• 2023/2024

        • 2018/2019


        • Romantyczna podróż do Kazimierza

             

                    Wycieczka do Kazimierza Dolnego, w której uczestniczyli uczniowie klas

           VI a i VII,  okazała się doskonałą lekcją historii, a jej walory krajoznawcze zachwyciły swym wyjątkowym urokiem i unikatowością.  Młodzież poznała nie tylko uroki Kazimierza, ale odwiedziła miasta, które każdemu kojarzą się z polityką i kulturą  dawnej Polski – Puławy, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Lublin.

                  Trasę zwiedzania uczniowie rozpoczęli od Puław, gdzie mogli podziwiać piękno Zespołu pałacowo-parkowego książąt Czartoryskich ukształtowanego na przełomie XVIII i XIX wieku wg koncepcji Izabeli  ks. Czartoryskiej. Młodzież zobaczyła Pałac wzniesiony w latach 1671-76, Dom Gotycki - wybudowany na fundamentach barokowego pawilonu ogrodowego, Świątynię Sybilli - najważniejszy dla Puław obiekt historyczny, wzniesiony na wzór Świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem, Pałac Marynki - klasycystyczną budowlę wzniesioną przed 1794 rokiem dla najstarszej z córek Czartoryskich - Marii Wirtemberskiej, Domek Żółty - zwany Aleksandryjskim, wzniesiony w stylu klasycystycznym przed 1829 r. oraz Schody Angielskie - malownicze połączenie parku dolnego z górnym.

                 Po dniu pełnym wrażeń uczniowie udali się do obiektu noclegowego w Bogucinie.  Uroczy dwór, usytuowany nad wodą, wśród zieleni,  sprzyjał integracji i pełnemu relaksowi.  Kolejny dzień  rozpoczął się pysznym śniadaniem w formie szwedzkiego stołu. Wypoczęci  uczniowie mogli zatem wyruszyć w kolejną trasę, obejmującą dwie miejscowości – Nałęczów i Kazimierz nad Wisłą.  Piękne, uzdrowiskowe miasto Nałęczów kojarzy się przede wszystkim z postaciami takich twórców jak Bolesław Prus czy Stefan Żeromski. Młodzież zobaczyła muzeum jednego z twórców – Stefana Żeromskiego, poznając jednocześnie tajniki jego biografii. Chata w stylu zakopiańskim, czyli letnia pracownia Żeromskiego, w której obecnie znajduje się muzeum, została wybudowana w 1905 roku dzięki honorarium otrzymanemu za powieść „Popioły". Warto również wspomnieć, iż Żeromski w innej powieści - „ Ludziach bezdomnych " Nałęczów opisał jako Cisy, które odwiedzał Judym. Prus pisał również o Nałęczowie w swoich felietonach. Innym, godnym uwagi obiektem, którą młodzi turyści zobaczyli, był Pałac Małachowskich zbudowany przez Mariannę i Stanisława Małachowskich w latach 1771–1775 w stylu barokowym. Obecnie pałac jest ośrodkiem życia kulturalnego uzdrowiska.

          Należy także podkreślić, iż Park Zdrojowy na terenie nałęczowskiego uzdrowiska emanował niezwykłym urokiem nie tylko ze względu na słynne postacie, które przechadzały się po jego alejach, ale również z uwagi na  typową wyłącznie dla niego roślinnością, złożoną z drzew liściastych, jak i iglastych, pochodzących z Europy Zachodniej oraz z Ameryki. W pięknej palmiarni młodzież mogła również skosztować słynną wodę mineralną, która nie tylko gasi pragnienie, ale również ma właściwości lecznicze. Wody te czerpane są ze szczelin w kredowym podłożu, a  ich źródła ukryte są w skałach pod grubą warstwą lessu.  

               Kolejnym miastem, które odwiedzili uczniowie, był piękny, o historycznej zabudowie

          i zielonych wzgórzach Kazimierz Dolny, który przede wszystkim znany jest ze swoich związków ze sztuką, bowiem wielu malarzy ma tam swoje galerie i pracownie. Wyjątkowość Kazimierza opiera się głównie na bogactwie kulturowym i na tradycji bohemy malarskiej, literackiej i twórczej w szerokim rozumieniu tego słowa. Miasteczko posiada ogromną ilość obiektów i miejsc zabytkowych, które cechuje przede  wszystkim autentyzm, romantyka i czar. W ciągu jednego dnia uczniom,

          co prawda,  nie udało się poznać wszystkich zakątków miasta, ale zobaczyli te najbardziej znane i pełne uroku. Podziwiali jedną z najstarszych świątyń miasta – Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego ok. 1325 roku i rozbudowany w stylu renesansowym w latach 1610-1613. Zobaczyli również dzwonnicę zbudowaną w latach 80. XVII w. na pozostałościach średniowiecznej wieży mieszkalnej. Widzieli spichlerze zbożowe, będące symbolem Kazimierza. Warto wspomnieć, iż w XVII w. było ich około sześćdziesięciu, do dzisiaj zachowało się zaledwie jedenaście. Szczególny zachwyt młodych turystów wzbudził położony na wzgórzu zamek, którego fundatorem w XIV w.  był Kazimierz Wielki. Powyżej zamku wznosi się wieża strażnicza, nazywana popularnie basztą, na którą młodzież wspięła się, aby podziwiać widoki Kazimierza.

          Niezwykle uroczy również wydał się zwiedzającym Rynek w Kazimierzu, na którym zachowały się zabytkowe, renesansowe  kamienice. W jego centralnej części można było zobaczyć studnię stanowiącą  serce miasta. Najpiękniejszym jednak, zwracającym uwagę turystów obiektem była Kamienica Celejowska. Uczniowie

          znaleźli się pod wrażeniem kunsztu, z jakim została wykonana jej bogata elewacja. Kamienica również zawiera wysoką attykę uznawaną za najpiękniejszą w kraju.

                 W trzecim dniu uczniowie rozpoczęli trasę zwiedzania od  Zamku Królewskiego

          w Lublinie, który został zbudowany w XII wieku, a na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Na terenie kompleksu młodzież zobaczyła jeden

          z najpiękniejszych zabytków w Lublinie: pięknie ozdobioną freskami kaplicę Trójcy Świętej. Następnie uczniowie udali się na Rynek, do którego dotarli przez Bramę Grodzką –jedną z dwóch bram, która wchodziła w skład muru obronnego miasta. Na uwagę zasługiwały lubelskie stare kamienice – niektóre kolorowe i pięknie odnowione, inne wymagające przywrócenie im dawnej świetności. Architektura Lublina to jednak nie tylko Stare Miasto i zabytkowe kamienice, ale również architektura kościelna. Budowle sakralne prezentują różne okresy stylowe od średniowiecza  do czasów współczesnych, dlatego też przewodnik zaplanował  pokazać niektóre z nich, min.  Kościół Dominikanów,  Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty - dawny klasztor jezuitów, który jest jednym z pierwszych barokowych budynków wzniesionych poza Włochami. Należy pamiętać, iż Lublin to wielokulturowe miasto z ponad 700 - letnią historią, pełne wyjątkowych zabytków i wspaniałych atrakcji, dlatego też warto tam jeszcze raz pojechać. Przewodnik pokazał uczniom miejsca najbardziej charakterystyczne dla miasta, ale zaznaczył, że jest to zaledwie część miejsc i budowli, które zasługują na uwagę, tym samym sugerował turystom konieczność powrotu do Lublina w przyszłości.

               W końcu czas wycieczki dobiegł końca, przed młodzieżą jeszcze długa trasa, którą muszą przebyć w swoim towarzystwie. Pełni wrażeń, zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wsiedli do autokaru, aby otworzyć kolejny etap integracji – rozmów, dowcipów, zabawy. W pamięci pozostanie czar odkrytych miejsc, atmosfera wspólnego zwiedzania oraz integracji w hotelowym obiekcie i autokarze.

           

                                                            Agnieszka Stefanek i Iwona Furdyn

           

           


          SZKOLNY MYŚLIBORSKI FESTYN PRZYRODNICZY

          Dnia 24 maja klasy piąte wzięły udział w VI edycji WARSZTATÓW
          PLENEROWYCH SPOTKANIA Z PRZYRODĄ W PARKACH
          KRAJOBRAZOWYCH DOLNEGO ŚLĄSKA pt. „Szkolny Myśliborski Festyn
          Przyrodniczy – MAJ 2019r.”
          Po przybyciu na miejsce rozpoczęły się rozgrywki pomiędzy sześcioma drużynami
          z różnych szkół Dolnego Śląska. Podczas zajęć terenowych nasza grupa brała
          udział w różnego rodzaju konkurencjach. Polegały one przede wszystkim na
          wykazaniu się wiedzą przyrodniczą oraz pomysłowością i sprawnością fizyczną.
          Pod tajemniczo brzmiącymi nazwami, takimi jak ścieżka zmysłów, kopce kreta,
          żabi skok i inne, kryły się zadania polegające na rozpoznawaniu głosów i tropów
          zwierząt, poprawnym segregowaniu śmieci, skokach w workach czy też budowaniu
          szałasu. Ponadto uczestnicy warsztatów mogli popróbować lokalnych
          przysmaków, zwiedzić motylarnię, poobserwować życie mrówek i płazów.
          Na koniec warsztatów każda grupa zaprezentowała wcześniej wykonane przez
          siebie stroje.
          Dzięki pełnemu zaangażowaniu oraz niesamowitej wiedzy i kreatywności nasza
          drużyna zdobyła III miejsce. Serdecznie gratulujemy klasom piątym wysokiego
          wyniku!

          Dorota Król- Łapiak 

          Natalia Zybała


          Dzień Kultury Angielskiej 



          Serdecznie dziękuję za zaangażowanie w organizację Dnia Kultury Angielskiej, który odbył się 31 maja 2019 roku . Niezmiernie mi miło, że tak wielu uczniów naszej szkoły aktywnie w nim uczestniczyło.

          Uczniowie tego dnia przystroili swoje klasy. Najpiękniej przystrojonymi salami okazały się sale lekcyjne klas 4 a, 6 a oraz 4 c. W szczególności dziękuję za ogromne zaangażowanie uczniom i rodzicom klasy 4 a.

          Część uczniów klas 4-8 przebrała się i upodobniła do znaych postaci kojarzących się nam wszystkim z Wielką Brytanią.  Na korytarzach pojawili się rycerze, postacie z książek a także filmów i świata muzyki.

          Na 7 godzinie lekcyjnej uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę o krajach anglojęzycznych. Podczas prezentacji multimedialnych starali się zaciekawić publiczność  informacjami dotyczącymi takich miejsc jak Szkocja, Irlandia czy Walia.

