• 2023/2024

        • 2014/2015

        • KOLONIA LETNIA W POGORZELICY

                     W dniach od 28.06.2015 r. do 08.07.2015 r.  uczniowie naszej szkoły odpoczywali na kolonii letniej przyrodniczo-rekreacyjnej w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym  „Manta” w Pogorzelicy.

                    Podczas pobytu w Pogorzelicy, oprócz zabawy i wypoczynku młodzi turyści zwiedzili wiele ciekawych miejsc, poznali piękno krajobrazu nadmorskiego, zabytki kultury i historii Kołobrzegu i Kamienia Pomorskiego oraz miejscowości turystycznych Zachodniego Wybrzeża.

                       Uczniowie zwiedzili  Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, gdzie mogli się  przenieść się na łódź rybacką podczas połowu i  zastawić sieci rybackie. Wzięli udział w  interaktywnej lekcji, podczas której mali odkrywcy mogą wykonać eksperymenty z bursztynami i przymierzyć strój bursztynowego poławiacza.

                     Uczestnicy kolonii wzięli również udział w zajęciach przyrodniczo-ekologicznych  przeprowadzonych z wykorzystaniem ekspozycji Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego. Odwiedzili Rezerwat Żubrów oraz spacerowali wokół Jeziora Turkusowego  w Wapnicy. Zwiedzili Międzyzdroje, poznając ich główne atrakcje,promenadę, Aleję Gwiazd i molo.

                    Doskonałą rozrywką była wizyta w Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach, gdzie dzieci oglądały naturalnej wielkości figury woskowe, przedstawiające osoby znane z życia publicznego: polityków, gwiazdy kina, muzyki i sportu, postacie z filmu i bajek. Dodatkową atrakcją było to, że z każdym eksponatem można sobie wykonać pamiątkową fotografię. Korzystając z okazji nasi uczniowie pozowali do zdjęć z postaciami Kargula i Pawlaka.

                       Podczas pobytu w Kołobrzegu uczestnicy kolonii zwiedzili miasto i port,  poznali historię i uroki kołobrzeskiej starówki.  Odwiedzili Redutę Solną, gdzie wzięli udział w zabawach i konkursach żeglarskich, oprawionych muzyką folkową i szantami.  Nie lada atrakcją był rejs statkiem po morzu.

                         Młodzi turyści odwiedzili  też Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu,  gdzie mieli  możliwość zapoznania się ze wszystkimi latarniami z polskiego wybrzeża w skali 1:10. Podziwiali również  krajobraz nadmorski  z tarasu widokowego latarni morskiej.

                    Dużo wrażeń dostarczyła dzieciom wycieczka Nadmorską Kolejką Wąskotorową do Trzęsacza, gdzie oglądały  ruiny zabytkowego kościoła oraz zwiedzili Muzeum Multimedialne „Na 15 południku”.  

          Uczniowie  zażywali kąpieli morskich i słonecznych, spróbowali swoich sił  na ściance wspinaczkowej, zjeżdżali kolejką tyrolską oraz brali czynny udział w zabawach i rozgrywkach sportowych.

                          Koloniści bawili się świetnie, nawiązali  nowe znajomości, poznali wiele ciekawych miejsc, zrobili mnóstwo pamiątkowych zdjęć, zakupili  pamiątki i upominki dla bliskich, przywieźli z Pogorzelicy mnóstwo przyjemnych wspomnień.

          Anna Włodarczyk- organizator i kierownik kolonii

           

           

           

          ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

                Dnia 26 czerwca 2015 roku o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. W uroczystości udział wzięli uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły i nauczyciele.

                      Szczególnym akcentem tego dnia było pożegnanie absolwentów, w końcu był to ich ostatni dzień w murach Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach. Tak jak na balu pożegnalnym, uczniowie zaprezentowali się, tańcząc poloneza, tym razem jednak przed większą publicznością.

                  Pani Dyrektor wygłosiła, krótką przemowę, dziękując nauczycielom, wychowawcom i rodzicom za trud włożony w wychowywanie i nauczanie  dzieci w tym roku szkolnym, następnie wręczyła szóstoklasistom świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Z pomocą nauczycieli wychowawców wręczyła również świadectwa i nagrody za wysokie wyniki w nauce i wyróżniające zachowanie.

                     Zakończenie roku szkolnego to również czas podsumowania różnych akcji i konkursów, toteż pani dyrektor Anna Włodarczyk wręczała nagrody za aktywne włączanie się w akcje prowadzone w szkole.

                      Uroczystość zakończył występ wokalny absolwentów, podczas ostatnich piosenek widać było niejedną łzę i smutek, ale niestety - coś się kończy, a coś zaczyna i uczniowie muszą kiedyś opuścić szkołę podstawową.

                    Pani Dyrektor zamknęła uroczystość, składając zebranym gościom życzenia bezpiecznych i udanych wakacji, po czym dzieci udały się na ostatnie w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami klas.

           

          Dariusz Madetko

           

           

           

          BAL SZÓSTOKLASISTY

                   Dnia 25 czerwca 2015 roku w Remizie Strażackiej w Nadolicach Wielkich odbył się bal pożegnalny uczniów klasy szóstej. W uroczystości udział wzięli tegoroczni absolwenci, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz delegacje uczniów klasy 5 i 4.

                    Bal tradycyjnie rozpoczął się od poloneza. Uczniowie byli przygotowywani przez pana Jarosława Jasińskiego i z dumą mogli zaprezentować swoje umiejętności w tym tańcu.

                      Aby podsumować te kilka lat nauki w naszej szkole uczniowie wraz z wychowawcą panem Dariuszem Madetko przygotowali humorystyczną scenkę, podczas której wcielali się w nauczycieli szkoły, odgrywając ich cechy charakterystyczne.

                   Swój akcent w części artystycznej miały również klasy młodsze. Uczniowie klasy 5 przygotowali wiersze i rymowanki na temat odchodzących absolwentów, a uczennice klasy 4 zaprezentowały się w roli cheerleaderek.

                         Po części artystycznej pani dyrektor Anna Włodarczyk wraz z panem Dariuszem Madetko wręczyli listy gratulacyjne rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce i rodzicom, którzy angażowali się w życie klasy i szkoły.

                    Ukoronowaniem dnia był bal pożegnalny - było tanecznie, głośno i zabawnie. Wieczór upłynął również na wspomnieniach wspólnie spędzonych chwil, a smutek zbliżającego się odejścia z murów naszej szkoły osłodzić można było pysznościami przygotowanymi przez rodziców absolwentów. Ach, co to był za bal...

          Dariusz Madetko

           

           

           

           

          MUZEUM POWOZÓW W GALOWICACH

           

                  25.06.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Muzeum Powozów w Galowicach. Przedszkolaki zwiedziły całe Muzeum, w którym obejrzały powozy z różnych epok. Po zwiedzaniu dzieci mogły wsiąść do jednego z powozu i zrobić sobie zdjęcie. Następnie przedszkolaki zostały zaproszone na warsztaty, gdzie mogły samodzielnie przygotować podpłomyki, które po upieczeniu ze smakiem zjadły.

                    Na zakończenie wycieczki dzieci raczyły się kiełbaskami pieczonymi w ognisku. Po jedzeniu dzieci świetnie bawiły się na placu zabaw, organizowały zabawy.

                      Przedszkolaki wróciły do przedszkola uśmiechnięte i pełne wrażeń.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

          WYCIECZKA DO CENTRUM TECHNOLOGII AUDIOWIZUALNYCH

           

                       24 czerwca  uczestnicy koła teatralnego naszej szkoły z inicjatywy pana Wójta Gminy Czernica wybrali się do Centrum Technologii Audiowizualnych - dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych zajmującej część terenów wystawowych i obiektów obok wrocławskiej Hali Ludowej. Młodzi artyści naszej szkoły przemierzali hale i korytarze pozostawione po wielkich filmach i wybitnych reżyserach. Właśnie tutaj kręcono najpopularniejsze polskie filmy, tj. „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy czy ,,Sami swoi”  Sylwestra Chęcińskiego. Dzieci poznały historię tego wyjątkowego miejsca. Dowiedziały się, że już od początku  swojej działalności Wytwórnia stanowiła miejsce idealne dla odważnych i ambitnych młodych twórców . Powstawaniu śmiałych projektów i pracy twórczej sprzyjało oddalenie od Warszawy - ośrodków władzy, cenzury i propagandy peerelowskiej.

                 Uczniowie z sentymentem wędrowali po pomieszczeniach pełnych eksponatów  stanowiących legendę polskiego kina. Odwiedziły również magazyn kostiumów, w którym mogły zobaczyć piękne suknie, wojskowe mundury, kapelusze i setki par butów z każdej epoki, dzięki specjalnemu projektowi ich odnawiania.

                Gmach przy ulicy Wystawowej to również miejsce,  gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością,  bo przecież  w 2011 roku Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu oficjalnie zakończyła swoją dotychczasową działalność i została przekształcona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w nowoczesne Centrum Technologii Audiowizualnych. Bardzo duże zatem wrażenie na dzieciach zrobiło ogromne studio,  w którym obecnie znajduje się specjalna kamera HD i dwie sceny – mniejsza i większa obrotowa. Ruch obrotowy sceny jest połączony z ruchem ramienia kamery w przestrzeni, a system służy do połączenia żywego aktora z wygenerowaną grafiką 3D oraz dodaną miniaturą. W studiu opracowywany jest sposób doświetlania aktorów na scenie, aby za pomocą światła generować cienie lub nowe elementy scenograficzne.

               Wizyta w dawnej Wytwórni była dla uczestników świetną lekcją historii kina oraz odkryciem w pełni nieznanego - filmowego oblicza Wrocławia. Młodzi ludzie byli dumni, że miasto, w którym większość z nich się urodziła, ma tak bogatą przeszłość w dziedzinie kultury. Opuścili to wyjątkowe miejsce z nadzieją, że kiedyś jeszcze powstanie tu spektakularny film.  Może ktoś z nich będzie nad nim pracował? W końcu do nich należy przyszłość.                                                                                         

                                                                                                                        Agnieszka Stefanek

           

           

           

          WYCIECZKA DO FORTU W SREBRNEJ GÓRZE



                   Dnia 23 czerwca 2015 roku klasy IV, V i VI wyjechały odkrywać tajemnice Dolnego Śląska, tym razem w okolice Ząbkowic Śląskich, do Fortu w Srebrnej Górze. Okolice są tak malownicze, iż często nazywa się je Perłą Gór Sowich.
               Na miejscu przywitał nas przewodnik w charakterystycznym stroju regimentu Infanterie - Regiment von Alvensleben (No. 33). Zanim zaczęliśmy zwiedzać sam Fort, przewodnik zaprosił nas do obejrzenia multimedialnego pokazu na temat historii twierdzy.
                    Po zapoznaniu się z historią fortu zaczęliśmy zwiedzanie od udania się do punktu widokowego. Dopiero na szczycie mogliśmy docenić malowniczość okolicznych terenów.  Następnie przystąpiliśmy do eksploracji zakamarków Fortu. Przewodnik odkrył przed nami sekrety sali tortur, militaria używane w twierdzy, opowiedział o studni znajdującej się w piwnicach twierdzy, a nawet pokazał zabytkową latrynę! Jednak największą atrakcją był pokaz odpalania broni żołnierzy regimentu. Huku było co niemiara, ale wszyscy byli zachwyceni efektem.
                  Zwieńczeniem wycieczki było wspólne ognisko rozpalone na dziedzińcu Fortu i zabawy integrujące klasy. Po wspólnym posiłku wszyscy zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

           

          Dariusz Madetko

           

           

           

           

          WYCIECZKA DO KARPACZA

           

                    22 i 23 czerwca klasy II były na dwudniowej wycieczce w Karpaczu.

