• 2023/2024

        • 2015/2016

        •  

          KOLONIA KRAJOZNAWCZO-REKREACYJNA W ŁAZACH

                     W dniach od 26.06.2016 r. do 06.07.2016 r.  uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami z innych szkół z terenu Gminy Czernica odpoczywali na kolonii letniej krajoznawczo-rekreacyjnej w Ośrodku Rehabilitacyno-Wypoczynkowym  „Bryza” w Łazach. Wyjazd był zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Budowy Nowej Szkoły w Dobrzykowicach „Nowoczesna Szkoła” i dofinansowany przez Gminę Czernica.

                    Przebywając w Łazach, oprócz zabawy i odpoczynku, młodzi turyści zwiedzili wiele ciekawych miejsc, poznali zabytki kultury i historii, podziwiali piękno krajobrazu nadmorskiego oraz skorzystali z atrakcji turystycznych  Środkowego Wybrzeża.                                          

                   Podczas pobytu w królewskim mieście Darłowie uczestnicy kolonii zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich i Kościół Mariacki, poznali historię i legendy związane z miastem i zamkiem oraz podziwiali uroki darłowskiej starówki.  Nie lada atrakcją był rejs tramwajem wodnym po kanale Wieprzy do Darłówka Wschodniego, gdzie  uczniowie obejrzeli  jedyny rozsuwany most w Polsce.

                    Doskonałą żywą lekcją przyrody i świetną zabawą zarazem była wycieczka do Dobrzycy. Koloniści zwiedzili 28 różnych ogrodów tematycznych   Hortulus , gdzie zgromadzonych jest ponad 6 tysięcy gatunków i odmian roślin, w tym gatunków egzotycznych i unikalnych. Wspaniałą przygodą była zabawa w  labiryncie Ogrodów Hortulus Spectabilis, natomiast podziwianie ogrodów z tarasu wieży widokowej dostarczyło młodym przyrodnikom niezapomnianych doznań natury estetycznej i duchowej.

                     Uczniowie odwiedzili też Pasiekę Wędrowna Barć w Krzemienicy, gdzie wzięli udział w zajęciach  edukacyjnych o tematyce pszczelarskiej, w czasie których zdobyli wiele informacji o pszczołach i pracy w pasiece oraz  pozyskiwanych produktach pszczelich i ich walorach zdrowotnych. Obserwowali rodzinę pszczelą w szklanym ulu obserwacyjnym, oglądali sprzęt wykorzystywany przez pszczelarza, przymierzali jego strój, wysłuchali ciekawostek pszczelarskich i degustowali różne rodzaje miodu.   

                      Niezwykłą rozrywką była wycieczka do Doliny Charlotty w Strzelinku, małego królestwa zabawy i nauki otoczonego dziką przyrodą i pięknym krajobrazem. Uczniowie zwiedzili ZOO, wodne ZOO Safari oraz  Krainę Bajek.           Oglądali przedstawicieli licznych gatunków zwierząt oraz bohaterów uwielbianych bajek, których fantastyczne domki i ich postaci umiejscowione zostały w niezwykłej scenerii.  Niezapomnianych wrażeń dostarczył kolonistom udział w pokazie karmienia i treningu medycznego fok szarych.

                       Dzieci zwiedziły również  Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie. Poznały  życie bogatych mieszkańców wsi pomorskiej sprzed 100 lat, obejrzały wnętrza dawnego domu i  rozplanowanie wiejskiej zagrody,  obejrzały dawne sprzęty używane do prac gospodarskich oraz narzędzia  i maszyny rolnicze.

               Uczestnicy kolonii zwiedzili ekspozycję Muzeum Przyrodniczego Słowińskiego Parku Narodowego, a następnie wraz z edukatorem przeszli ścieżką przyrodniczą przez wysokie do 40 metrów ruchome wydmy, będące ewenementem przyrodniczym Słowińskiego Parku Narodowego i unikalną atrakcją turystyczną.  Podziwiali również krajobraz nadmorski z tarasu widokowego latarni morskiej w Czołpinie.

                   Dużo wrażeń dostarczył dzieciom malowniczy rejs statkiem Mila po jeziorze Jamno, w czasie którego każdy uczestnik rejsu mógł stanąć za jego sterem.

                    Niedzielne przedpołudnie dzieci spędziły w Multikinie w Koszalinie, gdzie śledziły losy Bardzo Fajnego Giganta w amerykański filmie fantasy w reżyserii Stevena Spielberga „BFG”.

                       Uczniowie zażywali kąpieli morskich i słonecznych, wykonywali wspaniałe rzeźby z piasku, brali czynny udział w zabawach i rozgrywkach sportowych, było też ognisko z pieczeniem kiełbasek.

                   Koloniści bawili się świetnie, poznali wiele ciekawych miejsc, zrobili mnóstwo pamiątkowych zdjęć, zakupili  pamiątki i upominki dla bliskich, przywieźli znad morza  mnóstwo przyjemnych wspomnień i już z utęsknieniem czekają na kolejny wyjazd.

          Anna Włodarczyk - organizator i kierownik kolonii

           

           

           

          POŻEGNANIE KLASY VI

                      Wspomnień mała garść, nuta pożegnania, uścisków i obietnic moc, zakończony etap życia, światło nowych wyzwań i doświadczeń – nieuchronny czas znów wycisnął łezkę z oczu. Pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów, którzy 24 czerwca zakończyli edukację w naszej szkole. Każdy z nich pozostanie w pamięci i zawsze będzie w szkole mile widziany, ale już jako absolwent.

                         Uroczyste pożegnanie klasy szóstej miało miejsce 23 czerwca. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście – Pan Włodzimierz Chlebosz – Wójt Gminy Czernica, Pani Maria Kozakiewicz – Główny Specjalista ds. Oświaty, Pani Dyrektor – Anna Włodarczyk, nauczyciele oraz rodzice. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego zatańczyli poloneza, a następnie wspomagani przez wychowawcę przygotowali uroczysty apel, który miał charakter inscenizacji. Nawiązywał do przyszłości, przekazywał refleksje dotyczące roli młodzieży w ówczesnym kraju oraz odwoływał się do wspomnień związanych z dniem codziennym w szkole. Uczniowie parodiowali zapamiętane sytuacje, starając się nikogo przy tym nie obrazić. Publiczność pod hasłem ,,Przeżyjmy to jeszcze raz” wspólnie z dziećmi uczestniczyła w lekcjach przedstawianych w krzywym zwierciadle. Piosenki, które zawsze będą kojarzyć się z pożegnaniem, przywołały minione obrazy i uświadomiły, ze czas zamknąć pewien rozdział z życia dzieci, rodziców i wychowawcy. Sentymentalna podróż do wspomnień zakończyła się słowami podziękowania za trud i poświęcenie naszym nauczycielom oraz rodzicom zaangażowanym w pracę na rzecz szkoły, a  następnie wręczeniem listów gratulacyjnych rodzicom absolwentów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczniowie celebrowali zakończenie szkoły podstawowej na balu absolwenta w restauracji ,,Za Szafą”. Wspólna zabawa zjednoczyła wszystkich gości i absolwentów, pozostawiając ślady nie tylko na stopach w postaci odcisków, ale również w głowach jako wspomnienie niezapomnianych chwil młodzieńczych lat.

                          24 czerwca odbyła się Uroczystość Zakończenia Roku Szkolnego. Uczniowie udali się do kościoła, następnie zaś podczas uroczystego apelu otrzymali wyczekiwane świadectwa. Najpilniejszym zostały wręczone  wyróżnienia i nagrody w postaci książek.

                                                                              Udanych wakacji!

          Agnieszka Stefanek  

           

          PODSUMOWANIE KONKURSU ZIELONY LAS 2016

                      Dnia 21.06.16 r. odbyła się Gala XIV edycji Konkursu Zielony Las. Tym razem uroczystość wręczenia nagród prowadzona była w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie. W konkursie udział wzięły 42 samorządowe placówki oświatowe.

           Zebrały one w sumie:

          - 111,5 t makulatury;

          - 5,9 t baterii;

          - 0,6 t butelek PET.

                      Uczniowie klasy IIb naszej szkoły zdobyli zaszczytne II miejsce w kategorii „Najlepsza klasa" i otrzymali czek o wartości 800 zł oraz bon o wartości 700 zł od Wójta Gminy Czernica za promowanie ekologicznej postawy.

           

          OTO ZESTAWIENIE WSZYSTKICH KLAS - WYNIKI CAŁOROCZNE:

          SZKOŁA PODSTAWOWA W DOBRZYKOWICACH  - EKO DZIĘKUJEMY 2016

          nr

          kl.

          liczba ucz.

          makulatura

          w kg

          PET w kg

          baterie

          w kg

          Suma surowców w kg

          przeliczenie na ucznia

          miejsce w rankingu

          szkolnym

          1

          Ia

          20

          784,5

          92,5

          23

          900

          45

          II

          2

          Ib

          22

          661

          40,5

          55,5

          757

          34,41

          III

          3

          IIa

          18

          170,5

          38

          31,5

          240

          13,33

          VII

          4

          IIb

          19

          1259

          104,5

          30,5

          1394

          73,37

          I

          5

          III

          24

          435

          19,5

          18,5

          473

          19,71

          IV

          6

          IV

          20

          187

          28

          26

          241

          12,05

          VIII

          7

          V

          22

          167,5

          39

          113,5

          320

          14,54

          VI

          8

          VI

          19

          215,5

          38

          28,5

          282

          14,84

          V

           

          Suma

          164

          3880

          400

          327

          4607

          28,09

           

           

                      Szkoła Podstawowa w Dobrzykowicach składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym. Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim, którzy przynosili surowce wtórne, szczególnie II b, która zajęła wysokie II miejsce w kategorii najlepsza klasa na 16 gmin, biorących udział w konkursie /akcji.

          Zebraliśmy w szkole 4 tony 607 kg surowców wtórnych.

                      Jesteśmy dumni, boWasza postawa ekologiczna i zaangażowanie w akcje dowodzi, że wokół nas są ludzie świadomi zagrożeń ekologicznych, wierzący, że recykling może ustrzec przed zniszczeniem tego piękna, które nas jeszcze otacza. Bądźmy eko dla siebie i dla kolejnych pokoleń!!!!

                      Za fundusze ze surowców wtórnych zostaną zakupione pomoce dydaktyczne wzbogacające bazę dydaktyczna szkoły, a nagrody klasa IIb zapewne odpowiednio wykorzysta.

                      W KOLEJNYM ROKU ZAPOWIADA SIĘ KOLEJNA EDYCJA AKCJI/KONKURSU..….MAMY NADZIEJĘ, ŻE NASZE WSPÓLNE DZIAŁANIA PRZYNIOSĄ JESZCZE WIĘKSZE WYNIKI. Razem możemy wiele!!!!!

          Dorota Pelc

           

           

           

          Wycieczka do Zamku Książ i Palmiarni w Wałbrzychu


                       Dnia 20.06.2016 r. klasy IV-VI udały się na wycieczkę w bliskie nam okolice. Napędzani myślą o zwiedzeniu terenów niedaleko słynnego ostatnio "złotego pociągu", postanowiliśmy wybrać się do Zamku Książ i Palmiarni w Wałbrzychu. Niestety, pogoda nie dopisała, ale nie przeszkodziło nam to w pełni wykorzystać atrakcje tego dnia. Po dotarciu na miejsce podzieliliśmy się na dwie grupy, jedni z nas udali się do Palmiarni, pozostali do Zamku Książ. Nikt nie był stratny, ponieważ po pewnym czasie zamieniliśmy się miejscami zwiedzania! W Zamku mieliśmy okazję poznać niesamowitą historię Pani na Książu - Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, zwanej Daisy. Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści przewodniczki o legendach i ciekawostkach związanych z Zamkiem. Mieliśmy nawet okazję udać się pod specjalną ścianę szczęścia, która wg legend potrafi spełniać marzenia. Ciekawe, czy uda się z naszymi?
                      W Palmiarni w Wałbrzychu podziwialiśmy ponad 80 gatunków roślin z całego świata. Część z nas postanowiła przywieźć do domu nietypowe pamiątki - rośliny takie jak np. rosiczki czy przedziwne żywe kamienie!

                    Niezrażeni tym, że pogoda spłatała nam psikusa, z uśmiechami na twarzach i pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów.

          Dariusz Madetko

           

          MAŁE MUZEUM LUDOWE U KOWALSKICH W MARCINOWIE

           

                      20 czerwca 2016 r. przedszkolaki oraz klasa III odwiedzili Małe Muzeum Ludowe u Kowalskich w Marcinowie. Tego dnia dzieci zostały oprowadzone po Muzeum przez właściciela obiektu, który opowiedział o dawnych czasach, a także pokazał przedmioty i pomieszczenia z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.  W trakcie wycieczki dzieci zamieniły się w Vikingów, na „huśtającym się” statku. Po lekcji historii przyszedł czas na ognisk Dzieci samodzielnie piekły kiełbaski oraz chleb.  Zmęczeni ale uśmiechnięci wróciliśmy do swoich domów.

           Joanna Bandoch

           

           

           

          AKCJA MASOWEGO CZYTANIA

           

                   W dniu 10 czerwca 2016 r. uczniowie naszej szkoły (120 osób) zgromadzili się na boisku szkolnym, aby wziąć udział w akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Każdy uczeń przyniósł ze sobą książkę (którą zabrał z domu lub wypożyczył z biblioteki) i siedząc na trawie, mógł delektować się czytaniem książki. Było przyjemnie. Uczniowie żałowali, że nie mogą przeczytać książek do końca.

