• 2023/2024

        • 2017/2018

        •  

           

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

           

           

                Dnia 22 czerwca 2018 roku o godzinie 9.15 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. W uroczystości udział wzięli uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły i nauczyciele.

                   Tylko raz zdarza się takie zakończenie – po raz ostatni spotkaliśmy się w budynku szkoły przy ulicy Szkolnej. Kolejny rok szkolny rozpocznie się już w nowo budowanej placówce przy ulicy Sukcesu, w której czekają na nas komfortowe warunki pracy oraz nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Dla wielu z nas była to chwila wzruszająca, wielu z nauczycieli spędziło tu lata swojej pracy, a niejedej rodzic na pewno pamiętał naukę w naszej szkole.

                  Pani Dyrektor wygłosiła, krótką przemowę, dziękując nauczycielom, wychowawcom i rodzicom za trud włożony w wychowywanie i nauczanie  dzieci w tym roku szkolnym. Z pomocą nauczycieli wychowawców wręczyła również nagrody za wysokie wyniki w nauce i wyróżniające zachowanie.

               Następnie pani Anna Włodarczyk wręczyła nagrody laureatom konkursów szkolnych oraz za aktywne włączanie się w akcje prowadzone w szkole.

             Uroczystość zakończył krótki występ uczniów klasy szóstej. Na koniec pani dyrektor złożyła zebranym gościom życzenia bezpiecznych i udanych wakacji, po czym dzieci udały się na ostatnie w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami klas.

          Dariusz Madetko


           

          PRZEDSZKOLAKI W ZOO

           

          22.06.2018r. dzieci z grupy IV Mali Odkrywcy i grupy V Mali Podróżnicy uczestniczyły w wycieczce do Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu. Największą atrakcją było niedawno powstałe Afrykarium i Oceanarium. Choć pogoda nie  dopisała, przedszkolaki dzielnie spacerowały i obserwowały zwierzęta. Miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień gatunki zwierząt i ptaków. Przemierzając alejki  ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Trafiliśmy do żyraf, które z apetytem zajadały listki drzew. Przyglądaliśmy się lemurom. Dzieci od razu przypomniały sobie, że są one bohaterami bajek dla dzieci. Odwiedziliśmy również króla zwierząt wraz z towarzyszącymi mu lwicami. W Oceanarium miały okazję poznać wodny świat Afryki oraz żyjące tam zwierzęta. Dzieci reagowały bardzo spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia, po niepewność. Niesamowite wrażenie zrobiły na nich pływające nad głowami rekiny i płaszczki. Dużym przeżyciem dla dzieci było też zobaczenie pingwinów oraz ogromnych hipopotamów. Wiele radości i śmiechu było podczas oglądania popisów fok. Ogromne wrażenie zrobiły również dwa wodospady o wysokości około 10 m. Dzieci miały możliwość być w dżungli nad rzeką Kongo. Zobaczyć wiecznie zielony, wilgotny las tropikalny, gdzie zamieszkują m.in. krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby tilapie. To była wspaniała i pouczająca wycieczka. Niezapomniana lekcja przyrody dla małych przyrodników, jakimi w tym dniu byli przedszkolacy z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach.

                                                                                                                         Wychowawca oddziału przedszkolnego

                                                                                                                  Ewa Moskal     

          _______________________________________________________________________________________________________

                   ZAKOŃCZENIE ROKU W GRUPIE „MAŁYCH PODRÓŻNIKÓW”

          W dniu 20.06.2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku w oddziale przedszkolnym zerówki, w grupie „Małych Podróżników”. W tej uroczystości uczestniczyły dzieci, pani dyrektor, wychowawcy oraz rodzice. Z tej okazji przedszkolaki zaprezentowały specjalnie przygotowany program artystyczny. Były wiersze i piosenki opowiadające o chwilach przeżytych w przedszkolu, ale również o zbliżających się wakacjach i nadchodzącym nowym roku szkolnym, w którym Zerówkowicze rozpoczną już naukę w pierwszej klasie. Wszystkie dzieci pięknie zaprezentowały swoje zdolności artystyczne. Każdy przedszkolak z rąk pani dyrektor otrzymał dyplom wraz z upominkiem. Uroczystość zakończyły serdeczne życzenia: wspaniałych wakacji, sukcesów w przyszłym roku szkolnym składane przez panią dyrektor i wychowawców dla wszystkich przedszkolaków.

                                                                                                                    wychowawca           

                                                                                                       Ewa Moskal

          ____________________________________________________________________________________________

           

          OSOBLIWY UROK ZAKĄTKÓW KRAKOWA I OKOLIC

           

                 18 czerwca,  tuż przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie klas V-VII wyruszyli na dwudniową wyprawę w najpiękniejsze rejony Polski, które wciąż zachwycają i przyciągają turystów bogactwem architektury, przyrody, legend i tajemnic,  gdzie każdy kąt, ulica, kamienica tworzą niezwykły klimat, przenosząc turystę w bieg długoletniej historii. Zwiedzając uroczy, stary Kraków oraz podziwiając  osobliwości przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego, uczniowie mogli doświadczyć nowych przeżyć związanych nie tylko z poznawaniem nowych miejsc i łączeniem wiedzy historycznej z przyrodniczą, ale również z odkrywaniem tajemnic pełnych niezwykłości tras naznaczonych bogatą historią.

               W pierwszym dniu dzieci wędrowały po Krakowie, skupiając się na jego centralnej części. Będąc na Wzgórzu Wawelskim, zwiedziły dziedziniec arkadowy Zamku Wawelskiego, Katedrę Wawelską wraz z Dzwonem Zygmunta i podziemiami. Wnętrze Katedry okazało się prawdziwym skarbcem sztuki sakralnej, zatem uczniowie mogli podziwiać arcydzieła sztuki gotyckiej, renesansowej i barokowej słynnych mistrzów, takich jak Wit Stwosz, Bartłomiej Berecci czy Giovani Trevano. Każdy uczeń miał możliwość wejścia na wieżę, w której zawieszony jest największy polski dzwon Zygmunt, ponoć jego dotknięcie sprawia, że spełniają się nasze marzenia, toteż młodzi ludzie zamykali oczy i rozmarzeni, bardzo długo trzymali dłoń na jego płaszczu. W podziemiach natomiast zwiedzali groby królewskie, rozpoczynając swoją podziemną wędrówkę od zobaczenia krypty św. Leonarda.

              Następnie młodzi turyści udali się w kierunku Rynku Głównego, szli wzdłuż ulicy Kanoniczej – najstarszej w Krakowie, zobaczyli Pałac Górków, który początkowo był własnością sekretarza królowej Bony, później oglądali Dom Jana Długosza, będący dawną łaźnią miejską. Kolejnym miejscem, w którym uczniowie mogli doświadczyć uroku atmosfery dawnych dziejów, był Plac św. Magdaleny. Jego nazwa pochodzi od niegdyś znajdującego się tam kościoła św. Marii Magdaleny. Przeszli ulicą Grodzką, Franciszkańską. Podziwiali zbudowany w stylu romańskim kościół św. Andrzeja, największy po Wawelu pałac w Krakowie - Pałac Biskupi wraz z popularnym Oknem Papieskim, a następnie Kościół św. Franciszka z Asyżu, do którego przylega  klasztor franciszkanów.

                W końcu dzieci dotarły do serca Krakowa. Na Rynku mogły dostrzec nie tylko piękne zabytki, ale również jego osobliwości, takie jak konne dorożki czy słynne krakowskie gołębie.

          Zwiedzanie Rynku rozpoczęły od podziwiania kościoła Mariackiego, którego najbardziej charakterystycznym elementem są dwie, nierównej wielkości wieże. Związana z nimi jest  legenda o dwóch braciach, z których każdy pragnął stworzyć obiekt wyższy i piękniejszy. Rywalizacja ta doprowadziła do tego, że starszy brat zabił młodszego, a następnie z powodu dręczących go wyrzutów sumienia popełnił samobójstwo. Największym skarbem kościoła Mariackiego jest ołtarz Wita Stwosza – jeden z najsłynniejszych tego typu gotyckich obiektów w Europie. Innym słynnym sakralnym  obiektem na Rynku, który uczniowie mieli możność zobaczyć, był kościół św. Wojciecha, w którym według tradycji miał głosić kazania Św. Wojciech. Następnie uczniowie udali się pod pomnik Adama Mickiewicza – ulubione miejsce spotkań krakowian i turystów, tam mogli chwilę odpocząć, delektując się widokiem kamienic i Sukiennic. W końcu weszli do ich zabytkowego budynku, gdzie kupili pamiątki i upominki. Zmęczeni, pełni wrażeń zakończyli pierwszy dzień zwiedzania, udając się do hostelu pod Wawelem, gdzie wieczorem czekał ich nocleg, natomiast po obiadokolacji mogli cieszyć się urokiem Wisły, spacerując po Bulwarach Wiślanych. Wtedy też zobaczyli rzeźbę smoka wawelskiego, znajdującą się u wejścia do jaskini Smocza Jama.

                  Pierwszy dzień uczniowie w pełni wykorzystali na odkrywaniu piękna Krakowa, natomiast kolejny ciepły dzień spędzili, wędrując po Ojcowskim Parku Narodowym słynącym z malowniczych skałek i zamków. Zwiedziły Zamek w Pieskowej Skale położony w Dolinie Prądnika, zobaczyły słynną Maczugę Herkulesa, która wznosi się na wysokość 25 metrów i jest jednym z najważniejszych symboli nie tylko Ojcowa, ale całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zobaczyły Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, w którym prezentowane są eksponaty związane z terenem Doliny Prądnika , obejmujące ich faunę i florę , geologię , hydrologię, klimat oraz zagadnienia ochrony środowiska. Ostatnim etapem wędrówki malowniczą Doliną Prądnika była Jaskinia Łokietka, z którą wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, zmuszonym schronić się w niej na okres około 6 tygodni po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II.

                  Wyczerpująca podróż dobiegła końca, jeszcze tylko mały posiłek i powrót do domu, niestety na odbywający się w tym dniu mecz Polska – Senegal uczniowie nie zdążyli, ale jego wynik śledzili w Internecie. Zobaczyli natomiast niespotykane miejsca, urocze zakątki, a przede wszystkim skarby naszej kultury i przyrody.

          Pomniki, budowle, które dotychczas znane im były ze stron podręczników szkolnych, teraz ożyły, nabierając barw i kształtów. Taka podróż w czasie na pewno pozostanie długo w pamięci młodego człowieka, który poznaje świat całą mocą swoich zmysłów i doświadczeń.

          Agnieszka Stefanek i Dariusz Madetko


           

          WYCIECZKA DO KUDOWY-ZDROJU

           

                 W dniach 18-19 czerwca uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Kudowy-Zdroju.  Głównym celem wycieczki było poznanie środowiska geograficznego, historii, tradycji i zabytków charakterystycznych dla obszaru Dolnego Śląska. Uczniowie uczestniczyli w równych formach spędzania wolnego czasu i integrowali się jako zespół klasowy.

                Pierwszego dnia po podróży nasza przygoda rozpoczęła się od spaceru po Błędnych Skałach. Wymagająca trasa nie stanowiła przedzkody dla naszych zwinnych podopiecznych i była przygotowaniem  do wspinaczki na Szczeliniec, gdzie dotarliśmy po godzinie wspinaczki po schodach. Widok roztaczający się z góry wynagrodził cały trud. Jednak nie był to koniec naszej wyprawy. Wytyczoną trasą widokową obfitującą w różne ukształtowania terenu musieliśmy się przemieścić na dół. Wyzwanie to nasi czwartoklasiści podjęli z ochotą. Na szlaku towarzyszył nam Pan przewodnik, który umilał nam trasę wycieczki opowieściami o Szczelincu, okolicznych terenach i ważnych dla nich postaciach. Dzień zakończyliśmy pyszną obiadokolacją w pesjonacie U Anny w Łężycach.

            Drugi dzień wycieczki w niczym nie ustępował intensywnością pierwszemu. Rozpoczęliśmy go wcześnie rano od śniadania. Następnie wybraliśmy się do Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Dzieici mogły wysłuchać fascynujących opowieści o zgromadzonych tam zbiorach. Ich pełne skupienie najlepiej świadczyło o zainteresowaniu,  jakie wzbudziła nasza Pani przewodnik po muzeum. Nastepnie udaliśmy się na spacer po Parku Zdrojowym. Pan przewodnik przedstawił kilka istotnych faktów dotyczących historii miasta Kudowy-Zdroju. Dzieci miały okazję posmakować wody źródlanej. Kolejnym punktem naszej wycieczki był skansem Szlak Ginących Zawodów. Uczniowie poznali sposoby uprawy roli, wyrabiania naczyń z gliny, prowadzenia gospodarstwa domowego  oraz wypieku chleba w dawnych gospodarstwach rolnych. Oprowadzanie zakończyło się degustacją chleba świeżo wypiekanego w piecu chlebowym. Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin w Wambierzycach. Dzieci poznały historię tego miejsca oraz  podziwiały kunszt budowanictwa i walory estetyczne.

                 Zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń opiekunowie wraz z podopiecznymi wrócili do domu. Rozmowy w drodze powrotnej świadczą o tym, że nasi mali podóżnicy zdecydowanie nie zamierzają poprzestać na jednej wycieczce do Kudowy-Zdroju.