                   W poniedziałek Karpacz przywitał nas pięknym słońcem. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w urokliwym Parku Bajek. Chodząc leśnymi ścieżkami, każdy mógł posłuchać czytanych przez narratorów bajek, tj. „Królowa Śniegu”, „Calineczka” czy „Jaś i Małgosia”. Po wysłuchaniu bajek dzieci bawiły się na placu zabaw, strzelały z procy, skakały na trampolinie i urządziły bitwę na miękkie piłeczki. Na koniec naszej wizyty mieliśmy okazje pozjeżdżać w pontonach na specjalnie przygotowanym do tego celu torze. Po południu pogoda nie była już dla nas taka łaskawa i podczas spaceru do Muzeum Techniki i Klocków Lego zaskoczył nas deszcz. Wytrwale jednak dotarliśmy do celu, przy niewielkiej pomocy naszego busika. Muzeum okazało się wielkim placem zabaw dla małych i dużych. Ekspozycja wyposażona w guziki, joystiki i piloty zdalnego sterowania pozwoliła naszym uczniom na wprawianie modeli w ruch. Po powrocie do ośrodka malowniczo położonej Stacji Ekologicznej „Storczyk”, ze względu na ciągle padający deszcz, nie mogliśmy urządzić ogniska. Nie zraziło to jednak nikogo i na kolację zjedliśmy kiełbaski z patelni.

                  Wtorkowa pogoda nie była dla nas optymistyczna. Musieliśmy zmodyfikować nasze plany i zamiast górskiej wycieczki na Samotnię wybraliśmy się do urokliwej i majestatycznej Świątyni Wang. Od parkingu dzieci miały okazję przejść się króciutkim szlakiem z parkingu do Świątyni. Była to co prawda tylko namiastka górskiej wycieczki, aczkolwiek w oddali można było usłyszeć magiczne słowa „proszę Pani, a daleko jeszcze”. Na koniec naszego pobytu zaplanowaliśmy wizytę w Miejskim Muzeum Zabawek. To niewielkie, ale urokliwe Muzeum zostało stworzone w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku aż po zabawki typowe dla XX wieku. Tutaj można zobaczyć lalki z Japonii, Meksyku czy Australii. W bajkowej scenografii wykonanej przez Pana Kazimierza Wiśniaka, na tle wymalowanych półeczek dzieci mogły zobaczyć lalki, które uczą się w szkole, spacerują, jedzą kolacje. Chłopcy obejrzeli samochody straży pożarnej czy klocki lego, a dziewczynki wspaniałe miniaturki domków dla lalek z pełnym wyposażeniem.

                 I tak nasza wycieczka dobiegła końca. Do Dobrzykowic wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

           

          POŻEGNANIE ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

           

                    18.06.2015 r. w oddziale przedszkolnym odbyło się uroczyste zakończenie przedszkola. W tym dniu dzieci były eleganckie i uśmiechnięte. Przedszkolaki dumnie zaprezentowały się przed ogromną publicznością, pięknie recytowały wiersze oraz odśpiewały piosenki. Na zakończenie opowiedziały o miłych chwilach spędzonych w przedszkolu.

                    Po przedstawieniu Pani Dyrektor pogratulowała każdemu przedszkolakowi oraz wręczyła dyplom ukończenia oddziału przedszkolnego wraz z książką. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone na poczęstunek, który przygotowali rodzice.

                     Przedszkolakom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji oraz samych sukcesów w nadchodzącym nowym roku szkolnym.

           

                                                                                            Joanna Borusiak

           

           

           

           

          KONKURS ZIELONY LAS DOBIEGŁ JUŻ KOŃCA!

                 Dnia 17 czerwca o godzinie 10:00 w brzeskim Ratuszu w Wielkiej Sali Stropowej odbyła się uroczysta gala, na którą zostali zaproszeni przedstawicie szkół oraz władze gmin i miast. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIa z wychowawczynią Dorotą Ćmiklewicz, koordynator szkolny akcji Dorota Pelc oraz Pani Dyrektor Anna Włodarczyk.

                   Odnieśliśmy podwójny sukces!!!      

                Zdobyliśmy III miejsce w gminie w kategorii „Najlepsza Szkoła” (otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 500 zł), natomiast klasa IIa  zdobyła I miejsce w kategorii "Najlepsza klasa" (nagrodę w wysokości 1000 zł).

                 Składamy serdeczne podziękowanie inicjatorowi konkursu przedsiębiorstwu ZGO Gać - za pomysł i realizację akcji na rzecz ochrony środowiska. Dziękujemy również fundatorowi nagród Panu Wójtowi Włodzimierzu Chleboszowi za zmotywowanie nas do tych działań.

                     Jednak największe podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w zbiorki i segregację surowców wtórnych, bo dzięki takiej postawie i takim działaniom, nie tylko osiągnęliśmy sukces, ale także przyczyniliśmy się do ochrony przyrody wokół nas!!!

               Zainteresowanych konkursem oraz rankingiem odsyłam na stronę www.ekodziekujemy.pl 

          Dorota Pelc

           

           

           

          GMINNE ZAWODY W TRÓJBOJU LEKKOATLETYCZNYM KLAS I

           

                    9 czerwca w Szkole Podstawowej w Ratowicach odbyły się gminne zawody sportowe w trójboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców z klas I.

                  Celem zawodów było zachęcenie dzieci do  uprawiania sportu, aktywnego spędzania wolnego czasu oraz wyrobienie w nich nawyku korzystania z aktywności fizycznej przez całe życie.

                    Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów (5 dziewczynek i 5 chłopców) z klasy Ia i Ib. Dzieci startowały w następujących konkurencjach: bieg na 60 metrów, skok w dal i rzut piłeczką palantową.

          W końcowej klasyfikacji drużynowej nasi mali sportowcy uplasowali się na II miejscu, przegrywając tylko jednym punktem z organizatorami zawodów.

                   Wszystkim startującym w zawodach dzieciom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Lidia Korbut - Krzyżanowska

          Maria Pulka

           

           

          KONKURS "ALE BAJKA…”

           

                      W czerwcu nasi młodzi twórcy z klas IV-VI przystąpili do kolejnego konkursu literackiego  pt. ,,Ale bajka” zorganizowanego przez Akademię Młodego Radiowca. Przedmiotem  konkursu było napisanie opowiadania na temat: "Jeden dzień spędzony z Twoją ulubioną postacią z bajki”.  Jury wyłoniło grono finalistów, do którego zaliczyli się uczniowie naszej szkoły – Gabriela Popowicz z klasy VI  i  Wiktor Zwoliński z klasy IV. 

                      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, którzy w nagrodę wezmą udział w wakacjach w Radiu Wrocław i Radiu RAM.

          Agnieszka Stefanek

           

           

          KLASA V W LOOPY’S  WORLD

                 15 czerwca klasa V przeżyła wspólnie niezapomnianą przygodę w Rodzinnym Centrum Rozrywki "Loopy’s World” we Wrocławiu.

               Zmęczone wysiłkiem umysłowym dzieci mogły odpocząć, zrelaksować się, a przede wszystkim spędzić z sobą czas, korzystając ze zjeżdżalni, tajemniczych tuneli, toru saneczkowego, kolorowego boiska, miniparku linowego, toru dla samochodzików elektrycznych. Dzieci były zachwycone możliwościami rozrywki i wykorzystały w pełni czas przeznaczony na zabawę, nawet przez chwilę nie nudząc się. Mogły również posilić się pyszną pizzą, frytkami i słodkimi, kolorowymi napojami. Zmęczone, ale zadowolone wróciły do domów, mając nadzieję, iż będą mogły jeszcze raz wspólnie bawić się w tak atrakcyjnym miejscu.

                Uczniowie mieli okazję spędzić z sobą atrakcyjne chwile. Cieszyli się możliwością ruchu, zabawy, po raz kolejny przekonały się, iż istnieje wiele ciekawych form spędzania wolnego czasu bez korzystania z komputera.

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

          GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

                   2 czerwca 2015 r. uczennice klasy trzeciej wzięły udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który został zorganizowany w Szkole Podstawowej w Chrząstawie.

                      Najpierw uczestnicy konkursu pisali dyktando o mrówce i chrabąszczu, a później zmagali się z różnymi zadaniami ortograficznymi. Były tam zagadki, rebusy i uzupełnianki. Nasze uczennice doskonale sobie poradziły ze wszystkimi zadaniami i zdobyły:

          Magdalena Graba – II miejsce

          Izabela Konieczna – III miejsce

          Jagoda Mulek była bardzo blisko podium.

                       Serdecznie gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów.              

           

           

           

           

           

          DZIEŃ DZIECKA

           

          1.06.2015 r. z okazji Dnia Dziecka dzieci z klas 0-III udały się na spektakl edukacyjny pt. „Baśń o kluskowej bramie” do Dolnośląskiego Teatru Młodego Widza. Spektakl wystawiany był w centrum sztuki „Agora” we Wrocławiu.

          Baśń o kluskowej bramie to wzruszająca historia wdowca, który tęskni za swoją ukochaną żoną i jej pysznymi kulinariami. Jego troski kończą się wraz z pewnym cudownym zdarzeniem.

          Interesujące przedstawienie, uczące właściwych postaw i zachowań to doskonałe połączenie sztuki i edukacji. Dzieci, aktywnie bawiąc się z bohaterami, poznały legendę o wrocławskiej bramie na Ostrowie Tumskim. Wszystkie dzieci uśmiechnięte i zadowolone wysłuchały morału.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

           

          PRZYGODA Z FILMEM

          PODCZAS III KIERMASZU SZKOLNYCH ROZMAITOŚCI

           

                   30 maja 2015 r. odbył się już trzeci Kiermasz Szkolnych Rozmaitości zorganizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach. Hasłem tegorocznej imprezy była „Przygoda z filmem”, w związku z tym część artystyczna kiermaszu związana była z tematyką filmową. Jako pierwsi swoje zdolności wokalne zaprezentowali uczniowie klas IV - VI w bloku muzycznym pt. „Filmowa lista dziecięcych przebojów”. Potem na scenie pojawiły się nasze przedszkolaki w „smerfowych” przebraniach, które tańczyły i śpiewały „smerfowe” przeboje. Podczas niezwyklej „Gali Oskarowej w  Dobrzykowicach” uczniowie z koła teatralnego przypomnieli niepowtarzalne kreacje ról i niezwykle zaskakujący dowcip z filmów minionej epoki, takich jak „Podróż za jeden uśmiech” czy ,,Kochaj albo rzuć”. Uczniowie z klasy trzeciej przybliżyli obrazy i muzykę kina niemego oraz filmu historycznego, obyczajowego, a nawet horroru. Nie zabrakło również wskazówek „Jak zostać gwiazdą?” za sprawą uczniów klas pierwszych i ich pociągu pośpiesznego z Dobrzykowic do Hollywood. Najbardziej znane piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa” wraz z układem choreograficznym zaprezentowali uczniowie klas drugich. Nie zapomniano również o Dniu Mamy i Taty. Były życzenia, piosenki i laurki dla rodziców za ich miłość i poświęcenie.