                 W badaniach czytelnictwa prowadzonych przez Bibliotekę Narodową okazało się, że 63% dorosłych w ciągu zeszłego roku nie przeczytało ani jednej książki. Inaczej jest z dziećmi. Nasi uczniowie przychodzą do biblioteki na każdej przerwie. Czytanie to powszechne zjawisko wśród uczniów.

                   Akcja miała na celu promocję książki i czytelnictwa. Chcieliśmy pokazać dorosłym, że dzieci czytają więcej niż oni. Być może któryś rodzic zachęcony przykładem dziecka też sięgnie po książkę?

           

          Anna Horosiewicz

           

           

          ZŁOTY STOK

           

                 9 i 10 czerwca 2016r. uczniowie klas młodszych pierwszych i drugich wybrali się na wycieczkę do kopalni złota w Złotym Stoku. Wędrówka po kopalni rozpoczęła się od Sztolni Gertrudy, gdzie można było podziwiać bogatą ekspozycję map, planów kopalni i dawne narzędzia górnicze.

                 Podczas zwiedzania dzieci odwiedziły laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Legenda mówi, że arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był sam Napoleon. Kolejną atrakcją był skarbiec, gdzie można zobaczyć 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni, tj. przez ok. 1000 lat. Kontynuując wycieczkę, uczniowie przechodzili do Sztolni Czarnej Górnej, w której podziwiali jedyny w Polsce podziemny wodospad. Jednak największą atrakcją okazał się podziemny pomarańczowy tramwaj, który wywiózł dzieci na powierzchnię. Następnym punktem wycieczki dla pierwszaków było poszukiwanie cennych „minerałów” na polu diamentowym, a klasy drugie za pomocą profesjonalnego sprzętu płukały i poszukiwały złoto. Ostatnim punktem wycieczki był Średniowieczny Park Techniki – to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składają się różne urządzenia działające dzięki sile ludzkich mięśni, o czym mogły przekonać się dzieci, napędzając koło czerpiące wodę, wielki kierat wciągający wózki z kamieniami.       

                    Zwiedzanie Parku można określić jako podróż w czasie do średniowiecza. Dodatkowo w Parku Techniki dzieci przeszły pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który zakończył  się wizytą w Chacie Kata. Zakończeniem wycieczki był zakup pamiątek i dzieci zadowolone wróciły do domu.

           

          Joanna Napieracz
           

           

           

           

          GMINNY KONKURS FOTOGRAFICZNY KLAS I-III

          ZATRZYMAJ WIOSNĘ W KSIĄŻCE

           

                  Nasza szkoła była organizatorem konkursu mającego na celu promocję czytania jako sposobu spędzania wolnego czasu, zachęcenie uczniów do twórczej wypowiedzi za pomocą fotografii, a także budzenie wrażliwości artystycznej .

                     Do konkursu zgłoszono 28 fotografii.

                   Jury miało trudny wybór, bo uczestnicy nie tylko promowali książki, ale wybierając scenerię do zdjęć starali się uchwycić piękno niezwykłej pory roku, w której wszystko budzi się do życia.  

                 Komisja konkursowa zwracała szczególną uwagę na coś oryginalnego niepowtarzalnego i pomysłowego w fotografiach, na coś, co swoją innością przyciągało wzrok.

                   Najtrafniejsze okazały się zdjęcia, które budują emocje, wydobywają magię chwili, są wyjątkowe.

          Laureatami konkursu zostały następujące osoby:

           

          I miejsceMiller Lilla, Zwolińska Alicja

          II miejsceSiemiątkowska Lena, Szczęśniak Michalina

          III miejsce - Manuszewski Łukasz, Marcinkiewicz Tymoteusz

           

          Wyróżnienia:

          Kański Marcin, Kierzek Marcel, Kierzek Filip, Mikler Sara, Pachla Julia, Pakuła Alicja, Piskorska Marta, Sobolak Aleks, Wojtasik Paulina, Wolanin Kacper, Zawadka Karolina.

           

                       Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do dalszych fotograficznych poszukiwań … i do udziału w kolejnych konkursach.

           

          Lidia Korbut-Krzyżanowska, Maria Pulka

           

           

           

           

          KONKURS GMINNY ORTOGRAFICZNY

           

                  2 czerwca finaliści Szkolnego Konkursu Ortograficznego zweryfikowali swoją wiedzę i umiejętności z zakresu ortografii i interpunkcji, przystępując do Gminnego Turnieju Ortograficznego, podczas którego mogli zmierzyć się z uczniami ze szkół na terenie naszej gminy. Najpierw pisali dyktando, potem test sprawdzający znajomość zasad ortografii. Zaskoczyli nas swoim wynikiem, który świadczy o wysokim poziomie opanowania umiejętności poprawnego pisania w zakresie ortografii i interpunkcji.

          I miejsce zajął Filip Baran z klasy VI

          II miejsce zaś Aleksandra Ptak również z klasy VI.

           

                       Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się ich sukcesem.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

          Zajęcia przyrodniczo-ekologiczne

          w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru

           

                      W dniu 1 czerwca 2016 r. uczniowie klasy IV i V wzięli udział  w zajęciach przyrodniczo-ekologicznych na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Zajęcia były okazją do  poznania walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych tego parku  krajobrazowego. Wielką  atrakcją  zajęć terenowych była  zapora i elektrownia wodna w Pilchowicach.  Uczniowie ze skupieniem słuchali prelekcji dotyczącej zasad ochrony środowiska naturalnego i alternatywnych sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Obejrzeli zmodernizowaną elektrownię i wystawę poświęconą jej historii. Zwiedzili również rycerską wieżę mieszkalną w Siedlęcinie (z niezwykłymi XIV-wiecznymi malowidłami ściennymi o tematyce dworskiej).

                       Podczas przejścia trasą edukacyjną wzdłuż Doliny Bobru uczniowie obserwowali różnorodność ekosystemów i ich walory przyrodnicze. Dotarli też na Wzgórze Krzywoustego, gdzie według zapisków kronikarskich znajdowało się grodzisko pochodzące z XI w. Po wysłuchaniu ciekawej historii, licząc schody, wycieczkowicze „wdrapali” się na wieżę widokową, skąd podziwiali krajobrazy Przedgórza Sudeckiego, Sudetów i najbliższej okolicy Jeleniej Góry.

                      Te niezwykle bogate w atrakcje zajęcia terenowe, oprócz walorów edukacyjnych, promowały również aktywne formy wypoczynku i możliwości zadowolenia z dobrze spędzonego  wolnego czasu. 

          Anna Włodarczyk- nauczyciel przyrody

           

           

          Bioodkrywcy – ekologiczne warsztaty edukacyjne

                   W dniu 30 V 2016 r. uczniowie z klasy IV i VI wzięli  udział w ekologicznych warsztatach edukacyjnych pt. „Bioodkrywcy”, które odbyły na terenie wrocławskiego ZOO. Projekt zorganizowany był przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, natomiast dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

                         Celem zajęć było zapoznanie uczestników z wybranymi gatunkami fauny polskiej oraz uświadomienie uczniom, jak ważne jest utrzymanie różnorodności biologicznej.

                       Warsztaty składały się z dwóch etapów. Pierwszy etap stanowiły zajęcia stacjonarne, interaktywne, które odbyły się w jednej z sal edukacyjnych wrocławskiego ZOO. Drugi natomiast miał charakter gry terenowej, która polegała na przejściu przez uczniów wyznaczonej trasy i odnalezieniu 12 punktów z pytaniami oraz zadaniami. Dotyczyły one głównie przystosowań, trybu życia, siedliska, odżywiania się, zagrożeń, cech charakterystycznych wybranych gatunków zwierząt, a także rozpoznawania tropów czy gatunków drzew. Odpowiedzi na te pytania uczniowie odnajdywali na materiałach stanowiących stałe wyposażenie ZOO.

                           Zajęcia te okazały się być niezwykłą lekcją przyrody, która, sądząc po uśmiechach na twarzy uczniów, z pewnością na długo pozostanie w pamięci.

          Kamila Zapiór

           

           

           

           

          OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ"

           

                   Klasa IIa wzięła udział w ogólnopolskim konkursie w ramach projektu „Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych”. Główne zadanie polegało na stworzeniu makiety - zaprojektowaniu przestrzeni najbliższego otoczenia, tak by było ono przyjazne i ludziom, i środowisku.

          Projekt klasy IIa zdobył drugą nagrodę!!!

                  Uczniowie klasy 2a stworzyli ,,Osiedle Przyjaciele pszczół" - osiedle podmiejskie, graniczące z miastem, przy lesie i małym jeziorku, z ekologicznymi domami z ogródkami - przyjazne dla wszystkich zwierząt. Osiedle to jest przeznaczone dla miłośników życia blisko natury i dla ludzi kochających zwierzęta. Nadrzędnym celem małych projektantów stała się akcja ,,Ratujmy pszczoły" - stąd też w projekcie znalazły się m.in. -,,Owadzie hotele", ,,Pszczele restauracje", Owadzie raje", a dla chętnych mieszkańców - prawdziwe pasieki.

          Osiedle w projekcie drugoklasistów to także raj dla ptaków - specjalna konstrukcja większości dachów domów - zawierająca gotowe domki dla ptaków /ruchome wewnętrzne wkłady- do czyszczenia po okresie lęgowym/, zasadzanie różnorodnej roślinności, zawieszanie w ogrodach budek dla ptaków, pozostawianie na zimę przekwitłych kwiatostanów, zaschniętych pędów bylin, kęp rozmaitych chwastów, ochrona siedlisk lęgowych ptaków...

                      Dzieci pomyślały również w swoim projekcie o lesie i jego mieszkańcach - wysokie ogrodzenie oddzielające las od ulicy i osiedla, zapobiegające wypadkom i uniemożliwiające zwierzętom ,,penetrowania osiedla". Na osiedlu tym ludzie będą żyć w zgodzie z naturą, naturalnie się odżywiać/głównie tym, co sami wytworzą/ i duuuużo ruszać - oferta rekreacyjna dla mieszkańców jest bardzo bogata.

           

                     Serdecznie gratulujemy małym "ekologicznym architektom".

           

          Maria Pulka

           

           

           

          SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW -

          spektakularny sukces naszych uczniów

           

                   Sprawdzian został przeprowadzony 5 kwietnia 2016 r. W naszej szkole przystąpiło do niego 19 uczniów. Sprawdzian składał się z dwóch części. Obie części były przeprowadzone w formie pisemnej.  Część 1 zawierała zadania z języka polskiego i matematyki. Część 2 obejmowała  zadania z języka angielskiego.

                 Nasi uczniowie wykazali się najwyższym poziomem opanowania badanych umiejętności,  zarówno z języka polskiego i matematyki, jak i języka angielskiego. Z obu części sprawdzianu ich wyniki mieszczą się w staninie 9. Średnie wyniki uzyskane przez naszych uczniów  są dużo wyższe niż średnie wyniki uczniów w województwie dolnośląskim i najwyższe spośród wszystkich szkół  z terenu naszej gminy . Aż jedenastu uczniów uzyskało bardzo wysokie wyniki z języka polskiego i matematyki, a 10 uczniów uzyskało po 100% punktów  z języka angielskiego.

                     Gratuluję uczniom znakomitych wyników. Cieszę się ich sukcesem, który jest efektem systematycznej pracy i zaangażowania.

          Anna Włodarczyk- dyrektor szkoły

           

           

           

          Wyniki uczniów naszej szkoły,

          gminy Czernica i województwa dolnośląskiego

           

           

          Wynik ogólny

          Język Polski

          Matematyka

           

          Język angielski

           

          Szkoła Podstawowa

          w Dobrzykowicach

          78,7

          Stanina 9

          Poziom

          najwyższy

          80,8

           

          76,1

          92,1

          Stanina 9

          Poziom

          najwyższy

          Gmina Czernica

          68,8

          Stanina 7

          poziom wysoki

           

          76,1

          61,0

          82,3

          Stanina 7

          poziom wysoki

          Województwo dolnośląskie

           

          61,5

          Stanina 5

          poziom średni

           

           

          70,0

          52,5

          71,6

          Stanina 6

          poziom wyżej średni 

           

           

           

           

          KIERMASZ SZKOLNYCH ROZMAITOŚCI

           

                    Tegoroczny kiermasz propagował ruch na co dzień i rodzinne uprawianie sportu. Kolejny raz odzwierciedlił ogromny potencjał artystyczny uczniów naszej szkoły i pomysłowość nauczycieli, którzy zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej.

                    Po prezentacji osiągnięć naszych uczniów na dzieci czekało wiele atrakcji. Można było wziąć udział w konkursach sportowych z oponami, pomalować sobie twarz, pozjeżdżać na dmuchanych zjeżdżalniach oraz wykazać się wiedzą w quizie. Jak co roku duże emocje wzbudził mecz piłki nożnej - tatusiowie kontra dzieci. Rodzice z dużym zainteresowaniem obejrzeli również wystawę prac plastycznych dzieci. Ogromnym powodzeniem cieszyła się kawiarenka, w której serwowano napoje i przepyszne ciasta, przygotowane przez rodziców. Można było również posilić się pysznościami z grilla, których smakoszom nie zabrakło.          

                  Impreza mogła się odbyć dzięki hojności naszych sponsorów, którzy przekazali środki finansowe i rzeczowe na ten cel. Nieoceniony był również wkład rodziców i pracowników szkoły, którzy poświęcili swój czas i zaangażowanie.