          Natalia Zybała i Dorota Król-Łapiak


          WYCIECZKA DO JURAPARKU W KRASIEJOWIE

           

           

               

               W poniedziałek, 18 czerwca, klasy pierwsze uczestniczyły w wycieczce do JURAPARKU w Krasiejowie, której głównym celem było poznanie prehistorycznego świata dinozaurów.

                 Zwiedzanie parku zaczęło się od niezwykłej atrakcji, jaką jest TUNEL CZASU. Na pokładzie Kapsuły Czasu, przemierzającej 300 metrowy tunel, dzieci udały się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. „Podróżnicy w czasie” oglądali rozgrywające się w 3D sceny przedstawiające tworzenie się galaktyk, Układu Słonecznego, powstania życia na Ziemi, rozwój i wymieranie wielu gatunków zwierząt, wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne oraz największe kataklizmy w dziejach naszej planety.  Po pełnej wrażeń podróży w Tunelu Czasu wycieczkowicze udali się na spacer ścieżką edukacyjną, wśród 200 naturalnej wielkości modeli prehistorycznych gadów i płazów.  Następnym etapem wycieczki był PAWILON PALEONTOLOGICZNY, w którym przez szklaną podłogę dzieci oglądały skamieniałości triasowe płazów i gadów.  Kolejnym etapem zwiedzania była wizyta w PREHISTORYCZNYM OCEANARIUM. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii dzieci mogły przenieść się w świat podwodnego życia, pełnego gigantycznych żółwi morskich, ogromnych rekinów i innych prehistorycznych stworzeń. Spotkanie „oko w oko” z ogromnymi gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu – momentami mroziło wręcz krew w żyłach… Z Oceanarium, dzieci udały się na PLAC ZABAW, na którym największe wrażenie zrobiły na nich: 12-metrowa wieża, z której zjeżdżało się rurami znajdującymi się na trzech kondygnacjach,  huśtawka o wysokości 7 metrów stylizowana na ptasie gniazdo oraz szereg instalacji przypominających pajęczą sieć. Ostatnim punktem tak bogatego programu były WARSZTATY PALEONTOLOGICZNE, podczas których dzieci preparowały z gipsowego bloku szkielet dinozaura oraz poznawały pracę paleontologa.

                 Pobyt w Krasiejowie okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Wycieczkę - zdaniem dzieci - należy zdecydowanie zaliczyć do bardzo udanych.

          Lidia Korbut

           


           

          TERMY JAKUBA

           

                  W poniedziałek 11 czerwca  uczniowie klasy drugiej pojechali na basen do Term Jakuba w Oławie. Po  zapoznaniu się z regulaminem pływalni przedstawionym przez ratownika, drugoklasiści rozpoczęli trwającą dwie godziny zabawę. Pływali, zjeżdżali na zjeżdżalniach, bawili się piłką, tańczyli w wodzie, siedzieli w jacuzzi, korzystali z biczy wodnych, jednym słowem atrakcji nie brakowało, a uśmiechy na buźkach dzieci dawały dowód wspaniałej zabawy. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, a czas wspólnie spędzony na pływalni  był niezapomnianym wydarzeniem dla całej klasy.

           

          Dorota Ćmikiewicz


           

          LOOPY’S WORLD

                  W związku z przypadającym na 1 czerwca Dniem Dziecka, uczniowie klas pierwszych oraz klasy drugiej 04 czerwca pojechali na wycieczkę do Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World. Dzieci podczas zajęć ruchowych nabywały umiejętności współdziałania w grupie, akceptacji siebie i innych. Kształtowały też pozytywne postawy: współpracy i koleżeństwa. Zabawy na dużym Placu Zabaw dostarczyły dzieciom bardzo dużo radości i zadowolenia. Dzieci wiedzą, że „Śmiech i ruch to zdrowie”, a w każdym „Zdrowym ciele zdrowy duch”. Już w drodze powrotnej uczniowie pytali, kiedy tam wrócimy, co jest najlepszym dowodem na to, że wyjazd możemy zaliczyć do udanych.

          Dorota Ćmikiewicz


           

          VI KIERMASZ SZKOLNYCH ROZMAITOŚCI

           

           

                W piękną słoneczną czerwcową sobotę (26.05.2018) na boisku przy Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach zapanowała radosna atmosfera zabawy. Tego właśnie dnia odbył się VI Kiermasz Szkolnych Rozmaitości pod hasłem „Każdemu sercu bliska, ochrona środowiska”. Bogaty program festynu sprawił, że boisko wypełniło się tłumem ludzi. Na gości czekało mnóstwo atrakcji. Cała impreza rozpoczęła się od występów naszych utalentowanych dzieci, które pod okiem swoich opiekunów zaprezentowali się w różnorodnych montażach słowno -  muzycznych o tematyce ekologicznej. Jako pierwsi na scenie pojawili się uczniowie  klas starszych ze szkolnego koła teatralnego, którzy zaprezentowali się w przedstawieniu pt. “Ekologia to klucz do zdrowia”. Po nich na scenie pojawili się najmłodsi  artyści. Zerówkowicze z oddziału przedszkolnego, przestawili niezwykle barwny ekologiczny montaż słowno – muzyczny. Kolejny występ to wspaniale zaprezentowane wiersze i piosenki naszych pierwszoklasistów. Uczniowie klasy II śpiewając piosenkę  Majki Jeżowskiej „Moja Planeta” przypomnieli wszystkim jak wspaniałym miejscem jest nasza Ziemia, a w utworze „Dzieci i śmieci” pokazali jakie działania mogą podjąć dzieci, aby nasza planeta jak najdłużej mogła być domem dla wszystkich ludzi. Jako ostatni zaprezentowali się uczniowie klas III. Występ rozpoczęła klasa IIIa wykonując taniec i śpiewając piosenkę „Żywioły”. A zaraz po nich usłyszeliśmy ekologiczne wiersze i piosenki w  wykonaniu klasy IIIb. Po występach na wszystkich uczestników kiermaszu czekało mnóstwo atrakcji. Były dmuchańce, fotobutka, grill, malowanie twarzy, odwiedził nas nawet Kaczor Donald. Można było zakupić książkę na kiermaszu taniej książki, a także obejrzeć szkolna kronikę. Zorganizowanych zostało szereg konkursów tj. konkursy plastyczne, konkursy sportowe, quiz z wiedzy ekologicznej po angielsku. Na zakończenie całej imprezy jak co roku rozegrany został mecz piłki nożnej rodzice kontra dzieci, który wywołał wiele emocji.

                 Cieszymy się , że tak dużo osób chciało spędzić ten wolny czas biorąc aktywny udział w naszym kiermaszu. Do zobaczenia za rok!

                   Pragniemy z tego miejsca gorąco podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu. DZIĘKUJEMY!

          Anna Kuberska – Męzik

          Natalia Zybała

          Dorota Ćmikiewicz

          Anna Włodarczyk


           

          PSZCZOŁY W SZKOLE

           

           

                  W środę, 23 maja, przybyli do naszej szkoły Państwo Gocoł. Pani Basia  i pan Aleksander mają własną pasiekę na terenie naszej Gminy. Przybyli do uczniów klas II i Ib, by opowiedzieć dzieciom o życiu pszczół. Przynieśli ze sobą, w bezpiecznej klatce, pszczelą rodzinę. Dzieci mogły oglądać pszczoły z bliska i wzbudziło to ich wielkie zainteresowanie. Państwo Gocoł przekazali dzieciom wiele interesujących informacji i ciekawostek na temat pszczół. Pokazali też niezbędne w pracy pszczelarza akcesoria i wnętrze ula. Dzieci mogły także spróbować  pysznego miodu. Spotkanie było bardzo ciekawe i potrzebne, ponieważ uświadomiło dzieciom jak ważne dla ludzi są pszczoły oraz jak możemy je chronić, bo grozi im wyginięcie.

                   Serdecznie dziękujemy Państwu Gocoł za poświęcony nam czas, spokojne i fachowe przekazanie ciekawych wiadomości.

          Dorota Ćmikiewicz


           

          WYCIECZKA NA ŚLĘŻĘ

           

                 W środę 9 maja 2018 r. uczniowie kl. IVa, IVb, V, VI i VII uczestniczyli w całodniowej wycieczce na Ślężę w ramach corocznych obchodów Dnia Ziemi. Naszym celem było poznanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych oraz kulturowych Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.

                 Góra Ślęża jest najważniejszym i zarazem najwyższym (718 m n.p.m.) punktem Ślężańskiego Parku Krajobrazowego oraz popularnym celem wycieczek mieszkańców okolic Wrocławia. Zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym jest to miejsce unikatowe na skalę europejską.

                 Spod szkoły w Dobrzykowicach wyruszyliśmy dwoma autokarami we wczesnych godzinach porannych. Po drodze do Przełęczy Tąpadła zatrzymaliśmy się w Kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, gdzie podziwialiśmy m.in. piękne witraże z kwiatami roślin występujących na pobliskiej Łące Sulistrowickiej, która jest rezerwatem przyrody, jednym z najcenniejszych rezerwatów florystycznych na Dolnym Śląsku.

          Naszą wędrówkę na Ślężę rozpoczęliśmy od Przełęczy Tąpadła. Poruszając się żółtym szlakiem, wspinaliśmy się na Ślężę oddychając świeżym powietrzem i podziwiając piękno przyrody. Naszym przewodnikiem był doświadczony pracownik Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

                    Podczas wycieczki uczniowie poznali wiele ciekawych faktów dotyczących Masywu Ślęży. Pan Przewodnik pokazał nam skały z których zbudowane są zbocza i szczyt Ślęży. Z pasją opowiadał o ciekawych zwyczajach rzadkich gatunków zwierząt, które można spotkać w występujących tu lasach bukowych. Uczniowie wysłuchali też wielu fascynujących legend związanych z tym miejscem. Na szczycie Ślęży podziwialiśmy zabytkowy kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz niedźwiedzia - starożytną rzeźbę kultową, której powstanie sięga czasów przedchrześcijańskich. Po krótkim odpoczynku w Domu Turysty PTTK zeszliśmy do Przełęczy Tąpadła, gdzie czekała już na nas gorąca kiełbaska z grilla przygotowana przez Rodziców naszych uczniów oraz dużo wody do picia.

          Do Dobrzykowic wróciliśmy uśmiechnięci i pełni wrażeń.

          Małgorzata Mederska


           

          BRAWO NASI PIŁKARZE !!!

           

                     Po sukcesach lekkoatletów, wspaniałą passę kontynuują nasi futboliści. W piątek na kamienieckim Orliku po zaciekłej walce z bardzo wymagającymi przeciwnikami ze wszystkich szkół naszej gminy, stanęli na podium, zajmując trzecie miejsce.

                  Sukces tym większy, że sporą część drużyny stanowili uczniowie klas IV-tych tj.: Eryk Płoch, Kacper Popiołek, Dawid Włodarczyk i Adam Bednar, wspomagani starszymi kolegami tj.: Filipem Wielebskim, Jankiem Włodarczykiem, Maćkiem Krzysztofem, Przemkiem Nowickim, Grześkiem Gałusem i Maksem Kręglem.

                  Piłkarze, z dumą  przywieźli do szkoły okazały puchar, wręczony przez Wójta Gminy Czernica, który można podziwiać w gablocie na korytarzu szkolnym.

                 A mnie, jako opiekunowi szkolnego SKS, wypada prosić Panią Dyrektor o nową szafę na kolejne trofea naszych sportowców. Mając tak uzdolnioną młodzież – na pewno się przyda!

          Jarosław Jasiński


           

          SPOTKANIE Z POLICJANTEM – AKCJA CYTRYNKA

           

           

                    11 maja 2018 r. uczniowie z klasy III A i III B wzięli udział w prelekcji dotyczącej „Bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Prelekcję poprowadził mł. asp. Damian Tarnawski z Posterunku Policji w Kamieńcu Wrocławskim. Pan Damian przestrzegał dzieci przed zabawami w pobliżu jezdni, a także aby będąc samemu w domu, nie otwierać drzwi nieznajomym. Został poruszony temat bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego w wakacje. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali cennych uwag dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach oraz chętnie zadawali  dodatkowe pytania.

                   Po zakończonej prelekcji uczniowie wraz z wychowawcami i p. Damianem wyszli na ulicę w celu przeprowadzenia akcji „Cytrynka”, podczas której była sprawdzana prędkość poruszających się samochodów. Dzieci zostały wcześniej przygotowane do tego zadania. Na specjalnych talerzykach znajdowały się słodycze i kwaśne cytryny. Pod hasłami "Za przestrzeganie słodkie podziękowanie" oraz "Za przekroczenie kwaśne upomnienie" rozpoczęła się kontrola drogowa kierowców i pojazdów.

               Dziękujemy p. Damianowi Tarnawskiemu za ciekawe zajęcia i pomoc w przeprowadzeniu akcji „Cytrynka”.

          Joanna Bandoch


          KRAINA WYGASŁYCH WULKANÓW W PIGUŁCE, CZYLI WYCIECZKA DO SUDECKIEJ ZAGRODY EDUKACYJNEJ

           

                  25 i 26 kwietnia 2018r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w wycieczce do Krainy Wygasłych Wulkanów – najlepszego miejsca w Polsce, gdzie można poznać wulkaniczną przeszłość Ziemi. Widoczne w terenie ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń i zlodowaceń doskonale opowiadają dzieje Ziemi.