                Tegoroczny kiermasz pozwolił odzwierciedlić ogromny potencjał artystyczny uczniów naszej szkoły i pomysłowość nauczycieli, którzy zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej. Po prezentacji osiągnięć naszych uczniów na dzieci czekało wiele atrakcji. Można było wziąć udział w konkursie plastycznym, pomalować sobie twarz, pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni i pokręcić się na karuzeli. O dobrą zabawę dbali animatorzy kultury. Duże emocje wzbudził mecz piłki nożnej - tatusiowie kontra dzieci. Rodzice z dużym zainteresowaniem obejrzeli również wystawę prac plastycznych swoich dzieci oraz najważniejsze wydarzenia z życia szkoły - udokumentowane w kronice szkolnej. Mogli również zakupić ciekawe nowości wydawnicze prezentowane na kiermaszu książki. Ogromnym powodzeniem cieszyła się kawiarenka, w której serwowano napoje i przepyszne ciasta, przygotowane przez rodziców. Można było również posilić się pysznościami z grilla, których smakoszom nie zabrakło.

                    Impreza mogła się odbyć dzięki hojności naszych sponsorów, którzy przekazali środki finansowe i rzeczowe na ten cel. Nieoceniony był również wkład rodziców i pracowników szkoły, którzy poświęcili swój czas i zaangażowanie. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałomyślność, mając nadzieję, że spotkamy się znów za rok, pełni pomysłów i chęci do zabawy.

           

           

           

          „Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać.

            Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie”.

          /Jan Paweł II/

                            

                        Składam serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację III Kiermaszu Szkolnych Rozmaitości, poświęcając swój czas i zaangażowanie. Dziękuję rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły.

                      Podziękowania kieruję do wszystkich sponsorów, którzy przekazali środki  finansowe oraz rzeczowe na ten cel. Państwa hojność, płynąca z dobroci serca jest dowodem na to, że nigdy nie będziemy się  czuć się osamotnieni w naszych codziennych, szkolnych zmaganiach. Dla naszych uczniów jest to również przykład, że dzielenie się i wszelka pomoc stanowi dar największy i bezwarunkowy.

          Podziękowania kieruję do:

          1.     Pani Agnieszki  Kociemskiej - Dyrektor Departamentu Sprzedaży Ratalnej Santander Consumer Bank S.A.,

          2.     Pani Grażyny Kozłowskiej i Pana Krzysztofa Przygodzkiego z Zakładu Syntezy Organicznej SYNPEKO w Dobrzykowicach.

          3.     Pana Zbigniewa Nowaka z firmy „Sielanka” Budownictwo Drewniane w Dobrzykowicach

          4.     Państwa Beaty i Ryszarda Półrolniczak z Firmy RONUS Internet w Oławie.

          5.     Pana Zbigniewa Przyborowskiego i Henryka Ambroży z Drukarni PRINT w Dobrzykowicach.

          6.  Pana Zbigniewa Stępnia z  firmy „KORONA” S.C. w Kamieńcu Wrocławskim.

          7.     Państwa Justyny i Jakuba Jeznach z Biura Handlowo – Inwestycyjnego  w Dobrzykowicach.

          8.     Pana Dariusza Kawki z Firmy PRONAR PHU w Kamieniec-Gajków.

          9.     Pana Marka Bugielskiego z DELIKATESÓW CENTRUM w Nadolicach Wielkich.

          10.      Pana Jerzego Misztala z CHATY POLSKIEJ w Kamieńcu     Wrocławskim.

          11. Państwa Anny i Marka Andrzejczak z firmy LIBET w Dobrzykowicach.

          12.  Właścicieli Piekarni Biskupin – Zakład Łany.

          13. Państwa Renaty i Artura Lechów.

           

                   Dziękuję Panu Włodzimierzowi Chleboszowi - Wójtowi Gminy Czernica oraz Panu Jerzemu Siatce - sołtysowi wsi Dobrzykowice za sfinansowanie udostępnienia urządzeń zabawowych, a Pani Halinie Popiołek - radnej Gminy Czernica za słodycze dla małych artystów.

                    Za wszelkie wsparcie rzeczowe,  finansowe i poświęcony czas  jeszcze raz SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!!! 

          Anna Włodarczyk -  dyrektor szkoły

           

           

           

           

          WYPRAWA DO BARDA ŚLĄSKIEGO I DUSZNIK ZDROJU

           

                  25 maja 2015 r. uczniowie klas I a, I b i klasy III wybrali się na całodniową wycieczkę. Najpierw dzieci zwiedzały ruchomą szopkę i Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim. Podziwiały wspaniały, barokowy wystrój z licznymi rzeźbami świętych oraz wspaniałe organy z 3567 piszczałkami. Następnym miejscem zwiedzania było muzeum papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Tam dzieci wysłuchały wykładu o procesach powstawania papieru. Zwiedziły wystawę rzeczy z papieru, tudzież wyroby papierowe, m. in. z Chin. Poznały technologię produkcji papieru przy użyciu specjalnych sit i krat (sito czerpane) z drewna, a wcześniej do produkcji papieru używano szmat i zwierzęcych skór (pergamin), czy liści palm itp. Zobaczyły pierwszą maszynę do papieru z XIX w., a także była słoma i drewno, a nawet odchody słonia wykorzystywane do produkcji papieru. Oglądały brykiet z banknotów. Miały okazję zobaczyć piękne papeterie i maszynę do produkcji kopert. Uczniowie brali udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się, jak wygląda proces produkcji papieru i w jaki sposób nanosi się znak wodny na papier. Sami wytwarzali arkusze papieru czerpanego ze znakiem wodnym i w kształcie serc w kolorze czerwonym. Oczekując na wysuszenie się papieru, można było zakupić pamiątki i słodkości. Wszyscy zadowoleni, pełni nowych wrażeń i z prezentem dla mamy wrócili do domu.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

           W poszukiwaniu sokoła wędrownego-

          zajęcia przyrodnicze w Górach Sokolich

                  W dniu 21 maja 2015 r. uczniowie klas IV-VI wyjechali na zajęcia przyrodniczo-ekologiczne w Góry Sokole.

                 Zajęcia rozpoczęły się od wędrówki z Przełęczy Karpnickiej do schroniska Szwajcarka - zabytkowego budynku, wybudowanego w 1823 roku w stylu tyrolskim. Tam, oglądając prezentację multimedialną, uczniowie poznawali walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Edukatorzy Rudawskiego Parku Krajobrazowego w ciekawy sposób prowadzili zajęcia, poszerzając wiedzę przyrodniczą naszych uczniów. Następnie wędrując trasą edukacyjną,  uczniowie zdobyli dwa granitowe wzgórza gór Sokolich - Krzyżną Górę i Sokoliki. Z punktów widokowych, położonych na wymienionych szczytach, młodzi przyrodnicy podziwiali wspaniałą panoramę przedgórza Rudaw Janowickich. Podczas wędrówki uczniowie rozróżniali i podziwiali elementy przyrody ożywionej i nieożywionej. Rozpoznawali tropy zwierząt żyjących na tym terenie oraz prowadzili obserwacje typów porostów rosnących na skałach i korze drzew liściastych, aby ocenić poziom zanieczyszczenia powietrza na tym terenie. Dzieci zwróciły również uwagę na łąki i pastwiska będące ważnym elementem szaty roślinnej tego obszaru. Poznały ciekawe gatunki roślin i zwierząt żyjących na tym obszarze, w tym podlegające ochronie gatunkowej. 

                Pogoda dopisywała, a czas szybko mijał. Późnym popołudniem, zadowoleni, pełni nowej wiedzy i doznanych  wrażeń, dzieci bezpiecznie wróciły  do swoich domów.

           Anna Włodarczyk- nauczyciel przyrody

           

           

           

           

           

          WYCIECZKA DO PARKU SZCZYTNICKIEGO

           

                  W piękny poranek 27 kwietnia 2015 r. uczniowie z klas 2a, 2b i 3 wybrali się na wycieczkę do Parku Szczytnickiego we Wrocławiu w poszukiwaniu wiosny.

                  Najpierw jednak grupy uczniów musiały wykazać się umiejętnością marszu na orientację z wykorzystaniem mapy Parku Szczytnickiego i odnalezieniem w nim Ogrodu Japońskiego. Wyruszyli spod Wytwórni Filmów Fabularnych obok Iglicy i Hali Stulecia, a następnie idąc wzdłuż Pergoli dotarli do bram Ogrodu Japońskiego. Tu znalezienie wiosny nie było trudne, ponieważ  wszędzie kwitły na różowo drzewa dzikiej wiśni, pachnące  żółte azalie, białe i purpurowe rododendrony i mnóstwo różnych kwiatów. Dało się także zaobserwować niektóre zwierzęta żyjące w ogrodzie, tzn. ślimaki, ozdobne karpie, owady  i dzikie kaczki.
                    W ogrodzie, oprócz roślinności, podziwiali także piękną wschodnią architekturę, a w niej:  drewnianą bramę do ogrodu, pawilon herbaciany, pagodę, łukowe mostki i urokliwe kamienne latarnie. Ponadto przespacerowali się kamienną plażą wokół sadzawki i obserwowali dwa płynące przez ogród strumienie.
                     Po wizycie w ogrodzie, drugo- i trzecioklasiści jeszcze raz wykazali się umiejętnością korzystania z map i pokonując teren parku odnaleźli świetnie urządzony plac zabaw przy ul. Chopina, gdzie mogli pobawić się  na pomysłowych przyrządach i budowlach z drewna.
                          To była naprawdę udana wycieczka.

              Małgorzata Wilczyńska

           

           

           

           

           

          PRZYRODA WOKÓŁ NAS

           

                  Dnia 15 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach uczniowie klas piątych wzięli udział w I etapie konkursu  przyrodniczego pt. „Przyroda wokół nas” zorganizowanego przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego we Wrocławiu.        

                      W konkursie brało udział 27 szkół, 888 uczniów powiatu wrocławskiego. 6 najlepszych uczniów naszej szkoły, którzy wykazali się świetną wiedzą przyrodniczą, zakwalifikowali się do II etapu konkursu na szczeblu powiatowym.

           

          Reprezentacja szkoły:

          1. Filip Baran

          2. Aleksandra Ptak

          3. Maciej Kuprianowicz

          4. Michał Jaworski

          5. Jan Czekiel

          6. Jakub Sozański

           

           

                     Dnia 15 maja 2015 r. w budynku Starostwa Powiatowego we Wrocławiu odbył się drugi etapu konkursu, w którym uczestniczyło 10 najlepszych 6-osobowych zespołów z różnych szkół. Nasza reprezentacja starała się jak najlepiej wypaść w konkursie, w pierwszej części rozwiązywali bardzo trudny test przyrodniczo-ekologiczny, a po przerwie w konkurencji indywidualnej rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt. Poziom wiedzy uczestników była bardzo wysoki, ale wyrównany, o czym świadczyły niewielkie różnice w punktacji zbiorczej.

                    Nasza drużyna zajęła 6 miejsce. Choć nasi reprezentanci byli nieco zawiedzeni wynikiem, to my gratulujemy i cieszymy się z ich sukcesu!