                    Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałomyślność, mając nadzieję, że spotkamy się znów za rok, pełni pomysłów i chęci do zabawy.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

          SPEKTAKL TEATRALNY ,,TRZEJ MUSZKIETEROWIE”

           

                   19 maja uczniowie klas IV-VI obejrzeli spektakl pt. Trzej muszkieterowie” wystawiany przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. Adaptacja teatralna słynnej powieści Aleksandra Dumasa z gatunku płaszcza i szpady kierowany jest do młodych i starszych widzów, którzy mogą być uczestnikami doskonałej teatralnej zabawy w najlepszym stylu. Spektakl pełen zwrotów akcji, intryg, pojedynków i humoru pozwolił przybliżyć uczniom treść arcydzieła klasyki francuskiej. Przedstawienie nie tylko bawi, ale również podkreśla istotę nieprzemijających wartości, takich jak przyjaźń, lojalność i honor.

                        Po zakończeniu przedstawienia uczniowie pozostali w teatrze, aby wziąć udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez doświadczonych aktorów. Uczniowie w sposób praktyczny poznawali proste, podstawowe ćwiczenia odpowiadające za poprawną dykcję i wyraźne mówienie. Dowiedzieli się, jakie narządy mowy odpowiadają za poprawną artykulację, a przede wszystkim zostali uświadomieni, dlaczego należy mówić wyraźnie i dbać o sprawność naszego aparatu mowy. Oprócz tego dzieci poznały teatr przedmiotu. Uzyskały wiedzę na temat animacji przedmiotu, która polega na ożywianiu i nadawaniu mu cech ludzkich. Dodatkowo z pomocą aktora konstruowały krótkie etiudy z wykorzystaniem właściwości przedmiotu.

                       Ostatnim etapem wycieczki do Opola była wizyta w Muzeum Wsi Opolskiej. Muzealna ekspozycja na wolnym powietrzu składająca się z prawie 50 wiejskich zabytkowych budowli drewnianych, wyposażonych i urządzonych wewnątrz w oryginalne sprzęty, narzędzia i meble pozwoliła uczniom poczuć klimat wsi śląskiej z okresu XVIII – XX wieku oraz odpocząć i zrelaksować się pośród drzew, łąk i wiejskich ogródków warzywno-kwiatowych.

           

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

          WYCIECZKA DO HYDROPOLIS WE WROCŁAWIU

                    10 maja 2016 r. klasy IIa i IIb były w jedynym w Polsce i w jednym z nielicznych na świecie - ultranowoczesnym centrum wiedzy o wodzie.

                     W Hydropolis przygoda dla dzieci zaczęła się już przy wejściu, które prowadzi przez ścianę wody. Co prawda fotokomórka przerywa strumień w taki sposób, aby zwiedzający mogli wejść na wystawę suchą stopą, jednak większość naszych wycieczkowiczów robiła wszystko, żeby choć raz „wziąć” zimny prysznic.

                     Na początku dzieci obejrzały projekcję na temat powstania wody, ten kilkunastominutowy seans 360 stopni pokazał im najodleglejsze zakamarki kosmosu. Następnie zwiedzały  64 interaktywne instalacje podzielone na 8 stref tematycznych. Uczniowie obejrzeli m.in. bogate ekosystemy raf koralowych oraz techniki kamuflażu. Poznali różnorodność wodnego życia – od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody po olbrzymie kałamarnice.

                       Szczególną uwagę zwiedzających przyciągnęły „stwory” zamieszkujące morza i oceany, od kilkumetrowych rekinów po drobnoustroje, a także wraki statków, atlas chmur, instalacja, która pokazuje obieg wody w przyrodzie,  interaktywny stół z mapami Wrocławia podczas powodzi tysiąclecia oraz system wodociągów miejskich.

                    Podczas wycieczki dzieci nie tylko wzięły udział w interaktywnych zajęciach edukacyjnych, ale przede wszystkim przeżyły fascynującą, wodną przygodę.

           

          Lidia Korbut-Krzyżanowska

           

           

           

           

          WYPRAWA NA ŚLĘŻĘ

                   10 maja 2016 r. uczniowie klas I a, I b  wybrali się na całodniową wycieczkę. Celem wyprawy było wejście na Ślężę, która jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznosząca się na wysokość 718 m n.p.m.

                     Uczniowie podążali ścieżką przyrodniczą prowadzącą przez najciekawsze fragmenty Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. W ramach edukacji przyrodniczej uczniowie poznawali różne gatunki roślin i zwierząt parku krajobrazowego oraz zostali zapoznani z problematyką ochrony przyrody. Dzieci z zainteresowaniem słuchały legend i opowiadań związanych ze "Świętą Górą”, która to niegdyś była siedzibą bogów: słońca i księżyca. Jedna z nich mówiła o krasnoludkach, które ukryły złoto, a inna o pielgrzymach, którzy nocą wchodzili na górę, po drodze oczyszczając się w pobliskim źródle.  

                   Po dotarciu na szczyt, była chwila zasłużonego odpoczynku, zakup pamiątek i podziwianie widoków. Potem wspólne zdjęcie pod kamienną rzeźbą nowych wiadomości o regionie. Zajęcia w terenie promowały aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, a kontakt z przyrodą dał wewnętrzny spokój, wyciszenie i zadowolenie.

           Joanna Napieracz

           

           

           

          MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

                         6.05.2016 r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs o tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia” dla uczniów klas trzecich.                                              

                    Do konkursu zgłosiły się cztery szkoły z terenu naszej gminy. Każdą szkołę reprezentowało trzech finalistów etapu szkolnego. Naszą szkołę reprezentowali Ula Wojtasik, Krzysiu Andryszkiewicz  i Nikol Szpurek. Najpierw uczniowie wykazywali się znajomością tabliczki mnożenia na czas, a potem rozwiązywali dość trudne zadania.                                     

                 Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Kamil Kowalik - uczeń Szkoły Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim.  II miejsce zajął Bartosz Figza ze Szkoły Podstawowej w Czernicy. III miejsce – Ula Wojtasik, uczennica naszej szkoły.

                   Wszyscy uczniowie reprezentowali bardzo wyrównany poziom wiedzy, jednakże nie wszystkim udało się pokonać trudności podczas rozwiązywania zadań. 

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

          ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

           

                    29.04.2016 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

                  Aktywny udział w tej uroczystości brali uczniowie klas 4-6. Akademie majową rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu. Narratorami podczas uroczystości byli Kasia Graba i Filip Baran. Przypomnieli wszystkim uczestnikom apelu, jak doszło do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Opowiedzieli o wielkich bohaterach tamtych historycznych wydarzeń. Wysłuchaliśmy pięknej recytacji wierszy o miłości, szacunku do własnej ojczyzny.

                   Na zakończenie uroczystości zespół uczniów z klas 4-6 zaśpiewał piosenkę do słów Jana Pietrzaka "Jest takie miejsce, jest taki kraj".

           

           Ewa Moskal

           

           

           

           

          WYCIECZKA „SZLAKIEM PIASTOWSKIM”

                      

                       W dniach 25-27 kwietnia 2016 r. uczniowie klas III-VI udali się na trzydniową wycieczkę, zorganizowaną z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Celem wyjazdu było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego oraz chrześcijaństwa w Polsce.

                        Uczniowie przeprawili się promem na Ostrów Lednicki, gdzie zwiedzili Muzeum Pierwszych Piastów, utworzone w miejscu, w którym książę Mieszko I przyjął chrzest Polski. Odwiedzili również Gniezno, gdzie obejrzeli multimedialną wystawę w Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz położoną na Wzgórzu Lecha katedrę gnieźnieńską, miejsce koronacji królów Polski, w której mogli zobaczyć m. in. sarkofag św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie z ilustracjami przedstawiającymi sceny z życia świętego i jego męczeńskiej śmierci. Po pobycie w katedrze dzieci udały się na Starówkę, gdzie mogły podziwiać piękne, zabytkowe kamienice. Uczestnicy wycieczki poznawali również Toruń - „miasto Kopernika i piernika”. Wraz z przewodnikiem podziwiali zabytki tego miasta, tj. Ratusz Staromiejski, ruiny Zamku Krzyżackiego, Krzywą Wieżę, Dom Kopernika. Wiele wrażeń dostarczył im pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Tam pod okiem  Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznawali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później przy użyciu drewnianych form wypiec z niego toruńskie specjały. Ponadto mogli zobaczyć pochodzące z dziewiętnastowiecznej manufaktury oryginalne niemieckie maszyny, służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form. Ochotnik natomiast miał możliwość ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę. Dobrą zabawą był pobyt w Domu Legend Toruńskich, gdzie uczniowie mogli przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii, wysłuchując legend toruńskich. Ogromną atrakcją był udział w pokazie „W poszukiwaniu życia” w planetarium. Dzięki nowoczesnym technologiom multimedialnym odnosiło się wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu. W trakcie wycieczki młodzi turyści odwiedzili również Ziemię Pałucką. Podróżując zabytkową ciuchcią wąskotorową, poznawali osobliwości przyrodniczo-historyczne regionu. Oglądali eksponaty zgromadzone w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz zwiedzili ruiny zamku Diabła Weneckiego. Odwiedzili również skansen w Biskupinie, gdzie dowiedzieli się, jak kiedyś żyli jego mieszkańcy, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Ponadto uczestniczyli w warsztatach lepienia naczyń z gliny. W czasie wyjazdu dzieci również wzięły udział w wieczorze legend oraz bawiły się na zorganizowanej w miejscu noclegowym dyskotece.

                    Młodzi, ciekawi świata turyści zobaczyli wiele interesujących miejsc, zdobyli dużo nowych wiadomości , a oprócz niezapomnianych wrażeń, przywieźli ze sobą mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Była to dla nich niezapomniana lekcja historii.

           

          Anna Włodarczyk- nauczyciel przyrody

           

           

           

           

           

          BAJKA O KRASNOLUDKACH

           

                    Szkoła Podstawowa w Dobrzykowicach była organizatorem GMINNEGO KONKURSU LITERACKO - PLASTYCZNEGO DLA KL. II-III ,,NAPISZ I WYKONAJ SWOJĄ WŁASNĄ KSIĄŻECZKĘ -BAJKĘ O KRASNOLUDKACH"

                      Do konkursu przystąpiło 50 uczniów  ze szkół podstawowych gminy Czernica. Dzieci własnoręcznie i według własnego pomysłu wykonały bardzo ciekawe książeczki.  Wykazały  się bogatą wyobraźnią i stworzyły zupełnie nowe, nieznane jeszcze nikomu bajki o krasnoludkach.

                      Jury konkursu miało ogromny problem z wyborem  tych najlepszych prac, bo  wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością i potrafili przenieść nas do świata pełnego niezwykłych i niespotykanych dotąd przygód swoich bohaterów.

                     Po długich i burzliwych naradach zapadła decyzja. Oto wyniki:

          Kategoria klas II:

          I miejsce:   Martyna Sikora – SP Kamieniec Wrocławski

                        Alicja Zwolińska, Sara Mikler -    SP Dobrzykowice

          II miejsce:    Julia Samojedny – SP Kamieniec Wrocławski

                  Karolina Zawadka, Hanna Kopińska, Alicja Pakuła SP Dobrzykowice                     

          III miejsce:  Hanna Pająk – SP Chrząstawa Wielka

                   Marta Piskorska, Tymon Nafalski, Julia Pachla - SP Dobrzykowice

                              

           

           Wyróżnienia:

          Karolina Denys, Milena Kulik, Michalina Szczęśniak, Bartosz Kosiński, Kacper Szczurowski, Julia Celny – SP Dobrzykowice

          Kategoria klas III:

          I miejsce:SP Chrząstawa WielkaMichalina Wójcik –    

                        Aleksandra Chudek, Hanna Kosińska – SP Dobrzykowice

          II miejsce:  SP Chrząstawa WielkaSzymon Radwan, Beniamin Jagaczewski -  SP Kamieniec Wrocławski

          Katarzyna Gajewska - SP Chrząstawa Wielka

          Szymon Radwan, Beniamin Jagaczewski - SP Kamieniec Wrocławski

          Katarzyna Gajewska -                         

          Aleksandra Kudryk – SP Dobrzykowice

          III miejsce:  Julia Kolańska - SP Chrząstawa Wielka

                          Pola Radwańska, Hubert Okólski -  SP Dobrzykowice

                               

          Wyróżnienia:

                         Zuzanna Golonka, Maja Konieczna - SP Chrząstawa Wielka

           

           

          WSZYSTKIM MAŁYM BAJKOPISARZOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

                 

          Maria Pulka,

          Lidia Korbut-Krzyżanowska

                                                                                   

           

          KONKURS RECYTATORSKI

                  Pod koniec kwietnia  w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski pt. „Pory roku w poezji dziecięcej”. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe 0 - I oraz II – III. Konkurs szkolny  był eliminacją do Gminnego Konkursu Recytatorskiego. W każdej kategorii został wyłoniony jeden uczestnik, który 26 maja reprezentował naszą szkołę w Kamieńcu Wrocławskim.  I tak w kategorii klas 0-I naszą szkołę reprezentowała Karolina Kudela, a w kategorii klas II – III Alicja Zwolińska. Obie dziewczynki stanęły na wysokości zadania. Karolinka zdobyła III miejsce, a bezkonkurencyjna Ala Zwolińska, która zachwyciła wszystkich członków jury, I miejsce.  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          Wyniki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego:

           W kategorii klas 0-I

          I miejsce – Karolina Kudela

          II miejsce – Nikola Widera

          III miejsce – Hanna Lejowska

           

          W kategorii klas II – III

          I miejsce – Alicja Zwolińska

          II miejsce – Alicja Pakuła

          III miejsce – Nikol Szpurek

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

           

          100 DNI PRZED IGRZYSKAMI OLIMPIJSKIMI

           

                  Dnia 25 kwietnia 2016 r. o godzinie 9:30 w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim odbyło się spotkanie z polskimi olimpijczykami z okazji 100 dni przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio.