                  W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie uczniowie poznali historię powstawania Sudetów. Mogli też doświadczyć, jak to jest, gdy trzęsie się ziemia, na specjalnej platformie symulującej trzęsienie ziemi. Zobaczyli film o powstaniu Sudetów. Zajrzeli do wnętrza każdego z różnych typów wulkanów występujących na świecie i zrozumieli, jak powstają i jak przebiegają ich erupcje. W sali wulkanów oglądali również model gejzeru, który zupełnie jak prawdziwy gejzer, wyrzucał słup wody. Na interaktywnej makiecie rzeki, wypełnionej po brzegi wodą, samodzielnie wywołali powódź, a w jednym z pomieszczeń, które wygląda dokładnie tak, jak przed 100 laty, zobaczyli oryginalny piec chlebowy oraz sprzęty wyposażenia kuchni.

                  Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach pt. „Piękno zaklęte w krysztale”, które były poświęcone minerałom. Warsztaty prowadzone były przez doświadczonego geologa, który opowiadał dzieciom o swojej ciekawej pracy.  Na warsztatach dzieci podziwiały bogatą kolekcję, przepięknych minerałów. Zapoznały się z metodami badań minerałów i skał przy użyciu prostych narzędzi. Uczyły się je rozpoznawać, a także poznały ich właściwości.

                    Nie zabrakło też czasu na wspólne zabawy na świeżym powietrzu.

                  Warsztaty w Dobkowie podkreśliły, że wycieczka uatrakcyjnia i urozmaica proces nauczania i wychowania. Warsztaty te były doskonałą okazją do uczenia się przez poznawanie, odkrywanie, przeżywanie i wychowanie zgodnie z zasadą:

          „Usłyszę  – zapomnę,

          zobaczę – zapamiętam,

          zrobię – zrozumiem”.

          To było piękna przygoda!

          Kamila Zapiór

           


           

          NIEZWYKŁE SPOTKANIE Z LITERATURĄ  - WIECZÓR POETYCKI

           

               Spotkania z poezją wzbogacają naszą osobowość, a bohaterowie literaccy prowadzą nas po ścieżkach niespodziewanych rozwiązań. Ten literacki świat pobudza naszą wyobraźnię i pragnienie wejścia w rolę bohaterów. Występowanie na teatralnej scenie pozwala utożsamiać się z postaciami i odzwierciedlać ich emocje.  Może właśnie dlatego lubimy grać i cieszymy się, że znów jesteśmy kimś innym niż w rzeczywistości.

                14 kwietnia uczniowie koła teatralnego klas IV – VII zaprosili swoich rodziców na szczególne spotkanie z poezją – wieczór poetycki.  Jednak nie była to tylko recytacja wierszy, ale również prezentacja poezji śpiewanej, a przede wszystkim odgrywanie scenek z lektur szkolnych. Najpierw miała miejsce niezwykła wędrówka do starożytności. Uczniowie  przypomnieli mit dotyczący przyczyny  wybuchu wojny trojańskiej – spór o jabłko i obietnicę dostania pięknej Heleny. Przyglądali się strojom z dawnej epoki i śledzili uważnie losy i decyzje porzuconego kiedyś Parysa. Rodzice zobaczyli również fragment II części,,Dziadów”. Ludowy obrzęd, pojawianie się na scenie kolejnych duchów, wypowiadane przez nich historie oraz prawdy moralne tworzyły niezwykły nastrój, pełen tajemniczości, a nawet grozy. Bez wątpienia pięknym doświadczeniem było wysłuchanie dialogu kochanków w sławnej scenie balkonowej dramatu ,, Romeo i Julia”.  Poważny ton wymienionych scen został złagodzony humorem w ostatniej prezentacji, a była nią parodia ,,Kopciuszka’, gdzie tytułowa bohaterka - Kapciuch zgubiła na balu zamiast pantofelka – kapcia.

                Jak zwykle młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania i z pasją, żywiołem oraz ekspresją odegrali powierzone im role. Nie zapomnieli również o przebraniu, które oddawało charakter danej epoki. Jestem pewna, iż młodym ludziom udało się w pełni przekazać nastrój, emocje oraz przesłanie prezentowanych utworów.

          Agnieszka Stefanek


           

          DUŻY SUKCES NASZYCH SPORTOWCÓW!

           

           

                    Po dość niespodziewanych zwycięstwach naszych zawodników, zarówno  w kategorii dziewcząt jak i chłopców Czwórboju Lekkoatletycznego (w skład którego wchodzi: skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na 60m, oraz bieg długi 600m dziewczęta i 1000m chłopcy) w zawodach gminnych, udaliśmy się w niezmienionym składzie tj: Basia Kołpa, Róża Miller, Nikola Kiczka, Ula Wojtasik i Ola Chudek, oraz chłopcy: Kacper Sobczyk, Maciek Krzysztof, Szymon Fidler, Mikołaj Ronczewski i Filip Wielebski, by reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych w Żórawinie.

                  I choć łatwo nie było, bo szkół było w sumie osiem, wszystkie dużo większe, z tradycjami sportowymi, nasza dziesiątka dzielnie walczyła, zajmując w kategorii chłopców doskonałe czwarte miejsce, ocierając się dosłownie o podium, a tym samym o puchar i medale, równie dzielnie walczyły nasze dziewczęta, ostatecznie plasując się na piątym miejscu.

                    Wszyscy zgodnie stwierdzili, że choć występ był udany, to jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa i razem z panem Jarkiem będą walczyć w kolejnych zawodach.

           

          Do zobaczenia na boiskach i stadionach!

          Jarosław Jasiński


           

          GMINNY KONKURS CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM

          "CZYTAM I ROZUMIEM”

           

           

                     17 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim odbył się gminny konkurs czytania ze zrozumieniem dla klas III - „Czytam i rozumiem”.

                     Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności rozumienia czytanych tekstów oraz wykorzystania zawartych w nich informacji. Zadania testowe dotyczyły edukacji polonistycznej, matematycznej i środowiska przyrodniczego.

          Nasi uczniowie doskonale sobie poradzili, zdobywając:

           

          Kudela Karolina – II miejsce

           

          Żurawska Joanna  – II miejsce

           

          Gratulujemy laureatom konkursu.

           

          Kamila Zapiór, Joanna Bandoch


           

          GMINNY KONKURS

          „BOOKTALKING, CZYLI GAWĘDA O KSIĄŻCE”

           

           

                     Jak zachęcić młodzież do czytania w czasach, w których dominuje Internet? Wbrew wszelkim stereotypom przygoda z literaturą wciąż jest atrakcyjna dla części młodzieży, która czyta pomimo istnienia alternatywnych form rozrywki, tj. Internet, telefon czy telewizja. Warto więc nie tylko rozwijać pasję czytania wśród młodych ludzi, ale również podejmować działania, które poszerzą krąg aktywnych czytelników, przypomną, iż książka może bawić, trzymać w napięciu, przenosić w inny wymiar rzeczywistości. Rolą rodzica i nauczyciela jest niekoniecznie polecać tytuły utworów (jako inne pokolenie nie jesteśmy w tym względzie dla naszych wychowanków do końca wiarygodni), ale raczej stwarzać sytuacje, w których młodzi ludzie sami będą wybrane książki sobie rekomendować.

          W tym celu, zgodnie z ministerialnym programem wspierania czytelnictwa, w szkołach podejmowane są najróżniejsze akcje, wśród których dużą popularnością cieszą się konkursy czytelnicze.

                  W tym roku w naszej szkole  miała miejsce nowa forma rozwijania czytelniczych zainteresowań, a mianowicie – prezentacja książek w ramach gminnego konkursu "Booktalking, czyli gawęda o książce", mający na celu dzielenie się pasją czytania wśród młodzieży ze szkół podstawowych na terenie gminy. Uczniowie mówili o fikcyjnej rzeczywistości w sposób niestandardowy, wykorzystując nie tylko słowo, ale również gest, muzykę, rekwizyty związane z rolą bohaterów. Część z uczniów wypowiadała się w pierwszej osobie, wcielając się w literacką postać. Inni, chociaż dystansowali się do świata przedstawionego, próbowali tak przedstawić sytuację bohatera, aby odbiorca zaczął zastanawiać się nad jego dalszym losem. Podczas prezentacji ważne były zdolności aktorskie, właściwa dykcja, odpowiednie tempo mówienia, bo  przecież słuchacz lubi jasny, ale i ciekawy, dynamiczny przekaz. W konkursie uczestniczyli uczniowie z kilku szkół podstawowych, wśród których wyłoniono trzech zwycięzców i przyznano dwa wyróżnienia:

           

          I miejsce - Kamila Dereś  z  klasy VII  Szkoły Podstawowej w Ratowicach

          II miejsce – Miłosz Andzejczak z klasy VII Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach

          III miejsce – Marta Piskorska z klasy IV Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach

          Wyróżnienie – Maria Czekiel z klasy VI Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach

          Wyróżnienie – Franciszek Lipiński z klasy V Szkoły Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim.

           

          Zarówno zwycięzcy,  jak i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

          Wierzymy, że ich pasje czytelnicze będą miały wpływ na pozostałych uczniów, nawet tych najbardziej opornych na czytanie.

           Agnieszka Stefanek

           


           

          WYCIECZKA DO PLANETARIUM, PARKU SZCZYTNICKIEGO

          I OGRODU JAPOŃSKIEGO

           

               10 kwietnia, przy sprzyjającej pogodzie uczniowie klas Ia i II wybrali się na wycieczkę do Wrocławskiego Planetarium, Parku Szczytnickiego i Ogrodu Japońskiego. Klasa druga rozpoczęła wycieczkę od wizyty w Planetarium., a klasa pierwsza od spaceru po Parku Szczytnickim. Pokaz w Planetarium przedstawiał dobowe i roczne zmiany wyglądu nocnego nieba, oraz ruch pozorny gwiazd na niebie w zależności od szerokości geograficznej: we Wrocławiu, na równiku oraz na biegunie północnym. Podczas pokazu opisane zostały najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory nieba letniego i zimowego. Oprócz gwiazd i gwiazdozbiorów przedstawione były  również inne obiekty widoczne na nocnym niebie: najbliższe nam planety Układu Słonecznego, najbardziej znane mgławice oraz najdalsze galaktyki. W czasie kiedy klasa druga brała udział w pokazie w planetarium, klasa pierwsza podziwiała budzącą się wiosną przyrodę w Parku Szczytnickim. Zachwycała się wrocławską architekturą obserwując Halę Stulecia, Iglicę czy piękną Pergolę. Potem nastąpiła zamiana klas, by na koniec wycieczki obie klasy mogły pójść wspólnie do Ogrodu Japońskiego. Tam największą  radość sprawiło dzieciom przejście po kamieniach ułożonych na wodzie, podziwianie wodospadu i wejście na most z którego mogły podziwiać ogromne ryby i śliczne małe żabki.

          Dorota Ćmiekiwicz

           


           

          LAS W SŁOIKU

           

           

                   26 marca uczniowie z klas trzecich wzięli udział w warsztatach przyrodniczych pt. „Las w słoiku”.

           

                   Las w słoiku to zielona, roślinna kompozycja zamknięta w szklanym naczyniu. Namiastka leśnego ekosystemu w zminiaturyzowanej formie, przeniesiona do słoika. Na warsztatach uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięła się idea zamykania roślin w naczyniach oraz kto stworzył najstarszy, zamknięty las.

           

                  Uczniowie krok po kroku samodzielnie układali poszczególne warstwy podłoża niezbędne do posadzenia roślin. Na samym dnie 4 litrowego słoika umieścili drobny żwir w różnych kolorach, który miał za zadanie pełnić funkcje drenażu. Następnie wprowadzili warstwę ziemi ogrodniczej, do której wrzucili kawałki węgla aktywnego, który miał utrzymać nasz mini las w czystości, przeciwdziałając rozwojowi bakterii w słoiku. W tak przygotowanym podłożu uczniowie robili niewielkie otwory, w które wsadzali rośliny – bluszcz, fitonie, paprocie. Ostatnim etapem było ozdabianie. Ziemię wokół roślin uczniowie dekorowali mchem, kamieniami, patykami oraz korą z drzew. Całość delikatnie podlali pipetą i szczelnie zamknęli.  Po wykonaniu wszystkich czynności wspólnie omówiliśmy wszystkie warstwy lasu.

                  Na zakończenie zajęć, pani Agnieszka udzieliła nam kilku cennych rad, jak należy postępować, by „las” zachował swoje walory estetyczne. Po stworzeniu własnej biosfery uczniowie zabrali swoje „lasy” do domów gdzie z dumą prezentowali je swoim bliskim. 

           

          Była to niezapomniana, pachnąca lasem lekcja przyrody!

