fabryki ozdób choinkowych ,, Vitbis” w Złotoryi, która została założona w 1953roku.

          Na początku dzieci uczestniczyły w warsztatach, każde dziecko samodzielnie ozdobiło 3 bombki według własnego pomysłu, za pomocą kolorowych brokatów,pędzli i klei, udostępnionych przez pracowników . Powstały zachwycające i twórcze dzieła. Każde dziecko mogło je zabrać do domu.

          Nastepnie zwiedzaliśmy fabrykę, podpatrywaliśmy jak wygląda proces powstawania bombek od wydmuchiwania ze szklanej rury na wolnym ogniu, poprzez lakierowanie i piękne własnoręczne dekorowanie oraz pakowanie.

          Dzieci dowiedziały się, że bombki produkowane w fabryce wykonywane są według starych, tradycyjnych metod.Dziennie maluje się tam od 100- 120 tys. bombek.Do srebrzenia bombek wykorzystuje się prawdziwe srebro. Ozdoby choinkowe produkowane w Złotoryi zdobią choinki m.in. w Pałacu Prezydenckim, parlamencie polskim i holenderskim.W tej fabryce została wyprodukowana największa bombka na świecie o średnicy 33 cm, została ona wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa.

           Potem mogliśmy zobaczyć niesamowitą różnorodność bombek sprzedawanych w przyfabrycznym sklepie i dokonać zakupu.

           Dzieci wróciły do szkoły bardzo radosne i zadowolone.

          Alina Szatny


          Koszykarskie sukcesy 

          Dnia 19.11.2019 odbyły się zawody strefy powiatowej w koszykówce dziewcząt. Nasz drużyna dotarła do finału tych rozrywek, niestety przegrywając nieznacznie 18 do 14 z zespołem z SP w Żurawinie. Duże podziękowania dla dziewcząt za zaangażowanie i wysiłek szczególnie dla kapitana Aleksandry Chudek.

           

          Nauczyciel wychowania fizycznego 

          Michal Staszak

           

           

           

           


           

          Koncert Pieśni Patriotycznej

          Dnia 21 listopada 2019 r. odbył się w naszej Szkole Koncert Pieśni Patriotycznej zatytułowany Dziś idę walczyć, Mamo!

          Wykonawcami utworów byli uczniowie, uczęszczający na zajęcia szkolnego chóru, którzy pod opieką Pani Agnieszki Lewandowskiej wykonali  jedne z najpiękniejszych żołnierskich piosenek, między innymi: Rozkwitają  pąki, Warszawskie dzieci, Sanitariuszka Małgorzatka, Dziś idę walczyć, Mamo!

          Koncert poprowadzili uczniowie klas szóstych. Do każdej pieśni przygotowano także  inscenizacje. Przedstawienie wzbogacono licznymi utworami poetyckimi o tematyce patriotycznej.

           

          Dorota Król - Łapiak

          Agnieszka Lewandowska


          "Z Podwórka Na Stadion O Puchar Tymbarku". 

          4.11.2019 roku odbył się etap powiatowy turnieju piłkarskiego "Z Podwórka Na Stadion O Puchar Tymbarku". 

          Drużyna SP Dobrzykowice w składająca się z uczniów klas VI b, Vc i V b  zaliczyła udany występ docierając do półfinału rozgrywek U-12.

          Gratulacje dla wszystkich startujących !

          Nauczyciel wychowanie fizycznego 

          Michal Staszak 


          Pasowanie na ucznia

          Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
          W ostatnim tygodniu października Uczniowie wszystkich klas pierwszych przystąpili do uroczystego ślubowania.

          Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie. W odświętnych strojach, w granatowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci były gotowe do sumiennej pracy w szkole.

          W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.

          Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata szkolne.

          wychowawcy klas pierwszych


                                WARZYWNO - OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY

                  Dnia 30 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się impreza poświęcona zdrowemu odżywianiu pod hasłem: „Warzywno-owocowy zawrót głowy”. Jej celem było uświadomienie dzieciom zasad i korzyści płynących ze zdrowego odżywiania.

              Impreza rozpoczęła się od zaśpiewania przez dzieci „Piosenki o niezdrowym jedzeniu”. Dzieci zaśpiewały tę piosenkę z ogromnym zaangażowaniem i niezwykłą charyzmą.