                   Na zaproszenie Wójta Gminy Czernica oraz Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu do Kamieńca przyjechało wielu niezwykłych Olimpijczyków.
          Po uroczystości Olimpijczycy udali  się do wszystkich szkół na terenie naszej gminy, gdzie mogli spotkać się i porozmawiać z dziećmi.

           

                 Nasza szkoła gościła dwie Olimpijki - lekkoatletki: panią Urszulę Włodarczyk- siedmioboistkę oraz Joannę Wiśniewską specjalizującą się rzutem dyskiem.

                 Niezwykłych gości przywitaliśmy hymnem olimpijskim i prezentacją przybliżającą ich największe osiągnięcia. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zdawać pytania naszym sportowcom. Panie w ciekawy sposób opowiadały o swoich sukcesach i porażkach oraz jak  ważny jest sport w życiu każdego człowieka.

                  Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Na zakończenie każdy indywidualnie mógł podejść, zrobić  sobie pamiątkowe zdjęcie lub wziąć autograf. Nasi goście byli bardzo mile zaskoczeni zainteresowaniem i zachowaniem naszych uczniów.

           

          Ewelina Szymczk-Cieślik

           

           

           

           

           

          SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

           

                 22 kwietnia klasy III – VI brały udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym, który składał się z dwóch poziomów. Poziom I pisali uczniowie klasy III, poziom drugi – reprezentanci klas IV-VI. Zadania konkursowe obejmowały dyktando oraz test sprawdzający znajomość zasad ortografii.

           

          Finalistami konkursu w kategorii klas młodszych zostali:

          Hanna Kosińska

          Aleksandra Kudryk

           Hubert Okólski

           

          Kategoria klas IV – VI

          Filip Baran

          Aleksandra Ptak

          Marta Rusiecka

           

                        Finaliści etapu szkolnego wzięli udział w konkursie ogólnopolskim.

          Czekamy na wyniki i mocno trzymamy kciuki!

           

          Dorota Ćmikiewicz

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           


           

          WYJAZD NA PRZEDSTAWIENIE ,,PIĘKNA I BESTIA"

                  

                        19 i 20 kwietnia klasy I-III wyjechały do Wrocławia na przedstawienie ,,Piękna i Bestia" - jedną z najpiękniejszych i najbardziej magicznych baśni o miłości. Wielokrotnie adaptowana na potrzeby literatury, filmu i teatru, tym razem zagościła na scenie kina Nowe Horyzonty, a wystawił ją Teatr Współczesny z Krakowa.
                   Tę wspaniałą opowieść wzbogaciła bajkowa scenografia, kolorowe kostiumy i piękne piosenki, które przeniosły widzów w magiczny, tajemniczy, zaczarowany świat, skrywany za starymi murami zamku.

                        Spektakl w mądry sposób opowiedział dzieciom o istocie miłości, lęku, akceptacji inności, pokazując, że w każdym można znaleźć dobro i wrażliwość, a w życiu najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu...

           

          Maria Pulka

           

           

           

          SPOTKANIE W LESIE

           

                     18 kwietnia 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy Ib odwiedziły Nadleśnictwo w Chrząstawie Wielkiej.

          Po przyjeździe przywitał dzieci pan leśniczy, który zapytał z uśmiechem, w jakim celu przyjechaliśmy? Dzieci bez chwili zastanowienia odpowiedziały:

          "Chcieliśmy obejrzeć leśniczówkę, poznać pracę leśniczego”.

                    Następnie udaliśmy się do lasu i tam razem z leśniczym mogliśmy przyczynić się do powiększenia lasu, a mianowicie sadziliśmy drzewka. Pan leśniczy oprowadził nas wokół leśniczówki, koło której mogliśmy zobaczy kury, psy, koty, gęsi, indyki, gołębie itp.

                      Po tak wyczerpującym zajęciu mogliśmy w lesie sobie coś przekąsić i uśmiechnięci, zadowoleni, troszkę zmęczeni wróciliśmy do szkoły.

           

          Joanna Bandoch

           

           

           

           

          MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

           

                Nasza szkoła zakończyła udział w wielkiej społecznej akcji pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

           

                Przekazaliśmy na akcje ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą kwotę 184zł 50 gr.

           

          Zbiórka symbolicznych złotówek. Wyniki klas:

          I miejsce - klasa V – 54 zł 33 gr.

          II miejsce - klasa VI 43 zł 65 gr.

          III miejsce – klasa III – 23 zł 85 gr.

           

                      Dziękuję za zaangażowanie wszystkim uczniom i ich rodzicom.

           

          Ewa Moskal

           

           

           

           

          POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

           

                Trzy dzielne uczennice naszej szkoły, które zakwalifikowały się do powiatowego etapu konkursu, prezentowały własne interpretacje tekstów literackich w kategoriach – recytacja oraz poezja śpiewana podczas w XVI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego.

               Dziewczyny konkurowały z 50 recytatorami z naszego powiatu. Poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki, toteż Jury stanęło przed trudnym zadaniem, mającym na celu wyłonić najlepszych z najlepszych. Wśród nich znalazła się nasza uczennica – Maria Czekiel, która będzie reprezentować naszą szkołę w konkursie na szczeblu regionalnym.

                     Gratulujemy Marysi i życzymy sukcesu w kolejnym etapie.

                                                                                                     Agnieszka Stefanek

           

           

          EKO-CIUCH

                    1 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbył się konkurs z SKO pt. „Eko-Ciuch”. Celem konkursu było wykonanie stroju z rzeczy nadających się do recyklingu. W konkursie udział wzięło 18 uczniów z klas 0 – VI. Wśród kostiumów mogliśmy zobaczyć: suknię balową, czapki, strój żołnierza, parasolki, torebki, buty itp. Uczniowie prezentowali swoje stroje w rytm muzyki. Po naradach jury podjęło decyzję:

          I miejsce

          Anna Sierpińska kl. V

          II miejsce

          Tymoteusz Marcinkiewicz kl. Ib

          III miejsce

          Maciej Kowalczyk kl. 0

          oraz wyróżnienie

          Maja Łacek kl. IV

          Maria Czekiel kl. IV

          Aleksandra Moderska kl. IIa

          Katarzyna Kołpa Kl. Ib

          Barbara Kołpa kl. IV

          Maja Gierczak kl. Ib

          Maja Pukajło kl. Ib

          Marta Piskorska kl. IIa

          Alicja Lech Kl. V

          Karolina Stańco kl. V

                    Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów, a już teraz zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu „EKO-CIUCH”.

                                                                                                        Joanna Bandoch

           

           

           

          Konkurs i wystawa pod hasłem: 
          „OZDOBA WIELKANOCNEGO STOŁU”

                W marcu br.  już po raz  drugi w naszej szkole odbył się  konkurs plastyczny pt. „Ozdoba wielkanocnego stołu” adresowany do wszystkich uczniów klas  I-IV.
                    Uczniowie chcący wziąć w nim udział mieli za zadanie przygotować  prace plastyczne związane ze Świętami Wielkanocnymi, np. stroiki, palmy, kartki świąteczne, pisanki (lub jajka zdobione wszystkimi innymi  metodami). Każdy uczeń mógł zgłosić do konkursu 2 prace.

                   Do konkursu zgłosiło się 25 osób z klas I-III i 1 osoba z klasy IV. Wszystkie zgłoszone i dostarczone  prace zostały ocenione przez jury, a następnie zaprezentowane na pokonkursowej wystawie ozdób świątecznych, która trwała do samej Wielkanocy i cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, nauczycieli i rodziców, jak i innych osób odwiedzających szkołę.

                   Ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród książkowych oraz dyplomów miało miejsce 8 kwietnia 2016 r. w sali gimnastycznej.

          WYNIKI KONKURSU:
          I miejsce -  Michalina Szczęśniak z klasy II B
          II miejsce- ex aequo- Julia Celny z klasy 1 A
                                              - Kaja Siemiątkowska z klasy I A
          III miejsce- Emilia Osika z klasy II A



          Wyróżnienia zdobyli:
          Julia Pachla z kl. II B, siostry Sara i Estera Mikler (kl. IB i IIB) oraz Kacper Szczurowski z klasy II B.
                  Nagrodę Specjalną za wkład pracy i udział w konkursie otrzymała Magdalena Graba z klasy IV, która była jedyną reprezentantką klas starszych.

                          Gratulujemy i zapraszamy na 3. edycję konkursu za rok.

                                                                                                 

                                                                                            Małgorzata Wilczyńska                                                                                         Kamila Zapiór

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

           

                   31 marca uczniowie naszej szkoły po raz kolejny dokonali interpretacji tekstów prozy i poezji podczas gminnego konkursu recytatorskiego, który odbył się w Kamieńcu Wrocławskim.

                  Dykcja, modulacja głosu, pamięciowe opanowanie tekstu oraz dobór repertuaru miały decydujące znaczenie dla Jury, które musiało wybrać najlepszych uczestników i zakwalifikować ich do etapu powiatowego. Trzy reprezentantki naszej szkoły stanęły na wysokości zadania,  pokonując tremę podczas prezentacji tekstów w dwóch kategoriach: recytacja i poezja śpiewana. Uczennice – Aleksandra Ptak, Maria Czekiel i Ida Kucharska będą przeżywać wspaniałe chwile z poezją podczas konkursu na etapie powiatowym, który odbędzie się 16 kwietnia we Wrocławiu. Dziewczyny dokonały pięknego przekazu literackiego i zostały przez Jury zakwalifikowane do reprezentowania naszej gminy wśród szkół powiatu wrocławskiego. Życzymy kolejnych sukcesów i jak zwykle mocno trzymamy kciuki.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          Ogólnopolski Konkurs Literatury Fantasy "Źródło Marzeń”

                    Literatura fantasy od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Młodzi czytelnicy z uwielbieniem śledzą losy bohaterów, którzy próbują przywrócić stary porządek świata, walczą ze złem, dają przykład bezinteresownej przyjaźni i odpowiedzialności za innych. Właśnie do tej grupy młodych fanów literatury fantasy skierowany był Ogólnopolski Konkurs Literatury Fantasy ,, Źródło Marzeń”, którego I etap odbył się 22 marca w naszej szkole.

                 Uczniowie klas IV – VI startowali  w I kategorii wiekowej, rozwiązując zamknięty test dotyczący znajomości serii powieści autorstwa J.K. Rowlling o przygodach Harry’ego Pottera oraz książek  J. Flanagana ,, Zwiadowcy”. Mieli prawo wybrać serię, która będzie przedmiotem ich zadań konkursowych. Większość uczniów zdecydowała się podjąć wyzwanie na temat przygód Harry’ego Pottera. Trzeba przyznać, że konkurencja była ogromna, gdyż do konkursu przystąpiło około 2300 uczniów we wszystkich kategoriach wiekowych i zakresach tematycznych, natomiast do rundy finałowej wejdzie tylko 120 uczniów. Finał konkursu będzie miał miejsce w zamku Moszna, a za uczestnictwo w nim przewidywane są nagrody książkowe, natomiast zwycięzca konkursu weźmie udział w kolonii tematycznej. Czekamy  na wyniki i trzymamy kciuki za naszych uczestników. Gratulujemy im nie tylko pasji czytelniczej, ale również odwagi i chęci dzielenia się swoją wiedzą.

                                                                                                                                          Agnieszka Stefanek

           

           

          ŚWIETLICA - ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

                W dniu 22 marca w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem przeprowadzanych zajęć były „Wielkanocne tradycje”. Uczniowie podczas wspólnych zabaw w kole zapoznawali się z polskimi zwyczajami i tradycjami związanymi ze świętami Wielkanocnymi. Dzieci miały możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz radościami wynikającymi z różnych sposobów kultywowania świąt w ich domach. Każdy z uczniów podczas zajęć wykonał kieliszki na jajka w kształcie zajączka i kurczaczka, które z pewnością ozdobiły świąteczny stół. Zajęcia uświetnił słodki poczęstunek babą wielkanocną, którą ukrył w naszej świetlicy zajączek wielkanocny.

          Kamila Zapiór

           

           

          MISTERIUM PASCHALNE

                   Dnia 21 marca br. w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Dobrzykowicach odbyło się wystawienie Misterium Paschalnego. Przygotowania tego religijnego przedstawienia podjęli się uczniowie klas IV-VI naszej szkoły (pod opieką pani Anny Paszkiewicz-Worhacz i pana Przemysława Mencla).

                  Młodzi aktorzy i śpiewacy, wkładając swój czas i umiejętności, chcieli zaprezentować, jak Jezus Chrystus umiłował ludzi do końca i jak pragnął, aby i oni byli gotowi na całkowite oddanie się w miłości na służbę Bogu i bliźnim.

                   Wielkopostny czas przybliżał nam trudne i bolesne epizody z życia Jezusa. Podobnie i Misterium Paschalne koncentrowało się na godzinach smutku i cierpienia naszego Zbawiciela i Jego uczniów. Tym niemniej, tak jak Wielki Post kończy się Zmartwychwstaniem, tak i przygotowane przedstawienie ukierunkowało nasze myśli na fakt zwycięstwa nad śmiercią, do uczestnictwa, w którym wszyscy jesteśmy zaproszeni.