          Jest mi również niezmiernie miło, że tak wielu uczniów odwiedziło wystawę Little Britain, na której zaprezentowane zostały prace uczniów biorących udział w konkursie o tej samej nazwie. 

          Organizator Dnia Kultury Angielskiej
          Natalia Zybała


            Akcja charytatywna „Pola Nadziei”


          W tym roku szkolnym, nasz Zespół Szkolno – Przedszkolny po raz pierwszy przystąpił do akcji charytatywnej „Pola Nadziei” organizowanej przez Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Na początku kwietnia posadzone przez uczniów i dzieci uczęszczających do przedszkola pole żonkili pięknie zakwitło. Kwiaty zostały zebrane i sprzedane uczniom i pracownikom naszej szkoły podczas kwesty, w wyniku której zebraliśmy 244 zł, które w całości zostały przekazane Fundacji Wrocławskie Hospicjum
          dla Dzieci. W imieniu całej społeczności naszego Zespołu dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. Jednocześnie mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będziemy kontynuować akcję, a żółte Pole Nadziei na stałe wpisze się w tradycję naszej Szkoły i Przedszkola.


          Opiekunowie SU i Szkolnego Koła Wolontariatu
          Zofia Palibuda i Przemysław Mencel


                        Ścianka wspinaczkowa - CHRZĄŚCIANKA

           

          W czwartkowe popołudnie 30 czerwca. czternastoosobowa  grupa uczniów klasy trzeciej wraz wybrała się do ściankę wspinaczkową Chrząściankę do Szkoły Podstawowej w Chrząstawie Wielkiej. Pod okiem instruktora i opiekuna próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej wykazując się dużą odwagą i umiejętnościami. Poznali obsługę sprzętu wspinaczkowego i podstawowe techniki wspinaczki. Dla niektórych było to pierwsze spotkanie z tym rodzajem sportu. Ciekawą atrakcją okazała się huśtawka na linie. Wszyscy bawili się świetnie, a niektórzy już zapowiadali, że wrócą na pewno doskonalić swoje umiejętności na Chrząściance.

          Dorota Ćmikiewicz


          Projekt Easter Traditions - Etwinning 

          Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w marcu oraz kwietniu uczniowie klas V naszej szkoły brali udział w międzynarodowym projekcie na platformie Etwinning. 

          Etwinning oferuje platformę współpracy dla szkół  z krajów europejskich, które komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i, mówiąc krótko, czują się i są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie. 

          W ramach projektu uczniowie współpracowali z uczniami ze szkoły z Portugalii. Ich zadaniem było poznanie tradycji Wielkanocy. Zarówno nasi uczniowie, jak i uczniowie z Portugalii wykonali kartki wielkanocne z życzniami. Na forum utworzonym na platformie TwinSpace komunikowali się między sobą w języku angielskim a także dzielil się doświadczeniami i wiedzą dotyczącą świętowania i celebrowania obchodów Wielkanocy. Polscy uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne  przedstwaiające najważniejsze tradycje dotyczące tego święta w Polsce. W kwietniu nasze kartki świateczne w wersji papierowej dotarły do Portugalii :) My również otrzymaliśmy kartki od naszych kolegów i koleżanek. 

          Dzięki udziałowi w projekcie udało się nam poznać nie tylko kulturę i tradycje obowiązujące w Portugalii, ale także nawiązać nowe znajomości i przede wszystkim usprawnić komunikację w języku angielskim. 

          Uczniowie klas V, którzy reprezentowali naszą szkołę spisali się zdecydowanie na Medal! 

          Natalia Zybała 

           


          Wycieczka kl. 2a i 2b do Kuźniczyska

             20 maja uczniowie klas IIa i IIb  zwiedzali Izbę Tradycji Młynarskich w Kuźniczysku. Osada Stary Młyn, to kompleks historycznych obiektów w miejscowości Kuźniczysko w gminie Trzebnica. Głównym obiektem jest 320 letni budynek wodnego młyna, który od 2012 roku funkcjonuje jako muzeum techniki należące do Sieci Małych Muzeów Domowych, pod nazwą Izba Tradycji Młynarskich „W Starym Młynie”. Wraz ze znajdującą się na tym samym terenie zabytkowym budynkiem gospodarczym, w którym znajduje się poniemiecki piec chlebowy, jest świetnym miejscem do zajęć edukacyjnych dla dzieci.

          Dzieci zwiedziły  zabytkowy młyn wodny z końca siedemnastego wieku, o konstrukcji szachulcowej, zapoznawały się z jednym z ginących zawodów oraz obejrzały zbiory numizmatyczne. Zwiedzanie nie było typowym muzealnym spacerem -uczniowie uczestnicząc w  grze terenowej quest ,,Wyprawa odkrywców "Sekrety Wodnego Młyna" -musieli rozwiązywać zagadki, rebusy, zadania matematyczne, wykazać się spostrzegawczością i refleksem, a nawet...odwagą 

          Dzieci podjęły również próbę ręcznego zmielenia mąki na tradycyjnych żarnach, zaznajomiły  się z dawnymi narzędziami i sprzętami służącymi do wypieku chleba oraz zwiedziły wystawę „Od ziarenka do bochenka”.

          Po bardzo ciekawej lekcji „ żywej historii” dzieci wzięły udział w warsztatach piekarniczych - każdy na specjalnym stole wyrabiał własnoręcznie ciasto, tworząc z niego dowolny kształt bułeczki. Powstały ślimaki, serduszka, warkoczyki, rogaliki, obwarzanki. Następnie wszystkie „wytwory” z wielką ostrożnością zostały przeniesione na blachę i trafiły do pieca. Po upieczeniu -zostały ,,pochłonięte" z apetytem razem z kubkiem pysznego mleka.

          Niezapomniane wrażenia dostarczyły dzieciom zabawy w Rodzinnym parku aktywności Eko-Frajda. Największą atrakcją okazał się prawdziwy żuraw i czerpanie wody ze stawu i gra ,, byle czym" na ,,byle jakich" instrumentach. Był też czas na ognisko i pieczenie kiełbasek.

          Zakończeniem wycieczki była przyrodnicza gra terenowa. Dzieci rozwiązywały zagadki, rebusy i zadania, a tym samym poznawały okoliczne gatunki zwierząt i roślin. Najatrakcyjniejszą rośliną okazała się przytulia czepna, która ozdobiła włosy i ubrania niejednego ucznia.... a świat zwierząt zdominował piękny, samotny łabędź pływający w stawie.  Niespożyta energia naszych dzieci i ogromne tempo , jakie narzuciły one w tym przyrodniczym marszu-stały się podstawą nowego pomysłu przewodnika na kolejne zajęcia. Jak nam powiedział-będą to ,,Przyrodnicze biegi przełajowe".

          Lidia Korbut

          Maria Pulka


          Konkurs Little Britain 

          Konkurs Little Britain został rozstrzygnięty! 
          Niezmiernie miło jest mi poinformować o jego wynikach.


          I miejsce - Lena Siemiątkowska
          II miejsce - Aleksandra Chudek 
          III miejsce - Julia Celny 



          Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom serdecznie gratulujemy kreatywności. 
          Prace będzie można podziwiać podczas Dnia Angielskiego. O terminie wystawy poinformuję w najbliższym czasie. 


          Organizator konkursu 
          Natalia Zybała

           


          Warsztaty w Stowarzyszeniu Mikrofonia 

          Dnia 15 maja 2019 r. uczniowie klas V wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w warsztatach Storytelling zorganizowanych przez wrocławskie Stowarzyszenie Mikrofonia. 

          Uczniowie podczas zajęć nabyli umiejętność sztuki prezentowania się przed grupą rówieśniczą oraz rozwijali swoje zdolności oratorskie. Tworzyli herb odwzorowujący ich osobowość i zainteresowania a następnie prezentowali go przed kamerą opowiadając o sobie. Ich zadaniem było także napisanie opowiadania ze słowem kluczowym i odegranie scenki. 

          Kreatywność naszych uczniów została doceniona przez prowadzących zajęcia. Uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych dla nich zadaniach 

          Dorota Król - Łapiak 

          Natalia Zybała


                  Regionalny Konkurs Recytatorski dla klas VII – VIII

                  Laureatka Powiatowego Konkursu Recytatorskiego – Maria Czekiel

          uczestniczyła w kolejnym – Regionalnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się

          25 kwietnia w Oleśnicy. Warto podkreślić, iż poziom konkursu na tym szczeblu był bardzo wysoki oraz wymagający od uczestników nie tylko umiejętności zaprezentowania recytatorskich uzdolnień, ale również wykazania się cechami, które pozwolą na wyróżnienie wśród innych utalentowanych aktorsko uczniów.

               Marysia recytowała wzruszający fragment prozy australijskiego pisarza Markusa Zusaka pt. ,,Złodziejka książek”, oddając bardzo subtelnie

          i z wyczuciem silne emocje bohaterów, tym samym  zdobywając wyróżnienie, które bezapelacyjnie świadczy o talencie naszej uczennicy.

          Agnieszka Stefanek


          Zbiórka dla schroniska

          15 marca zakończyła się kolejna zbiórka karmy i artykułów dla zwierząt zorganizowana przez naszą szkołę. Przez kilka tygodni udało się zebrać bardzo dużo karmy suchej i mokrej, papierowych ręczników, koców i podkładów.

          Zbiórka, po raz kolejny pokazała, że uczniom naszej szkoły, ich rodzicom, a także nauczycielom nie jest obojętny los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Przez kilka tygodni cała społeczność naszej szkoły przynosiła karmę oraz artykuły dla zwierząt.

          Wszystkie artykuły trafiły do schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu przy ul. Ślazowej 2.

          Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za każdy podarunek.

          I pamiętajmy DOBRO POWRACA!