                Po zaprezentowaniu się przebranych za warzywa i owoce dzieci nastąpiło  rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze przebranie  warzywno – owocowe.

                 Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na Warzywnego Zwierzaka - Cudaka. Jury miało nie lada kłopot, bo pomysłowość  i oryginalność wykonanych prac i przedstawionych Zwierzaków- Cudaków przeszła najśmielsze oczekiwania. Autorzy najwspanialszych prac otrzymali dyplomy oraz nagrody.

                  Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych. Uczniowie zmienili się w kucharzy, by przygotowywać zdrowe i kolorowe potrawy z warzyw lub owoców.

                Po zjedzeniu przygotowanych prze siebie smakowitych i przepięknie wyglądających potraw uczniowie przystąpili do wykonania plakatów, podkreślających wartość spożywania owoców i warzyw.

                  Ostatnim punktem programu były gry i zabawy sportowe na boisku szkolnym. Pogoda nam sprzyjała, mogliśmy więc przeprowadzić szereg konkursów. Był  slalom z dynią, zbijak świeżakiem, rzut orzechami do celu, bieg dookoła boiska z owocem na łyżce, mecz piłki nożnej gruszki kontra jabłka. Dzieci świetnie się bawiły, kibicowały, a radości nie było końca.  

                          To był naprawdę pełen emocji i dobrej zabawy dzień w naszej szkole.

          Maria Pulka

          Agnieszka Dulska - Okniańska

          Dorota Ćmikiewicz


          KUŹNICZYSKO

          21 października uczniowie klas Ia i Ic byli na wycieczce w Izbie Tradycji Młynarskich w Kuźniczysku.  Gdy dotarliśmy na miejsce zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa brała udział w warsztatach piekarskich formując różnokształtne bułeczki z przygotowanego wcześniej ciasta oraz poznawała „sekret” powstawania chleba. Dzieci podjęły równieżpróbę ręcznego zmielenia mąki na tradycyjnych żarnach, zaznajomiły się z dawnymi narzędziami i sprzętami służącymi do wypieku chleba.

          W tym samym czasie druga grupa zwiedzała stary młyn poznając jego tajniki, a także brała udział w grze terenowej „Sekrety wodnego młyna”. Następnie grupy się wymieniły. Później wszystkie dzieci spotkały się w Rodzinnym Parku Aktywności „EKO FRAJDA”. Miejsce to wyjątkowo urokliwe, pełne sensorycznych elementów, gdzie każdy uczeń mógł znaleźć dla siebie interesujące zajęcie. Największą atrakcją okazał się żuraw, dzięki któremu dzieci mogły czerpać wodę ze stawu.

          Nie lada atrakcją było także ognisko z kiełbaskami i pieczonym chrupiącym chlebkiem.

          Na zakończenie wycieczki uczniowie wzięli udział w spacerze przyrodniczym połączonym z przyrodniczą grą terenową. Mogli dzięki temu poznać wiele gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących okoliczne tereny.

          Kuźniczysko to miejsce wyjątkowo magiczne, zapewne dlatego dzieci wcale nie chciały wracać do Dobrzykowic i ... trudno się dziwić:)

          Anna Michalska

          Dorota Ćmikiewicz


          PLANETARIUM WE WROCŁAWIU

          Dnia 30 września 2019r. dzieci z grupy 1b i 1d wybrały się na pokaz w cyfrowym planetarium we Wrocławiu. Dzieci obserwowały komputerowe projekcje nieba na półsferycznym ekranie. Uczestnicy dostrzegali zachód Słońca, poznawali rozgwieżdżone nocne niebo, zapoznawali się z wyglądem i nazwami gwiazdozbiorów, szukali na niebie Księżyca i niektórych planet. Głównym celem wycieczki było konstruowanie wiedzy o wszechświecie, a także zdobywanie wiadomości na temat Układu Słonecznego, doświadczenie istnienia zjawisk fizycznych zachodzących na Ziemi, nabywanie umiejętności wnioskowania, kształtowanie myślenia przyczynowo – skutkowego oraz rozwijanie twórczego myślenia, kreatywności i wyobraźni. Dzieci podczas seansu w prosty i zabawny sposób mogły uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania. Dzieci dowiedziały sie również jak przebiegła historia podróży kosmicznych i lądowania na srebrnym globie. Po wycieczce dzieci wykonały model Układu Słonecznego.