          Przemysław Mencel

           

           

           

          ALE JAJA

           

                 Jak co roku gminny konkurs plastyczny pt. „Ale jaja” wzbudził duże zainteresowanie wśród dzieci. Do konkursu stanęło 39 prac w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze klasy 0 – I oraz dzieci klas starszych II – III.

                     Wszystkie prace były piękne, a wkład włożony w ich wykonanie ogromny. Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, żeby wybrać te najpiękniejsze. Chęć wygranej była ogromna zwłaszcza, że wygrane prace reprezentowały naszą szkołę w gminnym etapie.

                    W konkursie szkolnym zostało wyłonionych sześć prac, po trzy w każdej kategorii wiekowe. Prace te reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie Plastycznym w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim. I tak w obydwu kategoriach uczniowie naszej szkoły Kaja Siemiątkowska i Hubert Okólski zajęli trzecie miejsce.

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

          DOLNOŚLĄSKI PRZEGLĄD PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

               Tradycją naszej szkoły stało się uczestnictwo w X DOLNOŚLĄSKIM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ. Tematem tegorocznej edycji były pieśni i piosenki o tematyce wyrażającej miłość do ojczystego kraju na przestrzeni wieków „Barwy miłości do ojczyzny”. Organizatorem Dolnośląskiego Przeglądu był Dolnośląski Kurator Oświaty, a patronat honorowy obiął Wojewoda Dolnośląski i Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

                      Eliminacje regionalne, w których uczestniczyli nasi uczniowie, odbyły się  05.03.2016 r. w sali widowiskowej MDK Wrocław-Krzyki.

                     W tym roku szkołę reprezentowali soliści: Ida Kucharska z kl.V z piosenką  "Powrócisz tu" i Julia Rzyman z kl.III  z piosenką „Dziewczyna z granatem” oraz zespół w składzie: Katarzyna Graba, Filip Baran, Barbara Kołpa, Róża Miller, Małgorzata Zwias i Ida Kucharska z piosenką „Taki kraj” i duet: Katarzyna Graba i Filip Baran z utworem „Niepodległa, niepokorna”.  Nasza uczennica Ida Kucharska otrzymała II miejsce w kategorii solistów kl. III-VI szkół podstawowych. Gratulujemy sukcesu.

          Anna Paszkiewicz-Worhacz

           

           

                   ZIMOWE SPORTY

                 26 lutego 2016 r. w oddziale przedszkolnym odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Zimowe sporty”. W konkursie udział wzięło 14 przedszkolaków. Każdy z uczestników przygotował jedną pracę o dowolnej technice. W pracach mogliśmy zobaczyć: łyżwiarkę, jazdę na nartach, skoki narciarskie, jazdę na sankach, zabawy na śniegu. Prace wykonane były z różnych materiałów: plasteliny, bibuły, tasiemki, farbek, kredek. Po długich naradach ogłoszono wyniki:

          I miejsce

          Franciszek Cichy

          II miejsce

          Klaudia Rosińska

          III miejsce

          Łucja Jakubiak

          oraz wyróżnienia

          Mateusz Marsicki

          Mikołaj Marsicki

          Maja Zielonka

                       Zwycięzcom gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

           

                                                                                 Joanna Borusiak

           

           

           

           

          WYJAZD DO WROCŁAWSKIEO TEATRU LALEK
           

           

                     Dnia 25. 02. 2016 r. uczniowie klasy Ia i IIa wybrali się na jedno z najpopularniejszych przedstawień Wrocławskiego Teatru Lalek- „Calineczka”- inscenizacji pełnej magii i uroku baśni Hansa Christiana Andersena. Spektakl Wiesława Hejny z kolorową, bajkową scenografią Beaty Fertały pełen był radosnych piosenek. Wszystkie lalki prowadzone były z niezwykłą wirtuozerią przez jedną aktorkę - Annę Kramarczyk, która w ciepły i pełen uroku sposób opowiedziała tę historię. Uśmiechnięte buzie, rozmowy dzieci dotyczące spektaklu, dzielenie się wrażeniami mogą świadczyć o tym, że wycieczka była udana".

                     Klasy Ib i IIb, które następnego dnia wybrały się na ten spektakl, spotkał spory zawód - ze względu na niespodziewaną chorobę aktorki - ,,Calineczka" została odwołana. Dzieci oglądnęły przedstawienie ,,Klaun w łazience Kręcipupa". Umożliwiono im również spontaniczne zabawy na prawdziwej scenie.

           

          Maria Pulka

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI "Pegazik”

                      29 stycznia odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego "Pegazik", który każdego roku adresowany jest do uczniów klas IV – VI. Przystąpiło do niego 10 uczniów naszej szkoły, którzy zmierzyli się z trudną sztuką recytacji, prezentując utwory liryczne lub teksty prozy literatury dziecięcej. Jury jak zwykle oceniało dobór repertuaru, dykcję, interpretację utworu oraz brało pod uwagę ogólny wyraz artystyczny. Wybór uczniów, którzy będą reprezentować szkołę na konkursie gminnym w Ratowicach, nie był łatwy, gdyż wszyscy kandydaci byli gruntownie przygotowani, reprezentując wysoki poziom umiejętności. W końcu po burzliwych obradach Jury wyłoniło trzech laureatów :

          I miejsce – Aleksandra Ptak

          II miejsce – Maria Czekiel

          III miejsce – Wiktor Zwoliński

                  Oprócz tego Jury wyróżniło trzech uczniów, którzy również pięknie zinterpretowali przygotowane teksty literackie. Wśród nich znaleźli się:

          Miłosz Andrzejczak

          Katarzyna Graba

          Jagoda Mulek

                    25 lutego nasi laureaci reprezentowali szkołę podczas konkursu gminnego. Możemy z pełną satysfakcją stwierdzić, iż nie zawiedli naszych oczekiwań.

          Aleksandra Ptak zajęła I miejsce i dostała się do etapu wojewódzkiego, Maria Czekiel zdobyła III miejsce, Wiktor Zwoliński zaś otrzymał wyróżnienie.

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom, natomiast Oli życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                     Agnieszka Stefanek

           

           

           

          KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

           

                       Dnia 21 stycznia 2016 r. w Remizie Strażackiej w Nadolicach Wielkich odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu uczniów  klas 0 – III Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach.

                     Pani dyrektor Anna Włodarczyk powitała przybyłych licznie zaproszonych gości i publiczność, którą stanowiły głównie rodziny małych artystów.

                           Wszystkie klasy pod kierunkiem wychowawców przygotowały  i pięknie odśpiewały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Były wśród nich: „Do szopy hej pasterze”, „Lili, lili laj”, „Lulajże Jezuniu”, „Bosy pastuszek” „Grajmy Panu” czy „Hojka”. Ogromne wrażenie wśród widzów wzbudzili uczniowie klas II, którzy pod kierunkiem swoich nauczycielek przygotowali kolędowy program artystyczny.

                         Publiczność także miała okazję wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu i razem z dziećmi śpiewać najpiękniejsze polskie kolędy wyświetlane na telebimie w wersji karaoke.

                                Występy naszych uczniów zostały przez publiczność nagrodzone ogromnymi brawami, a wspaniały jeszcze świąteczny nastrój udzielił się każdemu, kto brał udział w tym widowisku artystycznym.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

          BAL KARNAWAŁOWY

                    Karnawał to doskonały czas na organizowanie wszelkich balów i zabaw nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci.

                  21 stycznia uczniowie Szkoły Podstawowej z Dobrzykowic bawili się w Remizie OSP w Nadolicach Wielkich, właśnie na takim karnawałowym balu. Celem balu było zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej. Do tańca przygrywał zespół muzyczny. W godzinach przedpołudniowych na balu bawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – II. W udekorowanej  sali, najpierw dzieci odtańczyły wspólny integracyjny taniec, a następnie każde miało możliwość zaprezentowania swojego stroju.  Były królewny i królowie, wróżki,  nie zabrakło też Batmanów, Piratów, Rycerzy – bohaterów „Gwiezdnych wojen” czy też różnych zwierząt. Podczas balu tańczono w rytmie macareny, korridy czy samby. Tańce przeplatały  konkursy i zabawy. Był taniec na gazecie i z balonami, przechodzenie pod liną i inne. Zwycięscy konkursów nagradzani byli słodkościami.

                 Uczniowie klas III- VI zaczęli bal w godzinach popołudniowych. Tym razem na sali pojawiło się dużo wieczorowych strojów i fryzur. Muzyka była nowoczesna, młodzieżowa i wszystkim się podobała. Uczniowie  prezentowali swoje umiejętności taneczne. Licznie  brali udział w konkursach i zabawach, w chwilach odpoczynku  zajadali się smacznymi rogalikami i pączkami oraz owocami. Aktywne mamy naszych uczniów zadbały, aby nikomu niczego nie zabrakło. "Szkoda, że to parkietowe szaleństwo trwało tak krótko" -  komentowali na koniec uczniowie...                                

                     Dziękujemy Radzie Rodziców  za pomoc w zorganizowaniu tak wspaniałego balu oraz  dziękujemy Mamom.

                                                                                                                     Joanna Napieracz

           

           

          WYJAZD DO CZEKOLADZIARNI

                    W grudniu uczniowie klas młodszych pojechali na  wycieczkę do jednej z wrocławskich czekoladziarni.  Dzieci brały udział w lekcji pt: Smaki i zapachy Bożego Narodzenia. Ta przedświąteczna lekcja wprowadziła uczniów w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Najpierw z prezentacji multimedialnej nasi uczniowi dowiedzieli się co jada się w różnych krajach w czasie Bożego Narodzenie, jak robi się opłatek i z czego piecze się pierniki. Potem sami mieli okazję wykonać korzenną mieszankę piernikową i ozdobić kolorowym lukrem i różnokolorową posypką pachnące Świętami pierniki. Największą jednak radość sprawiła dzieciom czekoladowa fontanna. Dzieci moczyły kawałki bananów, mandarynek i pianek w lejącej się mlecznej czekoladzie. Z brzuchami pełnymi czekolady i uśmiechniętymi buźkami nasi uczniowie wrócili do szkoły.

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

          WYSTAWA  KLOCKÓW  LEGO

                   9 grudnia oraz 13 i 14 stycznia dzieci z przedszkola i  uczniowie naszej szkoły zwiedzali na Stadionie we Wrocławiu  największą w Polsce  edukacyjną Wystawę Budowli z klocków LEGO, objętą patronatem  Rzecznika Praw Dziecka - pana Marka Michalaka.

                  Na wystawie dzieci miały  do dyspozycji Fun Park - miejsce do zabaw klockami Lego. Te, które same wybudowały pojazdy, mogły przetestować je na specjalnie przygotowanych torach zjazdowych, a wytrzymałość budowli sprawdzić na platformie wibracyjnej.

                  Wystawa nie tylko bawiła, ale też uczyła. Uczniowie obejrzeli najbardziej spektakularną budowlę z klocków w Polsce, a także jedną z największych na świecie - Titanica, którego budowla pochłonęła ponad 500 000 klocków /3 metry wysokości i 11 metrów długości/.

                  Zobaczyli również  postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe, jak i współczesne.

                 Niezapomniane wrażenia zapewniały makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO i ogromne wesołe miasteczko, gdzie przyciskami umieszczonymi przed gablotami można było wprawić w ruch karuzele, huśtawki i przede wszystkim pociągi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też pojazdy budowlane – olbrzymie koparki, których łyżki podnosiło się do góry i opuszczało za pomocą przycisków, żurawie budowlane podnoszące ładunki, pas transmisyjny przenoszący kulki oraz seria zaprogramowanych robotów, które np. reagują na ruch i budowle z Lego Technic.   

                   Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się sekcja poświęcona Star Wars.  Zagorzałym fanom sagi Star Wars – trudno było przejść obojętnie obok 2-metrowego Star Destroyer'a, który, gdy tylko w gablocie zapada ciemność, rozświetlał się tajemniczo dziesiątkami światełek. Fani „Gwiezdnych wojen” zobaczyli  też mistrza Yodę, Dartha Maua, czy R2-D2.

                Czas spędzony na wystawie pozwolił wszystkim na przeniesienie się w złożony z kilku milionów klocków magiczny świat Lego. A ogromne wrażenie zrobiła nie tylko ich liczba i różnorodność, ale też rozmach.

                                                                                       Lidia Korbut-Krzyżanowska

                                                                                             Ewelina Szymczak-Cieślik

           

                                                                                      

           

          PRZEDSTAWIENIE „ALLADYN”

               

              We wtorek 08.12.2015 r. klasa trzecia ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach brała udział w mikołajkowym wydarzeniu zorganizowanym dla uczniów szkół podstawowych z terenu Aglomeracji Wrocławskiej.

                    Na scenie w Sali Koncertowej Radia Wrocław pojawili się aktorzy, którzy zaprezentowali widowisko teatralno-muzyczne pt. "Alladyn". Spektakl w bollywoodzkim stylu był pełen tańca i skomplikowanych układów choreograficznych. Po widowisku na scenie pojawił się Święty Mikołaj, który wręczył dzieciom upominki. Zadowoleni, pełni wrażeń i upominków wróciliśmy do szkoły.