                        W przyszłym roku kolejna edycja konkursu, obecne 4 klasy będą miały szansę wykazać się zdobytą podczas lekcji wiedzą przyrodniczą.

           

          Dorota Pelc

           

           

           

           

          STRAŻ POŻARNA W JELCZU-LASKOWICACH

           

           

          13.05.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły jednostkę ratowniczo-gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Jelczu-Laskowicach. Po przyjeździe zostały przywitane przez strażaków, którzy od razu nawiązali z dziećmi bardzo dobry kontakt. Przedszkolaki zwiedziły całą jednostkę, obejrzały pokój zgłoszeń, siłownię, kuchnię, ale największą atrakcją były wozy strażackie. Strażacy dokładnie omówili, co znajduje się w wozach, jakie urządzenia, a także zaprosili dzieci do wozu. Przedszkolaki miały okazję przymierzyć strój strażaka, m.in. kurtkę oraz hełm.

          Wizyta w straży pożarnej ukazała dzieciom codzienną pracę strażaka i to, jak ważne jest wykonywanie tego zawodu.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

           

          AUDYCJE MUZYCZNE FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ


                      11 maja 2015 r. odbył się koncert dla klas I-III pt. „Muzyczny świat Pana Moniuszki”. W ten wprowadziły nas prezentowane przez aktora wspomnienia samego kompozytora, dzięki którym poznaliśmy jego dzieciństwo, twórczość oraz miejsca, w których przebywał. Wypowiedzi Pana Moniuszki przeplatane były m.in. jego pieśniami i ariami, które są dobrze znane polskiej publiczności.  

                    Spotkanie wypełniły także wiersze skierowane do dzieci, które w zabawny sposób odnoszą się do poszczególnych dzieł polskiego kompozytora. Koncert miał charakter mini-spektaklu, w którym poprzez połączenie sztuki aktorskiej i pięknego śpiewu wniknęliśmy w kolorowy świat naszego głównego bohatera i kompozytora – Pana Moniuszki.

           

           

           

           

           

           

          SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW - sukces naszych uczniów

           

                   Sprawdzian został przeprowadzony 1 kwietnia 2015 r. W naszej szkole przystąpiło do niego 19 uczniów. Sprawdzian składał się z dwóch części. Obie części były przeprowadzone w formie pisemnej.  Część 1 zawierała zadania z języka polskiego i matematyki. Część 2 obejmowała  zadania z języka angielskiego.

                 Nasi uczniowie wykazali się bardzo wysokim poziomem opanowania badanych umiejętności,  zarówno z języka polskiego i matematyki, jak i języka angielskiego. Średnie wyniki uzyskane przez naszych uczniów  są dużo wyższe niż średnie wyniki uczniów w województwie dolnośląskim i najwyższe spośród wszystkich szkół  z terenu naszej gmin . Dwóch uczniów: Marta Kuryś  i Jan Kański uzyskało po 100% punktów  z obu części egzaminu. Trzech uczniów uzyskało maksymalną liczbę punktów z języka polskiego i matematyki a aż pięciu z języka angielskiego.

                    Gratuluję uczniom osiągniętych wyników. Cieszę się ich sukcesem, który jest sukcesem całej naszej szkoły.

          Anna Włodarczyk- dyrektor szkoły

           

           

          Wyniki uczniów naszej szkoły,

          gminy Czernica i województwa dolnośląskiego

           

           

          Wynik ogólny

          Język Polski

          Matematyka

           

          Język angielski

           

          Szkoła Podstawowa

          w Dobrzykowicach

          79,2

          Stanina 8

          Poziom

          bardzo wysoki

          83,6

           

          74,7

          88,6

          Stanina 8

          Poziom

          bardzo wysoki

          Gmina Czernica

          73,6

          Stanina 7

          poziom wysoki

           

          78,3

          68,7

          88,6

          Stanina 8

          poziom bardzo wysoki

          Województwo dolnośląskie

           

          66,1

          Stanina 5

          poziom średni

           

           

          72,7

          59,1

          78,1

          Stanina 5

          poziom średni

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          MUZEUM MIEJSKIE "ARSENAŁ" WE WROCŁAWIU

           

          30.04.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Muzeum Miejskie Arsenał we Wrocławiu. Przedszkolaki wzięły udział w lekcji muzealnej pt. „Po co nam arsenał?” Dzieci mogły obejrzeć budynek arsenału, który przypomina nieregularny czworobok otaczający wewnętrzny dziedziniec. W czasie lekcji dzieci dowiedziały się różnych ciekawostek związanych z bronią. Obejrzeliśmy różne eksponaty muzealne, m.in. armaty, karabiny, hełmy wojskowe. Największą atrakcją było przymierzanie hełmu wojskowego. Dzieci były bardzo zaciekawione, widząc tak przeróżne bronie.

          Przedszkolaki wróciły do przedszkola uśmiechnięte i pełne wiedzy.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

          GMINNY KONKURS CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM

          „CZYTAM I ROZUMIEM”     

                      Czytanie ze zrozumieniem pozwala człowiekowi na aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym, poszerza jego zainteresowania.    

                       29 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy trzeciej Barbara Kołpa, Jagoda Mulek i Nikodem Marcinkiewicz brali udział w Gminnym Konkursie Czytania ze Zrozumieniem pod hasłem „Czytam i rozumiem”. Celem konkursu było sprawdzenie umiejętności rozumienia czytanych  tekstów  oraz wykorzystania informacji w nich  zawartych. Uczniowi  mieli samodzielnie przeczytać tekst i rozwiązać zadania, które dotyczyły edukacji polonistycznej, matematycznej i środowiska przyrodniczego. Nasi uczniowie,  podczas konkursu, pracowali w dużym skupieniu.

                         Na czele  zwycięzców  konkursu znalazła się nasza uczennica Jagoda  Mulek - laureatka  I miejsca.  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          Joanna Napieracz

           

           

           

          POZNAJEMY TAJEMNICE GÓR SOWICH

           

          Wczesnym rankiem - 25 kwietnia 2015 r. poszukujący przygód i żądni nowych wrażeń uczniowie wyruszyli na wycieczkę w Góry Sowie.

          Poznawanie tajemnic tego terenu rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Sztolni Walimskich. Uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem przeszli trasą turystyczną wiodącą tajemniczymi tunelami, będącymi pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę.

          Podczas wędrówki poznali historię tego miejsca i podziwiali ogrom pracy włożony w drążenie kilometrów tuneli w litej skale, kosztem tysięcy istnień ludzkich.

          Zwiedzanie sztolni uatrakcyjniły efekty multimedialne pozwalające poznać, jak wyglądały te miejsca podczas budowy, jak niewolniczą pracę wykonywali więźniowie, którzy je drążyli w czasie II wojny światowej oraz przekonać się, jak czuły się osoby przebywające w takich podziemiach podczas bombardowania.

          Następnie uczniowie udali się do Zagórza Śląskiego. Po zdobyciu góry Choiny dotarli do zbudowanego na jej szczycie średniowiecznego zamku Grodno, niegdyś jednej z  najsilniejszych warowni na Śląsku. Na dziedzińcu zamkowym podziwiali kilkusetletnią lipę sądową i średniowieczną studnię, do której każdy z uczestników wrzucił drobną monetę, aby spełniło się jego najskrytsze marzenie. Wraz z przewodnikiem zwiedzili komnaty zamkowe i poznali historię zamku. Największe wrażenie na dzieciach wywarła sala, w której zorganizowano wystawy poświęcone średniowiecznym torturom i dawnej sztuce oblężniczej.

          Z ogromnym zainteresowaniem dzieci wysłuchały legend o wiernym psie Kusym oraz o pięknej kasztelance Małgorzacie, której szkielet oglądały w jednym z zamkowych lochów. Następnie weszli na wieżę zamkową, skąd podziwiali przepiękny widok na panoramę Gór Sowich i położone u stóp zamku Jezioro Bystrzyckie.

          Po opuszczeniu murów zamkowych, szlakiem turystycznym wiodącym przez rezerwat przyrody Góra Choina, dotarli na brzeg Jeziora Bystrzyckiego. Dużą frajdą dla uczniów było przejście mostem wiszącym na drugi jego brzeg.

          W drodze powrotnej, co prawda tylko z okien autobusu, dzieci zobaczyły zaporę na rzece Bystrzycy i elektrownię wodną.

          Wieczorem, zmęczone, ale pełne wrażeń i bogatsze w nowe wiadomości, wróciły do swoich domów.

           

          Anna Włodarczyk- nauczyciel przyrody

           

           

           

          WIOSNA W WIERSZACH

          22.04.2015 r. w oddziale przedszkolnym odbył się konkurs recytatorski pt. „Wiosna w wierszach”. Dzieci miały możliwość wybrać wiersz dowolnego autora. Przedszkolaki przygotowały się znakomicie i jak najpiękniej recytowały wybrany wiersz. Niektóre utwory były bardzo humorystyczne, co wywołało uśmiechy na twarzach publiczności. W konkursie udział wzięło 21 przedszkolaków, więc jury miało trudny wybór. Jury oceniało prezentowane utwory pod względem następujących kryteriów:

          • dobór repertuaru;

          • kultura słowna;

          • interpretacja utworu;

          • ogólny wyraz artystyczny.

          Po długich naradach ogłoszono wyniki:

          I miejsce

          Kaja Kucharska

          II miejsce

          Dobrochna Mulek

          III miejsce

          Sebastian Rudnicki

           

                                              Joanna Borusiak

           

           

           

           

           

          POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

          SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

           

                        Uczennica naszej szkoły – Aleksandra Ptak miała przyjemność uczestniczyć w XV Powiatowym Konkursie Recytatorskim. Dziewczynka zwyciężyła na szczeblu gminnym i zakwalifikowała się do kolejnego etapu – powiatowego, w którym musiała pokonać ,,najlepszych z najlepszych”. Ola z zapałem podjęła wyzwanie i wystąpiła na konkursowej scenie 18 kwietnia. Miała do pokonania ponad 50 uczestników z Wrocławia i powiatu wrocławskiego, z których wszyscy byli doskonale przygotowani. Poziom zatem był wyrównany, więc należało wykazać się czymś szczególnym, ująć Jury swoim występem,  przykuć jego uwagę. Dziewczynka bardzo dynamicznie i przekonująco wygłosiła fragment książki M. Pałasza "Licencja na zakochanie", zaskakując i zjednując sobie szanowne Jury.

                      Ogłoszenie wyników wyprzedzała długa przerwa, podczas której był czas na obejrzenie programu artystycznego. Narada zakończyła się sukcesem dla Oli. Wyłoniono trzech finalistów w kategorii ,,recytacja” i trzech – w kategorii ,,poezja śpiewana”.

                 Ola zdobyła I miejsce w recytacji, pokonując nawet starszych od siebie i bardziej doświadczonych uczestników, którzy mieli już za sobą zwycięstwa na szczeblu powiatowym. Będziemy trzymać kciuki za Olę, która spróbuje swoich sił na szczeblu regionalnym.                  

                      Gratulujemy!