          Mariola Piątkiewicz

          Marzena Olszowy


          DOLNOŚLĄSKI  FESTIWAL  NAUKI

              20 września 219 r. uczniowie klasy II b i IIIa wzięli udziaŁ w Dolnośląskim Festiwalu Nauki  na Politechnice Wrocławskiej. Uczniowie  nie mogli doczekać się wyjazdu. Na miejscu oczekiwała na uczniów mama Zosi, która stała się przewodnikiem po głównym gmachu  Politechniki Wrocławskiej. Pokazała nam siedzibę władz uczelni i opowiedziała wiele ciekawostek. Podczas spaceru po kampusie, uczniowie dostrzegli jednego z wrocławskich krasnali,  z którym się serdecznie przywitali. Następnie udali się na ciekawe zajęcia  „Jak wygląda cieło - termoizolacja”, podczas których mogli poznać podstawy działania kamery  termowizyjnej, oraz dowiedzieć się w jaki sposób i w jakim celu prowadzone są badania termowizyjne. Dowiedzieli się, że taka kamera  widzi ciepło i zimno, które można zobaczyć na ekranie za pomocą kolorów. Każdy kolor pokazuje inne ciepło lub zimno. Podczas doświadczenia uczniowie przekonali się, że  elektroniczne oko dostrzegło, pozostawione przez jednego z uczniów, ślady ciepła na fotelu.  Zajęcia zakończyły się wspólnym termowizyjnym zdjęciem.  Drugie zajęcia były również interesujące i ciekawe, jak poprzednie i dotyczyły jednego ze zmysłów - „Elektroniczny nos w różnych aplikacjach” . Uczniowie rozpoznawali  zapachy za pomocą  własnego nosa, a potem zaznajomili się z mechanizmem działania elektronicznego nosa i jego możliwościami węchowymi. Wiele emocji dostarczył dzieciom, trwający przez  całe zajęcia, miedzyklasowy konkurs. Była rywalizacja, zdobywanie punktów oraz nagrody. Dziękujemy Pani Małgorzacie Ciężkowskiej - Zmarały za pomoc  w organizacji tak wspaniałej wycieczki. To był udany wyjazd - zgodnie uznali uczniowie.

          Joanna Napieracz

           

           

           


          Wycieczka na Lekcję w kinie.

          Dnia 19 września 2019 roku uczniowie klas szóstych udali się do kina w Arkadach Wrocławskich na Lekcję w kinie. Wycieczka poprzedzona została lekcją Zanim pójdziesz do kina, w trakcie której  uczniowie dowiedzieli się o początkach kina i poznali podstawowe pojęcia z zakres edukacji filmowej.

          Podczas zajęć w kinie dzieci poznały różnorodne gatunki filmowe, takie jak: komedia, western czy science fiction. Omówienie poszczególnych gatunków filmowych opatrzone było fragmentem jakiegoś dzieła filmowego.  Po części lekcyjnej uczniowie  obejrzeli film pt. BFG: Bardzo Fajny Gigant.

          Czas spędzony w kinie upłynął miło i pożytecznie.

          Dorota Król - Łapiak

          Natalia Zybała


          KOLONIA LETNIA W JASTRZĘBIEJ GÓRZE

           

          W dniach od 28.06.2019 r. do 07.07.2019 r. uczniowie naszej szkoły odpoczywali na kolonii letniej krajoznawczo-rekreacyjnej w Ośrodku Wczasowym „Trzy Korony”

          w Jastrzębiej Górze.

          Wyjazd był zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem
          Na Rzecz Budowy Nowej Szkoły w Dobrzykowicach „Nowoczesna Szkoła”

          i dofinansowany przez Gminę Czernica.

          Przebywając w Jastrzębiej Górze, oprócz zabawy i odpoczynku, młodzi turyści zwiedzili wiele ciekawych miejsc, poznali zabytki kultury
          i historii, podziwiali piękno krajobrazu nadmorskiego oraz skorzystali
          z atrakcji turystycznych Pobrzeża Gdańskiego.
            