                      Ten wyjazd na pewno długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

          WIGILIA W PRZEDSZKOLU

          22.12.2015 r. odbyła się Wigilia w oddziale przedszkolnym. W tym dniu dzieci były eleganckie i uśmiechnięte. Na ten szczególny dzień rodzice przygotowali poczęstunek dla dzieci. W trakcie Wigilii przy kolędach wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia na nadchodzące święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok.

          Joanna Borusiak  

           

           

          JASEŁKA 2015

                         Radość kolędowania, refleksja nad istotą życia, przeżycia duchowe i estetyczne towarzyszyły  gościom, nauczycielom, pracownikom oraz uczniom naszej szkoły podczas tegorocznych Jasełek. Na scenie świetlicy w Nadolicach Wielkich wystąpiły dzieci klas IV-VI, które dokonały interpretacji dzieła Karola Dickensa pt. ,,Opowieść wigilijna’’. Historia bezdusznego Scrooge’ a została opowiedziana przez współczesną bohaterkę, która przybyła do domu pozbawionej ciepła i miłości rodziny.  Dwa plany czasowe podzieliły scenę – na górze rozgrywały się losy Scrooge’a, do którego przybywały duchy i przenosiły go w czasie i przestrzeni, na dole zaś, przy udekorowanym świątecznie stole, siedzieli członkowie tradycyjnej współczesnej rodziny.

                      Bogata oprawa muzyczno – plastyczna, świetna gra aktorska uczniów, niezwykła fabuła jednej z niezapomnianych powieści angielskiego powieściopisarza stworzyły piękny, wzruszający przekaz o ludzkich słabościach, przeciwstawiając im wiarę w dobro, które zmienia człowieka i pokazuje mu lepszą rzeczywistość . Postawa bohatera doskonale oddaje  najpierw poczucie samotności i braku radości życia wynikającego z nadmiernego materializmu, sknerstwa i wrogości w stosunku do ludzi, potem zaś uczucie lekkości i szczęścia, które towarzyszą zmianie jego postępowania. Młody widz odczytuje sztukę jako przesłanie współczesnego człowieka, aby radości życia nie upatrywać w usilnym dążeniu do gromadzenia wartości materialnych, tylko w służbie drugiemu człowiekowi, miłości i wrażliwości na ludzką krzywdę.

                     Warto również podkreślić, iż występujący uczniowie doskonale zrozumieli przekaz, dając temu wyraz właściwą grą aktorską, która pozwoliła przeniknąć wewnętrzny świat bohaterów  oraz  pokazać ich namiętności, słabości i emocje. Odbiorcy byli zachwyceni grą głównej postaci – Scrooge’a, w którą wcielił się uczeń klasy V – Wiktor Zwoliński. Chłopak nie tylko doskonale zinterpretował rolę, ale również w szybkim czasie zapamiętał jej długie fragmenty, co daje dużą wiarę w zapał i intelektualne możliwości dzieci. Świetni byli również inni młodzi aktorzy  i muzyczni wykonawcy, którzy z przejęciem przedstawiali dawną i współczesną historię ludzi wpisaną w świat duchów i cudów.

                                                                           Agnieszka Stefanek

                                                                                        Anna Paszkiewicz - Worhacz

           

          XVI edycja akcji „Góra Grosza”

           

                    W dniach od 23 listopada do 04 grudnia 2015 roku nasza szkoła tradycyjnie włączyła się do udziału w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Akcja niesie wiele korzyści, ale przede wszystkim uświadamia uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

                  Celem akcji „Góra Grosza” jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Dotychczas we wszystkich edycjach akcji udało się zebrać 29 189 355,19 zł! My też mieliśmy swój udział w uzbieraniu takiej kwoty! Uczniowie naszej szkoły jak co roku ochoczo włączyli się do akcji, a nawet prowadzili nieoficjalną rywalizację międzyklasową na najbardziej zapełnione słoiki. W przyszłym roku szkolnym na pewno ponownie włączymy się do akcji, aby choć odrobinkę pomóc potrzebującym dzieciom.

          Dariusz Madetko

           

          MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

                4.12.2015 r. zawitał do przedszkola Mikołaj, który zostawił dla dzieci smakołyki. Po wejściu do przedszkola zerówkowicze byli bardzo zdziwieni i mile zaskoczeni. Przedszkolaki zaczęły rozmyślać nad tym, którędy Mikołaj wszedł do przedszkola: przez komin czy przez drzwi? Dzieci ze smakiem zjadły czekoladkę pozostawioną przez Świętego Mikołaja, a pytanie, które zadały zostało pozostawione bez odpowiedzi…

                                                                            Joanna Borusiak

           

           

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

           

          Jest taka zabawka na świecie,

          wszyscy o niej dobrze wiecie.

           Ma dwie łapki, brzuszek, uszka,

          jest mięciutki jak poduszka.

           

          Każdy człowiek mały, duży,

          wie do czego misio służy.

          Że on jest do przytulania,

          do sekretów powierzania.

           

          Do płakania gdy ci smutno,

          do zabawy gdy ci nudno.

          Do gniecenia, tarmoszenia,

          do kochania, do lubienia.

                                                                                                                                          Iwona Pietrucha

           

                  W dniu 25 listopada jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie przynieśli na wystawę swoje ukochane misie, które cały tydzień witały nas przy wejściu do szkoły.

                  Następnego dnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Pluszowy miś”, który został zorganizowany z okazji tegoż święta. Komisja konkursowa nagrodziła następujące osoby:

           

          • klasy 1 i 0
          1. Karolina Kudela
          2. Kaja Siemiątkowska
          3. Estera Mikler, Maja Gierczak

           

          • Klasy 2 i 3
          1. Martyna Szeszuła
          2. Paulina Wojtasik, Lilla Miller
          3. Hania Kopińska

           

          Wyróżnienie: Michał Celny

           

                Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w Święto Pluszowego Misia.

           

          Anna Horosiewicz

          Kamila Zapiór

                 

          OWOCE I WARZYWA NA WESOŁO

                   25.11.2015 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Owoce i warzywa na wesoło”. Konkurs skierowany był do dzieci z oddziału przedszkolnego. Celem konkursu było przygotowanie pracy płaskiej lub przestrzennej z owoców lub warzyw.

                  Prace dzieci były pomysłowe i bardzo ciekawe, a zrobione były z prawdziwych owoców lub warzyw, a także z bibuły, plasteliny, namalowane farbami.  Jury miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż każda praca była bardzo ciekawa i zasługiwała na zdobycie nagrody. Po długich naradach ogłoszono wyniki:

          I miejsce zdobył

          Michał Zelwak

          II miejsce zdobył

          Borys Szeszuła

          III miejsce zdobył

          Gracjan Garbowski

           

          oraz zostały przyznane wyróżnienia dla:

          Barbary Nakoniecznej

          Urszuli Piskorskiej

          Dawida Mikosa

          Jana Olszewskiego

          Tymona Szostaka

           

                             Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach.

           

                                                                                     Joanna Borusiak

           

           

          Historia potworzasta z parasolkowego miasta

                 23.11.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Wrocławskie Centrum Twórczości  Dziecka we Wrocławiu. W teatrze obejrzały interaktywny spektakl pt. „Historia potworzasta  z parasolkowego miasta”. Rzecz dzieje się w Parasolkowie, mieście, do którego, ku przerażeniu mieszkańców, zawitał Smok! Zbiera się Rada Miejska (galeria bardzo zabawnych postaci), by podjąć uchwałę, która ma zaradzić sytuacji kryzysowej. Smok (już sam jego wygląd wzbudza sympatię) okazuje się bardzo przyjacielski, serdeczny i opiekuńczy, ale o tym przekonuje się tylko jeden mieszkaniec miasta, skromny pastuszek.  Czy przekona Radę Miejską, aby nie wydawać smoka najemnym wojskom? Spektakl zachęca nas, aby nie oceniać nikogo po pozorach i przekonuje, że czasem przyjaciela możemy spotkać w bardzo nietypowych okolicznościach.

                       Po przedstawieniu dzieci wróciły uśmiechnięte i zadowolone.

                                                                                     Joanna Borusiak

           

           

           

          KONCERT PATRIOTYCZNY

           

           

           

          TA, CO NIE ZGINĘŁA…

           

           

                  O Polsce - Ojczyźnie pisało wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowami ujmował dziejące się wydarzenia, ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i coraz lepsza.

          Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach, połączeni tym pragnieniem, mówili o ojczyźnie, śpiewając podczas czwartego już Koncertu Patriotycznego ,,Ta, co nie zginęła”, który odbył się 10 listopada 2015 roku w Remizie Strażackiej w Nadolicach Wielkich.

          Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie pani dyrektor Anna Włodarczyk powitała zaproszonych gości i bardzo licznie zgromadzoną publiczność. W koncercie brały udział przedszkolaki oraz wszystkie klasy od I do VI . Każdy zespół pod opieką wychowawców przedstawił swój kilkuminutowy program, śpiewając, recytując i wykonując scenki pantomimiczne o miłości do ojczyzny, walce o wolność oraz bohaterstwie i losach polskiego żołnierza. W przerwach pomiędzy poszczególnymi występami mogliśmy posłuchać, co o Polsce jako ojczyźnie, patriotach i patriotyzmie w dzisiejszych czasach sądzą najmłodsi uczniowie naszej szkoły.

          Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Zaproszeni goście w swoich krótkich wystąpieniach podziękowali dzieciom i organizatorom za piękny występ, podkreślając jego wysoki poziom artystyczny i duże znaczenie w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia.

              Wspólne śpiewanie było rodzajem hołdu, jaki uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach złożyli tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość oraz okazaniem radości, że mamy dziś wolną Polskę.

          Maria Pulka

          Lidia Korbut-Krzyżanowska

           

           

           

           

          „BAŚNIE POLSKIE”

           

                      9 i 10 listopada klasy I – III wybrały się do Wrocławskiego Teatru IN – ART. Teatr ten wystawia swoje przedstawienia w siedzibie Radia Wrocław przy ul. Karkonoskiej we Wrocławiu.

          Spektakl „Baśnie Polskie” składający się z trzech przedstawień: „Szewczyk Dratewka”, „Żywa Woda” i „Złota Kaczka” przeniósł nas do źródła, w którym każdy może dostać odpowiedź na pytanie: „Co jest miarą prawdziwego człowieka”.
                  Dobre serce szewczyka Dratewki sprawiło, że zwierzęta przychodzą mu z pomocą w godzinie najcięższej próby. Pewien młodzieniec zdobywa uzdrawiającą wodę dla chorej matki tylko dlatego, że nie ulega pokusom bogactwa i sławy, a ubogi czeladnik w „Złotej Kaczce” odrzuca takie bogactwo, którym nie można się dzielić, w zamian otrzymując proste, lecz szczęśliwe życie.
                 Bohaterowie przedstawienia to zwykli ludzie często wystawieni na ciężką próbę. Muszą przeciwstawić się losowi, mając jako tarczę tylko samego siebie.
          Niespotykane formy teatralne, przepiękne lalki, barwne kostiumy to tylko namiastka atrakcji, jakie przygotowali dla nas artyści. Żwawa fabuła, interaktywny sposób prowadzenia spektaklu oraz liczne efekty specjalne sprawiły, że dzieci wróciły do szkoły pełne wrażeń.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

           

          ŚWIAT LEGEND

           

                   9 listopada uczniowie klas IV- VI obejrzeli spektakl teatralny pt. ,,Świat legend” wystawiany przez Wrocławski Teatr In – Art. Niekonwencjonalny przekaz treści legend był źródłem nie tylko doznań poznawczych i estetycznych, ale również dostarczył dzieciom niezapomnianej rozrywki. Młodzi odbiorcy poznali legendarne dzieje państwa polskiego oraz dowiedzieli się, dlaczego Poznań ma swój hejnał. Oprócz tego śledzili losy Popiela zjedzonego przez myszy oraz zbója Madeja, dla którego w piekle przygotowano łoże. Osadzenie sztuki w realiach współczesności oraz retrospekcja do czasów średniowiecza pozwalały na jej przyjazny, zrozumiały, a tym samym wnikliwy odbiór. Dodatkowo przedstawienie wzbogacały piękne, niekonwencjonalne kostiumy, maski, rekwizyty, bogata gra światła i dźwięku. Ciekawy scenariusz wciągał widzów w zapomniany na co dzień świat legend i pozwalał zarówno na odrobinę refleksji jak i humoru. Bez wątpienia również realizował zasadę nauki poprzez zabawę.

           

           Agnieszka Stefanek

           

           

          PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I NA CZYTELNIKÓW

           

                     3 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelników. Najpierw dziewczęta z klas IV-VI wystawiły spektakl pt. „Królewna się nudzi”.

                   Przedstawienie opowiadało o królewnie, która mimo posiadania wielu zabawek, była niezadowolona i nudziła się. Król wydał zarządzenie mówiące o tym, że kto królewnę rozbawi, otrzyma skarb z królewskiego skarbca. Przybywało wielu poddanych ze swoją propozycją zabawy, niestety królewna nie była tym zainteresowana. Przybyła też Baba Jaga, która sprawiła, ze zniknęły wszystkie zabawki z zamku. Aby je odzyskać, królewna musiała pójść do chatki wiedźmy i przez trzy dni sprzątać u niej. Tam poznała młodą czarownicę Matyldę i nauczyła się sprzątać. W czasie porządków dziewczęta znalazły starą mapę zamku z zaznaczoną biblioteką. Postanowiły ją odnaleźć. Kiedy odnalazły królewską bibliotekę, królewna zakochała się w książkach, w których opisane są barwne przygody. Od tej pory królewna Aldona nie miała czasu na nudę.