          Dorota Ćmikiewicz


           

          Warzywno - owocowy zawrót głowy

          Jak co roku 27 marca 2019r. w naszej szkole odbyła się  impreza pod tytułem „Warzywno – owocowy zawrót głowy”. Jest to impreza mająca na celu popularyzację zdrowego stylu życia i odżywiania. Wzięły w niej udział wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej. Dzień rozpoczął się od prezentacji ciast przygotowanych przez rodziców uczniów. Każda klasa miała za zadanie przygotować jedno ciasto z warzywem lub owocem. Następnie rozpoczął się najważniejszy konkurs całej imprezy, konkurs na najładniejsze przebranie. Jak co roku przebrania zachwyciły jury, które miało ogromne problemy z przyznaniem miejsc na podium. I tak zostały przyznane 4 miejsca pierwsze, 3 drugie i 4 trzecie, co tylko potwierdza niezwykłość przebrań uczestników konkursu. Podczas narady jury dzieci obejrzały bajkę edukacyjną  o warzywach i owocach. Następnie wszystkie dzieci wraz z wychowawcami udały się do swoich klas, by tam przygotować ciekawe plakaty, które miały na celu przypomnieć nam wszystkim, jak niezbędne w naszym codziennym jadłospisie są warzywa i owoce. Dopełnieniem tego dnia było przygotowanie przez dzieci pysznych, zdrowych i kolorowych kanapek, sałatek i soków. Ostatnim punktem imprezy były zawody sportowe na boisku szkolnym. Nie zabrakło takich konkurencji jak rzut kapustą, gra w piłkę nożną gruszki kontra jabłka, sztafeta ogórkowa, rzut do celu orzechem, rzut dynia do kosza. Dzieci były zachwycone i bardzo chętnie brały udział w zmaganiach sportowych. I tak kolejny Warzywno – owocowy zawrót głowy przeszedł do historii, ale na pewno pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

          Joanna Napieracz

          Dorota Ćmikiewicz


          Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

          Niezmiernie miło jest mi poinformować, że po raz kolejny w tym semestrze przyłączyliśmy się do akcji Grosz do Grosza organizowanej przez Fundację Być Bardziej. 

          Podczas akcji zbierane były fundusze na zakup posiłków dla niedożywionych dzieci.

          W ramach zorganizowanej loterii zebrano 784 zł.

           

          Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję darczyńcom, którzy przekazali fanty na loterię oraz wszystkim, którzy zakupili losy !

          Dzięki tak ogromnemu zaangażowaniu społeczności szkolnej mogliśmy przycznić się

          do wsparcia osób potrzebujących. 


          Z wyrazami szacunku, 
          Koordynator akcji szkolnej - Natalia Zybała
           


          LEKCJA Z RATOWNIKIEM GOPR

          W pierwszy dzień wiosny klasę trzecią odwiedził ratownik GOPR z psem ratownikiem.

          Pan Michał Kocemba rozpoczął swoją wizytę od przypomnienia dzieciom jak prawidłowo wezwać pogotowie, jak sprawdzić czy człowiek oddycha oraz jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi. Pan Michał przypomniał zasady bezpieczeństwa w kontakcie z czworonogami, podzielił się z nami także informacją jak powinien zachować się człowiek, zaatakowany przez psa.

          Dzieci miały także okazję dowiedzieć się co powinno się zabrać do plecaka wychodząc w góry latem, a co zimą. Pan Michał pokazał dzieciom profesjonalny sprzęt do wykrywania ludzi pod lawinami bez którego żaden ratownik GOPR nie wychodzi w góry, czy to latem czy zimą.

          Uczniowie poznali tajniki pracy psa ratownika i mieli okazję zobaczyć jak wygląda „psia akcja górska”. Oczywiście najważniejszym punktem wizyty było głaskanie i przytulanie psiaka. Dzieci były zafascynowane Chachą i bardzo ciężko było im się rozstać  z tym cudownym labradorem.

          Jednak to co dobre szybko się kończy i Chacha wraz ze swoim opiekunem musiała opuścić naszą klasę.

          Bardzo dziękujemy Panu Michałowi za przekazanie nam tak wielu cennych informacji, a Chachy za cierpliwość i wyrozumiałość.

          Dorota Ćmikiewicz


                                  XII Festiwal Bajkopisarzy ,,Piernikowa Chata”

           

              Udział w konkursie, który daje dzieciom możliwość  pobudzenia wyobraźni, rozwój kreatywności i sposobność wyśmienitej zabawy, stał się już częścią tradycji naszej szkoły.  W ramach tegorocznego Festiwalu Bajkopisarzy „Piernikowa Chata", który odbywał się od lutego do marca, uczniowie klas IV – VI kolejny już raz pisali baśń na jeden z trzech podanych w regulaminie konkursu tematów. Organizatorzy przewidzieli dwa etapy – pierwszy z nich obejmował wspomnianą już część pisemną , drugi natomiast stanowił część ustną, podczas której dziesiątka finalistów części pisemnej prezentowała sceniczną wersję swojej baśni.

              Jury przeczytało 160 prac, które wpłynęły na konkurs, po czym wyłoniło 10 laureatów, wśród których znalazła się uczennica klasy IV naszej szkoły - Julia Celny,  autorka baśni pt. ,,Przygoda z magicznym dywanem”.

          Podczas warsztatów żywego słowa, prowadzonych przez Edytę Skarżyńską, aktorkę Wrocławskiego Teatru Lalek, laureaci części ustnej mieli możliwość przeanalizowania własnego tekstu i przetransponowania go z formy pisanej na ustną prezentację. Nagrodą zaś były czterogodzinne warsztaty literackie z Marcinem Pałaszem, podczas których uczestnicy dowiedzieli się,  czym jest słuchowisko oraz czym ono różni się od książki, a następnie wspólnymi siłami mogli przełożyć  barwne dialogi "Krainy słodkości" Mikołaja Stiela na scenariusz.  

              Festiwal stanowił dla uczniów wspaniałą , innowacyjną lekcję języka polskiego,

          i chociaż tylko jedna uczennica zakwalifikowała się do półfinału,

          to i tak duża część uczniów biorących udział w konkursie miała okazję przeżyć cudowną przygodę, jaką jest tworzenie baśniowej rzeczywistości.

                                                                

                                                                  Agnieszka Stefanek i Dorota Król - Łapiak

           


          Gminny Konkurs Recytatorski dla klas IV – VI

              19 marca w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim miał miejsce gminny etap konkursu recytatorskiego dla klas IV – VI.

             Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy V a i VI a. Dziewczyny recytowały utwory poetyckie i fragmenty prozy, które były im szczególnie bliskie. Właściwy dobór repertuaru oraz piękna interpretacja głosowa tekstu pozwoliły naszym uczennicom odnieść sukces. Uczennica klasy V a – Alicja Zwolińska zakwalifikowała się do powiatowego etapu konkursu, natomiast uczennice klasy V a i VI a – Marta Piskorska oraz Urszula Wojtasik i Hanna Jaworska zdobyły wyróżnienie.

            

                                                                               Gratulujemy naszym uczestniczkom!

                                                                            Agnieszka Stefanek i Dorota Król- Łapiak


          WYJAZD DO MAGICZNEGO TEATRU MUZYCZNEGO

          W dniu 18. 03. 2019r. klasa 2a i 2by wybrały się do Magicznego Teatru Muzycznego na spektakl pt. ,,Kłótni dość". Był on poświęcony tematyce budowania przyjaźni, nauce kompromisu i sztuce poszukiwania drogi do porozumienia. Rozgrywał się na dwóch płaszczyznach: świata ludzi i świata emocji, w którym ciągłą dysputę prowadzili między sobą Pani Kłótnia i Zgoda . Akcja spektaklu toczyła się w górach w domu dziadka Kazimierza, w którym wszyscy przygotowywali się do prawdziwego góralskiego wesela. Czy spory pomiędzy bohaterami mogły zepsuć tak piękną uroczystość ? Spektakl miał charakter interaktywny, dzieci brały w nim czynny udział. Próbowały więc -razem z bohaterami- rozwiązać całość konfliktu. Postaciom spektaklu -przy wsparciu naszych uczniów-udało się go zażegnać -zwyciężyła Zgoda!

          W przedstawieniu obok aktorów wystąpiły żywe lalki i lalki synkretyczne, innowacyjna forma lalek teatralnych, a ich animacja była perfekcyjna. Spektakl odbywał się w góralskim klimacie, z piękną muzyką góralską w nowoczesnej aranżacji. Dzieci oczarowane były głównie wspaniałą grą aktorską.

          Po spektaklu uczniowie wzięli udział w warsztatach ,,Kłótnia, Zgoda i żywe lalki i lalki synkretyczne".  Wspólnie z aktorami  opracowywali  sposoby  radzenia sobie z problemem ,,Co zrobić, żeby zawsze zgodnie się uczyć i bawić . Wszystkie propozycje zostały zapisane na magicznej tablicy.

          Jednym z powstałych sposobów na pokonywania konfliktów była propozycja wspólnej zabawy, śpiewu, tańca, gry....gdyż -jak twierdzili mali widzowie - uczy to odpowiedzialności za siebie i innych oraz buduje przyjaźń. Dzieci śpiewały więc w wielkim chórze, stworzyły zespół grający na marakasach i uczyły się góralskiego tańca.

          Teatr, w którym byliśmy -to faktycznie magiczne miejsce - małe, kameralne...z prawdziwym artystycznym nastrojem!

          Lidia Korbut

          Maria Pulka


           Wycieczka do Złotego Stoku

          18 marca klasa III oraz grupa przedszkolna 0b pojechały na wycieczkę do kopalni złota w Złotym Stoku. Po przyjeździe na miejsce, razem z Panią przewodnik poszliśmy zwiedzać kopalnię. Poznaliśmy historię górnictwa złota, przeszliśmy się ciemnymi, kopalnianymi chodnikami, spotkaliśmy się z Alchemikiem w jego pracowni, obejrzeliśmy podziemny wodospad i wysłuchaliśmy wielu ciekawych i śmiesznych przewodnickich opowieści.
          Dodatkową atrakcją była przejażdżka podziemną kolejką.
          Po zwiedzeniu kopalni i wyjeździe na powierzchnię skorzystaliśmy z chwili czasu wolnego, aby zakupić pamiątki, a także wyszukać w skrzyniach z piaskiem wspaniałych minerałów. Wszystkie znalezione minerały dzieci mogły zabrać do domu. Mieliśmy także okazję obejrzeć piękną kolekcję minerałów w pobliskim muzeum.
          Zadowoleni, z kieszeniami pełnymi pamiątek i trochę zmęczeni wróciliśmy do Dobrzykowic.

          Dorota Ćmikiewicz

          Ewa Mskal

          Mariola Piątkiewicz


          Warzywno - owocowy zawrót głowy

          Jak co roku w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach organizowana jest impreza pod hasłem „Warzywno – owocowy zawrót głowy” . Jest to impreza dla uczniów klas I- III.

          W tym roku odbędzie się ona 27 marca.2019r. Celem imprezy jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz pokazanie jak ważne w diecie każdego człowieka jest spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Zachęcamy wszystkie dzieci oraz rodziców do udziału w imprezie. Szczególnie do udziału w konkursie na najwspanialsze przebranie, który rokrocznie cieszy się ogromnym powodzeniem.

          Przygotowałyśmy konkursy zarówno indywidualne jak i klasowe. Prosimy o zapoznanie się z regulaminami konkursów i zachęcamy do aktywnego udziału w wydarzeniu. Poniżej dostępny jest także harmonogram imprezy.