                                                                                                     Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

           

                   15 kwietnia 2015 r. w naszej szkole, jak co roku odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego tym razem pod hasłem „Dobro jest wszędzie”. Wiersze recytowali  uczniowie z klas I – III. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze miejsca:

                     Alicja Zwolińska - klasa I

                      Hanna Kosińska  – klasa II

                      Maria Czekiel – klasa III

               Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim  organizowanym przez Szkołę Podstawową w Kamieńcu Wrocławskim.  Po wystąpieniu wszystkich recytatorów jury wyłoniło zwycięzców w każdej grupie wiekowej i tak:

          I miejsce w kategorii klas pierwszych zdobyła Alicja Zwolińska

          II miejsce w kategorii klas drugich  zdobyła Hanna Kosińska

          I miejsce w kategorii klas trzecich zdobyła Maria Czekiel.

                      Wyróżnionym  uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

          AUDYCJE MUZYCZNE FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

           

                       13 kwietnia uczniowie naszej szkoły zachwycali się koncertem pt. „Muzyka komponowana dla królów”.

                   Młodzi melomani dowiedzieli się, który dwór królewski był najważniejszym centrum kulturalnym i dlaczego przyciągał uwagę zagranicznych gości. Ujrzeli piękne sale pałacowe, które były przeznaczone na koncerty i bale. Podczas spotkania zwrócili uwagę na ówczesną modę i dworskie zwyczaje. Koncert pomógł dzieciom zrozumieć, jak ważnymi elementami życia codziennego były taniec i muzyka dla mieszkańców XVII-wiecznej Europy.

           

           

           

           

          PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE PT. "MITY GRECKIE”

                   9 kwietnia uczniowie klas IV – VI udali się do Polskiego Radia w celu obejrzenia sztuki wystawionej przez Teatr Młodego Widza pt. ,,Mity greckie”

          Bogata scenografia, kostiumy i maski oraz świetna gra aktorska przenosiły widza do europejskiej kolebki kultury, która jest źródłem wielu tematów, motywów, symboli w literaturze, malarstwie, rzeźbie czy architekturze.

                 Młody odbiorca przyswajał lub przypominał sobie najbardziej znane mityczne historie, które między innymi tłumaczyły powstanie świata, człowieka i  śmierci oraz odsłaniały starożytne wyobrażenia o politeistycznym świecie bogów i bohaterów. Dzieci przeżywały rozterki, zmagania, walki mitycznych postaci tym bardziej, że niektóre z nich mogły bezpośrednio uczestniczyć w przedstawieniu, aktorzy bowiem starali się nie tylko rozśmieszać widownię, ale również zapraszać ją do wspólnej zabawy na scenie. Znaczna ilość komizmu, odwoływanie się do współczesności czyniły przedstawienie jeszcze bardziej atrakcyjnym, aczkolwiek niełatwym w odbiorze, chociaż niektórzy uczniowie oczekiwali tradycyjnej sztuki, osnutej atmosferą powagi i majestatu, która przeniosłaby ich do starożytności w bardziej przystępny sposób. Jednak zdecydowana większość uczniów była pod wrażeniem oryginalnych pomysłów reżysera, świetnej gry aktorskiej i zróżnicowanej muzyki łączącej motywy ze współczesnego i starożytnego świata.

                                                                                            Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          WYCIECZKA DO ZOO

           

                    08.04.2015 r. klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Wrocławskiego ZOO.

                    Naszą przygodę z Wrocławskim Ogrodem Zoologicznym rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych pt. "Kruchy lód – krucha przyszłość”. Lekcja ta miała uświadomić uczniom, jak ważne są lodowce pokrywające Arktykę i Antarktydę dla prawidłowego funkcjonowania świata, a także jak możemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym, które powodują ich roztapianie. Po tej kształcącej lekcji rozpoczęliśmy zwiedzanie ZOO. Najpierw odwiedziliśmy niedawno oddane do użytku Afrykarium. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową czarnego lądu. Rekiny i płaszczki mogliśmy podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości około 18 m. Mieszkańców Nilu reprezentują hipopotamy nilowe. Dalej obejrzeliśmy dwa akwaria z niezwykłymi rybami z endemicznych jezior Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganiki i Malawi.  Najbardziej urzekające były maleńkie pingwiny (tońce) i kotiki. Po wyjściu z Afrykarium zajrzeliśmy do słoni, pawianów, wilków, niedźwiedzi i wielu innych zwierząt. Na koniec odwiedziliśmy dzieciniec z kózkami, gdzie dzieci miały okazje karmić i pogłaskać zwierzątka. I tym miłym akcentem zakończyła się nasza przygoda w ZOO.

                   Zmęczeni, pełni wrażeń i nasyceni niezwykłym pięknem obejrzanych zwierząt wróciliśmy do szkoły.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

           

           

          INTERAKTYWNE WARSZTATY TELEWIZYJNE

           

          Pewnego razu na Dzikim Zachodzie….

          Za górami, za lasami, za siedmioma rzekami…

          W niedalekiej przyszłości superinteligentna cywilizacja…

           

                 Dnia 31.03.2015 roku dzieci z klasy Ia, Ib i III wybrały się do kina Nowe Horyzonty na interaktywne warsztaty filmowe pt. "Tajemnicza Księga Przygód".    

                 W takcie zajęć dzieci odkrywały trzy karty „Tajemniczej Księgi”, a każda z nich przedstawiała inny świat i inne zasady: „Dziki Zachód, Świat Robotów, Świat Baśni i Księżniczek”. Żeby wyruszyć we wspólną wędrówkę po Tajemniczej Księdze Przygód na scenie zbudowano specjalne studio filmowe. Dzięki pracy z reżyserem, operatorami kamer i montażystami dzieci poznały podstawy pracy na planie filmowym, najważniejsze sformułowania i komendy, istotę współdziałania w grupie oraz różne techniki i efekty filmowe, np. animacje. Na scenie znalazły się zastawki sceniczne, rekwizyty, ekrany do trików technicznych typu: green screen oraz profesjonalne kamery do realizacji filmowej. Wylosowane dzieci odgrywały na scenie różne role, a widownia mogła obserwować je na dużym ekranie.

               Podsumowaniem interaktywnych warsztatów filmowych była projekcja zwiastuna filmu zrealizowanego podczas spotkania, w którym aktorami były dzieci posiadające "szczęśliwy bilet. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności aktorskich oraz sposobność integrowania się z dziećmi z innych szkół uczestniczących w warsztatach. Zmontowany film zostanie przesłany do szkoły.

           

          Maria Pulka

           

           

           

           

           

          MISTERIUM PASCHALNE

           

               

           

                      Dnia 30 marca w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Dobrzykowicach w ramach współpracy środowiska szkolnego z parafią odbyła się inscenizacja słowno-muzyczna „Misterium Paschalne” z racji zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Inscenizacja ta miała charakter mistagogiczny, w którą zaangażowali się uczniowie klas III-VI. Nasi żacy z powagą, szacunkiem i w skupieniu starali się wprowadzić odbiorców inscenizacji w święty czas Triduum Paschalnego.

                  „Misterium Paschalne” przybrało formę inscenizacji słowno-muzycznej z elementami nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jej celem było przeprowadzenie refleksji z elementami medytacji na temat Misterium Paschalnego jako najważniejszego wydarzenia w dziejach ludzkości. Scenariusz powstał na bazie tekstu Drogi Krzyżowej oraz inwencji katechety. Całość była przeplatana śpiewem pieśni pasyjnych, takich jak: „Któryś za nas cierpiał rany...”, „Krzyżu Chrystusa”, czy też: „Ludu mój, ludu...”, „Tak mnie skrusz, tak mnie złam”. Uczniowie śpiewali je także a cappella z uwagi na podniosły charakter poruszanych kwestii oraz panującą atmosferę Wielkiego Tygodnia. W osiągnięciu zamierzonego celu miała pomóc również muzyka Johna Debney'a: „Mary goes to Jesus”, „Raising the cross”, „It is done” oraz utwór Johna Debney'a i Petera Denies'a „Jesus”. Zakończeniem muzycznym Drogi Krzyżowej, która zaprowadziła jej uczestników aż do Zmartwychwstania był utwór włoskiego kompozytora Ennio Morricone „Obój Gabriela”.

                  Poza tym w inscenizacji tej wykorzystano również wiele rekwizytów. Niektóre z nich były związane z poruszanymi treściami religijnymi, jak na przykład: Pismo Święte, krzyż, chusta Weroniki, biała tunika, gwoździe. Natomiast inne wyrażały sferę uczuciową „świadków” Drogi Krzyżowej Pana Jezusa, ukazywały zwykłą codzienność tych osób, między innymi: tekturowe serce, pluszowa zabawka, chusteczki.

                     W przygotowaniu apelu pomogli również inni nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Pani Anna Paszkiewicz-Worhacz służyła pomocą ze strony instrumentalno-wokalnej. Natomiast pan Franciszek Parol pomógł we wzmocnieniu nagłośnienia, dzięki któremu wszystko było bardziej efektowne, widowiskowe i wymowne. Serdeczne podziękowania kieruję także do pani Anny Błaszczyk i pana Michała Pliszewskiego za poświęcenie osobistego czasu, aby przygotować Kościół do inscenizacji oraz ucznia naszej szkoły Szymona Sigurskiego i jego dziadka - pana Hansa Hardt za trud włożony w wykonanie drewnianego krzyża potrzebnego do przedstawienia oraz wszystkim rodzicom aktorów nie tylko za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie odpowiednich strojów.

                   Zarówno osoby zaangażowane w realizację przedsięwzięcia jak i jego odbiorcy z pełnym oddaniem doświadczyli spotkania z Bogiem, który umarł dla naszego zbawienia po to, abyśmy mogli żyć. Było to bardzo osobiste spotkanie na drodze wiary, którego wyrazem była odczuwalna cisza oraz pojawiające się wzruszenie na twarzy wielu osób.

           

          Małgorzata Hałuszko

           

           

           

           

           

          AUDYCJE MUZYCZNE FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

           

                    24 marca uczniowie klas I – III uczestniczyli w audycji muzycznej Filharmonii Wrocławskiej pt. „Muzykanckie figle”.

                        Podczas koncertu stworzono klimat polskiej wsi. Odwiedzili nas artyści z zespołu ludowego pieśni i tańca Jedliniok, by przybliżyć nam muzykę ludową, która dawniej często rozbrzmiewała i która gdzieniegdzie nadal towarzyszy różnym ludowym obrzędom i zabawom. W wykonaniu artystów usłyszeliśmy, m.in. ludowe oberki, mazury, kujawiaki, a także różnego rodzaju pieśni obrzędowe, przyśpiewki i ballady. Dzieci miały okazję zobaczyć też barwne, ludowe stroje z różnych stron Polski.

                       Nasi goście w przystępny sposób przybliżyli uczniom tradycje powstałe w wyniku uwarunkowań historycznych naszego kraju i które są obecnie silnie związane z polską kulturą.