                      Po przedstawieniu zostały przypomniane zasady szanowania książek i odbyło się pasowanie uczniów klas I na czytelników. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało piękne zakładki do książek – przygotowane przez uczniów klas starszych, i malowankę.

          Anna Horosiewicz

           

           

           

          Pasowanie na zerówkowicza

           

                    29.10.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły bardzo ważny dzień - Pasowanie na Zerówkowicza. W tym szczególnym dniu wszystkie przedszkolaki były eleganckie i uśmiechnięte. Z okazji tej uroczystości przyszli zerówkowicze przygotowali krótkie przedstawienie, w którym opowiedzieli, co je spotkało w przedszkolu i czego będą się uczyć. Opowiadały, jak pierwszy raz we wrześniu odwiedziły przedszkole, jakie były pierwsze pożegnania z rodzicami, a także, że poznali nowych kolegów i koleżanki. Podczas przedstawienia przedszkolaki zaśpiewały piosenki poznane od pierwszych chwil w przedszkolu , a także zatańczyły.

                       Po tak przepięknym przedstawieniu dzieci powtarzały tekst ślubowania, który odczytała Pani Dyrektor. Każdy przedszkolak został pasowany na zerówkowicza oraz otrzymał dyplom.

                 Każdemu Zerówkowiczowi życzymy samych sukcesów i miłych chwil spędzonych w oddziale przedszkolnym.

                                                                                     Joanna Borusiak

           

           

          I MISTRZOSTWA SZKOŁY W RINGO

           

                   Dnia 29.10.2015 r. w naszej szkole odbyły się rozgrywki w ringo - w tej niegdyś bardzo popularnej grze rekreacyjnej. Dziś nieco zapomniana, ale popularyzowana przez pana Jarka, znajduje u nas wielu zwolenników, choćby przez niewielkie wymagania lokalowe i sprzętowe. A ma to u nas duże znaczenie.         

                  Pierwszymi mistrzami zostali: Gosia Zwias i Michał Dziubiński. Gratulujemy zwycięstwa i zdobytych nagród. 

          Jarosław Jasiński

           

           

           

          Audycje muzyczne Filharmonii Wrocławskiej

           „Sport i muzyka”
           

                 Podczas wydarzenia poświęconego kompozycjom pisanym z myślą o sporcie dowiedzieliśmy  się, czy można naśladować dźwiękami odgłosy kopanej na boisku piłki lub odbijającej się na stole piłeczki do ping-ponga. Czy możliwe jest, aby skomponować muzykę, która ilustruje potyczki sportowców? Czym kierują się kompozytorzy chcący napisać utwór nawiązujący do danej dyscypliny sportu? Które instrumenty się do tego nadają? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź podczas spotkania z muzykami, którzy grali na instrumentach perkusyjnych melodycznych i niemelodycznych oraz na akcesoriach związanych z różnymi dyscyplinami sportowymi. Słuchaczami byli uczniowie kl.II i III.

           

            Anna Paszkiewicz- Worhacz

           

           

           

           

           

           

          "WARZYWNO - OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY"

                Dnia 22 października 2015 r. w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach odbyła się impreza poświęcona zdrowemu odżywianiu: „Warzywno-owocowy zawrót głowy”. Była to już druga odsłona tego przedsięwzięcia, której celem było uświadomienie dzieciom zasad i korzyści płynących ze zdrowego odżywiania. Impreza była realizowana w związku z udziałem szkoły w programie: „Owoce i warzywa w szkole”.                                                                                    Impreza rozpoczęła się od konkursu na najlepszą piosenkę o tematyce warzywnej lub owocowej. Wzięły w nim udział wszystkie klasy od pierwszej do trzeciej. Każda z nich wykonała jedną piosenkę. Wszystkie utwory były wspaniałe, kolorowe i pełne emocji, wpłynęło to na decyzję  jury, które wszystkim klasom przyznało pierwsze miejsce. Kolejnym punktem programu był konkurs na najlepsze przebranie. Wzbudził on najwięcej emocji. Publiczność wiwatowała, a jury miało nie lada kłopot, bo pomysłowość i oryginalność strojów przeszła najśmielsze oczekiwania. Był banan, winogrono, gruszka, pomidor, ananas, jabłko i wiele, wiele innych warzywnych i owocowych przebrań.                    Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych. Uczniowie zmienili się w kucharzy, by przygotowywać zdrowe i kolorowe potrawy z warzyw lub owoców. Klasy pierwsze przygotowywały szaszłyki, klasy drugie pyszne i zdrowe kanapki, a klasa trzecia różnokolorowe sałatki. Na zakończenie warsztatów każda klasa zaprezentowała przygotowane przez siebie potrawy. Ostatnim punktem programu były zawody sportowe na boisku szkolnym. Pogoda nam sprzyjała, mogliśmy więc przeprowadzić szereg konkursów. Były skoki w workach po ziemniakach, toczenie kapusty, kapuściany wyścig, rzuty orzechami do celu i inne zabawy. Dzieci świetnie się bawiły, kibicowały, a radości nie było końca.                                                                               

            Pragniemy podziękować rodzicom, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Wykonali przepiękne warzywne i owocowe bukiety. Były one niezwykłą ozdobą podczas całej imprezy. Bukiety w dyni, ziemniaczki z oczkami i włoskami w ogromnym koszu, korale z winogron i pomidorków, ozdobny kosz pełen darów prosto z przydomowych ogródków, papryki w kształcie tulipanów, aż brakuje słów, żeby opisać te przepiękne kompozycje.                                            To był naprawdę pełen emocji i dobrej zabawy dzień w naszej szkole.

          Dorota Ćmikiewicz

          Joanna Napieracz

           
           
           
          TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR TYMBARKA
           
                  Kolejny sukces reprezentantów szkoły, tym razem w piłce nożnej. Dziewięciu naszych piłkarzy zdobyło 3. miejsce w XVI edycji turnieju "Z podwórka na stadion". Z dziennikarskiego obowiązku odnotowujemy: zawody miały miejsce 22.10.2015 r. na Stadionie Olimpijskim. Skład drużyny: Jakub Cieśla, Michał Cieśla, Radosław Rudnicki, Wiktor Zwoliński, Bartłomiej Osika, Igor Kociemski, Maksymilian Plewa, Jan Szyndlarewicz, Maciej Krzysztof, a opiekunem był jak zawsze nasz wuefista pan Jarosław Jasiński.
                        Obiecujemy w przyszłych rozgrywkach zagrać jeszcze lepiej i awansować do finału ogólnopolskiego!
          Jarosław Jasiński
           
           
           
           
           

          WYCIECZKA DO MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI

           

                    20.10.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Brały tam udział w lekcji muzealnej - „Droga listu”. Poznały historię znaczka pocztowego. Obejrzały wystawę znaczków wykonanych przez polskich projektantów.

                  Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się znaczki, które były ilustracjami do książek dziecięcych. Przedszkolaki poznały „drogę listu” od wrzucenia listu do skrzynki do dostarczenia go przez listonosza do skrzynek odbiorczych. Oglądając muzealne eksponaty, mogły zobaczyć, jak zmieniała się Poczta Polska na przestrzeni wieków: od trąbki pocztowej do telefonu komórkowego, od dyliżansu do furgonetki.

                   Zajęcia w muzeum zakończyły warsztaty plastyczne, na których dzieci miały wykonać projekt znaczka pocztowego. W dziecięcych projektach pojawili się bohaterowie ulubionych bajek oraz gier komputerowych. Prace dzieci były bardzo ciekawe i kolorowe. Wszystkie znaczki przedszkolaki zabrały do szkoły, aby pokazać je rodzicom.

           

          Ewa Moskal

           

           
           
           
           
          DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
                        

                               Dnia 14 października 2015 r., jak co roku społeczność szkolna zebrała się w gmachu szkoły, aby uczcić Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela.

                       Nauczyciele, rodzice i uczniowie mieli okazję obejrzeć akademię przygotowaną przez uczniów klasy V i VI pod kierunkiem p. Dariusza Madetko. Aktorzy w humorystycznym przedstawieniu zaprezentowali scenkę z życia szkoły, w której za sprawą czaru wróżki pani wychowawczyni zaczyna w nietypowy sposób prowadzić lekcję, co doprowadza do serii zaskakujących i niespotykanych na co dzień w szkole sytuacji.

                       Na zakończenie spektaklu pani dyrektor Anna Włodarczyk złożyła życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły.

           

          Dariusz Madetko

           

           

           

          ZAJĘCIA PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNE W GÓRACH STOŁOWYCH

           

          Dnia 6 października 2015 r. uczniowie klasy III i IV wyjechali na zajęcia przyrodniczo-ekologiczne w Góry  Stołowe.

          Zajęcia rozpoczęły się od zwiedzania   Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju,  gdzie uczniowie poznawali  historię, obyczajowość i kulturę wsi sudeckiej. Dowiedzieli się,  jak kiedyś żyli ludzie na Pogórzu Sudeckim, jakimi przedmiotami się otaczali i jak wyglądała ich codzienność. Wysłuchali opowieści przewodnika  o zbiorze zbóż oraz sposobach młócenia i oczyszczania zboża z plew. Mieli możliwość spróbowania sił w młóceniu cepem  i mieleniu  zboża na żarnach.

          Wzięli również  udział w  procesie wytwarzania chleba podczas lekcji muzealnej  „Od ziarenka - przez mąkę - do bochenka”.  Pod okiem przewodnika przygotowali ciasto chlebowe w dzieży, z którego po wyrośnięciu wyrabiali i formowali bochenki, posypywali je makiem i podawali do pieca . W czasie gdy przygotowane bochenki wypiekały się w piecu chlebowym, uczestnicy wycieczki wędrowali do zabytkowego wiatraka usytuowanego w najwyższej części skansenu . Tam zapoznali się  z historią rolnictwa i ewolucją narzędzi rolniczych,  pozowali do pamiątkowego zdjęcia,  a  sprzyjająca aura  umożliwiała podziwianie panoramy Karkonoszy. Uwieńczeniem pobytu w skansenie była degustacja świeżo, własnoręcznie wypieczonego chleba  posmarowanego powidłami.

          Niepowtarzalny klimat dziewiętnastowiecznej drewnianej architektury Sudetów oraz bogactwo poruszanych aspektów związanych z chlebem i jego powstaniem oraz tradycjami spowodowały, że pobyt w muzeum na długo pozostanie w pamięci młodych przyrodników.

          Następnie  uczniowie,  wędrując labiryntem szczelin i zaułków  Błędnych Skał, poznawali  walory krajobrazowe i przyrodnicze Parku Narodowego Gór Stołowych.  Uczniowie  poznali historię powstania tego miejsca  oraz podziwiali  formy skalne o niepowtarzalnym uroku, wytworzone  wskutek wietrzenia piaskowca. Wykorzystywali w praktyce  poznane zasady zachowania się na terenach prawnie chronionych, tj. rezerwat i park narodowy.

          Pogoda dopisała, a mnogość atrakcji spowodowała, że czas szybko minął. Wieczorem, zadowolone, pełne nowej wiedzy i doznanych  wrażeń dzieci bezpiecznie wróciły  do swoich domów.

                        Anna Włodarczyk  -  nauczyciel przyrody

           
           
           
           
           

          XIII Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację 2015

           

                    W sobotę, 3 października 2015r. na terenie Parku Pilczyckiego we Wrocławiu odbył się XIII Matematyczny Marsz na Orientację. Impreza z trzynastoletnią tradycją zgromadziła około1200 uczestników, którzy startowali w dostosowanych do wieku kategoriach.

                     Celem imprezy jest połączenie sportu i rekreacji z matematyką oraz promocją terenów zielonych Wrocławia i okolic. W zawodach uczestniczyły trzy 3-osobowe patrole uczniów z naszej szkoły.

          Patrol 1 - Filip Baran, Katarzyna Graba, Magdalena Graba

          Patrol 2 - Bartosz Osika, Marta Rusiecka, Martyna Włodarczyk

          Patrol 3 - Michał Jaworski, Aleksandra Ptak, Wiktor Zwoliński

                      Podczas 60 minutowego marszu, posługując się mapą i kompasem, uczniowie musieli odszukać w terenie punkty kontrolne zaznaczone na mapie oraz wyznaczyć na mapie i odnaleźć w terenie tajemnicze punkty kontrolne, będące rozwiązaniami geometrycznych zadań konstrukcyjnych i rebusów.

          Wszystkie patrole ukończyły Wrocławski Marsz na Orientację z wynikiem pozytywnym. Najlepszą drużyną z naszej szkoły został patrol w składzie Filip Baran, Katarzyna Graba, Magdalena Graba którzy uzyskali 214 punktów.

          Pogoda i humory dopisały uczestnikom marszu, którzy spędzili sobotę na terenach zielonych wokół LO nr VI, bawiąc się wspólnie podczas konkurencji sportowych czy turnieju łamigłówek. Wielką atrakcją były rozgrywki w bubble football. Uczniowie naszej szkoły chętnie skorzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów i kilku osobom udało się zdobyć nagrody w turnieju łamigłówek. Impreza przebiegała w świetnej atmosferze. Uczestnicy zostali nakarmieni smaczną grochówką fundowaną przez organizatorów oraz pysznymi domowymi wypiekami. 

                  Gratulujemy wszystkim uczestnikom determinacji, rywalizacji, umiejętności posługiwania się mapą i kompasem, współdziałania, logicznego i strategicznego myślenia.