          Harmonogram imprezy:

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Regulamin konkursu na

          "Najciekawsze przebranie Warzywno - Owocowego zawrotu głowy":

           

            

          Regulamin konkursu na "Klasowe ciasto z owocem lub warzywem"

           

          Joanna Napieracz

          Dorota Ćmikiewi


          Wyjazd na spektakl pt. ,,Pan Tadeusz”

              11 marca uczniowie klas VII i VIII obejrzeli spektakl pt. ,, Pan Tadeusz”. Teatralna adaptacja epopei narodowej przybliżyła uczniom treść słynnego trzynastozgłoskowca. Uczniowie czytali ze sceny swoistą biblię polskości,

          w której historia, obyczajowość i rodzima  przyroda tworzą aurę odchodzącego

          w przeszłość świata Polski szlacheckiej. Szalenie bliskie Polakom dzieło złożone z wątków politycznych, społecznych i miłosnych przeniosło młodego widza  w odległą rzeczywistość, której przepiękna kreacja zawsze rozbudzała zmysły i wyobraźnię młodego, wrażliwego na obraz i słowo człowieka.

           

                                                                                                  Agnieszka Stefanek

           


          Czytanie na dywanie

          7 marca uczniowie klasy trzeciej odwiedzili grupę przedszkolną 0b. Trzecioklasiści czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom książkę Ewy Szelburg- Zarębiny pt."Śniegowa dziewczynka". Wykorzystując formę Teatru na pudełkach, dzieci stworzyły niezwykły klimat. Czytana przez dzieci opowieść połączona ze zmienianiem obrazków na pudełkach sprawiła, że młodsze dzieci były żywo zainteresowane teatrzykiem, który stworzyli dla nich starsi koledzy.

          "Śniegowa dziewczynka" to opowieść o tym jak dwoje samotnych,  starszych ludzi -dziad i baba - doświadczają cudu. Z ulepionego ze śniegu "dziwa" staje się prawdziwa, żywa , śniegowa dziewczynka. Ich pociecha i radość na stare lata. Jednak kiedy nadchodzi wiosna, ona, jako że zrobiona ze śniegu odchodzi, topnieje, znika.Dwoje wcześniej szczęśliwych starszych ludzi doświadcza na powrót samotności, smutku, bólu. 

          Już wkrótce odwiedzimy kolejne grupy przedszkolne, a na stronie internetowej szkoły będziemy umieszczać zdjęcia z naszych teatrzyków. Bardzo dziękujemy grupie 0b za gościnę, byliście wspaniałymi słuchaczami i obserwatorami.

          Dorota Ćmikiewicz


          Powiatowy Konkurs Recytatorski
          klas VII – VIII

          4 marca finalistki Gminnego Konkursu Recytatorskiego – Maria Czekiel
          i Magdalena Graba reprezentowały naszą gminę podczas Powiatowego Konkursu
          Recytatorskiego, który miał miejsce w Centrum Kultury w Siechnicach.
          Na wysoki poziom konkursu miał wpływ nie tylko wybrany trudny repertuar muzyczny, ale również wysoki poziom merytoryczny uczestników prezentujących dojrzałą poezję i prozę słynnych mistrzów literatury.
          Niestety, zasady konkursu nie uwzględniały podziału na dwie kategorie –
          recytację i poezję śpiewaną, dlatego też nasza deklamatorka – Marysia Czekiel
          musiała konkurować z solistkami muzycznymi, zdobywając III miejsce
          w recytacji prozy Markusa Zusaka ,,Złodziejka książek”. Uczestniczki, które
          zdobyły dwa pierwsze miejsca prezentowały poezję śpiewaną, więc bez
          jakichkolwiek wątpliwości można powiedzieć, iż Maria była najlepsza w recytacji.
          Uczennica zakwalifikowała się do ostatniego już etapu konkursu – regionalnego,
          który odbędzie się w Oleśnicy.
          Jesteśmy dumni z Marysi i oczywiście życzymy kolejnego sukcesu.

          Agnieszka Stefanek


          Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu             

          W czwartek 28 lutego klasy VI a oraz VI b uczestniczyły w warsztatach muzealnych. W pierwszej części uczniowie zwiedzili Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu, gdzie zapoznali się z  przystosowaniem budowy zewnętrznej i czynności życiowych organizmów do środowiska życia, a także poznali rośliny i zwierzęta poszczególnych stref krajobrazowych Ziemi. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali ze szkieletami, następnie przeszliśmy do sal poświęconym roślinom oraz drobniejszym organizmom, a na końcu mogliśmy podziwiać świat ssaków wodnych z kolosalnym szkieletem płetwala błękitnego.

          W następnej części udaliśmy się do Muzeum Miejskiego Wrocławia, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. ,,Epoka pary i elektryczności w XIX-wiecznym Wrocławiu”. Gdzie poznaliśmy najważniejsze wynalazki i odkrycia rewolucji przemysłowej oraz to, jak wpływały one na codzienne życie obywateli. Mieliśmy okazję namacalnie doświadczyć tego jak były skonstruowane pierwsze wynalazki XIX wieku oraz poznać mechanizmy ich działania.

           Poznaliśmy także ciemne strony rewolucji przemysłowej, wyzysk robotników, a także dzieci. Była to dla nas lekcja, która pokazała, że powinniśmy bardziej docenić to w jakich czasach dzisiaj żyjemy.

          Dodatkowo odkryliśmy, że w każdym z nas jest gen wynalazczości, dlatego jest niezwykle ważne byśmy go w sobie potrafili odnaleźć sięgając do tych, którzy zrobili to przed nami.

          Adam Rembisz


          Gminny Konkurs Recytatorski

                                  klas VII – VIII

           

                 27  lutego uczniowie  naszej szkoły przedstawili głosową interpretację wiersza, fragmentu prozy oraz poezji śpiewanej podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się w Zespole Szkół w Czernicy.

          Naszą szkołę reprezentowali – Maria Czekiel, Magdalena Graba i Miłosz Andrzejczak. Marysia profesjonalnie zaprezentowała fragment prozy Markusa Zusaka ,,Złodziejka książek”, dostarczając słuchaczom niezwykłych emocji.

          Zasłuchane  jury nie miało wątpliwości, jednomyślnie przyznało Marysi I miejsce. To jednak nie koniec sukcesów naszych uczennic – Magdalena Graba zdobyła II miejsce, prezentując wokalną interpretację tekstu Agnieszki Osieckiej ,,Okularnicy”. Dziewczyny zakwalifikowały się do powiatowego etapu konkursu, który odbędzie się w Centrum Kultury w Siechnicach.

           

                                           Gratulujemy naszym artystom i życzymy dalszych sukcesów.

                                                               

                                                             Agnieszka Stefanek

           


          Konkurs Recytatorski ,,Pegazik”        

                  15  lutego w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego, którego celem było wyłonienie trzech uczestników, mających reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim ,, Pegazik” . 

              Jury, jak co roku, oceniało dobór repertuaru, interpretację tekstu, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny deklamatora.

          Do konkursu przystąpiło 14 uczniów z klas IV – VIII, którzy byli oceniani w dwóch kategoriach według wieku.

              Oceniający przyznali trzy miejsca oraz wyróżnienie w kategorii klas młodszych IV – VI oraz dwa miejsca i wyróżnienie w kategorii klas VII – VIII.

           

          W kategorii klas młodszych

          I miejsce  zdobyła Marta Piskorska

          II miejsce – Alicja Zwolińska

          III miejsce – Urszula Wojtasik

          Wyróżnienie – Hanna Kosińska.

           

          W kategorii klas starszych

          I miejsce  zdobyła Maria Czekiel

          II miejsce – Miłosz Andrzejczak

          Wyróżnienie – Magdalena Graba.

           

                 22 lutego reprezentanci naszej szkoły wykazali się aktorstwem podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego, zdobywając dwa pierwsze miejsca oraz wyróżnienie.

           

           

          W kategorii klas młodszych

          I miejsce  zdobyła Alicja Zwolińska.

           

          W kategorii klas starszych

          I miejsce  zdobyła Maria Czekiel

                                                               Wyróżnienie – Miłosz Andrzejczak.

           

          Alicja i Marysia zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w Kłodzku.

                                           Gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów.

                                                              

                                                             Agnieszka Stefanek

           


          Bal karnawałowy

          Karnawał to czas radości i zabawy nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. To właśnie podczas balu karnawałowego spełniają się wszystkie marzenia i każde dziecko na krótką chwilę może wcielić się w ulubioną postać z bajki.

          23 stycznia 2019r. w naszej Szkole w Dobrzykowicach odbył się bal karnawałowy. Zarówno organizatorzy, nauczyciele jak i pomagający rodzice dołożyli wszelkich starań, aby przyjęcie było zapięte na ostatni guzik. Choćby po to, by zobaczyć roześmiane i szczęśliwe buzie dzieciaków. Nie zabrakło atrakcji oraz poczęstunku. Odwiedziły nas piękne księżniczki, kotki, biedronki, przybyli również superbohaterzy, stróże prawa, kościotrupy, a nawet zbiegły więzień.

          Wszystkim rodzicom bardzo dziękujemy za wszelką pomoc w przygotowaniach do balu.

          Agnieszka Okniańska – Dulska

          Kamila Zapiór


            Dzień Babci i Dziadka   Grupa „0B”

           Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego  w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach  i  przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Przedstawienie uwieńczył popisowy układ taneczny do utworu Vivaldiego „Cztery pory roku – Zima”. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć  i Dziadków (serduszka i kwiaty z masy solnej). Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.

          To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

          Ewa Moskal

          Mariola Piątkiewicz

          Agnieszka Lewandowska


          BAL KARNAWAŁOWY

          Dnia 23 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla klas IV-VIII. Uczniowie bawili się w II turach: najpierw klasy czwarte i piąte, a po nich: szóste, siódma i ósma. Wszyscy uczestnicy mieli okazję, aby przed udaniem się na ferie zimowe poszaleć na parkiecie, gdzie o oprawę muzyczną zadbał DJ Mario. Dodatkowo nie zabrakło przekąsek i napojów, które zapewniła Rada Rodziców jak i uczniowie poszczególnych klas.

          Zostaje mieć nadzieję, że odprężenie i wypoczynek związane z zabawą i rozpoczynającymi się feriami, doda naszym uczniom sił potrzebnych do rozpoczęcia i spędzenia dobrego II semestru w murach naszej szkoły!