           

          Kamila Zapiór


           

           

          WYJAZD NA KRĘGLE

           

           

                     Dnia 28 marca uczniowie klasy II i IIIb wyjechali na kręgielnię do Wrocławskiego Skytowera. Większość dzieci po raz pierwszy grała w prawdziwe kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli, a na tablicy przy imionach dzieci pojawiały się punkty. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Dwie godziny gry szybko minęły. Uczniowie mieli możliwość poznawania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

          Dorota Ćmikiewicz

           


           

          GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

          SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

           

                    22 marca w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim miał miejsce Gminny Konkurs Recytatorski, w którym uczniowie prezentowali swoje umiejętności w dwóch kategoriach -  poezja śpiewana i recytacja. Nasze uczennice przygotowały niezapomniane teksty piosenek ,, Biały latawiec” i ,,Okularnicy”, fragment utworu Johna Greena ,, Gwiazd naszych wina” oraz wiersze Danuty Wawiłow ,,Wędrówka” i Jana Siwka ,,Jaś Ananas”. Jury w swojej ocenie uwzględniło dobór repertuaru, dykcję, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Do powiatowego etapu konkursu Jury postanowiło zakwalifikować 4 osoby z naszej szkoły:

           

          Marię Czekiel i Alicję Zwolińską - w kategorii recytacja,

          Magdalenę Grabę i Izabelę Konieczną w kategorii poezja śpiewana.

           

          Trzymamy kciuki za nasze dziewczyny!

          Agnieszka Stefanek


           

          MUZEUM PANA TADEUSZA

           

           

                 22 marca 2018 r. przedszkolaki z grupy IV i V  uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Pana Tadeusza, mieszczącym się w Kamienicy pod Złotym Słońcem, znajdującej się w samym sercu Wrocławia. Dzieci z IV grupy uczestniczyły w warsztatach „Papierowe czary”. Zapoznały się ze starodawną metodą czerpania papieru na sicie. Każdy uczestnik warsztatów swój arkusz papieru ozdabiał suszonymi roślinami, kawałkami bibuły. Mali artyści tworzyli swoje małe arcydzieła, które mogli zabrać do przedszkola. Dzieci zaś z grupy V uczestniczyły w warsztatach „Kolorowy świat grafiki”. Zapoznały się z monotypią, wyjątkową techniką graficzną, która łączy w sobie malarstwo i rysunek. Jej charakterystyczną cechą jest to, że pozwala na uzyskanie jednej odbitki. Mali artyści byli zaskoczeni efektami swojej pracy. Było to dla nich niezwykłe doświadczenie artystyczne. W czasie warsztatów uczestnicy obejrzeli też fragment ekspozycji poświęcony rękopisowi Pana Tadeusza. Dzieci pełne wrażeń, bogatsze o nowe doświadczenia artystyczne powróciły do przedszkola.

            Wychowawca V grupy Ewa Moskal


           

          AKCJA „GROSZ DO GROSZA”

           

           

          Drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele!

           

                    Dzięki współpracy, hojności darczyńców a także kupujących losy w loterii fantowej udało nam się uzyskać wspaniały wynik w zakończonej dzisiaj akcji Grosz do Grosza. Niezmiernie miło jest mi poinformować, że po dzisiejszych podsumowaniach udało się zebrać łącznie... 1008 zł! To fantastyczny wynik, który zmieni bieg wydarzeń i z pewnością wpłynie na poprawę jakości życia dzieci niedożywionych w Polsce.

                 Wszystkie zebrane w akcji fundusze zostaną bowiem przeznaczone na zakup posiłków dla najbardziej potrzebujących dzieci. W imieniu swoim a także wszystkich zaangażowanych w akcję Grosz do Grosza serdecznie dziękuję za udział w akcji, wsparcie oraz okazane serce.


          Razem możemy więcej!

          Koordynator akcji szkolnej - Natalia Zybała

           


           

          EKO - CIUCH

           

                   22 marca 2018 r. z okazji przyjścia wiosny, odbył się szkolny konkurs „Eko-Ciuch”. Eko, dlatego, że strój miał być zrobiony z rzeczy nadających się do recyklingu, np.: butelek, nakrętek, płyt, kartonu, folii, gazet, itp. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I – IV. Konkurs odbył się w dwóch turach, w których przyznano I, II, III miejsca oraz wyróżnienia. Stroje, które zostały przygotowane były bardzo pomysłowe i kreatywne. Mogliśmy zobaczyć: sukienki balowe, rycerzy, itp. Stroje uczniów oceniało jury, które przyznało:

           

                  I tura                                      II tura

                 I miejsce                                   I miejsce

                 Joanna Żurawska                                              Maja Gierczak

                    Julia Celny                                                  II miejsce

                II miejsce                                                    Henryk Dolny

                  Adam Bednar                                                    III miejsce

                  Marcin Kański                                                  Jakub Grycz

                 III miejsce                                           wyróżnienie

                 Marta Piskorska                                                Kacper Jurga

                   Karina Gałka                                                  Zuzanna Narecka

                 Urszula Piskorska                                            Katarzyna Kołpa

                wyróżnienie

                  Marcel Kierzek

                  Kamil Topolski

          Joanna Bandoch

           


           

          WARSZTATY AKADEMII WYNALAZCÓW BOSCHA

                

                   12 marca 2018 roku dwoje uczniów klasy siódmej naszej szkoły, Michał Dziubiński i Małgorzata Zwias, uczestniczyło w warsztatach Akademii Wynalazców Boscha pt.: „Technologia druku 3D i jej zastosowanie w konstrukcji dronów, które odbywały się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć  i poznać działanie drukarki 3D, obejrzeć przedmioty stworzone na drukarce, poznać budowę  i działanie drona. Szczególne zainteresowanie wzbudziła część praktyczna, praca  ze specjalistycznym oprogramowaniem, w którym samodzielnie mogli zaprojektować przedmioty przygotowywane do wydruku w technologii 3D.Uczestnicy warsztatów dostali pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w warsztatach i medale wydrukowane na drukarce 3D.

          Katarzyna Rogala-Łach


           

          KONKURS „ZIMOWE OSZCZĘDZANIE Z SKO”

           

                   07 marca 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pt.: „Zimowe oszczędzanie z SKO”. W konkursie wzięło udział 14 uczniów. Konkurs skierowany był do dzieci z klas I-III. Głównym celem konkursu było ukazanie sposobu zimowego oszczędzania. Dostarczone prace na konkurs, były pomysłowe, twórcze. Uczniowie w swoich pracach wykorzystali, monety, butelkę, sztuczny śnieg, bibułę, ryż, guziki, itp.

                     Po naradach jury podjęło decyzję, nagrody i wyróżnienia otrzymali:

           

          I miejsce

          Julia Celny

          Hubert Basta

           

          II miejsce

          Zuzanna Narecka

          Hanna Pacura

           

          III miejsce

          Maciej Olszewski

          Julia Góralska

           

          oraz wyróżnienia

          Dobrochna Mulek

          Karolina Kudela

           

          Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

           

          Joanna Bandoch

           


           

          W MUZEUM PANA TADEUSZA

           

                   2 marca klasy V – VI uczestniczyły w lekcjach muzealnych pt. "Adam Mickiewicz i jego tajemniczy rękopis" oraz "Kontusze i figatele. O życiu w dawnej Polsce”, które odbyły się w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.  Uczniowie poznali realia życia w dawnej Polsce oraz pasjonującą historię życia Adama Mickiewicza i rękopisu Pana Tadeusza. Chętnie słuchali o obowiązujących zasadach, obyczajach i tradycjach w dawnym kraju. Obejrzeli stroje znajdujące się na wystawie, sprawdzili, co jadano w szlacheckim dworze, jak polska szlachta świętowała  i spędzała czas wolny. Uczniowie w ramach warsztatów sami nakrywali do szlacheckiego stołu oraz mieli możliwość przymierzyć strój z epoki romantyzmu, w której tworzył Adam Mickiewicz. Uczniowie klasy starszej obejrzeli piękną szkatułę, w której był przechowywany Pan Tadeusz i próbowali rozwiązać ukryte w niej zagadki. Dowiedzieli się również, jakie były dawne materiały piśmiennicze oraz próbowali swoich sił w kaligrafii. Dodatkowo uczniowie zwiedzili unikalne i nowoczesne muzeum przechowujące jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku.

           Agnieszka Stefanek


           

          „MALI CHEMICY”

           

                   26 lutego 2018 r. uczniowie z klas trzecich wzięli udział w eksperymencie pt.: „Czy słodki owoc może być kwaśny?”. Pani Kamila z firmy „Mini naukowiec” przeprowadziła rozmowę z dziećmi, co to znaczy odczyn: zasadowy i kwaśny oraz jakie kolory odpowiadają tym odczynom. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, a także chętnie odpowiadali na zadawane im pytania. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Każde dziecko otrzymało probówki wraz 7 różnymi substancjami, które łączyli za pomocą pipety. Określali odczyny w każdej probówce. Następnie uczniowie mieli trudniejsze zadanie, a mianowicie zamienić odczyn zasadowy na kwaśny i odwrotnie. To zadanie przyniosło wiele radości, zaciekawienia i zdziwienia, a mianowicie poprzez wybuchy jakie towarzyszyły przy łączeniu produktów. Po tak intensywnych warsztatach, uczniowie zdobyli dodatkową wiedzę oraz umiejętności.  

          Joanna Bandoch


           

          PRZEGLĄD PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

          „MOJĄ OJCZYZNĄ POLSKA JEST…”

           

                       24 lutego w Młodzieżowym Domu Kultury we Wrocławiu miał miejsce XII Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej “Moją ojczyzną Polska jest…”, w którym uczestniczyły uczennice naszej szkoły.

                  Przegląd miał na celu wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju w związku z przypadającą na 2018 rok 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Utwory wokalne o charakterze patriotycznym przypominały o dniach klęski i chwały, cierpieniu i męstwie w okresie walk narodowowyzwoleńczych. Stawały się szczególną inspiracją do rozpamiętywania dziejów niezwykle ważnych dla każdego Polaka, a tym samym swoistą lekcją patriotyzmu.

          Agnieszka Stefanek

           


           

          GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „PEGAZIK”

           

                 21 lutego uczennice naszej szkoły brały udział  w  gminnym etapie Konkursu Recytatorskiego ,,Pegazik”, który miał miejsce w Bibliotece Publicznej w Ratowicach. Dziewczynki dokonały pięknych interpretacji wybranych utworów literackich, a ich recytacja została wyróżniona przez Jury, które przyznało:

           I miejsce – Marii Czekiel z klasy VI

          III miejsce – Alicji Zwolińskiej z klasy IV

          Wyróżnienie – Amelii Lech z klasy VI

          Marysia będzie reprezentować naszą gminę w Kłodzku - na  wojewódzkim etapie konkursu.

                  Gratulujemy sukcesu!

                                                                            Agnieszka Stefanek


           

          WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO HYDROPOLIS

           

                   

                    W dniu 19.02.2018 r. odbyła się wycieczka grupy IV i V oddziału przedszkolnego do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.  Dzieci z dużym zaciekawieniem zwiedzały wystawę zaczynając od jej serca czyli „Planety Wody”. Przedszkolaki mogły zobaczyć fragment filmu wyświetlany na nowoczesnym ekranie 360o oraz kulę projekcyjną imitującą Ziemię. W „Głębinach” dzieci zapoznały się różnymi formami życia, które się tam rozwinęły. Mogły być także pasażerami w kabinie batyskafu Piccarda, co było dla nich wielkim przeżyciem. „Ocean Życia” ukazał nam wiele jego form. Najciekawszą częścią wystawy była ławica tuńczyka, wykonana w drukarce 3D oraz rekin, który polował na swój ulubiony przysmak. Dzieci mogły zgłębić swoją wiedzę na temat tych stworzeń. Następnie  w strefie „Człowiek i woda” mogliśmy poznać wiele ciekawostek na temat człowieka oraz pokarmu, który spożywa. W drodze do sali  „Miasto i Woda” mieliśmy okazję zobaczyć makiety wielu statków, które zafascynowały naszych małych zwiedzających. Gdy dotarliśmy do następnego przystanku, dzieci mogły wejść do imitacji rurociągu wodnego i poznać tam sposoby oszczędzania wody oraz w jaki sposób dociera ona do mieszkańców.  Na koniec podróży dowiedzieliśmy się paru ciekawostek o płatkach śniegu i skąd się tak właściwie biorą.

                    W drugiej części naszej przygody z Hydropolis udaliśmy się na warsztaty pt. „Magia Wody”. Tam Mali Podróżnicy oraz Mali Odkrywcy stali się prawdziwymi naukowcami. Samodzielnie stworzyli swój własny wulkan, poznali barwy podstawowe, tworząc również ich pochodne. Przedszkolaki dowiedziały się za pomocą doświadczeń, która z cieczy jest lżejsza: olej, czy woda? A także stworzyli swoją własną chmurę oraz spowodowali, że padał z niej deszcz. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonywali kolejne doświadczenia. Sprawiało im to ogromną radość i satysfakcję, dzięki czemu ponownie się okazuje, że nauka wcale nie musi być nudna.

           

           Daria Peszek- wychowawca grupy Mali Podróżnicy


           

          WIZYTA WOJEWODY DOLNOŚLĄSKIEGO

           

                     W piątek, 9 lutego 2018 r. podejmowaliśmy wyjątkowego gościa. Odwiedził nas Pan Paweł Hreniak - Wojewoda Dolnośląski. Pan Wojewoda  zwiedził nowo otwarte  oddziały  przedszkolne przy ulicy Sukcesu 2. Zapoznał się również z postępem prac związanych z budową szkoły, stanowiącą  drugi etap największej gminnej inwestycji, jaką jest budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzykowicach. Po obiekcie Pana Wojewodę oprowadzali Pan Włodzimierz Chlebosz - Wójt Gminy Czernica oraz Pani Anna Włodarczyk - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski w Dobrzykowicach. Pan Wojewoda był pod wrażeniem przestronnych pomieszczeń, nowoczesnych mebli i wspaniałych interaktywnych pomocy dydaktycznych. Pogratulował Panu Wójtowi realizacji projektu, tak bardzo oczekiwanego przez społeczność lokalną. Wizyta Pana Wojewody była też okazją do złożenia podziękowań za dotację z budżetu państwa w wysokości 2 mln. zł., która przyczyniła się do powstania tej nowoczesnej placówki.