           

           

           

          EKO - CIUCH

           

          23.03.2015 r. w naszej szkole po raz trzeci z okazji wiosny odbył się konkurs EKO – Ciuch. W konkursie udział wzięło 26 uczniów. Uczniowie wykonywali samodzielnie, parami, grupkami stroje. EKO – Ciuch, dlatego, że strój miał być wykonany z rzeczy nadających się do recyklingu, np. butelki, puszki, kartony, itp. Wśród strojów mogliśmy zobaczyć sukienki, kapelusze, spodnie, bluzki, buty, torebki. Uczniowie mieli bardzo ciekawe i pomysłowe stroje, które wykonali z: płyt, nakrętek, worków na śmieci, folii bąbelkowej itp. Jury miało trudny wybór, gdyż każdy z uczniów wykonał swój stój bardzo ciekawie. Po długich naradach przyznano:

           

          I miejsce

          Barbara Kołpa Kl. III

           

          II miejsce

          Marta Kuryś Kl. VI

          Aleksandra Hawajska Kl. VI

          Zofia Nakonieczna Kl. III

           

          III miejsce

          Hanna Jaworska Kl. III

          Magdalena Graba Kl. III

           

          oraz wyróżnienia

          Anna Sierpińska Kl. IV

          Katarzyna Kołpa Kl. 0

          Barbara Nakonieczna Kl. 0

          Marta Rusiecka Kl. V

          Katarzyna Graba Kl. V

          Martyna Włodarczyk Kl. V

           

          Zwycięzcom gratuluję, życzę powodzenia w kolejnych konkursach, a już teraz zapraszam za rok do udziału w konkursie EKO – Ciuch.

           

          Joanna Borusiak

           

           

          ALE JAJA

               W dniu 20.03.2015 r. nastąpiło rozstrzygnięcie III edycji Szkolnego Konkursu Plastycznego „Ale Jaja”. W konkursie udział wzięło 25 prac w dwóch kategoriach wiekowych: klas 0-I oraz klas II-III.

                Uczniowie naszej szkoły zrobili wiele przepięknych, kolorowych prac, wykonanych różnorodnymi technikami. Jury miało niełatwe zadanie. Przy tej okazji należy wspomnieć, że konkurs ten nie kończy się na etapie szkolnym, a trzy najlepsze prace w obu kategoriach wiekowych będą brały udział w konkursie gminnym, gdzie zmierzą się z pracami uczniów z obszaru całej gminy. Ostatecznie, po długich dyskusjach i naradach zdecydowano przyznać następujące nagrody:

          Kategoria 0-I

          I miejsce - Adam Pukacz

          II miejsce - Kaja Kucharska

          III miejsce - Antoni Ciesielski

           

          Kategoria II-III

          I miejsce - Ola Kudryk

          II miejsce - Ola Chudek

          III miejsce - Bartek Nowak.

          Wyróżnione prace: Kacper Nowak, Tymoteusz Marcinkiewicz, Pola Radwańska, Mikołaj Ronczewski, Martyna Szeszuła, Oliwia Lickiewicz, Hubert Okólski.

                  Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

          BAŚNIOWY MOSTEK CZAROWNIC

           

                  W środę 18 marca klasy drugie wybrały się do Dolnośląskiego Teatru Młodego Widza. Teatr ten wystawia swoje przedstawienia w siedzibie TVP Wrocław przy ul. Karkonowskiej we Wrocławiu.

                    Nasi uczniowie obejrzeli tam pełne humoru interaktywne przedstawienie pt. „Baśniowy Mostek Czarownic”. Spektakl nie tylko odkrywa przed dziećmi fascynujące sekrety Dolnego Śląska, ale także sprzyja rozwijaniu pożądanych przymiotów i umiejętności, takich jak odpowiedzialność, pracowitość czy troska o porządek. Główna bohaterka - Martynka - z małej złośnicy, która zawsze kłóciła się z rodzicami i bratem, niedbająca o porządek w swoim pokoju przemieniła się w dobrą i miłą dziewczynkę, która słuchała rodziców i swojego starszego brata.

                    Żwawa fabuła, interaktywny sposób prowadzenia spektaklu oraz liczne efekty specjalne sprawiły, że dzieci wróciły do szkoły pełne wrażeń.

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

           

           

           

          OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

           

                       17 marca w naszej szkole odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek. Wzięło w nich udział 124 uczniów z klas I-III (67 osób) i IV-VI (57 osób).

                 Została zorganizowana „ruchoma” Komisja Wyborcza, która odwiedzała klasy podczas wyznaczonych lekcji w celu przeprowadzenia głosowania. Każdy uczeń podpisywał odbiór karty do głosowania i miał prawo zagłosować na trzy najciekawsze tytuły książek, które przeczytał w ostatnich 2 latach.

           

          Wyniki głosowania:

           

           

          klasy I-III

          LP

          Tytuł

          Autor

          Liczba oddanych głosów

          1

          Karolcia

          M. Kruger

          9

          2

          Magiczne drzewo (seria)

          A. Maleszka

          8

          3

          Dzienniczek Cwaniaczka

          J.Kinney

          7

          4

          LEGO Star Wars (seria)

           

          6

          5

          Zapiski Luzaka (seria)

          L. Peirce

          5

          6

          Kubuś Puchatek

          A.A. Milne

          5

          7

          Minecraft. Przygody (seria)

          S.D. Stuard

          5

          8

          Dzieci z Bullerbyn

          A. Lindgren

          5

          9

          Hobbit

          J.R.R.Tolkien

          3

          10

          Koszmarny Karolek (seria)

          F. Simon

          3

          11

          Legendy polskie

           

          3

          12

          Królowa Śniegu

          H.Ch.Andersen

          3

          13

          Biuro detyktywistyczne Lassego i Mai (seria)

           

          3

          14

          Nela mała reporterka (seria)

           

          3

          15

          Calineczka

          H.Ch.Andersen

          2

          16

          Czerwony Kapturek

          J.i W. Grimm

          2

          17

          Mgiełka, porzucona kotka

          H.Webb

          2

          18

          Pinokio

          C. Collodi

          2

          19

          Harry Potter (seria)

          J.K.Rowling

          2

          20

          Łysol i Strusia

          M. Wichol

          2

          21

          Mikołajek

          R.Goscinny

          1

          22

          Doktor Dolitlle i jego zwierzęta

          H. Lofting

          1

          23

          O psie, który jeździł koleją

          R. Pisarski

          1

          24

          Zezia i Giler (seria)

          A. Chylińska

          1

          25

          Kajtuś Czarodziej

          J. Korczak

          1

          26

          Rozgniewany węgielek

          S.Ondrej

          1

          27

          Tytus, Romek i A`Tomek

          H. Jurewski

          1

          28

          Magiczna tafla (seria)

          Lia Celi

          1

          29

          Calvin i Hobbis

          B. Watterson

          1

          30

          Kroniki Archeo

          A. Stelmaszyk

          1

          31

          Scooby Doo (seria)

           

          1

          32

          Świat w obrazkach – domowe zwierzątka

           

          1

          33

          Gdzie jest Rudek?

          H.Webb

          1

          34

          Kto uratuje Łyska

           

          1

          35

          Pusia, zagubiona kotka

          H.Webb

          1

          36

          Trombal

           

          1

          37

          Czarla. Poszukiwacze

          T. DiTerlizzi

          1

          38

          LEGO Ninjago (seria)

           

          1

          39

          Delfina i bal maskowy

          D.Bussell

          1

          40

          Lily

          W.Holly

          1

          41

          Albert le Blanc (seria)

          N. Butterworth

          1

          42

          Pałac wróżek

          L.Fabisińska

          1

          43

          Młodsza siostra

          M.E. Straub

          1

          44

          Marchewkowa dolina

           

          1

          45

          Niewidzialna gra

          R. Kościuszko

          1

          46

          Puc, bursztyn i goście

          J. Grabowski

          1

          47

          Planeta skarbów

          Disney

          1

          48

          Rosse

          H.Webb

          1

          49

          Rafik został sam

          H.Webb

          1

          50

          Brzechwa dzieciom

          J. Brzechwa

          1

          51

          Kto pokocha Psotkę

          H.Webb

          1

          52

          Książka, przecinek i kropka

          N. Usenko

          1

          53

          Skarpety i papiloty

          J. Holewińska

          1

          54

          Bajarka opowiada. Zbiór baśni całego świata

          M. Niklewiczowa

          1

          55

          Baśniobór

          B.Mull

          1

          56

          Baśnie braci Grimm

           

          1

          57

          Toy Story

          Disney

          1

          58

          Martynka

          G.Delahaye

          1

          59

          Ktoś ukradł Prążka!

          H.Webb

          1

          60

          Bezpieczna bajka

          G. Bąkiewicz

          2

          61

          Baśnie polskie

           

          1

          62

          Niekończąca się historia

          M. Ende

          1

          63

          Tomek na wojennej ścieżce

          A. Szklarski

          1

          64

          Magiczne baśnie dla chłopców

           

          1

          65

          Co to znaczy...

          G. Kasdepke

          1

          66

          Baba Jaga na deskorolce

          Z. Dmitroca

          1

          67

          Pamiętnik Plastusia

          M. Kownacka

          1

          68

          Magiczny kotek

          S. Bentley

          1

          69

          Nasza mama czarodziejka

          J. Papuzińska

          1

          70

          Tupcio chrupcio

          E. Piotrowska

          1

           

           

           

           

           

          klasy IV-VI

          LP

          Tytuł

          Autor

          Liczba oddanych głosów

          1

          Dziennik Cwaniaczka (seria)

          J. Kinney

          8

          2

          Mikołajek (seria)

          R. Goscinny

          7

          3

          Lily

          H. Webb

          6

          4

          Dynastia Miziołków

          J. Olech

          5

          5

          Przygody Sherlocka Holmesa

          A.C.Doyle

          5

          6

          Akademia pana Kleksa

          J. Brzechwa

          5

          7

          Szkoła strachu (seria)

          G. Daneshvari

          5

          8

          Harry Potter

          J.K. Rowling

          4

          9

          Alicja w krainie Zombii

          G.Showalter

          4

          10

          Mary Poppins

          T.L. Pamela

          4

          11

          Percy Jackson (seria)

          R. Riordan

          4

          12

          Książka niekrytego krytyka

          M. Frączyk

          3

          13

          Dary Anioła (seria)

          C. Clare

          3

          14

          Zwiadowcy (seria)

          J. Flanagan

          3

          15

          Trzynaście małych błękitnych kopert

          M. Johnson

          3

          16

          Martynka (seria)

          G. Delahaye

          3

          17

          Bracia Lwie Serce

          A. Lindgren

          3

          18

          Karolcia

          M. Kruger

          3

          19

          Przygody Tomka Sawyera

          M. Twain

          3

          20

          O psie, który jeździł koleją

          R. Pisarski

          2

          21

          Freak city

          K. Schrocke

          2

          22

          Silmarillion

          J. Tolkien

          2

          23

          Po moim trupie

          M. Owczarek

          2

          24

          20 000 mil podmorskiej żeglugi

          J. Verne

          2

          25

          Pinokio

          C. Collodi

          2

          26

          Opowieści z Narnii- Lew czerownica i stara szafa

          C.S. Lewis

          2

          27

          Metro 2033

          D. Głuchowski

          2

          28

          Portret Doriana Greya

          O. Wilde

          1

          29

          Alicja i lustro Zombii

          G. Showalter

          1

          30

          W pustyni i w puszczy

          H. Sienkiewicz

          1

          31

          Sposób na Alcybiadesa

          E. Niziurski

          1

          32

          Doktor Dolittle i jego zwięrzeta

          H. Lofting

          1

          33

          Przygody trzech detektywów - Tajemnica jąkającej się papugi

          A. Hitchcock

          1

          34

          Rywalki

          K. Cass

          1

          35

          Szkoła przetrwania

          B. Grylls

          1

          36

          Trenuj dla siebie

          B. Grylls

          1

          37

          Szeptem

          B. Fitzpatrick

          1

          38

          Gra Endera

          O.S. Card

          1

          39

          Mówca umarłych

          O.S. Card

          1

          40

          Studium w Szkarłacie

          A.C.Doyle

          1

          41

          Dotyk Julii

          T. Mafi

          1

          42

          Koalicja szpiegów (seria)