           

          Ewelina Szymczak-Cieślik
           

           

           
           
          LOOPY`S WORLD

           

          28.09.2015 r. dzieci z klas 0 – III odwiedziły rodzinne centrum rozrywki Loopy’s World we Wrocławiu. Dzieci miały możliwość rozwoju własnej wyobraźni oraz ekspresji poprzez wspólną zabawę na różnych przyrządach w parku rozrywki.

          Uczniowie mieli możliwość skorzystania z 4000 m2 powierzchni przygotowanej do swobodnej zabawy w gronie kolegów i koleżanek. Dzieci korzystały z „kąpieli” w wannie wypełnionej kulkami, 7 zjeżdżalni o różnym stopniu trudności i długości, 4 trampolin, z tuneli i tajemniczych przejść, toru przeszkód, kolorowego boiska, mostków, pochylni i równoważni, kilkupoziomowej konstrukcji oraz automatów uruchamianych za pomocą monet.  W trakcie intensywnej zabawy dzieci zostały zaproszone na ciepły posiłek do restauracji w rodzinnym centrum rozrywki.

          Dzieci wróciły bardzo uśmiechnięte i zadowolone ze wspólnych, integracyjnych zabaw w rodzinnym centrum rozrywki Loopy’s World.

           

          Joanna Borusiak

           

           
           
           
           
          SUKCES NASZYCH LEKKOATLETÓW

                    Po wygranej w Gminnych Sztafetowych Biegach Przełajowych w Chrząstawie, nasi chłopcy - pod opieką pana Jarka Jasińskiego -  udali 2 października do Kobierzyc na zawody powiatowe. Tam po wyczerpującym biegu i fenomenalnej walce zajęli trzecie miejsce i z brązowymi medalami, dumni wrócili do szkoły. Gratulujemy.
          Jarosław Jasiński
           
           

           

           

           

          ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

           

                   Dnia 25 września 2015 r. obchodziliśmy w naszej szkole V Światowy Dzień Tabliczki MnożeniaZabawa polegała na zaangażowaniu w liczenie jak największej ilości ludzi, zwłaszcza uczniów, nauczycieli i rodziców. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości.

                     Na lekcjach matematyki uczniowie klas 4-6 utrwalali tabliczkę mnożenia przez gry i zabawy. W każdej klasie zorganizowano konkurs, w wyniku którego wybrano MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA. Oto nasi eksperci:

          Klasa 4 - Jagoda Mulek

          Klasa 5 - Wiktor Zwoliński

          Klasa 6 - Aleksandra Ptak i Marta Rusiecka

           

                        Mistrzowie Tabliczki Mnożenia otrzymali nagrody, słodki poczęstunek i zostali egzaminatorami. W kolejnych dniach w ramach akcji „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” egzaminatorzy, jako komisja, sprawdzali nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz gości ze znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy, którzy prawidłowo odpowiedzieli na wylosowanych 5 pytań zostali EKSPERTAMI TABLICZKI MNOŻENIA i otrzymali słodki prezent.

                          Zabawa była świetna. Zapraszamy do zabawy za rok.

           

          Ewelina Szymczak-Cieślik

           

           

           

           

           

          Audycje muzyczne Filharmonii Wrocławskiej

           „W muzycznym świecie Fryderyka Chopina”

           

                 XVII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w październiku br., skłania nas do tego, by już we wrześniu przybliżyć dzieciom postać jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i przygotować je do tego wydarzenia. Naszą muzyczną wędrówkę rozpoczęliśmy od Żelazowej Woli, miejsca, w którym przyszedł na świat ten wybitny twórca. Następnie wyruszyliśmy na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, później do Wiednia i do Paryża. W  czasie koncertu przybliżyliśmy młodym słuchaczom muzykę polskiego kompozytora, jego dziecinne lata, a także artysty jako dorosłego człowieka. Naszym przewodnikiem po tym muzycznym świecie były wiersze Wandy Chotomskiej, osobiste zapiski i oczywiście muzyka naszego wielkiego rodaka, Fryderyka Chopina. Słuchaczami byli uczniowie kl.IV-VI.

           

          Anna Paszkiewicz- Worhacz

           

           

           

           

           

          POZNAJEMY PERŁY ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

           

           W dniach 16 - 18 września 2015 r. uczniowie klas IV - VI naszej szkoły wraz z opiekunami przebywali na wycieczce na Ziemi Świętokrzyskiej.

           Zwiedzanie regionu rozpoczęli w Zagnańsku, gdzie podziwiali dąb Bartek, najsłynniejszy i jeden z najstarszych dębów w Polsce. Następnym poznawanym obiektem był rezerwat przyrody nieożywionej Kadzielnia, utworzony w miejscu dawnego kamieniołomu, w którym znajduje się malowniczo położony wśród skał amfiteatr. Uczestnicy wycieczki zwiedzili również gotycki Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiony w XIII wieku na Górze Zamkowej.

               Nie lada atrakcją był pobyt w Jaskini Raj, gdzie natura stworzyła zapierający dech w piersiach kompleks korytarzy i komnat, przyozdobiony setkami stalagmitów, stalaktytów, stalagnatów i pereł jaskiniowych o różnych kształtach i formach. Uczniowie przeszli wraz z przewodnikiem trasą turystyczną, podziwiając ten bajkowy, podziemny świat.

               Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Tam odbyli fascynującą podróż po świecie minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości z całego świata. Dowiedzieli się, skąd się biorą i jak powstają kryształy, dlaczego mienią się setkami barw, co sprawia, że kamienie szlachetne wzbudzają tak wielkie namiętności. Zobaczyli autentyczną szlifiernię, w której na własne oczy obserwowali naturalny kamień, który zmienia się w „oczko” jubilerskie.

          Następnie młodzi przyrodnicy, wędrując szlakiem turystycznym, poznawali walory Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zdobyli najwyższe szczyty w Łysogórach: Łysicę i Łysą Górę, oglądali największą osobliwość parku - gołoborza, czyli pozbawione roślinności podszczytowe rumowisko głazów kwarcytowych. Wiedzę o przyrodzie tego obszaru wzbogacili, zwiedzając wystawy Muzeum Przyrodniczego, będące spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody. Zwiedzili również pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu, najcenniejszy zabytek Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w którym powstały Kazania Świętokrzyskie, jeden z najstarszych polskich zabytków piśmiennictwa. W kaplicy Mikołaja i Zofii Oleśnickich mieli czas na chwilę zadumy i modlitwy oraz na błogosławieństwo Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

          Trzeci dzień uczestnicy wycieczki spędzili w zespole prahistorycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Wędrowali podziemną trasą turystyczną przybliżającą techniki wydobywania jednego z najstarszych kamieni, który służył człowiekowi do wyrabiania siekier, ostrzy oraz przedmiotów domowego użytku. Ponadto młodzi turyści obejrzeli zrekonstruowane zabudowania neolityczne oraz obozowisko górników.

          W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się jeszcze w Skarżysku- Kamiennej, aby zwiedzić Muzeum Orła Białego. Oglądali jedną z największych kolekcji ciężkiego sprzętu bojowego, zarówno z okresu II wojny światowej, jak i powojennego wyposażenia wojskowego. Ogromne zainteresowanie wzbudziła ekspozycja plenerowa dział artyleryjskich, armat, czołgów, wozów pancernych i samolotów wojskowych. Dodatkową atrakcją, która na długo pozostanie w pamięci uczniów, był pobyt na pokładzie samolotu IŁ 14.

          Przez trzy dni młodzi, ciekawi świata turyści odkrywali magiczne miejsca, gdzie dziedzictwo przyrodnicze przenika się z dziedzictwem kulturowym. Z wycieczki, oprócz niezapomnianych wrażeń, przywieźli mnóstwo zdjęć i pamiątek. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do swoich domów z nadzieją, że na podobną wycieczkę uda im się wyjechać już niebawem.

           

          Anna Włodarczyk

           

           

           

          SPRZĄTANIE ŚWIATA

                 Dnia 29.09.2015 r. w naszej szkole odbyła się akcja Sprzątanie świata. Uczniowie z klas III- VI, którym los naszej ziemi nie jest obojętny, wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Zaopatrzeni w worki i ochronne rękawiczki wyruszyli na wielkie sprzątanie. Rozpoczęliśmy od porządków na boisku szkolnym i terenu wokół szkoły, następnie uprzątnęliśmy okolice ul. Szkolnej i Stawowej. Uczniowie przy okazji sprzątania uczyli się segregacji śmieci. Akcja nie po raz pierwszy pokazała, jak bardzo jest zaśmiecone  nasze środowisko i jak bardzo potrzebne są takie działania.


          Dorota Pelc
          Joanna Napieracz

           

           

           

          Spotkanie policjantami - „Bezpieczna droga do szkoły”

           

                 14.09.2015 r. uczniowie klas pierwszych brali udział w zajęciach prowadzonych przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego i rowerzysty. Rozpoznawali najważniejsze znaki drogowe. Funkcjonariusze zachęcali do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegali również najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni i wpuszczaniu obcych do domu. Przypomnieli dzieciom numery telefonów alarmowych i uczyli, w jaki sposób z nich korzystać.

                 Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Chętnie odpowiadali na pytania dotyczących bezpieczeństwa. Wykazali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.

                    Na koniec spotkania uczniowie mogli obejrzeć i „przymierzyć” policyjne kajdanki oraz poznać, w jaki sposób pobiera się odciski palców. Dużą frajdą było siedzenie za kierownicą policyjnego radiowozu. Mamy nadzieję, że dla pierwszaków była to ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa.

                     Dziękujemy Funkcjonariuszom Policji za ciekawe zajęcia.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

          NARODOWE CZYTANIE

           

                      5 września 2015 roku odbyła się czwarta już edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, którą zainaugurował w Warszawie prezydent Andrzej Duda z małżonką. W tym roku w całym kraju rozbrzmiały słowa ,,Lalki” Bolesława Prusa, powieści, którą można interpretować na różnych płaszczyznach - społecznej, psychologicznej czy politycznej. Promocja kultury żywego słowa, kontynuacja narodowej tradycji i budowanie więzi społecznych to cele, które są niezmiernie ważne w dzisiejszym, skomercjalizowanym świecie. Wspólne czytanie jednoczy Polaków i umacnia ich tożsamość narodową. Mieszkańcy naszej gminy, świadomi doniosłości roli wspólnego czytania arcydzieła polskiej literatury, chętnie włączyli się do akcji. Spotkanie miało miejsce w Ratowicach, dokąd zaproszono gości spośród przedstawicieli władzy i oświaty. Fragmenty utworu były czytane przede wszystkim przez uczniów szkół na terenie naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor – Anna Włodarczyk, nauczyciel języka polskiego – Agnieszka Stefanek oraz uczniowie klasy VI –Filip Baran i Aleksandra Ptak, którzy pięknie odczytali zaproponowany przez organizatorów fragment utworu.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

           

                  Słoneczne, gorące i pełne wrażeń wakacje już za nami i oto nadszedł… nowy rok szkolny. Dzień 1 września 2015 roku rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele parafialnym w Dobrzykowicach, a następnie udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie odbył się uroczysty apel. Po odśpiewaniu przez zebranych hymnu, pani dyrektor przywitała rodziców przybyłych na uroczystość, nauczycieli i uczniów, a szczególnie tych wkraczających w szkolne mury po raz pierwszy, czyli 44 Pierwszoklasistów.
                     Pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach. Następnie na tekście ślubowania złożyły odciski swych palców i otrzymały legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy. Na koniec wszyscy udali się do klas na spotkanie z wychowawcami. 

                   Życzymy wszystkim, a zwłaszcza Pierwszakom, pomyślnego i dobrego roku szkolnego 2015/2016.

           

          Małgorzata Wilczyńska

           

           

           

           

           

          FESTYN "SAMI SWOI"

           

                    29.08.2015 r. w Dobrzykowicach na terenie sportowo-rekreacyjnym odbył się XII Festyn „Sami Swoi”. Impreza przyciąga co roku bardzo wielu mieszkańców Dobrzykowic wraz z rodzinami.

                    W pierwszym dniu festynu tradycyjnie na scenie prezentowały się dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach. Wszystkich zaproszonych gości powitała pani Anna Włodarczyk - dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach, zachęciła również gorąco dzieci do występów. Przedszkolaki przedstawiły program pt. „Kolorowe lato” i zaśpiewały kilka piosenek o tematyce wakacyjnej. Uczniowie klas starszych zaśpiewali hity z popularnych filmów dla dzieci i młodzieży oraz zaprezentowali się w przedstawieniu „Sami swoi”. Klasa druga wystąpiła w inscenizacji pt. „Akademia Pana Kleksa”. Uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali piosenki z filmów dla dzieci i młodzieży z lat sześćdziesiątych. Dzieci do występów zostałyprzygotowane przez nauczycieli: Joannę Borusiak, Ewę Moskal, Agnieszkę Stefanek, Annę Paszkiewicz-Worhacz, Małgorzatę Wilczyńską, Dorotę Ćmikiewicz i Joannę Napieracz. Wszystkie dzieci znakomicie zaprezentowały podczas występów swoje uzdolnienia artystyczne, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która nagradzała małych artystów gromkimi brawami. Po występach uczniowie z rąk pani dyrektor otrzymali drobne upominki.

                  W drugim dniu festynu p. Jarosław Jasiński zaproponował uczestnikom festynu zabawy i konkursy sportowe. Dzieci i ich rodzice mogli ciekawie i aktywnie spędzić wolny czas.

           

          Ewa Moskal