           

          Anna Włodarczyk - dyrektor szkoły


           

          BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA – SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

           

                    W dniu 09 lutego 2018 roku  gościliśmy w naszym nowo otwartym budynku przedszkola policjantów  z  Komisariatu Policji w Siechnicach.

                    Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta. Przy pomocy specjalnych tablic poznały zasady bezpiecznego  poruszania się po drodze jako pieszy i rowerzysta.  Poznały i utrwaliły kolory sygnalizacji świetlnej oraz numery telefonów alarmowych ( 997, 998, 999 i 112) . Uwieńczeniem spotkania była wspólna zabawa i jednocześnie nauka prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i poruszania się po drodze. Na zakończenie każde dziecko dostało od policjanta opaskę odblaskową.

          Magda Bobrowska


           

          BAL KARNAWAŁOWY

          ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

           

                   

                     W dniu 12 lutego 2018 r. w nowym budynku naszej szkoły przy ul. Sukcesu 2 odbył się bal karnawałowy dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Dzieci wcieliły się w postaci ulubionych bohaterów i korzystając ze swoich super mocy przełamywały swoją nieśmiałość oraz zawierały nowe znajomości. Klaun Jejku zapewnił nam świetną zabawę. Skoczne utwory wprowadzały we wspaniały nastrój, dzięki czemu przedszkolaki wraz z wychowawczyniami tanecznym krokiem korzystały ze wszystkich atrakcji balu. Wirujące na korytarzu chusty Klanzy były ulubioną rozrywką naszych przedszkolaków. Oprócz ferii barw, które z łatwością rozpoznawały, dzieci mogły znaleźć pod nimi swój azyl i chwilę odpocząć. Każdy bohater zatańczył również popularne „Kaczuchy”, ćwicząc  przy tym swoją koordynację wzrokowo-ruchową oraz refleks. Na dzieci, w trakcie przerw w zabawie, czekał zdrowy, pięknie przygotowany poczęstunek oraz soczki. Zabawa trwała w najlepsze, jednak wiadomo, że wszystko co dobre kiedyś się kończy. Nawet najwytrwalsi superbohaterowie naszego balu wyczerpali swoje siły. Po serdecznym pożegnaniu naszego prowadzącego- Klauna Jejku, wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek.

                  Mamy nadzieję, że przyszłoroczna zabawa będzie równie udana jak ta, której byliśmy uczestnikami.

           

          Daria Peszek


           

           

          WYJAZD NA LODOWISKO

           

           

                      12 lutego uczniowie z klas II i IIIa pojechali na lodowisko do Jelcza – Laskowic. Zabawa była wyśmienita, niektórzy na lodzie czuli się jak ryba w wodzie, zaś dla innych było to pierwsze spotkanie z tak śliskim podłożem. Prawie każdy zaliczył upadek i to nie jeden. Na tafli towarzyszył nam trener Hokeja na lodzie Pan Michał Szostak. Uczył dzieci jazdy tyłem, robił z nimi łyżwiarski pociąg i czuwał nad tymi dla których wyjazd ten był pierwszym kontaktem z lodowiskiem. Po ponad dwóch godzinach jazdy zmęczeni, z wypiekami na twarzach, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. To był wspaniały wyjazd, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

          Dorota Ćmikiewicz, Kamila Zapiór


           

          BAL KARNAWAŁOWY

           

                      W czwartek 01 lutego uczniowie klasy I-III ze Szkoły Podstawowej im. Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski W Dobrzykowicach bawili się na balu karnawałowym. W tym dniu świetlica wiejska W Kamieńcu Wrocławskim zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także rodzicami i nauczycielami.

                   Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił  "Klaun Jejku", który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie, chętnie uczestniczyły w zabawach prowadzonych przez animatora. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców we współpracy ze wszystkimi rodzicami. Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały siły i można było dalej się bawić. Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową.

          Dorota Ćmikiewicz


           

          SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

           

                   10  stycznia odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas IV – VII. Uczestnicy dokonali wyboru prezentowanego utworu wśród wierszy oraz tekstów prozy. Właściwy dobór repertuaru miał wpływ na ocenę dokonywaną przez Jury, jednak niezwykle ważne były również inne kryteria, tj. płynność, dykcja  oraz  głosowa interpretacja tekstu.  W większości uczniowie byli świetnie przygotowani, czemu dali wyraz, wygłaszając z pamięci bardzo długie teksty. Oceniający mieli bardzo trudne zadanie, gdyż poziom merytoryczny uczestników był wysoki. Po burzliwej naradzie wyłoniono 3 uczestników, którym przyznano  I i II miejsce oraz 3 osoby, które zostały wyróżnione. Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce oraz wyróżnieni uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

          I miejsce – Maria Czekiel oraz Alicja Zwolińska

          II miejsce – Amelia Lech

           

          Wyróżnienia – Miłosz Andrzejczak, Jagoda Mulek oraz Marta Piskorska

           

          Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz gratulujemy jego zwycięzcom.

          Agnieszka Stefanek

           


           

          KONKURS "MY LITTLE BRITAIN"

           

           

          Drodzy Uczniowie!

          Niezmiernie miło jest nam poinformować, że wyłoniono laureatów konkursu My Little Britain.
           

          I miejsce - Dawid Włodarczyk


          II miejsce - Paweł Gierczak


          III miejsce - Nikodem Marcinkiewicz
           

          Serdecznie gratulujemy!
           

          Organizatorzy konkursu: Natalia Zybała i Dariusz Madetko


           

          KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

          „MALEŃKA MIŁOŚĆ ZBAWI ŚWIAT”

           

                    Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości. „Maleńka miłość zbawi Świat” taki był tytuł koncertu który odbył się 20 grudnia w świetlicy wiejskiej w Kamieńcu Wrocławskim. Można już było poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę, a to wszystko za sprawą utalentowanych uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski w Dobrzykowicach.

                     Podczas koncertu usłyszeliśmy tradycyjne kolędy i pastorałki oraz współczesne piosenki świąteczne. Swoje umiejętności tym razem prezentowali młodsi uczniowie naszej szkoły. Koncert rozpoczęła Dobrochna Mulek, która zagrała dla wszystkich na keyboardzie kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Zaraz po niej na scenie pojawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego, które w niezwykle żywiołowy sposób przy akompaniamencie instrumentów muzycznych zaśpiewały „Chojkę”, „Gore gwiazda Jezusowi” oraz kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Pozostałe klasy zaprezentowały swoje kolędy we wspaniale przygotowanych programach muzyczno-słownych.

                  Wieczór zakończył występ niezwykle utalentowanej uczennicy klasy IIIb Kai Kucharskiej, która poruszyła serca wszystkich przybyłych na koncert przepięknym wykonaniem pastorałki „Maleńka miłość zbawi Świat”. Wyjątkowy klimat nadała również licznie przybyła publiczność, która,  jak co roku, wypełniła salę po brzegi. Nasi wierni widzowie – rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i przyjaciele naszych „małych artystów”, przyglądali się całemu przedsięwzięciu w skupieniu i przedświątecznej zadumie. Na koniec, Dyrektor Szkoły Pani Anna Włodarczyk pogratulowała młodym artystom wspaniałego występu oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne. A kolejny koncert kolęd i pastorałek przeszedł do historii.

                                                                                      Joanna Bandoch

                                                                                      Dorota Ćmikiewicz


           

          AKCJA ZBIERANIA ŚRODKÓW CZYSTOŚCI

           

          Dnia 18 grudnia 2017 r. zakończyliśmy akcję zbierania środków czystości w naszej szkole. Państwa szczodrość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania - społeczność naszej szkoły żywo włączyła się do akcji. Udało nam się uzbierać trzy pokaźne torby, wypełnione po brzegi (zdjęcie nie oddaje ogromu zgromadzonych środków!). Chemia została przekazana pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicy, którzy rozdysponują ją pośród najbardziej potrzebujących rodzin naszej gminy. Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy dołożyli swoją "cegiełkę".

           

          Dariusz Madetko


           

          WIRTUALNA KARTKA NA BOŻE NARODZENIE

           

          Zachęcamy do zapoznania się z życzeniami, jakie przygotowali uczniowie z Samorządu Uczniowskiego. Są one adresowane do Anastazji - pacjentki z centrum onkologii "Przylądek Nadziei" we Wrocławiu.

           

          Życzenia dla Anastazji

           

          Zofia Palibuda, Przemysław Mencel

           


           

          WIELKIE KIBICOWANIE W ORBICIE

           

                Dnia 17 grudnia 2017 niemal czterdziestka uczniów z klas IV-VII wraz z nauczycielem WF, panem Jarkiem umówiła się na wyjazd do hali widowiskowo-sportowej ORBITA we Wrocławiu, by kibicować siatkarkom Impela Wrocław w zmaganiach z nie byle kim – rywalkami naszych był zespół aktualnego mistrza Polski Chemika Police. Zmagania sportsmenek były bardzo wyrównane i gdy już na trybunach czuć było sensację….w pięciosetowej walce, nasze musiały uznać wyższość mistrzyń. Robiliśmy co w naszej mocy, nie oszczędzając gardeł, by pomóc wrocławiankom, jednak tym razem goście okazali się lepsi. I chociaż na boisku nie wyszło, my na trybunach bawiliśmy się wspaniale, wspomagani słodyczami od sponsorów, a na koniec nie zabrakło wspólnych zdjęć i autografów od siatkarek.

          Przez całe widowisko nie ustawały pytania uczniów do mnie:

          -„Proszę pana, a kiedy my będziemy ćwiczyć na podobnej hali ?”

          Cierpliwie odpowiadałem:

          -„Już niedługo – a wówczas Wy nie będziecie na trybunach, tylko na parkiecie, a kibice z Wrocławia będą przyjeżdżali Wam kibicować”

          Czego wszystkim zainteresowanym życzę, a korzystając z okazji dużo sukcesów sportowych uczniom, radości ze swych pociech rodzicom, oraz cierpliwości i wytrwałości moim kolegom po fachu.

          WESOŁYCH ŚWIĄT !

           Jarosław Jasiński


           

          SPEKTAKL „BALLADYNA”

           

                   Uleganie pokusom, walka dobra ze złem,  żądza władzy, pieniędzy, sławy towarzyszą  egzystencji każdego człowieka od wieków. Taki pogmatwany świat ludzkich namiętności wielokrotnie był przedstawiany przez klasyków literatury, w tym literatury polskiej. Motyw zła, które rodzi się w człowieku, charakterystyczny jest dla Szekspira, ale pojawia się również w twórczości naszego wielkiego wieszcza – Juliusza Słowackiego, autora dramatu pt. ,, Balladyna” napisanego zgodnie z romantyczną konwencją, w której świat fantastyczny ingeruje w rzeczywistość i determinuje jej wydarzenia.

                   Jedenastego grudnia uczniowie klasy VI i VII zostali wtajemniczeni w treść tej pełnej niezwykłości sztuki, oglądając teatralną adaptację dramatu w Centrum Sztuki Impart. Śledziły losy sióstr, z których jedna przeciwstawia się naturalnej potrzebie czynienia dobra przez człowieka, ulegając pokusie władzy. Przekracza granicę zła, które pociąga za sobą kolejne zło. Krzywdzi ludzi wokół siebie, dopóki sama nie podlega sprawiedliwości, ale nie ludzie tę sprawiedliwość wymierzają…

                  Niezwykłe efekty dźwiękowe, scenografia, której kolorystyka zwraca uwagę na pełne żądzy zakamarki ludzkiej duszy, odpowiednia ilość aktorów na scenie oraz doskonała gra aktorska sprawiły, iż sztuka wywarła na widzach duże wrażenie i na pewno pozostanie w pamięci uczniów, którzy niedługo powrócą do jej treści podczas omawiania lektury szkolnej.

          Agnieszka Stefanek


           

          KONKURS INFORMATYCZNO – PLASTYCZNY

          „OKŁADKA MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI”

           

           

                  W czwartek 7 grudnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs informatyczno – plastyczny  „Okładka mojej ulubionej książki”. Celem konkursu było pobudzanie dzieci do aktywności twórczej, rozwijanie uzdolnień informatycznych oraz zainteresowań grafiką komputerową. Komisja oceniła prace konkursowe biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność pracy z tematem, technikę, wartość artystyczną, oryginalność ujęcia tematu, pomysłowość, wyobraźnię i estetykę wykonania prac. Nagrody dla laureatów wręczała Pani Anna Włodarczyk, Dyrektor naszej szkoły.

          Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

           

          I miejsce Julia Celny

          II miejsce Zofia Bobrowska

          II miejsce Wiktoria Gałka

           

          Wyróżnienia:

          Lena Kordas

          Dawid Pilichiewicz

          Marcel Mróz

           

          Nagrodzone i wyróżnione w konkursie prace można oglądać dokońca przyszłego tygodnia w sali nr 11 na pierwszym piętrze. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

           

          Dorota Ćmikiewicz

           


           

          PRZEDSZKOLAKI NA WARSZTATACH 

          „TRADYCJE I ZWYCZAJE BOŻONARODZENIOWE”

           

                  W dniu 06.12.2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do Skansenu Muzeum Rolnego Golinowskich w Nadolicach Wielkich na warsztaty „Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe”.  Przedszkolaki zostały serdecznie powitane przez panią Genowefę Golinowską – właścicielkę tego miejsca. Pani Gienia z wielkim zaangażowaniem opowiedziała nam krótko historię Skansenu oraz zaprezentowała wybrane eksponaty, stanowiące elementy kultury naszego regionu. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, które udały się na swoje stanowiska. Pani Genowefa z wielką pasją prowadziła warsztaty cukiernicze. Dzieci zadbały o swoich bliskich, wykonując dla nich smakowite pierniczki. Każdy przedszkolak mógł poczuć magię zbliżających się Świąt oraz kultywować ich tradycję. Oprócz świetnej zabawy podczas wałkowania i wyciskania form z ciasta, dzieci doskonaliły swoją sprawność manualną. Udział w warsztatach z sianotworów był dla przedszkolaków wspaniałym doświadczeniem . Z ogromnym zaangażowaniem wiązały siano, aby wykonywana przez nich postać była jak najbardziej rzeczywista. Ich twórcza wyobraźnia nie miała końca. Każdy własnoręcznie stworzył swojego pupila – kota, którego mógł zabrać do domu.

                    Wycieczka do skansenu była dla dzieci ogromnym przeżyciem. To magiczne miejsce pozwoliło przedszkolakom zdobyć nowe doświadczenia oraz czerpać radość z wykonywanych czynności.

                          Daria Peszek wychowawca grupy przedszkolnej

           


           

          WYCIECZKA DO LOOPY’S WORLD

           

                    Tym razem Mikołajki stały się wspaniałą okazją, aby 5 i 6 grudnia najmłodsze dzieci z naszej szkoły (oddział przedszkolny, kl. I-III) pojechały na wycieczkę do Wrocławia na plac zabaw Loopy’s World.  Ten wielki plac zabaw o powierzchni 3000 m2 to raj dla dzieciaków, które uwielbiają dokazywać i śmiać się do rozpuku. Dzieci mogły beztrosko odkrywać świat zabawy. Nasi uczniowie przetestowali wszystkie zabawki, zjeżdżalnie, trampoliny, tunele, labirynty i inne sprzęty. Dzieciaki wspinały się, czołgały, fikały, ślizgały się, podskakiwały na trampolinie, a każdy znalazł tam coś dla siebie. Po 2,5 godzinnej zabawie wygłodniałe dzieci posiliły się  kawałkiem pizzy i wypiły pyszną lemoniadę. Wycieczka sprawiła, że dzieci były wesołe i szczęśliwe. Wyjazd do Loopy’s World dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń. Była to nie tylko energiczna lekcja WF, ale również świetna zabawa dla naszych podopiecznych.

          Dorota Ćmikiewicz


           

           

          MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO KINA

           

           

                   4 grudnia uczniowie klas V i VI obejrzeli film pt. "Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja, będący ekranizacją książki Marcina Szczygielskiego pod tym samym tytułem. Pełen nastrojowej muzyki i efektów specjalnych fim wywarł na uczniach duże wrażenie. Trzymał młodego widza w napięciu, okrywając przed nim tajniki fantastycznego świata za niebieskimi drzwiami. Historia jedenastoletniego chłopca, który trafia pod opiekę ciotki po tym, jak jego mama miała wypadek i zapadła w śpiączkę, wskazuje na niezwykłą, emocjonalną więź między matką a dzieckiem. Świat, do którego trafia bohater, jest pełen magii, niezwykłości, dziwnych stworów,  jakby wszystko, co mu się przytrafiło, było wytworem jego sennej wyobraźni. Na koniec widz jest świadkiem zaskakującego zakończenia, które stanowi część przesłania dotyczącego ulotności ludzkich wrażeń.  W filmie wystapili – Ewa Błaszczyk, Magdalena Nieć, Michał Żebrowski, Adam Ferency, Teresa Lipowska. Należy również dodać, iż film zdobył wiele nagród, między innymi Wyróżnienie Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie.

           Agnieszka Stefanek i Dariusz Madetko


           

          SUKCES NASZYCH KOSZYKARZY

           

                    Dnia 01 grudnia 2017 dziewczęta z naszej szkoły w składzie: Natalka Wróblewska, Ola Chudek, Marysia Czekiel, Basia Kołpa, Amelka Lech, Milena Pachucka, Madzia Graba, Róża Miller, Zosia Nakonieczna, Majka Łacek , Iza Konieczna, oraz chłopcy: Hubert Okólski, Grześ Gałus Krzyś Andryszkiewicz, Nikodem Marcinkiewicz, Kacper Sobczyk, Mikołaj Jeznach, Maciek Krzysztof, Filip Wielebski, Janek  Włodarczyk i Przemek Nowicki brali udział w Gminnym Turnieju Mini koszykówki zajmując w obu kategoriach wysokie  drugie miejsce.

                    Chociaż nasza baza lokalowa odstaje poziomem od szkół z którymi przyszło nam rywalizować, to serca i ambicji do walki, a co najważniejsze – umiejętności, nie brakowało naszym zawodnikom. Na parkiecie zostawiliśmy i krew (tylko parę kropel z nosa) i wróciliśmy z kilkoma siniakami (do wesela się zagoi). Wszystko to zaowocowało, że otarliśmy się o zwycięstwo w całym turnieju (zwłaszcza w kategorii dziewcząt).

                    Wszystkim zawodnikom dziękuję za udział, zaangażowanie i godne reprezentowanie barw naszej szkoły. Rodzicom gratuluję utalentowanych pociech, a naszym następnym rywalom zapowiadam: SP Dobrzykowice nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w rozgrywkach sportowych!

          Ze sportowym pozdrowieniem

          Opiekun SKS

          Jarosław Jasiński


           

          WARSZTATY EKOLOGICZNE

           

                     W środę 29 listopada klasa IVa wzięła udział w dwugodzinnych warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej.

                   W czasie zajęć dowiedzieliśmy się, jaki związek istnieje między Wyspą Wielkanocną a naszym środowiskiem życia, decydowaliśmy o tym, co jest niezbędne dla człowieka do życia, a bez czego możemy sobie poradzić oraz oglądaliśmy film pt. Przebudzenie. Dowiedzieliśmy się również, że EKOLOGIA z języka greckiego oznacza naukę o domu, czyli naszej planecie – Ziemi.  Braliśmy także udział w konkursie, który polegał na tym, by pomóc pewnej rodzinie żyć w jak najbardziej ekologiczny sposób. Choć nie wszystkie zadania rozwiązaliśmy prawidłowo, to jednak wszyscy jesteśmy zwycięzcami, ponieważ każdy z nas już wie, że małe czynności, jak na przykład zakręcanie wody podczas mycia zębów, to duży krok do tego, by nasza planeta była zdrowsza i służyła nam jeszcze przez wiele, wiele lat.

          Dorota Król-Łapiak


           

          KLASY IV W WAŁBRZYCHU

           

           

                       Dnia 24 listopada klasy IV a i IV b wybrały się na wycieczkę do Wałbrzycha. Pierwszym punktem naszej wyprawy był Explora Park, czyli Park Nauki i Techniki. To ciekawe miejsce nie tylko dla lubiących matematykę, ale również dla wszystkich, którzy  przepadają za eksperymentowaniem, badaniem, odkrywaniem czy też poszukiwaniem różnych rozwiązań. Uczestniczyliśmy w warsztatach zatytułowanych Matematyka w przyrodzie.  Dzięki udziałowi w tych zajęciach dowiedzieliśmy się między innymi, że są takie owoce, kwiaty i drzewa, których nasiona, płatki i liście natura tworzy, przestrzegając zawsze reguły tego samego ciągu liczb. A czy wiedzieliście, że w szyszce, ananasie lub słoneczniku liczba spiral w jednym kierunku i liczba spiral w drugim kierunku są dwoma kolejnymi elementami tego samego ciągu liczb? Teraz możemy tylko zdradzić, że liczby, o których mowa to tak zwany ciąg Fibonacciego. Ponadto w Parku Nauki i Techniki mogliśmy sami sprawdzać niektóre teorie, np. twierdzenie Pitagorasa, oraz uczyliśmy się budować most Leonarda da Vinci. Czas w Explora Park upłynął nam bardzo szybko i niezmiernie pożytecznie.

                        Drugim punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. To zrewitalizowana Kopalnia Węgla Kamiennego Julia. Dzięki panu przewodnikowi, który dawniej pracował w kopalni jako górnik, mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat maszyn górniczych i ich elementów, zobaczyliśmy pamiątki związane z górnictwem, usłyszeliśmy wiele historii związanych z kopalnią, ale przede wszystkim poznaliśmy specyfikę tej niezwykle trudnej i niebezpiecznej pracy. Wycieczkę po Starej Kopalni zakończyliśmy krótkim spacerem podziemną trasą.  W czasie tej przechadzki napotkaliśmy Jaśka - górnika, czyli chłopca, który odkrył złoża węgla w Wałbrzychu. Po całym dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Dobrzykowic zadowoleni i troszkę zmęczeni.

          Dorota Król-Łapiak


           

          KOLEJKOWO

           

                      22 listopada 2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły niezwykłe miejsce we Wrocławiu: Kolejkowo, które mieści się na terenie jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wroc ławiu. Przedszkolaki oglądały największą makietę kolejową w Polsce. Przeniosły się do niesamowitego świata w miniaturze i przeżyły ciekawą podróż przez miniaturowy świat kolei. W miniaturowym świecie dzieci mogły podziwiać życie na wsi i w mieście, zobaczyć poruszające się pociągi oraz samochody, widziały miniatury autentycznych budowli np. kamienice wrocławskiego rynku, Dworzec Świebodzki, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce oraz wiele innych ciekawych obiektów z całego Dolnego Śląska. W Kolejkowie zapada noc. Okna w blokach rozświetlają się po kolei, dzięki czemu dzieci mogły zobaczyć, że w  środku toczy się życie. Zapalają się latarnie, po chwili całe miasto świeci – wyglądało to spektakularnie i wywołało zachwyt na twarzach przedszkolaków.

                         Dzieci dowiedziały się również kto to jest modelarz i na czym polega jego praca. Podczas zwiedzania  uczestniczyły w ciekawych konkursach na spostrzegawczość, wyszukiwały postacie zwierząt, krzewy, przedmioty życia codzienne, które znajdowały się na makiecie wśród wielu innych obiektów. Na koniec wycieczki otrzymały drobne nagrody w postaci naklejek z logo Kolejkowa.

          Wychowawca Ewa Moskal


           

          TRZECIOKLASIŚCI W HYDROPOLIS

           

           

          17 listopada 2017 r. uczniowie klas trzecich odwiedzili wrocławskie Hydropolis. Zwiedzanie odbyło się z przewodnikiem, który oprowadził dzieci po 9 strefach i opowiedział ciekawostki o wodzie. Uczniowie dowiedzieli się skąd się wzięła woda, dlaczego i do  czego jest potrzebna, jak powstaje śnieg, chmury, mgła. Trzecioklasiści poznali podwodny świat oraz dowiedzieli się jaką część Ziemi zajmuje woda. Podczas pobytu w Hydropolis uczniowie mieli możliwość zakupienia pamiątek oraz smakołyków w Arcadia Cafe. Uczniowie wrócili uśmiechnięci i przepełnieni wiedzą, którą mogli wykorzystać podczas zajęć.

          Joanna Bandoch


           

          ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

           

           

          Palące się płomienie zniczy są widzialnym znakiem naszej modlitewnej pamięci o zmarłych oraz świadectwem troski i miłości. Z tego powodu, dnia 10 listopada b. r. w ramach lekcji religii uczniowie klasy VI udali się na cmentarz przy kościele pw. Narodzenia NMP w Dobrzykowicach, aby pomodlić się za zmarłych z parafii oraz tych spośród ich bliskich, którzy odeszli już do Pana. Na wybranych grobach zapalone zostały znicze wykonane przez uczniów klas I-III w ramach szkolnego konkursu plastycznego „Światełko pamięci”. Nawiedzenie cmentarza było dla szóstoklasistów okazją do refleksji nt. ludzkiego życia i historii Dobrzykowic, oraz do modlitwy.