          A. Stelmaszyk

          1

          43

          Jaśki (seria)

          J. P. Arrou - Vignod

          1

          44

          Baśniobór

          B. Mull

          1

          45

          Hobbit

          J. Tolkien

          1

          46

          Koszmarny Karolek

          F. Simon

          1

          47

          Century (seria)

          P. Baccalario

          1

          48

          Przebój na pięć

          K. Majgier

          1

          49

          Pięcioraczki

          W. Chotomska

          1

          50

          Dom Tajemnic

          Ch. Columbus, N. Vizzini

          1

          51

          Messi. Historia chłopca, który stał się legendą

          L. Caioli

          1

          52

          Calvin and Hobbes

          B. Waterson

          1

          53

          Wszystko co warto wiedzieć. Encyklopedia dla dociekliwych

          Ch. Deborah

          1

          54

          Kurczak mały

          Disney

          1

          55

          Historia filmu 1895-2005

          J. Płażewski

          1

          56

          Magiczne drzewo

          A. Maleszka

          1

          57

          Felix, Net i Nika

          R. Kosik

          1

          58

          Przygody Kanioniera Dolasa, czyli jak rozpętałem II wojnę światową

          K. Sławiński

          1

          59

          Eragon

          Ch. Paolini

          1

          60

          Kroniki Archeo (seria)

          A. Stelmaszyk

          1

           

           

           

          podziekowanie.pdf

           

          Anna Horosiewicz

           

           

           

           

           

           

          GMINNY KONKURS RECYTATORSKI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

           

             

                        17 marca uczennice klas IV – VI naszej szkoły wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Szkół Podstawowych, który odbył się w Kamieńcu Wrocławskim.

                       Jury oceniało pamięciowe opanowanie tekstu, poprawność i płynność recytacji, dobór repertuaru, interpretację tekstu, dykcję, modulację i siłę głosu oraz ogólne wrażenie artystyczne. Naszą szkołę reprezentowały – Aleksandra Ptak oraz Marta Kuryś.

           

                   Aleksandra Ptak zakwalifikowała się do powiatowego etapu konkursu, natomiast Marta Kuryś zdobyła wyróżnienie.

          Gratulujemy !

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          DRZEWA NASZYCH LASÓW

                    10 marca 2015 r. został rozstrzygnięty szkolny etap ogólnopolskiego konkursu rysunkowego "Drzewa Naszych Lasów". Był skierowany do uczniów klas I - III. Praca miała przedstawiać wybrany gatunek drzewa, występującego na terenie Polski oraz przynajmniej jeden jego charakterystyczny szczegół (taki jak: owoce, liście, szyszki, nasiona). Mogła być wykonana dowolną techniką.              W konkursie wzięło udział 23 uczniów. Jury wyłoniło najlepsze prace z poszczególnych klas:

          Klasy pierwsze: Marcin Kański, Michalina Szcześniak, Alicja Zwolińska

          Klasy drugie: Aleksandra Chudek, Julia Rzyman, Aleksandra Kudryk, Bartosz Nowak

          Klasa trzecia: Hanna Jaworska, Magdalena Graba, Dominik Gajewski

          Wyróżnieni zostali: Alicja Pakula i Adam Bednar.  Praca  ucznia klasy I a - Adama Pukacza weźmie udział w  etapie ogólnopolskim. Życzymy powodzenia.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

          KONKURS LITERACKI "PIERNIKOWA CHATA”

           

                  Literacki konkurs ,,Piernikowa Chata”, którego organizatorem jest Ośrodek Działań Twórczych „Światowid”, co roku cieszy się ogromną popularnością. W tym roku na konkurs wpłynęło aż 115 prac, zatem Jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem. Ostatecznie 24 lutego dokonano wyboru najciekawszych baśni na jeden z trzech proponowanych tematów. W konkursie wzięły udział również dzieci z naszej szkoły, z których jeden uczeń – Wiktor Zwoliński zdobył wyróżnienie za baśń pt. "Śpiąca królewna nieco inaczej"

                    Wszyscy laureaci nagrodzeni i wyróżnieni w etapie pisemnym Piernikowej Chaty otrzymują nagrodę w postaci uczestnictwa w warsztatach literackich, które 28 marca 2015 r. poprowadzi autorka książek oraz dziennikarka Radia Kraków Barbara Gawryluk.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

           

           

          IX DOLNOŚLĄSKI PRZEGLĄD PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

           

          "Pieśń Ojczysta"

           

                W dniu 7.03.2015 zespół wokalny w składzie: Marta Kurys, Aleksandra Hawajska, Katarzyna Graba, Zuzanna Popiołek, Ida Kucharska oraz Małgorzata Zwias pod opieką p. Anny Paszkiewicz-Worhacz uczestniczyły w konkursie piosenki patriotycznej w kategoriach zespoły i Ida Kucharska jako solistka. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Wojewoda Dolnośląski i Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

                 Eliminacje regionalne odbyły się w Sala Widowiskowej MDK Wrocław-Krzyki, ul. Powstańców Śląskich 190. Konkurs miał na celu: wspieranie postaw patriotycznych młodego pokolenia, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu, propagowanie treści patriotycznych poprzez edukację artystyczną młodzieży, popularyzowanie i wspieranie muzycznych talentów dolnośląskich uczniów.

          W KATEGORII „B” – ZESPOŁY WOKALNE UCZNIOWIE KLAS III – VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH miejsce III zajęła SP Dobrzykowicach - w utworze „Przekorna dziewczyna”. Bardzo gratulujemy wykonawcom.

           

          Anna Paszkiewicz-Worhacz

           

           

           

           

           

           

          ZIMOWE ZABAWY

           

            6.03.2015 r. odbył się konkurs w oddziale przedszkolnym pt. „Zimowe zabawy”. W konkursie wzięło udział 15 zerówkowiczów. Każda praca była bardzo ciekawa, pomysłowa. Wśród prac znalazła się gra, jazda na nartach, lepienie bałwana, kulig. Prace były wykonane z różnych materiałów, np. ze styropianu, farbek, waty, patyczków, kolorowych kartek (wydzieranka). Jury miało trudny wybór, gdyż prace były przepiękne, pomysłowe. Po naradach przyznano:

           

          I miejsce

          Maja Pukajło

           

          II miejsce

          Katarzyna Kołpa

           

          III miejsce

          Nikola Żerdzińska

           

          oraz wyróżnienia

          Maja Gierczak

          Barbara Nakonieczna

           

                    Zwycięzcom gratuluję i życzę sukcesów w kolejnych konkursach.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

           

           

          PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "PRZYGODY TOMKA SAWYERA"

           

                    2 marca uczniowie klas IV-VI wybrali się do Centrum Sztuki IMPART na spektakl teatralny pt. ,,Przygody Tomka Sawyera ”, który jest adaptacją szkolnej lektury. Uczniowie, zwłaszcza ci, którzy jeszcze nie czytali książki, śledzili wyczyny niepokornego Tomka z napięciem i uwagą. Bohater, który co chwilę wpadał w tarapaty, budził sympatię widza, zaś jego brawurowe czyny wyzwalały w młodym widzu pragnienie przeżywania szalonych przygód.

                  Uczniowie zauważali jednak, iż Tomek działał pod wpływem emocji i młodzieńczego zapału, zaś w głębi duszy był wrażliwym chłopcem, którego stać było na wyrzeczenia wobec przyjaciół. Spektakl bogaty był w szybkie zwroty akcji, zaś marzeniom bohaterów towarzyszyła liryczna muzyka. Przestrzeń sceniczną wypełniała oszczędna dekoracja, która w prosty sposób przenosiła widza w inny czas i miejsce.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          WIECZOREK POETYCKI "KOCHAJ ŚWIAT, KOCHAJ ŻYCIE"

           

           

                             Jaki jest współczesny człowiek? – silny, cyniczny czy też zagubiony i samotny? Odpowiedzi na to trudne, lecz często stawiane pytanie, dzieci wraz z rodzicami szukały podczas wieczorku poetyckiego, który miał miejsce 26 lutego w naszej szkole.

                    Impreza składała się z dwóch części. W części pierwszej zaprezentowany został montaż słowno - muzyczny. Deklamowane utwory poetyckie, muzyka, która im towarzyszyła, kolorowe światła, skromny wystrój wnętrza tworzyły niepowtarzalny nastrój, skłaniając do refleksji nad istotą człowieczeństwa i miejscem człowieka we współczesnym świecie.

                       W inscenizacji wystąpiły siły dobra i zła - Aniołowie i Demon, uosabiające codzienne zmaganie człowieka z własnymi słabościami. W postać Aniołów wcielili się Marzena Gałus i Andrzej Józeńków, w rolę Demona – Wiktor Zwoliński. Najwłaściwszym jednak zadaniem Aniołów na naszej scenie było odkrywanie prawdy o człowieku i udzielanie wskazówek, jak żyć godnie i szczęśliwie, aby osiągnąć radość i spełnienie, które dane są każdemu człowiekowi pod warunkiem, że znajdzie do nich drogę.

                          Tymczasem druga część przedstawienia odwoływała dorosłych widzów do wspomnień związanych z przeżywaniem losów Ani z Zielonego Wzgórza. Rola bohaterki jednej z najbardziej lubianych książek została wiernie odtworzona przez uczennicę klasy VI – Aleksandrę Hawajską, która naprawdę świetnie wcieliła się w postać rudowłosej dziewczynki.

                             Bardzo ciekawe również były kreacje Maryli, Mateusza, Małgorzaty Linde, Diany Barry i pani Barry należące do Oli Ptak, Kuby Dobrzańskiego, Marty Kuryś, Gabrysi Popowicz oraz Idy Kucharskiej. Doskonale odgrywane role pozwoliły przywołać atmosferę i realia dziewiętnastowiecznej Wyspy Księcia Edwarda, która tak bardzo zachwycała naszą bohaterkę. Każdej części przedstawienia towarzyszyła muzyka. Trudne dla dzieci utwory śpiewane przez Marylę Rodowicz, Halinę Frąckowiak czy Stare Dobre Małżeństwo rodzice mogli tym razem usłyszeć w wykonaniu swoich dzieci – Idy Kucharskiej, Janka Czekiela, Marty Kuryś, Marzeny Gałus, Oli Osiki oraz Nadii Baranowskiej.

                      Wieczorek miał charakter kameralny, uczestniczyła w nim grupa rodziców zainteresowana twórczymi, aktorskimi osiągnięciami swoich dzieci. Wartościowe jest to, że dzięki swoim pociechom mogli obcować z poezją, doświadczyć estetycznych wrażeń oraz na chwilę zatrzymać się i zadać sobie kilka ważnych pytań. Nie wspomnę już o rodzicielskiej dumie, która z pewnością towarzyszyła każdej mamie czy tacie podczas oglądania swojego dziecka na scenie.