           

          Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego


          Spektakl BURZA we Wrocławskim Teatrze Lalek

          W piątek 21.12.2018r. klasa Ia oraz klasa III wybrały się do Wrocławskiego Teatru Lalek na spektakl pt.: Burza. Jest to spektakl adresowany dla dzieci od 6 roku życia. Trochę straszy, trochę czaruje, śmieszy trikami, pokazuje młodemu widzowi magię teatru. „Burza” jedno z najbardziej tajemniczych dzieł Szekspira zostało przygotowane w zupełnie inny przyjazny dzieciom sposób.  W ich interpretacji rzecz dzieje się w kosmosie, a na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny. Na odległej planecie rozbija się statek kosmiczny, którym podróżują Antonio wraz z przyjacielem Alonsem i jego synem Ferdynandem. Miejsce jest zamieszkane przez zesłanych tam przed laty przez Antonia księżniczkę Mirandę i jej ojca Prospera. Wygnańcom towarzyszą tubylcy – potworny Kaliban i tajemniczy Ariel. Na skutek intrygi Prospera Miranda i Ferdynand zakochują się w sobie. Liczne wybuchy śmiechu, zarówno małych, jak i dużych widzów, świadczą o tym że wszyscy świetnie się bawili. Z pewnością jest to spektakl, na który warto wybrać się do teatru. Na pewno nikt nie będzie się nudził.

                                                                                                                 Dorota Ćmikiewicz _________________________________________________________________________________________________________

           

          Jasełka szkolne

                  Jedną z form kultywowania bożonarodzeniowych tradycji są jasełka szkolne, których inscenizacja nie tylko przypomina o wydarzeniach sprzed dwóch tysięcy lat, ale również podkreśla wagę chrześcijańskich wartości, tj. miłość, radość dzielenia się z innymi, dostrzeganie potrzeb drugiego człowieka.

                  W tym roku jasełka miały formę improwizacji wprowadzającej realia

          i atmosferę polskich rodzin ostatnich stuleci, w których na skutek niewłaściwych postaw  pojawiają się trudne do rozwiązania problemy, często prowadzące do tragedii. W tym celu wykorzystano motyw dziewczynki z zapałkami oraz przywołano sytuacje mające na celu zwrócić uwagę na błędy popełniane przez dzieci i dorosłych. Realizm świata przeplatał się z fantastyką wydarzeń i postaci. Na scenie pojawiły się siły dobra i zła – Szatan, Anioł, Święty Piotr - zasiadający na krzesłach Sądu Ostatecznego oraz Maryja z dzieciątkiem i świtą Aniołów.

          Ich obecność miała podkreślić grzeszną naturę człowieka oraz piękno wybaczania, które daje nadzieję i przekonanie, że zawsze można zawrócić i zacząć wszystko od początku, na nowo budując swój świat wartości.

                  Inscenizacja została przygotowana przez młodzież należącą do koła teatralnego klas IV – VIII  oraz dzieci z klasy III. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem i pasją stworzyli piękne teatralne kreacje, na które nakładały się ekspresja słowna, gestykulacja, kostiumy. Oprawa muzyczno – plastyczna zdecydowanie wpłynęła na nastrój przedstawienia, które wywołało wiele emocji wśród widzów oraz pozostawiło przesłanie, mające wpływ na podejmowane w najbliższej przyszłości wybory, nawet w najmniej ważnych na pozór sytuacjach.

                                                                                                                 Agnieszka Stefanek

                                                                                                                  Dorota Ćmikiewicz

          _________________________________________________________________________Konkurs Christmas Card

          W grudniu 2018 r. nauczyciele języka angielskiego zorganizowali konkurs na najpiękniejsza kartkę z życzeniami bożonarodzeniowymi w języku angielskim. Uczniowie klas I- III okazali się być niezwykle kreatywni. Wybór nie był prosty jednka udało się wyłonić laureatów:

          I miejsce - Jakub Bałazy 

          II miejsce - Hanna Pacura 

          III miejsce - Michał Zelwak 


          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! 


          Natalia Zybała
          Urszula Pawlak


          ,,Opowieść wigilijna”

           

          19 grudnia klasa 6 b udała się do Teatru Polskiego na niezwykły spektakl ,,Opowieść wigilijna.” Byliśmy świadkami metamorfozy głównej postaci Ebenezera Scroogea, który z nieczułego na cudzym niedolę skąpca za sprawą czterech duchów zmienia swoje życie.  Każdy z duchów ostrzega niegodziwca, jak marny czeka go los, jeśli się nie poprawi. Ostatecznie główny bohater postanawia zmienić się. Ta historia pokazała nam, że każdy człowiek mimo popełnianych błędów może w każdej chwili wziąć ster w swoje ręce, by zmienić dotychczasowe życie. W świecie stworzonym przez autora piętnowana jest pogoń za dobrobytem, która generuje bezwzględność i egoizm. Czy nie jest więc tak, że dla współczesnego człowieka, zagubionego między ,,mieć a być”, a także zastanawiającego się nad tym ,,jakim być”, ta historia pozwala zaspokoić metafizyczne tęsknoty współczesnego człowieka.

          Poza niesamowitą historią naszą uwagę przykuło połączeniem żywiołów ruchu, tańca, mimu, akrobacji, których w sztuce nie brakowało, z klasycznymi elementami teatru dramatycznego. Natomiast po spektaklu widzowie sami mogli wcielić się w rolę artystów-akrobatów. Naszą szkołę na deskach Teatru Polskiego reprezentował nasz wychowawca Pan Adam Rembisz, który doskonale poradził sobie z akrobatycznym wyzwaniem,)

          Spektakl na długo pozostanie w naszej pamięci, a zaprezentowane wartości takie jak: wiara, przyjaźń, miłość, rodzina, altruizm będą przez nas jeszcze bardziej respektowane.

          Adam Rembisz

           

           


          Zbiórka prezentów dla podopiecznych Przylądka Nadziei 

           

           

          Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie! 

          20 grudnia 2018 r.  dostarczyliśmy przekazane nam podarunki dla dzieci z Przylądka Nadziei. W imieniu pracowników fundacji oraz dzieci przekazujemy serdeczne podziękowania za zaangażowanie w akcję i okazane serce. 

          Wspólnie możemy zdziałać wiele dobrego!

          Organizatorzy:
          Natalia Zybała
          Zofia Palibuda
          Przemysław Mencel


          WARSZTATY ZDOBIENIA ŚWIĄTECZNYCH PIERNIKÓW

          Historia pachnąca przyprawą korzenną, czyli ozdabianie Świątecznych pierników.

          Różnią się między sobą kształtem, grubością, miękkością czy dodatkami, zawsze jednak uwodzą aromatycznym, korzennym zapachem przypraw, przywołującym na myśl zimowe wieczory i rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Mimo największej popularności w okresie zimowym, jest to absolutnie całoroczny rarytas, który już dawno wykroczył poza tradycyjne formy zyskując coraz to nowe oblicze.

          19 grudnia 2018r. uczniowie klasy 2a, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzykowicach, dzięki uprzejmości mamy, jednej z uczennic, pani Agnieszce Hajbura-Michałowskiej, mieli możliwość nauczyć się dekorowania świątecznych pierników. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w prace kulinarne, przy okazji podjadając pyszne słodkości a to co zdołało się uchować, z radością zabrali dla bliskich. Pragniemy bardzo podziękować pani Agnieszce Hajbura-Michałowskiej za zorganizowanie całej akcji ozdabiania świątecznych pierników.

          Agnieszka Okniańska - Dulska

          Bożena Wilk


          Kartki świąteczne

          W tym roku, w okresie przedświątecznym, dzieci uczęszczające do świetlicy wzięły udział w międzyszkolnej akcji wymiany świątecznych kartek. Z dużym zaangażowaniem uczniowie naszej szkoły wykonywały ręcznie kartki z życzeniami dla dzieci niepełnosprawnych z Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum „Zawsze Razem” w Poznaniu. W podziękowaniu nasze dzieci otrzymały piękna kartkę świąteczną oraz filmik pokazujący ile radości sprawiły im nasze kartki. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, że z takim zaangażowaniem i empatią podjęły się brania udziału w tej szlachetnej akcji.

          Agnieszka Okniańska - Dulska

          Bożena Wilk

           


          Ścianka wspinaczkowa

          4 grudnia 2018 klasa 2 A w ramach prezentu Mikołajowego, pojechała na wycieczkę do Centrum Wspinaczkowego. Radości uczniów nie było końca . Już na wstępie wyłoniło się kilku bohaterów, którzy bez trudu zdobyli najwyższe szczyty. Pozostali uczniowie z duża determinacją pokonywali swój strach i również osiągali sukcesy. Dla wszystkich uczniów było to wielkie przeżycie jak również ogromne szczęście.

          Agnieszka Okniańska - Dulska

          Bożena Wilk

          _________________________________________________________________________________________________________

          Wycieczka do Loopy’s Word

           

          Tym razem mikołajki stały się wspaniałą okazją aby 4 i 6 grudnia uczniowie z klas Ib, Ic, IIb, III udali się na Bielany Wrocławskie do największego w Polsce Rodzinnego Centrum Rozrywki - „Loopy’s World”. Zabawa zaczęła się od razu po wejściu na teren placu. Na dzieci czekały tajemnicze przejścia i labirynty, zjeżdżalnie, trampoliny, gokarty i wiele innych atrakcji. Po 2,5 godzinnej zabawie wygłodniałe dzieci posiliły się  kawałkiem pizzy, frytkami i wypiły pyszną lemoniadę. Wyjazd do Loopy’s World dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń. Była to nie tylko energiczna lekcja WF, ale również świetna zabawa dla naszych podopiecznych.

           

          Kamila Zapiór

           

          ______________________________________________________________________________________________

          Mikołajkowy wyjazd do kina
          5 grudnia klasy VI a i VI b obejrzały film pt. ,,Dziadek do orzechów
          i cztery królestwa” w reżyserii Joe Johnstona i Lasse Hallströma, którzy sięgnęlipo inspirację do słynnego baletu Piotra Czajkowskiego oraz opowiadania E.T.A.Hoffmanna. Uczniowie śledzili losy nastoletniej Klary, która trafiła do magicznejkrainy, gdzie z pomocą kapitana Filipa próbowała zapobiec wojnie międzytytułowymi królestwami.  Osadzona w tradycyjnej, baśniowej przestrzeni
          akcja, kreacja refleksyjnej i nie bojącej się wyzwań bohaterki, elementy
          taneczne i świetna obsada aktorska znanych gwiazd, tj Keira Knightley, Helen
          Mirren, Misty Copeland, Morgan Freeman sprawiły, że film trzymał naszych
          młodych widzów w napięciu, budził emocje oraz skłaniał do przemyśleń.