          Przemysław Mencel

           

           

           


           

          UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZKOLE IMIENIA

          I WRĘCZENIA SZTANDARU

           

           

                    6 listopada 2017 r. społeczność naszej szkoły  świętowała uroczystość nadania imienia Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski i wręczenia sztandaru. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością znamienici goście: Pani Beata Kempa – minister, członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pan Kornel Morawiecki - Marszałek Senior, Poseł na Sejm RP, Pan Roman Kowalczyk - Dolnośląski Kurator Oświaty, Pan Michał Trębacz - członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego. W tym uroczystym dniu towarzyszyli nam również Pan Włodzimierz Chlebosz, Wójt Gminy Czernica , Pan Leszek Kusiak, Przewodniczący Rady Gminy Czernica wraz z radnymi Rady Gminy Czernica, Sołtysi z terenu Gminy Czernica oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Czernica. Na uroczystość przybyli również Pan Piotr Regiec – Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddział we Wrocławiu, Pan Krzysztof Tarnawski - Zastępca  Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Pan Mariusz Jędra – Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, Pan Marian Zaraś - Sekretarz Gminy. Nie zabrakło też przedstawicieli policji  i wojska. Obecnych na uroczystości powitali Dyrektor szkoły, Pani Anna Włodarczyk i Wójt Gminy, Pan Włodzimierz Chlebosz. Następnie Przewodniczący Rady Gminy Czernica, Pan Leszek Kusiak odczytał treść uchwały w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach imienia Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski i wręczył ją przedstawicielom społeczności szkolnej. Ksiądz Prałat, Krzysztof Jakubus poświecił sztandar szkoły ufundowany przez rodziców. Następnie został on uroczyście  przekazany Dyrektorowi szkoły i szkolnemu pocztowi sztandarowemu. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste ślubowanie uczniów, nauczycieli i rodziców. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy pogratulowali społeczności szkolnej przyjęcia tak nobilitującego i zobowiązującego imienia.

                     Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć program artystyczny o charakterze patriotycznym w wykonaniu dzieci klas pierwszych oraz uczniów należących do koła teatralnego klas IV - VII.  Na początku wystąpili uczniowie klas pierwszych, którzy  przedstawili montaż muzyczny pt. ,, Mówię o Tobie z dumą …”. Zaprezentowali pantomimę, która przypominała najważniejsze wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny, najpierw z czasów, gdy Polska była wolna, a ludzie szczęśliwi, potem - gdy straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Opowiadali ruchem, gestem, mimiką o walce z zaborcami, patriotyzmie naszych przodków, którzy ginęli i przelewali krew za wolność ojczyzny, o ,,tysiącach mogił wśród kwitnących pól, przerwanym życiu i nieskończonym bólu …”. Niezwykle wzruszające było podnoszenie polskiej flagi przez występujące dzieci , co symbolizowało odzyskanie przez Polskę niepodległości. Wrażenia potęgowała świetnie dobrana muzyka, na którą składały się utwory  filmowe.  Nie zabrakło też poruszających piosenek w wykonaniu utalentowanych małych solistów.

                    Następnie uroczystość uświetnili uczniowie z koła teatralnego klas IV – VII, którzy zaprezentowali widowisko słowno – muzyczne, otwierając karty naszej historii od utraty niepodległości do II wojny światowej. Młodzi artyści w przejmujący sposób przypomnieli zarówno najbardziej bolesne jak i wzbudzające dumę narodową momenty w dziejach Polskiego Narodu. Pięknie recytowane utwory poetyckie oraz ujmująco śpiewane pieśni patriotyczne niosły niezwykły przekaz, w którym dekalog wartości najważniejszych dla Polaka stał się źródłem właściwych postaw i inspiracją do budowania nowej Rzeczpospolitej. Teksty literackie oraz utwory muzyczne  tworzyły poetycką całość, pełną duchów przeszłości, której bohaterowie pozostają w naszych sercach jako niedoścignione wzory.

                  Po zakończeniu programu artystycznego Pani Dyrektor złożyła podziękowania Obecnym na uroczystości oraz Wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

                  Głęboko wierzymy, że niezwykle ważny dla nas – Polaków przekaz, zawarty w programie artystycznym,  na długo pozostanie w sercach uczestników, a podniosła atmosfera uroczystości pozwoli przywoływać w pamięci chwilę, w której podwrocławska szkoła otrzymała dumnie brzmiące imię - ,,Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski".                                         

          Anna Włodarczyk -  dyrektor Szkoły

           


           

          WYCIECZKA DO TEATRU LALEK WE WROCŁAWIU

           

          26 października odbył się wyjazd wychowanków oddziału przedszkolnego do Teatru Lalek we Wrocławiu na spektakl Yemaya - Królowa Mórz. Dzieci miały okazję obejrzeć baśń o Omarze - chłopcu o niezwykłej wyobraźni, który w trakcie ucieczki z rozpadającego się miasta, trafia do podwodnego świata. Zafascynowany nowym miejscem oraz mieszkańcami nie chce wrócić na ziemię, gdzie czeka na niego zrozpaczony tata. Pomimo wielu fascynujących przygód, więź łącząca syna z ojcem spowodowała, że Omar wrócił do swojego świata. Przedszkolaki podczas przedstawienia miały okazję rozwijać swoją wrażliwość estetyczną oraz przygotować się do świadomego obcowania ze sztuką. Zerówkowicze czynnie brali udział w spektaklu, który dostarczył im wielu pozytywnych doznań i emocji. Przyczyniła się do tego bogata scenografia i efekty dźwiękowe przez co przedstawienie było dla nich bardzo atrakcyjne, zachęcając młodych widzów do dalszego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych.

           

          Daria Peszek – wychowawca oddziału przedszkolnego

           


           

          ZAWODY SPORTOWE O PUCHAR TYMBARKA

           

          W piątek 27 października 2017 chłopcy z klas IV i V w składzie:

          1. Adam Bednar
          2. Grzegorz Gałus
          3. Grzegorz Motylski
          4. Bartosz Nowak
          5. Hubert Okólski
          6. Eryk Płoch
          7. Oskar Popiołek
          8. Mikołaj Ronczewski
          9. Dawid Włodarczyk
          10. Kacper Zahorski

          wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej o Puchar Tymbarka w kategorii U12.

          Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, zajmując drugie miejsce w grupie. Podczas trwania meczy byliśmy zarówno u bram raju odnosząc zwycięstwo 2:1, czuliśmy niedosyt – remisując 0:0, a także przeżywaliśmy gorycz porażki, przypadkowo przegrywając 0:1 i tylko mniej korzystny bilans bramkowy nie pozwolił na awans do następnej rundy.

          Dziękuję wszystkim za godne reprezentowanie barw naszej szkoły.

          Jarosław Jasiński


           

          AKCJA "GROSZ DO GROSZA"

           

          Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

          Akcja Gorsz do Grosza okazała się być ogromnym sukcesem. Możemy już oficjalnie ogłosić, że podczas loterii udało się zebrać 750 zł!!

          Zainteresowanie loterią przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy podarowali fanty na loterię oraz wszystkim, którzy losy zakupili. Tak szczytny cel zmobilizował wszystkich do działania, co możemy przyjąć z ogromną radością. Fundusze przekażemy Fundacji Być Bardziej na zakup posiłków dla potrzebujących dzieci.

          Dziękujemy jeszcze raz za każde dobre serce, które wsparło naszą akcję! Razem możemy uczynić wiele dobra.

          Z wyrazami szacunku,

          koordynator szkolnej akcji

          Natalia Zybała


           

          PASOWANIE NA ZERÓWKOWICZA

           

          25 października 2017 r. odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dzieci z oddziału przedszkolnego – UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA I PASOWANIA NA ZERÓWKOWICZA.  Dzień ten uświetniły występy naszych przedszkolaków, które wspaniale recytowały wiersze, odpowiadały na trudne pytania, pięknie śpiewały. Rodzice ich występy nagrodzili gromkimi brawami. Przedszkolaki uroczyście  ślubowały, tradycyjnie podnosząc dwa palce prawej ręki. Dzieci przyrzekły min., że będą uczyły się tego co piękne, będą szanowały swoich rodziców i nauczycieli. Pasowania na Zerówkowiczów dokonała dyrektor szkoły pani Anna Włodarczyk wraz z wychowawcami. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zaproszenie na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

           Wychowawcy: Ewa Moskal, Daria Peszek


           

          WYCIECZKA NA WIELKĄ SOWĘ

           

           

          W poniedziałek 23 października klasy IIIa i II wybrały się na wycieczkę do Parku Krajobrazowego Gór Sowich, aby zdobyć  najwyższe wzniesienie Gór Sowich (1015 m n.p.m.) - Wielką Sowę. Wspinaczkę rozpoczęliśmy z Przełęczy Sokolej. Pierwsze 10 minut wędrówki było męczące, bo podejście jest dość strome, ale już po chwili doszliśmy do schroniska "Orzeł", gdzie złapaliśmy chwilkę oddechu. Dalsza droga była już łagodniejsza i bez problemów, mimo niesprzyjającej pogody mniej więcej po godzince, dotarliśmy na szczyt. Na szczycie czekał już na nas pan leśniczy, który przygotował i rozpalił dla nas ognisko, aby dzieci mogły usmażyć kiełbaski i ogrzać zmarznięte rączki. Po ognisku szybkim tempem zeszliśmy do schroniska, by tam wypić gorącą herbatę lub czekoladę i kupić pamiątki, które będą naszym pociechom przypominały fajny czas spędzony na wycieczce. Trochę przemoczeni, ale z uśmiechniętymi buźkami wróciliśmy do Dobrzykowic. Szkoda, że mgła nie pozwoliła nam podziwiać piękna przyrody otaczającej Wielką Sowę, ale zawsze będzie to pretekst by wrócić tam po raz kolejny.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           


           

          WARZYWNO-OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY

           

          W dniach 17 i 20 października po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski w Dobrzykowicach odbyła się impreza pt. „Warzywno – owocowy zawrót głowy”, której celem była promocja zdrowego odżywiania i kształtowanie wśród dzieci właściwych nawyków żywieniowych.

           

          Nasze wspólne świętowanie rozpoczęliśmy się od rozstrzygnięcia konkursu na najpyszniejsze „Rodzinne ciasto z warzywem lub owocem”. Na pięknie udekorowanym stole dumnie prezentowały się najróżniejsze ciasta owocowe, marchewkowe, fasolowe i wiele innych. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie ciasta były obłędnie pyszne i wykonane z mistrzowskim  kunsztem. Ostatecznie jury przyznało wszystkim rodzinom pierwsze miejsce.

           

          Następnie uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „Ekipa Chrumasa”, który w zabawny sposób zachęcał dzieci oraz ich rodziców do zdrowego odżywiania.

           

          Kolejnym punktem programu były dwa konkursy. Jako pierwszy odbył się konkurs recytatorski pt. ”Owoce i warzywa w poezji dziecięcej”. Drugim był konkurs na najciekawsze przebranie „Warzywno – owocowego zawrotu głowy”, który co roku cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Na naszym szkolnym wybiegu zgrabnie prezentowali się modele i modelki przeprani za najróżniejsze owoce i warzywa. Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku uczniowie zaskoczyli nas niebanalnymi pomysłami i oryginalnością swoich strojów.

           

          Po rozstrzygnięciu konkursów, uczniowie przystąpili do wykonania plakatów klasowych pt. „Jedz owoce i warzywa to na zdrowie dobrze wpływa”, podkreślających wartość spożywania owoców i warzyw.

           

          W końcu nadszedł czas na zabawy kulinarne. Uczniowie pracując w grupach przygotowali, pyszne, kolorowe, pełne warzyw kanapki oraz owocowe szaszłyki, które w mgnieniu oka znikały z talerzy.

           

          Na zakończenie imprezy wszyscy razem udaliśmy się na boisko szkolne, na którym odbyły się międzyklasowe zawody sportowe. Uczniowie rywalizowali ze sobą między innymi w takich konkurencjach jak rzut orzechem do celu, toczenie kapusty, skoki w workach oraz wyścig z tacą pełna orzechów.

           

          I tak kolejny „Warzywno-owocowy zawrót głowy” przeszedł do historii. Pozostaną zdjęcia, wpisy w kronice, a przede wszystkim wspomnienia wspaniałej zabawy.

           

          Kamila Zapiór

          Dorota Ćmikiewicz

          Joanna Bandoch

           


           

          Spektakl "Ania z Zielonego Wzgórza"

           

                   17 października uczniowie klas V-VII śledzili losy rudowłosej sieroty w spektaklu ,,Ania z Zielonego Wzgórza”. Piękna scenografia i doskonała gra aktorów, odtwarzających role głównych bohaterów, pozwoliły widzom przybliżyć atmosferę Zielonego Wzgórza, w którym dorastała główna bohaterka. Dziewczynka przeżywała wiele przygód, które często były skutkiem jej wybujałej wyobraźni i roztargnienia. Widzowie przusłuchiwali się jej długim monologom, które wbrew pozorom nie męczyły, lecz rozbawiały, a wręcz zachwycały swoją prostotą i szczerością wyznań. Urok boraterki sprawiał, iż widzowie utożsamiali się z nią i z przyjemnością przyglądali się jej perypetiom. Spektakl przybliżył odbiorcom postać uroczej Ani i z pewnością zachęcił do przeczytania cudownej książki, w której obok malowniczych opisów przyrody ukazanych z perspektywy bohaterki, dominują dowcipne dialogi.

          Agnieszka Stefanek

           


           

          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

           

           

                     Dnia 13 października 2017 roku w naszej Szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów był to dzień niezwykły, pełen wzruszeń, uśmiechu i radości. Podczas uroczystego apelu klasa IV a zaprezentowała akademię, w której, trochę z przymrużeniem oka i jakby w krzywym zwierciadle, uczniowie przedstawili krótkie scenki z życia szkoły, ukazując tym samym trud, jaki każdego dnia podejmują nauczyciele. Nasi aktorzy wcielili się w role nauczycieli oraz niezwykle pomysłowych uczniów, by w zabawny i pełen humoru sposób pokazać szkolną rzeczywistość. Oczywiście, nie zabrakło również pięknych życzeń dla całej kadry pedagogicznej oraz wszystkich pracowników szkoły.