          Koloniści odwiedzili rekonstrukcję Średniowiecznej Osady
          w Sławutowie. Przekraczając jej bramy cofnęli się w czasie o
          1000 lat
          i
          zobaczyli jak żyli ludzie w średniowiecznych grodach warownych. Podczas warsztatu piekarskiego uczestnicy kolonii dowiedzieli się co jedli nasi przodkowie, zobaczyli jak powstawała mąka, a potem samodzielnie przygotowali podpłomyk czyli placek słowiański, który zjedli z dżemem.

          Uczestnicząc w warsztatach garncarskich dzieci dowiedziały się jak kiedyś wyrabiano ceramikę, a następnie samodzielnie wykonywały prace
          z gliny, ćwicząc cierpliwość,  dokładność i wyobraźnię.

          Uczestnicy kolonii  zwiedzili też Puck, miasto z ciekawymi i cennymi zabytkami, najstarszym portem wojennym II Rzeczypospolitej i miejscem gdzie 10 lutego 1920 generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin z morzem. Zwiedzili też Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie podziwiali eksponaty folkloru i kultury kaszubskiej.

          Młodzi turyści udali się też na wycieczkę do pobliskiego Władysławowa, gdzie spacerowali Aleją Gwiazd Sportu, oglądali Hallerówkę- willę gen. Józefa Hallera oraz odkrywali tajemnice iluzji optycznych, paradoksów i magicznych trików podczas zwiedzania interaktywnej wystawy „Magiczny zawrót głowy”. 

          Podczas pobytu w Trójmieście uczniowie zwiedzili Westerplatte, gdzie przyswoili sobie historię i losy żołnierzy broniących tego miejsca
          w pierwszych dniach II wojny światowej.

          Wędrując z przewodnikiem uczestnicy kolonii obserwowali uroki gdańskiej starówki, podziwiali kościół Mariacki oraz zabytkowy Żuraw,a następnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia pod Fontanną Neptuna. Koloniści zwiedzili też Katedrę w Oliwie, gdzie wysłuchali wspaniałego koncertu organowego. Podczas pobytu w Gdyni uczniowie zwiedzili Akwarium Gdyńskie oraz zacumowany w porcie gdyńskim, statek muzeum – niszczyciel „Błyskawica”.

          Uczestnicy kolonii udali się też na wycieczkę autokarową na Mierzeję Helską, gdzie zwiedzili Muzeum Obrony Wybrzeża i Muzeum Kolei Helskich, do którego dojechali kolejką wąskotorową. Uczniowie zwiedzili również Muzeum Rybołówstwa w Helu, tam poznali historię szkutnictwa i rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej i  Zalewie Wiślanym.

          Niezapomnianych wrażeń dostarczył dzieciom udział w pokazie karmienia i treningu medycznego fok szarych w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

          Koloniści spacerowali brzegiem morza, odbyli  pieszą wycieczkę do obelisku „Gwiazda Północy”, wędrowali do Wąwozu „Lisi Jar”. Podziwiali również krajobraz nadmorski z tarasu widokowego latarni morskiej
          w Rozewiu.

          Uczniowie zażywali kąpieli morskich i słonecznych, wykonywali wspaniałe rzeźby z piasku, brali czynny udział w zabawach i rozgrywkach sportowych, bawili się na dyskotece, uczestniczyli w wieczorze kaszubskim,  było też ognisko z pieczeniem kiełbasek.

          Deszczową sobotę dzieci spędziły w Multikinie, gdzie śledziły losy Rexa, rozpuszczonego pieska brytyjskiej królowej w filmie „Corgi, psiak królowej” oraz próbowały rozwikłać tajemniczą zagadkę, przeżywając trzymającą w napięciu przygodę podczas projekcji filmu „Pokémon: Detektyw Pikachu”.

          Koloniści bawili się doskonale, poznali wiele ciekawych miejsc, zrobili dużo pamiątkowych zdjęć, zakupili pamiątki dla rodziny, przywieźli z Jastrzębiej Góry mnóstwo wspaniałych wspomnień.

          Anna Włodarczyk- organizator i kierownik kolonii