          Agnieszka Stefanek

           


           

          Wrocławski Teatr Lalek

          We wtorek 4 grudnia dzieci z grupy 0 „A”, 0 ,,B”  wybrały się na wycieczkę do Wrocławskiego Teatru Lalek przy pl. Teatralnym na spektakl pt. ,,Plama” –współczesna baśń opowiadająca o Dobrej i Pięknej Królewnie, którą Czarownica przemieniła w czarną plamę.  Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowania sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorami. Dzieci oglądając spektakl doświadczyły wielu przeżyć, uśmiechały się szeroko i z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy Plamy, która  próbując powrócić do swojej prawdziwej postaci, przeobrażała się między innymi w czarną limuzynę, stado ptaków, kameleona i... lody owocowe. Doskonała gra aktorska oraz wspaniałe efekty multimedialne sprawiły, że bawiliśmy się wspaniale.

          Ewa Moskal, Mariola Piątkiewicz

          Agata Wieczorek, Justyna Loranty

          ______________________________________________________________

          Muzeum Pana Tadeusza i Ossolineum

           

          Dnia 23 listopada klasy 1a i 1c wybrały się na wycieczkę do Muzeum Pana Tadeusza oraz Ossolineum. Klasy miały możliwość brania udziału w artystycznych warsztatach pt. „Z sita czerpane” oraz „Robimy pastele”. Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się z czego zrobiony jest papier oraz poznali proces jego powstawania. Pod opieką specjalisty, samodzielnie czerpali papier na sicie. Dodatkowo ozdabiali każdy arkusz suszonymi roślinami oraz kawałkami bibuły. Uczniowie zostali również zapoznani z naturalnymi barwnikami, które w dawnych czasach były powszechnie wykorzystywane w malarstwie. Następnie poznali proces ręcznego wyrabiania farb i pasteli.
          Własnoręcznie wykonane suche pastele oraz ozdobiony arkusz papieru uczniowie zabrali do domu. Wycieczkę zakończył spacer po pięknym wrocławskim rynku.

           

          Kamila Zapiór

          ___________________________________________________________________________________________

          Wycieczka do Pałacu w Jedlinie Zdroju

           

          13 listopada klasy piąte wzięły udział w wycieczce do Pałacu Jedlinka.

          Obiekt ten kryje w swoich murach bogatą i burzliwą historię, którą opisał nam pan przewodnik. Poznaliśmy dzieje pałacu z XVIII i XIX wieku. Dowiedzieliśmy się również

          o licznych grabieżach dóbr pałacu oraz dewastacji tego kompleksu po II wojnie światowej. Pan przewodnik opowiedział nam nie tylko o historii obiektu, ale także o jego właścicielach

          i ich życiu codziennym. Podczas wędrówki po pałacu podziwialiśmy piękne

          i oryginalne XIX-wieczne sztukaterie.

          Po obejrzeniu pałacowych komnat wzięliśmy jeszcze udział w praktycznych zajęciach polegających na własnoręcznym zdobieniu figurek i detali gipsowych, które zabraliśmy

          do domu. Wizytę w pałacu zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

          Dolny Śląsk kryje wiele  pięknych i ciekawych miejsc, a jednym z nich jest właśnie Pałac Jedlinka.

                                     Dorota Król - Łapiak

          Natalia Zybała

           


          Wyjazd do teatru

                         na przedstawienie pt. ,,Sherlock Holmes”

                14  listopada klasy VI a i VII  miały przyjemność śledzić losy najsłynniejszego  detektywa wszechczasów w przedstawieniu

          pt. ,,Sherlock Holmes”, które zostało przygotowane przez zespół teatralny ,, Panteatr”.  Pełen tajemnic świat, budująca nastrój muzyka oraz wyłaniające się z gęstej mgły postacie tworzyły niezwykłą aurę, w której zaskoczony widz odkrywał kolejne elementy kryminalnej zagadki. Nowatorska scenografia, bogata gra świateł i cieni oraz ciekawa kreacja aktorska podkreślały mroczny aspekt ludzkich poczynań, które widz mógł śledzić, poznając jednocześnie motywy zbrodni. Być może przedstawienie zachęciło uczniów do sięgnięcia po powieść detektywistyczną  pt. ,,Przygody Sherlocka Holmesa”, która stanowiła inspirację dla twórców obejrzanej sztuki.

           

                                                                     Agnieszka Stefanek

           


           

          BIEG DOBRZYKOWICKI

          W dniu 26 listopada 2018 r. w godzinach przedpołudniowych na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej im. Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski w Dobrzykowicach odbył się Bieg Dobrzykowicki. Głównym celem biegu było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W biegu wzięło udział blisko 50 uczniów ze szkół z terenu Gminy Czernica. Każdy uczestnik przed biegiem otrzymał koszulkę oraz pakiet biegacza. Po wspólnej rozgrzewce rozpoczęły się zmagania. Chociaż wszyscy uczestnicy biegu byli zwycięzcami, każdy chciał osiągnąć jak najlepszy wynik i przebiec dystans 400m w jak najkrótszym czasie. Po biegu  każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy ukończenia biegu i ich patriotycznej postawy!

                                  Marta Tomczak

                                  Kamila Kunysz

                                  Michał Staszak

                                  Dorota Ćmikiewicz

          ______________________________________________________________________________________________

                 Lekcja w kinie

          W piątek 23 listopada uczniowie klas IIb i III byli na wycieczce we wrocławskich Arkadach, gdzie wzięli udział w lekcji kinowej o muzyce w filmie, a także obejrzeli film pt.: Balerina. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie, dowiedzieli się, jak wyglądały filmy na początku istnienia kina, poznali instrumenty i zwyczaje muzyczne z różnych zakątków świata, zobaczyli, jak nagrywa się muzykę do filmu oraz spróbowali swoich sił w nagraniu piosenki do filmu.

          Po wspaniałej lekcji obejrzeliśmy film pt.: Balerina. Bohaterka filmu jedenastoletnia Felicja, marzy o nauce w najlepszej szkole baletowej we Francji. Dziewczynka ma talent, pasję i ambicję Problem jednak w tym, że sierocińcem w którym mieszka zarządza mało romantyczna siostra zakonna, która stara się zdusić w dziewczynce jej odważne marzenia. Mimo przeciwności losu Felicja się nie poddaje i już niedługo ucieka do Paryża, gdzie sny o karierze baleriny w końcu staną się realne.

          Z głowami pełnymi własnych marzeń, z ogromną nadzieją na ich realizację wróciliśmy do szkoły.

                                                                                                                                                                    Lidia Korbut

                                                                                                                                                             Dorota Ćmikiewicz


          KOLEJKOWO I HYDROPOLIS

          Dzień 23.11.2018 dla uczniów klasy 2A był pełen atrakcji, najpierw wybrali się oni na wycieczkę do Kolejkowa. Dzięki zaangażowaniu i uprzejmości jednej z mam, pani Agnieszce Hajbura-Michałowskiej otrzymali bezpłatne bilety wstępu. Obejrzeli Wrocław w miniaturze.

          Po zwiedzaniu Kolejkowa uczniowie udali się do Hydropolis. Na miejscu dzieci brały udział w warsztatach na których samodzielnie wykonywały globusy. Następnie udały się w podróż po wystawie Hydropolis. Zdobyli wiedzę na temat wody oraz jej znaczenia dla człowieka . Zaangażowane były wszystkie ich zmysły. Na wyciągnięcie ręki mieli również ławicę tuńczyków oraz rekina, ścianę  z mchu oraz modele urządzeń hydrostatycznych. A wszystko przy relaksujących odgłosach płynącej wody. Bogatsi o wiedzę, w radosnych nastrojach uczniowie wrócili do murów szkoły.

          Agnieszka Okniańska - Dulska

          Bożena Wilk

          _____________________________________________________________________________________________

                                     „Pasowanie na Zerówkowicza 0 B”

          W dniu 7 listopada roku odbyło się uroczyste „Pasowanie na Zerówkowicza”. Bohaterami spotkania były dzieci z oddziału przedszkolnego.  W uroczystości wzięli udział rodzice, dziadkowie i dyrekcja szkoły. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek. Występując przed tak wielką publicznością, wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą.

          Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie, po którym dzieci poprzez pasowanie zostały oficjalnie nazwane „Zerówkowiczami” . Na pamiątkę najmłodsi otrzymali dyplomy oraz książki. Miłą niespodzianką było przygotowanie przez rodziców słodkiego poczęstunku dla wszystkich zerówkowiczów oraz gości.

           

          Ewa Moskal

          Mariola Piątkiewicz

          _____________________________________________________________________________________________

          Pola Nadziei

          W czwartek 8.11. 2018 oraz we wtorek 13.11. 2018  uczniowie klas IV-VIII działający w Szkolnym Kole Wolontariatu, uczniowie klasy III  oraz przedszkolaki posadzili przed naszą szkołą żonkile. Akcja to pierwsza część akcji „Pola Nadziei”. Pola Nadziei są elementem międzynarodowego programu powołanego do życia przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. 

          Posadzone przez nas żonkile, symbol nadziei, zakwitną na wiosnę tworząc pole nadziei. Zebrane kwiaty zostaną przez uczniów sprzedane podczas uroczystej kwesty, a cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

          Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim wolontariuszom,  Radzie Rodziców za ufundowanie cebulek żonkili, rodzicom, którzy włączyli się w akcję oraz panu Arturowi Lechowi za przygotowanie ziemi.

          Zofia Palibuda    

           


                        Radosna Parada Niepodległości

          11 listopada uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Radosnej Paradzie Niepodległości, która 17 raz przeszła przez Wrocław, . Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miała ona wyjątkowy przebieg. Wrocławianie ruszyli z czterech punktów w mieście i połączyli się na Placu Wolności. Tutaj zaplanowano oficjalne uroczystości. Dwie trasy reprezentowały biel, a dwie czerwień. Podczas hymnu państwowego mieszkańcy utworzyli na placu biało-czerwoną flagę. Biorąc udział w tym wydarzeniu  chcieliśmy oddać hołd bohaterom walk o odzyskanie niepodległości.

          Wszystkim uczniom i rodzicom uczestniczącym w tym wydarzeniu serdecznie dziękujemy!

                                                                                                                 Anna Kuberska - Męzik

                                                                                                                     Dorota Ćmikiewicz

          ___________________________________________________________________________________________

                                     Drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele! 

          Akcja Grosz do Grosza okazała się być po raz kolejny sukcesem. Dzięki wsparciu darczyńców udało nam się zebrać bardzo dużo fantów. Wszystkie losy przygotowane na loterię zostały sprzedane! 

          Zebraliśmy 510 zł. 

          Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom, którzy zaangażowali się w udział w akcji. 

          Dzięki Wam dzieci z biednych rodzin w Polsce otrzymają ciepły posiłek! 