          Dorota Król

           


           

          WARSZTATY PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNE

          W BORZYGNIEWIE

           

                  Dnia 29 września 2017 r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach przyrodniczo-ekologicznych „Łąka i jej mieszkańcy”, które odbyły się  na terenie Ośrodka Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie.

                  Celem warsztatów było zdobycie wiedzy na temat roślin i zwierząt żyjących na łące. Zajęcia prowadził edukator Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych - pan Radosław Sosnowski. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt.„ Co w trawie piszczy”, wzbogaconą wspaniałymi opowieściami pana Radka oraz mieli okazję zapoznać się z naturalnymi okazami mieszkańców łąki.

                Następnie uczestnicy warsztatów odbyli  spacer brzegiem Zalewu Mietkowskiego, największego w województwie dolnośląskim jeziora zaporowego, utworzonego przez wybudowanie zapory na rzece Bystrzycy w Mietkowie.

                   Podczas wędrówki uczniowie zdobyli informację o tym, jak powstał zalew i jakie jest jego znaczenie w zapobieganiu powodziom. Mogli  obserwować barki wydobywające kruszywo z dna jeziora. Dowiedzieli się też , że Zalew ze względu na wielkość zbiornika oraz panujące świetne warunki wietrzne jest doskonałym miejscem do  uprawiania sportów wodnych.

                    Na pamiątkę udziału w zajęciach każdy z uczestników wyjazdu otrzymał ekologiczny upominek, ufundowany przez władze powiatu wrocławskiego.

                Zwieńczeniem spotkania była biesiada przy ognisku z pieczeniem kiełbasek, po którym  uczniowie pełni wrażeń, syci i pachnący dymem wrócili do szkoły.

          Anna Włodarczyk- nauczyciel przyrody


           

          SPEKTAKL TEATRALNY "CZARODZIEJSKI OŁÓWEK"

           

          28 września uczniowie z klas I-III wraz  z wychowawcami udali się do Radia Wrocław na przedstawienie teatralne pt. „Czarodziejski ołówek”, przygotowane przez aktorów Wrocławskiego Teatru IN-ART.

          Dzieci obejrzały spektakl o niezwykłych przygodach wesołego chłopca o imieniu Michaś, który uwielbiał rysować. Z pomocą czarodziejskiego ołówka, otrzymanego od staruszka, wszystko, co narysował natychmiast materializowało się. Michaś przeżywał mnóstwo przygód, poznawał nowych ludzi i ochoczo wszystkim pomagał.

          Dzieci bardzo mocno przeżywały przygody bohaterów, wielokrotnie ostrzegając ich przed grożącym niebezpieczeństwem.

          Była to ciekawa, pełna humoru bajka, w której nie zabrakło również chwili strachu i zaskakujących zwrotów akcji, które trzymały młodego widza w napięciu.

          Zadowolenie uczniów dopełniła barwna scenografia, ciekawe kostiumy i efekty specjalne.

          Przygody Michasia uświadomiły dzieciom, czym jest prawdziwa przyjaźń i utwierdziły w przekonaniu, że szlachetne zachowanie spotyka się zawsze z zasłużoną nagrodą, a pomagając sobie wzajemnie i kierując się dobrym sercem można przezwyciężyć nawet największe przeszkody.

          Kamila Zapiór


           

          Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach aktywnie włączyli się do działań zorganizowanych w ramach kampanii „Sprzątanie Świata”.  Hasło tegorocznej akcji brzmi „Nie ma śmieci – są surowce”. Uczestnicy akcji wyposażeni w plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki wyruszyli na „wielkie sprzątanie". Uczniowie sprzątali teren szkoły i pobliskie ulice. Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.

          Dorota Ćmikiewicz


           

          SPORTOWY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

           

          Dnia 28.09.2017 uczniowie klasy VI i V naszej szkoły brali udział w Drużynowych Gminnych Biegach Przełajowych w Chrząstawie, zajmując odpowiednio: chłopcy II-gie miejsce, a dziewczęta III-cie. Biorąc pod uwagę, że rywalizowaliśmy ze szkołami większymi, nasz wynik należy uznać za bardzo dobry. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratuluję i dziękuję za sportową postawę, oraz godne reprezentowanie barw naszej szkoły.

                    A oto skład naszej reprezentacji:

          Dziewczęta                                                             Chłopcy

          1. Kołpa Barbara                                   1. Jeznach Mikołaj

          2. Rosińska Weronika                          2. Krzysztof Maciej

          3. Łacek Maja                                      3. Marcinkiewicz Nikodem

          4. Graba Magdalena                             4. Nowicki Przemysław                                     

          5. Kosińska Hanna                                5. Wielebski Filip

          6. Wojtasik Urszula                             6. Włodarczyk Jan

          7. Wróblewska Natalia                         7. Ronczewski Mikołaj

          8. Szeszuła Martyna                             8. Fidler Szymon

          9. Chudek Aleksandra                           9. Nowak Bartosz

            10. Sobczyk Kacper

          Jarosław Jasiński


           

          Z WIZYTĄ W WARSZAWIE

           

                 W dniach od 20 do 22 września 2017 r. uczniowie klas IV-V naszej szkoły wraz z nauczycielami przebywali na wycieczce w Warszawie.

                Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od Starego Miasta, pełnego kolorowych kamienic, kameralnych uliczek i niezwykłych historii. Następnie dzieci obejrzały  Rynek Staromiejski oraz stojący w jego centrum pomnik warszawskiej Syrenki, Katedrę św. Jana, Barbakan i pomnik Małego Powstańca, upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.  Z niedowierzaniem oglądały najwęższy dom i najkrótszą ulicę w Warszawie. Ich uwagę przyciągnął również spiżowy dzwon, stojący na Placu Kanonia, którego dotknięcie, według legendy, miało sprawić, że spełni się pomyślane marzenie. Po zwiedzeniu Starówki uczniowie udali się na  Plac Zamkowy, gdzie  podziwiali Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Następnie wraz z przewodnikiem oglądali wnętrza Zamku Królewskiego, będąc pod szczególnym wrażeniem niezwykłego piękna komnat zamkowych,  ujmujących swoim bogactwem.  Podziwiali obrazy takich mistrzów jak Canaletto, Rembrandt i Matejko. Poznali historię zamku. Dowiedzieli się, że Zamek Królewski był miejscem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na zakończenie zwiedzania obejrzeli film przedstawiający burzliwą historię zamku. Następnie dzieci, spacerując  po Krakowskim Przedmieściu, podziwiały Pałac Prezydencki oraz stojący na jego dziedzińcu pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, kościół św. Krzyża, hotel Bristol, gmach Uniwersytetu Warszawskiego i pomnik Adama Mickiewicza. Zwiedzanie zakończyły  na Placu Józefa Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, symbolicznej mogile upamiętniającej  bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny, miały okazję zobaczyć defiladę  warty honorowej. W Ogrodzie Saskim uwagę dzieci  zwróciły multimedialne „Ławeczki  Chopina”. Wystarczyło nacisnąć guzik, aby usłyszeć wybrany fragment utworu znanego polskiego  kompozytora.

                  Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zwiedzania gmachu Sejmu, w którym zwiedzili Salę Posiedzeń Sejmu oraz galerie i sejmowe kuluary. W holu głównym obejrzeli makietę budynków Sejmu i Senatu.  Podczas zwiedzania Sejmu uzyskali wiele ciekawych informacji dotyczących długoletniej historii i tradycji polskiego parlamentaryzmu oraz jego dnia współczesnego. Poznali kluby parlamentarne, nazwiska posłów obecnej kadencji oraz rozkład miejsc w sejmie. Następnie udali się do Łazienek Królewskich. Oglądali ich najważniejsze miejsca, tj. Belweder, Pałac na Wodzie, Teatr na Wyspie, Starą Pomarańczarnię, Podchorążówkę i pomnik Fryderyka Chopina. Ta letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zachwyciła wszystkich  nie tylko wspaniałą, zabytkową architekturą, ale również pięknym parkiem,  zamieszkałym przez wiele gatunków zwierząt, m.in. wiewiórki. Po południu uczniowie udali się do Wilanowa, gdzie oglądali zespół pałacowo - parkowy, który powstał jako letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego i jest jednym z najpiękniejszych przykładów polskiego baroku. Następnie wzięli udział w historycznej lekcji muzealnej „ Z wizytą u króla”. Po opuszczeniu Wilanowa  rozpoczęli zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki.  Najszybszą windą w Polsce, w ciągu 20 sekund, wjechali na jego trzydzieste piętro, by spod chmur, z tarasu widokowego podziwiać panoramę Warszawy.

                Trzeci dzień wycieczki dzieci rozpoczęły od spaceru po jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie, dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Przechodząc kładkami, ścieżkami i mostkami oglądali różnorodne gatunki i odmiany posadzonych tam roślin oraz podziwiali  panoramę miasta.  Następnie udały się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie  poznawały tajniki nauk matematyczno-przyrodniczych poprzez samodzielne eksperymentowanie na eksponatach zgromadzonych w galeriach i laboratoriach, dzięki czemu dotychczas skomplikowane prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonały się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Zdobywały również wiedzę o prądzie, uczestnicząc w spektaklu w Teatrze Wysokich Napięć.

               Ogromną  atrakcją był udział w pokazie animowanego filmu o istocie porozumiewania się pt. „Halo Ziemia” w planetarium Niebo Kopernika. Dzięki nowoczesnym technologiom multimedialnym oraz projekcji na sferycznym ekranie, otaczającym obserwatorów  ze wszystkich stron, uczniowie wybrali się w podróż śladami sond kosmicznych, niosących ziemski przekaz dla przyszłych pokoleń, a być może również dla innych mieszkańców Wszechświata. Niezwykle ważnym przeżyciem, zwłaszcza dla kibiców  piłki nożnej, była wizyta na stadionie PGE Narodowy.

               Trzy dni pełne wrażeń minęły bardzo szybko i choć pogoda nas nie rozpieszczała, młodzi, ciekawi świata turyści zobaczyli wiele interesujących miejsc. Zrobili sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia i  natłoku wrażeń, wrócili do domu,  podkreślając swoje zadowolenie i radość z odbytej podróży.

                Żywię nadzieję, że  poprzez osobiste poznawanie miejsc historycznych i kulturowych stolicy Polski udało mi się zapoznać uczniów z dziedzictwem kulturowym  naszego kraju, a wizyta w Centrum Nauki Kopernik była okazją do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie i odkrywanie. Jestem pewna, że teraz uczniowie chętnie otworzą podręczniki przyrody i historii, aby zgłębiać tajemnice tych nauk.

          Anna Włodarczyk


           

          MUZEUM PRZYRODNICZE, OSTRÓW TUMSKI

           

           

          W piątek 08 września klasa druga była na wycieczce we Wrocławiu. Najpierw zawitaliśmy do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie dzieci obejrzały niezwykle bogatą ekspozycję, która składała się z czterech wystaw stałych tj. „Świat roślin”, „Świat zwierząt”,  „Owady i człowiek” oraz „Kostny układ kręgowców”. Dzieci podziwiały eksponaty, a Pani przewodnik opowiadała im rożne ciekawostki o obejrzanych okazach. Największe wrażenie wywarł  na naszych uczniach jedyny w kraju kompletny szkielet największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na ziemi – płetwala błękitnego.  

          Prosto z Muzeum Przyrodniczego udaliśmy się na spacer do najstarszej, zabytkowej części Wrocławia - Ostrowa Tumskiego. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy obok Kościoła NMP na Piasku, potem przeszliśmy Mostem Tumskim na przęsłach którego zawieszone są kłódki. Stanowiły one nie lada atrakcją dla naszych dzieci. Następnie przeszliśmy na plac Kościelny, aby zobaczyć pomnik Świętego Jana Nepomucena, oraz największy kościół we Wrocławiu Archikatedrę Św. Jana. Ostatnim punktem naszego zwiedzania był malutki kościółek pod wezwaniem Św. Idziego, który słynie z Legendy o  „Kluskowej bramie”. Wyczerpani długa wędrówką, ale z bagażem nowych doświadczeń wróciliśmy do szkoły.

           

          Dorota Ćmikiewicz


           

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

           

                     4 września 2017r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Na pewno wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze ,,trwały za krótko". Mamy jednak nadzieję, że znalazła się większość takich, którzy do szkoły powrócili z radością, choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów.

          Po mszy św. uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i  rodzice zebrali się na boisku szkolnym na uroczystym apelu, na którym wszystkich obecnych powitała  dyrektor szkoły, pani Anna Włodarczyk.

          W bieżącym roku szkolnym – do naszej szkoły zapisano 221 uczniów. 196 osób, to uczniowie klas I-VII. 25 osób, to dzieci z oddziału przedszkolnego.

                Największe emocje na pewno przeżywali pierwszoklasiści, którzy złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę dyplom i swój pierwszy ważny dokument-legitymację szkolną.

                   Wyposażeni w zapas energii, pozytywnych wrażeń i wypoczęci bierzemy się do pracy. Mamy nadzieję, że nadchodzące 10 miesięcy będzie obfitować w same sukcesy i radości. Trzymamy kciuki! 

                 Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą!

          Maria Pulka Lidia Korbut-Krzyżanowska