          Koordynator akcji szkolnej
          Natalia Zybała


          Nasza Mama Czarodziejka - Teatr

          W dniu 18.10.2018 uczniowie klasy 2A wyjechali na wycieczkę do teatru Capitol we Wrocławiu na przedstawienie pt „Nasza mama czarodziejka” na podstawie książki Joanny Pauźińskiej . Uczniowie dowiedzieli się o tym, iż bez przyjaciół człowiek nie czuje się szczęśliwy a mając przyjaciół z każdej sytuacji, nawet najbardziej przykrej jest jakieś wyjście. Z przyjaciółmi można się świetnie bawić nie potrzebując do tego smartfonów ani gier komputerowych. Przyjaciel to ktoś kto chętnie pomaga.

          Przedstawienie było kolorowe i rozśpiewane.  „Nasza Mama Czarodziejka” Joanny Papuzińskiej została jednak dostosowana do współczesnych czasów. Czas spędzony na przedstawieniu to wspaniała  edukacyjna zabawa zarówno dla dzieci jak i aktorów.

                                                                             Agnieszka Okniańska - Dulska

             Bożena Wilk 


           

                                    Konkurs Zdolny Ślązaczek

              W  dniach 15 - 18 październiku uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w szkolnym etapie konkursu Zdolny Ślązaczek z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego oraz języka niemieckiego.  

          Pragniemy poinformować, iż do powiatowego etapu konkursu z języka polskiego zakwalifikowało się 5 uczennic z klas VII i VI. Reprezentantem w powiatowym etapie z języka angielskiego będzie uczeń klasy VIII a reprezentantką w etapie z języka niemieckiego uczennica klasy VI. 

           

                                                            Gratulujemy!

                                                                            Agnieszka Stefanek

                                                                            Natalia Zybała

                                                                            Iwona Furdyn

                    


            Rozstrzygnięcia gminnych konkursów literackiego oraz plastycznego

          Dnia 31.10.2018r. poznaliśmy laureatów Gminnych Konkursów: Literackiego ”Ta, co nie zginęła” oraz Plastycznego „Niepodległość w oczach dziecka”. Głównym celem konkursów było upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ponadto konkursy miały na celu kultywowanie polskiej historii, propagowanie twórczości literackiej, rozwijanie zdolności i kreatywności oraz zainteresowań uczniów, a także rozbudzanie wyobraźni i twórczego działania.

               Prace konkursowe były oceniane pod kątem zgodności z tematyką i wymaganiami konkursu, wartości merytorycznej, oryginalności pomysłu, sposobu jego przedstawienia oraz ogólnych wrażeń estetycznych. Zdaniem komisji konkursowych prace nagrodzone i wyróżnione odpowiadały tematyce konkursu i prezentowały wysoki poziom artystyczny oraz merytoryczny.

              Wyniki konkursu plastycznego „Niepodległość w oczach dziecka”

          Kategoria klas I – III:

          I miejsce Tymon Szostak

          II miejsce Natalia Zapotoczna

          III miejsce Michał Zelwak

          Kategoria klas IV-VIII

          I miejsce Maria Czekiel

          II miejsce Aleksandra Chudek

          III miejsce Sebastian Rudnicki

                       Wyniki konkursu literackiego „Ta, co nie zginęła”

          Kategoria klas IV-VI:

          Zwyciężczyni -  Alicja Zwolińska

          Kategoria klas VII-VIII:

          Zwyciężczyni -  Maria Czekiel

           

          Zwycięzcom i wyróżnionym SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

                                                                                                                                              Dorota Król - Łapiak

                                                                                                                                         Dorota Ćmikiewicz

          _________________________________________________________________________________________________________

           

             Wyprawa na Ślężę

            22 października 2018r. uczniowie klas I b i III  wybrali się na całodniową wycieczkę. Celem wyprawy było wejście na Ślężę, która jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznosząca się na wysokość 718 m n.p.m. Uczniowie, w promieniach jesiennego słońca, podążali ścieżką przyrodniczą prowadzącą przez najciekawsze fragmenty Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. W ramach edukacji przyrodniczej poznawali różne gatunki roślin i zwierząt parku krajobrazowego, oraz zostali zapoznani z problematyką ochrony przyrody. Dzieci z zainteresowaniem słuchały legend i opowiadań związanych ze "Świętą Górą”, która to niegdyś była siedzibą bogów: słońca i księżyca. Jedna z nich mówiła o krasnoludkach, które ukryły złoto, a inna o pielgrzymach, którzy nocą wchodzili na górę, po drodze oczyszczając się w pobliskim źródle.  Po dotarciu na szczyt, była chwila zasłużonego odpoczynku, zakup pamiątek i podziwianie widoków. Potem wspólne zdjęcie pod kamienną rzeźbą. Po zejściu na uczniów czekał rozpalony grill, na którym zostały upieczone kiełbaski. Długa wędrówka po górach pobudziła apetyty, bo wszystkie kiełbaski zostały  bardzo szybko zjedzone. Ciepła i słoneczna aura sprzyjała również zabawom na łonie natury. Zajęcia w terenie promowały aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, a kontakt z przyrodą dał wewnętrzny spokój, wyciszenie i zadowolenie.

                                                                                                               Dorota Ćmikiewicz

                                                                                                                Joanna Napieracz

          ____________________________________________________________________________________________

           

          WYCIECZKA DO MUZEUM PANA TADEUSZA

          WE WROCŁAWIU

           

          18.10.2018 r. dzieci z kl. 0 „a” i „b” uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Pana Tadeusza, mieszczącym się w Kamienicy pod Złotym Słońcem, znajdującej się w samym sercu Wrocławia.        Dzieci obejrzały wystawę przedmiotów ceramicznych używanych na dworach szlacheckich. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się pięknie zdobione filiżanki. Podczas warsztatów ceramicznych, każdy przedszkolak mógł wykonać naczynie z gliny według własnego pomysłu. Inspiracją dla dzieci były naczynia, które zobaczyły na wystawie. Tworząc swoje filiżanki, ozdabiając je, dzieci poznały różne techniki modelowania w glinie. Mali artyści swoje arcydzieła mogli zabrać, aby pokazać je swoim rodzicom. Dzieci pełne wrażeń, bogatsze o nowe doświadczenia artystyczne powróciły do szkoły.

                                                                                                                                                                                                    WYCHOWAWCA

                                                                                                                                                   Ewa Moskal

           

           

           


           

           

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

                12 października w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia

          z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

          Uczniowie podziękowali Dyrekcji, Nauczycielom i Wychowawcom za codzienny trud      i zaangażowanie w pracę dydaktyczno – wychowawczą. Uświetnili jej przebieg humorystycznym przedstawieniem mającym na celu  zestawienie realiów dzisiejszej szkoły ze szkołą sprzed wieku. Zwrócono uwagę na ogromne zmiany, które zaszły, nie tylko w poziomie nauczania, ale przede wszystkim w stosunku nauczyciela do ucznia, który dzisiaj traktowany jest podmiotowo, a jego wszechstronny rozwój jest najważniejszym celem nauczania. Piosenki, wiersze, słowa podziękowania dodały akademii akcentu powagi, refleksji i wzruszenia, pozwoliły zastanowić się nad rolą nauczyciela i potrzebami uczniów w szkole, która dzisiaj stawia przed nauczycielem wiele poważnych  wyzwań.

                                                                

                                                                            Agnieszka Stefanek

          _______________________________________________________________

              WYCIECZKA DO ZAMKU KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU    9 października klasy Ib i Ic pojechały na wycieczkę do przepięknego Zamku Książ w Wałbrzychu. Zamek od razu urzekł dzieci swoim ogromem, gdyż już z daleka prezentował się bardzo okazale. Książ, nazywany „perłą Dolnego Śląska”, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie.  Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, uznawanym za prawdziwą rzadkość w Europie ze względu na usytuowanie, połączone z tak dużymi rozmiarami obiektu. Zamek dumnie wznosi się na cyplu skalnym na wysokości 395m n.p.m. skąd rozciąga się niesamowity widok.

          Dotarłszy do zamku udaliśmy się na warsztaty pt. „Baśniowy Książ”. Naszym przewodnikiem była pani Anna Motyka, która ubrana w strój księżnej zaskarbiła sobie uwagę wszystkich uczestników. Połączyła ona zwiedzanie zamku z prezentacją w sali kinowej, zawierającą treści edukacyjne. W niezwykle inspirujący sposób przeniosła młodych turystów do czasów, kiedy na Śląsku panowały potężne dynastie, a zamkiem w ich mieniu zarządzali rycerze. Pani Ania w sposób niezwykle interesujący przedstawiła nam historię zamku od jego początków, aż do panowania ostatnich przedwojennych właścicieli – niepokornej Księżnej Daisy i jej męża Jana Henryka XV.

                   Podczas aktywnej, edukacyjnej "podróży w czasie" uczniowie razem ze średniowieczną księżniczką Anną przemierzali zamkowe sale i tajemnicze piwnice. W czasie wędrówki księżna opowiadała dzieciom baśnie i legendy zamkowe. Podczas spacerów po komnatach zamkowych, tarasach, korytarzach i dziedzińcach uczniowie poszukiwali straszliwego Minotaura, skrzydlatego Pegaza, odważnego i sprytnego Herkulesa,  poznali historie powstania Fletni Pana oraz dowiedzieli  się, dlaczego pobliska skała nazywana jest Skałą Olbrzyma. Uczniowie świetnie bawili się w różne gry i rozwiązywali zagadki, szukając zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały.

          Naszą wizytę w Zamku Książ zwieńczyły zakupy pamiątek oraz spacer po przyzamkowych tarasach pełnych urokliwych zakątków, fontann i rzeźb.

          Ostatnim punktem wycieczki była Palmiarnia, gdzie dzieci zachwycił egzotyczny świat roślin. Palmiarnia powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej  małżonce Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. Dowiedzieliśmy się, że obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy i bogata kolekcja kaktusów.

          Niestety czas naglił, dlatego musieliśmy udać się do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do Dobrzykowic, skąd rodzice i opiekunowie zabrali swoje pociechy do domów. Wycieczka należała do bardzo udanych, o czym świadczyły zachwycone i uśmiechnięte twarze jej uczestników.

                                                                                                                                                                                                                                                                Kamila Zapiór

          _________________________________________________________________________________________________________

          „Akcja Wędrująca książka”
          Serdecznie zapraszamy dzieci, rodziców oraz pracowników szkoły do udziału w akcji „WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA”, która rozpocznie się w naszej szkole 28 października
          i będzie trwała do końca roku szkolnego.
          Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji komunikacyjnych, wzbogacanie słownika biernego i czynnego, budzenie szacunku wobec cudzej własności oraz propagowanie idei wymiany książek.
          Kącik „WEDRUJĄCA KSIĄŻKA” będzie usytuowany w głównym korytarzu szkoły.
          REGULAMIN:
          1.Udział w akcji jest dobrowolny.
          2. W kąciku będą umieszczane książki, które uczniowie – za zgodą rodziców - przyniosą do szkoły w celu dzielenia się książkami z innymi.
          3. Rodzice zrzekają się prawa do żądania zwrotu książki lub ponoszenia przez szkołę odpowiedzialności finansowej za jej ewentualne uszkodzenie lub zgubę.
          4. Do 28 października - książki powinny być przyniesione do sali nr 6.
          5. Książki zostaną opatrzone specjalną etykietą i wystawione na regale „Wędrująca książka”.

          6. Od listopada - każdy sam będzie mógł umieszczać na regale przyniesioną książkę.
          ZASADY FUNKCJONOWANIA KĄCIKA „WĘDRUJĄCA KSIĄŻKA”:
          1.Książki umieszczone będą na trzech poziomach:
          książeczki dla najmłodszych
          książki dla uczniów klas 4-8
          książki dla rodziców.
          2.Wybraną książkę będzie można zabrać ze sobą do domu, przeczytać, przynieść z powrotem i zabrać kolejną.
          3.W przypadku zgubienia lub zniszczenia książki, zastępujemy puste miejsce inną książką.
          4.Korzystamy z książek tak, by czytający po nas również mogli czerpać z niej radość.


                                                                                                                  Agnieszka Dulska

           

           

          ________________________________________________________________________ ____________________                                       

            Szlakiem Wrocławskich Krasnali

          W dniu 09.10.2018 uczniowie klasy 2A wyjechali na wycieczkę do centrum Wrocławia w celu poznania historii założenia miasta wojewódzkiego oraz poznania legendy związanej z powstaniem wrocławskich krasnali. Podczas wycieczki uczniowie spotkali się z przewodnikiem, który dokładnie opowiadał im o tym, w którym roku powstało miasto Wrocław, przez kogo zostało założone , oraz pokazywał l i omawiał największe i najstarsze zabytki miasta Wrocław. Uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w komunikacji jak również podczas spaceru dydaktycznego po Wrocławiu. Poznawali szlak wrocławskich krasnali oraz różnice architektoniczne między miastem a wsią.

          Niewątpliwie największą atrakcją dla uczniów była zabawa w poszukiwanie wrocławskich krasnali. Podczas tej zabawy uczniowie uczyli się współpracy ze sobą, przestrzegania zasad uczciwej rywalizacji, uczyli się integracji zespołu klasowego, nabywali umiejętność słuchania ze zrozumieniem oraz zapamiętywania nazw poszczególnych krasnali. Nabywali umiejętność rozpoznawania kierunków oraz odnajdywania wymienianych miejsc. Odwiedzili wiele ciekawych miejsc na wrocławskim rynku, oraz zwiedzili różne jego zakamarki w których ukryte były krasnale.

                                                                                                                                             Bożena Wilk

                                                                                                                                         Agnieszka Dulska - Okniańska

          _____________________________________________________________________________________________

          Warsztaty przyrodnicze w Borzygniewie

          Dnia 19.09.2018 uczniowie klasy IVa oraz IVb wybrali się na warsztaty przyrodnicze zorganizowane w Ośrodku Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie, nad Zalewem Mietkowskim. Tematyka zajęć obejmowała informacje i ciekawostki o lokalnej faunie. Dzieci dowiedziały się m.in. że jerzyki śpią w locie, z pracującą tylko jedną półkulą mózgu, podczas gdy druga odpoczywa, a także poznały szczegóły techniki ścinania drzew przez bobry. Ogromną atrakcją była
          możliwość dotknięcia eksponatów omawianych zwierząt. Uczniowie wykazywali duże
          zainteresowanie prezentowanymi informacjami zadając liczne pytania oraz dzieląc się swoją wiedzą.  Po prezentacji grupa udała się na plażę nad Zalewem Mietkowskim, aby tam – w terenie – poznać kolejne fakty o lokalnym ekosystemie. Dzieci dowiedziały się także, jak należy dbać o środowisko naturalne i jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierząt są plastikowe odpady. Na zakończenie warsztatów uczniowie mogli zjeść kiełbaski oraz grzanki własnoręcznie upieczone przy ognisku, a także skorzystać z planu zabaw znajdującym się przy ośrodku. Otrzymali także pamiątkowe upominki.

                                                                                                  Urszula Pawlak 

                                                                                                   Michał Staszak

          ____________________________________________________________________________________________

          Wycieczka na Ślężę

          3 października klasa VI b udała się na wycieczkę w celu zdobycia szczytu Ślęży.
          Chyba nie ma mieszkańca Wrocławia i okolic, kto nie słyszałby o Świętej Górze - Ślęży.
          Kiedyś była górą druidów, następnie mnichów, zbuntowanych innowierców oraz rabusiów.
          Dzisiaj jest górą turystów. O Ślęży można pisać dużo i nieprzerwanie. Kronikarz i biskup
          Thietmar z Merseburga pisał o niej tak: "Owa góra wielkiej doznawała czci u wszystkich
          mieszkańców z powodu swego ogromu oraz przeznaczenia, jako że odprawiano na niej
          przeklęte pogańskie obrzędy.” Natomiast jedna z legend głosi, że pod górą znajdują się wrota do piekieł.Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania skansenu archeologicznego w Będkowicach, gdzie mogliśmy zobaczyć w jakich warunkach żyli mieszkańcy tych ziem wiele wieków przed nami. Następnie udaliśmy się na przełęcz Tąpadła by stamtąd rozpocząć naszą wędrówkę. Dzięki naszemu przewodnikowi Panu Wiesławowi odkryliśmy piękną, aczkolwiek dla wielu trudną i wyczerpującą drogę skalną. Po licznych trudach dotarliśmy na szczyt. Po dojściu na szczyt przywitał nas zabytkowy Kościół, fundacji Piotra Włostowica. Następnie chwila odpoczynku w schronisku, jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie, spojrzenie na okolicę i dalsza droga już tylko ,,z górki.”
          Przed powrotem do Dobrzykowic dla młodych wyczerpanych turystów na przełęczy Tąpadła zorganizowaliśmy ognisko by najedzeni i zmęczeni wyruszyć do ostatniego punktu naszejwycieczki – zabytkowego Kościoła w Sulistrowiczkach. Po wysłuchanej historii
          pożegnaliśmy się z naszym przewodnikiem Panem Wiesławem, któremu dziękujemy za
          oprowadzenie oraz ciekawe informacje. Całość wycieczkiminęła nam bardzo przyjemnie. Jak się okazuje, wystarczy jeden dzień, by odwiedzićnaprawdę wartościowe miejsca.

                                                                                                         Adam Rembisz

          ____________________________________________________________________________________________

          Zajęcia laboratoryjne

          W poniedziałek 24 września zagościła w naszej szkole laborantka Pani Barbara Kępa. Pani Basia na co dzień pracuje w Szpitalu Położniczym w laboratorium  analitycznym i zajmuje się badaniem bakterii. Opowiedziała uczniom klasy trzeciej o swojej pracy. Dzieci miały okazję zobaczyć pod mikroskop em bakterie i grzyby, a także na specjalnie przygotowanych preparatach mogły obserwować zachowanie bakterii pod wpływem działania różnorodnych substancji. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak działają na bakterie cynamon i czosnek oraz dlaczego bardzo musimy dbać o higienę rąk Lekcja była niezwykle ciekawa , a dodatkową atrakcją było to, że odbyła się w pracowni przyrodniczej wyposażonej w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Uczniowie po zakończonych zajęciach otrzymali akcesoria używane w codziennej pracy w laboratorium.

                                                                       Dorota Ćmikiewicz

          _________________________________________________________________________

              Śladami marszałka

                J. Piłsudskiego

              dwudniowa wycieczka

                 do Warszawy

          W ramach realizacji zadania publicznego mającego na celu wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu oraz realizacji projektu „Ta co nie zginęła” 27 i 28 września odbyła się dwudniowa wycieczka do Warszawy „Śladami marszałka J. Piłsudskiego” w której udział wzięli uczniowie klasy trzeciej oraz klas czwartych.

          Nasza wizyta rozpoczęła się na Placu Piłsudskiego. To właśnie w  tym miejscu po raz pierwszy żołnierze odrodzonego wojska polskiego składali przysięgę przed Marszałkiem. Krakowskim Przedmieściu mieliśmy okazję obejrzeć Dom bez Kantów. Piłsudski przyczynił się do powstania budynku w takim kształcie. Gdy obejrzał plany, ostrzegł inwestorów tymi słowami: "Tylko mi panowie budujcie bez kantów". Ci wzięli sobie tak do serca jego słowa, że potraktowali je dosłownie.  tym miejscu po raz pierwszy żołnierze odrodzonego wojska polskiego składali przysięgę przed Marszałkiem. Kolejnym punktem programu było Muzeum Wojska Polskiego. Trafiły tu pamiątki po Piłsudskim ocalałe z muzeum, które przed wojną mieściło się w Belwederze. Jest jego mundur oraz buława. Mieliśmy okazję podziwiać Most Poniatowskiego na którym Marszałek spotkał się z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim w pierwszym dniu przewrotu majowego oraz Hotel Europejski gdzie Marszałek lubił przychodzić na lody z dziećmi. Robił to, wymykając się swojej ochronie. Nie lubił jej towarzystwa. Największą atrakcją pierwszego dnia była wizyta na stadionie Legii. Mało kto wie, że drużyna piłkarska Legii powstała w 1916 r. w Legionach Polskich założonych przez Piłsudskiego. Stadion Legii uroczyście otwarto w sierpniu 1930 r., nadając mu wtedy nazwę Stadionu Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dwa lata temu po prawej stronie loży honorowej odsłonięto marmurową tablicę pamiątkową "Pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji 90-lecia klubu".

          Drugi dzień naszej wizyty w Warszawie poświęciliśmy na Centrum Nauki Kopernika. To co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzający obiekt , uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Przekonali się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam niezwykle szybko. Do największych atrakcji CNK należy planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu, w głębi oceanu lub w środku wulkanu. Podczas specjalnego seansu mogą się nawet cofnąć do początków życia na Ziemi.

          I tak bogatsi o niezwykłe doświadczenia, z plecakami pełnymi upominków, zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie  wrócili do Dobrzykowic.

                                                                                  Anna Kuberska - Męzik

          Zofia Palibuda

          Dorota Ćmikiewicz

          Michał Staszak

                                __________________________________________________________________________________________________