                            Po zakończonym przedstawieniu rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          KONKURS PLASTYCZNY "SPORTY ZIMOWE"

           

                  W czwartek 26 lutego odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Sporty zimowe”. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I-III. Do konkursu zgłoszono 30  prac, w trzech kategoriach wiekowych: klasy I,  klasy II i klasa III, wykonanych różnorodnymi technikami. Jury jak zawsze miało nie lada dylemat, gdyż poziom artystyczny prac był bardzo wysoki. Oprócz prac wykonanych techniką płaską, były także prace przestrzenne.

                      Po burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach:

           

          Kategoria klas I

          I miejsce – Alicja Zwolińska

          II miejsce – Alicja Pakuła

          III miejsce – Lilla Miller

           

          Kategoria klas II

          I miejsce – Hubert Okólski

          II miejsce – Aleksandra Chudek

          III miejsce – Oliwia Lickiewicz

           

          Kategoria klas III

          I miejsce – Maria Czekiel

           

          Jury przyznało także wyróżnienia :

          Mikołaj Ronczewski

          Martyna Szeszuła

          Łukasz Bury

          Michał Celny

          Karolina Denys

          Emilia Osika

          Basia Kołpa

          Nikodem Marcinkiewicz

           

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI "PEGAZIK"

           

           

                   24 lutego w bibliotece w Ratowicach miał miejsce gminny etap Konkursu Recytatorskiego ,,Pegazik”. Reprezentanci szkół na terenie naszej gminy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny w konfrontacji z trudną sztuką recytatorską. Jury oceniało kulturę słowa, dykcję, sposób interpretacji prezentowanych utworów, dobór repertuaru i ogólny wyraz artystyczny. Naszą szkołę reprezentowali laureaci konkursu szkolnego: Aleksandra Ptak, Marta Kuryś i Jan Czekiel.

                   Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Aleksandra Ptak, zdobywając bezapelacyjnie I miejsce.

                  Pozostali reprezentanci naszej szkoły – Janek Czekiel i Marta Kuryś swoim wystąpieniem zwrócili uwagę Jury, które przyznało im wyróżnienie.

                   Gratuluję!

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

           

          LODOWISKO

           

                    W poniedziałek 23 lutego uczniowie klas drugich oraz klasy trzeciej pojechali na lodowisko do Jelcza- Laskowic.

                       Część dzieci pierwszy raz próbowała swoich sił na lodowej tafli. Dzięki pomocy bardziej doświadczonych kolegów i małych plastikowych pingwinków do nauki jazdy szybko opanowali tę trudną sztukę. Oczywiście nie zabrakło też upadków, które są nieodłącznym elementem jazdy każdego początkującego łyżwiarza. Jednak już po kilkunastu minutach każdy uczeń potrafił utrzymać się samodzielnie na lodzie.

                  Wszyscy bawili się doskonale i już na lodowisku pytali: „Kiedy przyjedziemy tu jeszcze raz?”

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

           

          SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

           

                   Nasi uczniowie już kilka razy w tym roku mieli okazję poznać ciekawych ludzi – ich pasje i doświadczenia. Tym razem mogli posłuchać wypowiedzi panów policjantów, których w piątek - 13 lutego gościliśmy w naszej szkole. Panowie opowiadali o specyfice pracy policji, zdradzili, jaki jest system rekrutacji do służby policyjnej. Mówili, czym dokładnie zajmuje się policja, jakimi narzędziami posługuje się, w jaki sposób bada przestępstwa, wyjaśnili, czym różni się przestępstwo od wykroczenia. Dzieci bardzo chętnie słuchały ciekawostek na temat psów policyjnych, dowiedziały się, w jakich czynnościach specjalizują się poszczególne rasy.  Panowie wielokrotnie odwoływali się do własnych doświadczeń, barwiąc swoje wypowiedzi humorem.

                 Młodzi słuchacze zadawali mnóstwo pytań, co świadczy o ich zaangażowaniu i zainteresowaniu tematem, tak żywiołowo przez panów policjantów rozwijanym.                           

                                                                                                                           Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          IV MISTRZOSTWA DOLNEGO ŚLĄSKA W SUDOKU

           

                    12 lutego 2015 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do IV Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku. Eliminacje obejmowały dwie kategorie wiekowe: klasy I-III i klasy IV-VI. W obu kategoriach wzięło udział wielu uczniów, szczególnie liczna była grupa z edukacji wczesnoszkolnej (prawie wszyscy uczniowie). Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 45 minut. Prace i wyniki najlepszych uczestników z każdej kategorii zostały przesłane do organizatora konkursu – Wydział Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Po weryfikacji i określeniu minimum punktowego zostali wyłonieni finaliści konkursu. Naszą szkołę podczas finału 22 lutego 2015 r. w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego reprezentowali:

          Mikołaj Jeznach, Barbara Kołpa,

          Jagoda Mulek, Zofia Nakonieczna - klasa III

          Jan Kański - klasa VI

                  Uczniowie trzeciej klasy świetnie spisali się w pierwszej rundzie finałowej, wszyscy zakwalifikowali się do dalszych rozgrywek. Janek Kański  z powodzeniem „zaliczył” dwie finałowe rundy. Niestety, nikomu się nie udało  dojść do ścisłego finału, ale i tak gratulujemy.

           

           Joanna Napieracz

           

           

           

           

          "W KARNAWALE TO SĄ BALE"

           

                    Pod tym hasłem 11 lutego 2015 roku uczniowie naszej szkoły bawili się właśnie na takim balu w remizie strażackiej w Nadolicach Wielkich. Dzięki pomocy rodziców, salę przyozdobiły różnokolorowe bibuły, serpentyny i balony. W godzinach porannych na zabawę wyruszyły dzieci z oddziału przedszkolnego, klas pierwszych i drugich, w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach przygotowanych przez rodziców. Ciekawy i kolorowy wygląd sali wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy.

           

                  Po południu na bal przybyli uczniowie klasy trzeciej, czwartej, piątej i szóstej. Uczniowie przebrani w kolorowe stroje, wcielili się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Animatorzy urozmaicali zabawę ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach.

                    Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.

           

           Joanna Napieracz

           

           

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI

           

                  6 lutego jedenastu uczniów naszej szkoły próbowało swoich sił w Szkolnym Konkursie Recytatorskim. Jury stanęło przed niezwykle trudnym zadaniem – wyłonić trzech zwycięzców wśród  doskonale przygotowanych uczestników. Dzieci nie tylko zaskoczyły umiejętnością ekspresywnego i wymownego przekazu treści, ale również świetnie dobranym repertuarem. Większość stanowiły teksty prozatorskie, których recytacja wzbudziła zainteresowanie młodej publiczności. Ciekawa interpretacja fragmentów literatury młodzieżowej z pewnością zachęci niektórych słuchaczy do sięgnięcia po książkę, z której pochodził recytowany fragment. Jury oprócz tego zwróciło uwagę na piękną dykcję i czystą wymowę niektórych uczestników. Po burzliwych obradach przyznało:

           

          I miejsce – Aleksandrze Ptak z klasy V

          II miejsce – Marcie Kuryś z klasy VI

          III miejsce – Janowi Czekielowi z klasy V

           

          Dodatkowo Jury wyróżniło czterech uczniów:

           

          Wiktora Zwolińskiego z klasy IV

          Katarzynę Grabę z klasy V

          Aleksandrę Hawajską z klasy VI

          Mikołaja Lecha z klasy VI.

           

                  Zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę w Konkursie Recytatorskim ,,Pegazik” o zasięgu gminnym.

                                                                                           Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          POZNAJEMY BESKIDY ZIMĄ!!!


                   W czasie ferii zimowych uczniowie naszej szkoły odpoczywali na obozie zimowym w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym „JAZ” w Węgierskiej Górce. Pobyt na obozie był okazją do wypoczynku po trudach nauki, a ponadto umożliwił dzieciom zdobywanie wiedzy i umiejętności przyrodniczych.

               Pierwsze atrakcje czekały uczestników obozu  już w drodze do Węgierskiej Górki, bowiem postój zaplanowano w Bielsku – Białej,  gdzie uczniowie zwiedzali Studio Filmów Rysunkowych. Podczas pobytu w studiu uczniowie poznali proces produkcji filmu animowanego oraz  wzięli udział w pokazie filmów animowanych wyprodukowanych w SFR. Mieli również okazję zrobić pamiątkowe zdjęcie z bohaterami filmów rysunkowych- Bolkiem i Lolkiem.

                   Poznawanie Beskidów dzieci rozpoczęły od wycieczki autokarowej do miejscowości położonych na pętli beskidzkiej. Zwiedzając zabytkową Chatę Jana Kawuloka w Istebnej, poznały tradycje i zwyczaje górali beskidzkich. Wzięły udział w prezentacji pasterskich instrumentów muzycznych i słuchały ich unikatowych dźwięków. Z dużym entuzjazmem uczestniczyły w warsztatach robienia masła, połączonych z  jego degustacją. Odwiedziły również  Izbę Marii Gwarek w Koniakowie, gdzie poznały  historię  i tajniki sztuki koronkarskiej oraz podziwiały zgromadzone  tam przepiękne koniakowskie  koronki.

                  Podczas pobytu w Istebnej uczniowie mieli okazję delektować się smakiem  prawdziwych wędzonych oscypków wyprodukowanych w Bacówce zwanej Kolybą na Szańcach oraz  mogły kupić pamiątki kojarzące się z górami w sklepie góralskim.

                  W czasie pobytu w Beskidach dzieci zwiedziły również zapory i zbiorniki wodne zwane kaskadami rzeki Soły. Przebywały na terenie  elektrowni wodnej, gdzie obejrzały film poświęcony odnawialnym źródłom energii oraz poznały zasadę działania elektrowni „Żar-Porąbka”, drugiej co do wielkości elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce i jedynej w kraju elektrowni podziemnej.

                     Uczniowie wjechali kolejką linowo-terenową na górę Żar, skąd podziwiali znajdujący się na jej  szczycie zbiornik wodny oraz zatopioną we mgle  panoramę jezior i zalewów Beskidu Żywieckiego.

                       Podczas spaceru po Żywcu dzieci poznały historię tego miasta i obejrzały jego najważniejsze zabytki, tj. Kościół Katedralny Narodzenia NMP, Stary i Nowy Zamek oraz udzieliły wywiadu na temat wypoczynku w Beskidach do Dziennika Zachodniego.

                           Zwiedziły też wybrane działy Muzeum Miejskiego w Żywcu. Obejrzały  zbiory etnograficzne prezentujące wybrane dziedziny tradycyjnej kultury materialnej Górali Żywieckich,  tradycyjną i współczesną sztukę ludową oraz zbiory  przyrodnicze, prezentujące kilkaset okazów fauny i flory beskidzkiej (m. in. niedźwiedzia brunatnego, żubra, żbika, rysia, sowy uszatki).

                Dużą atrakcją dla dzieci był pobyt w stajni miejskiej i mini zoo zlokalizowanych w zrewitalizowanym żywieckim Parku Habsburgów. W tym niezwykle ciekawym miejscu uczestnicy mogli oglądać zwierzęta hodowlane,  tj. kozy, pawie, kury, osiołki, daniele a nawet krowę.

                     Z dużym zainteresowaniem uczniowie zwiedzali również Wisłę, miasto położone u źródeł największej polskiej rzeki, rodzinną miejscowość Adama Małysza. Podziwiali zdobyte przez niego medale i puchary zgromadzone w Galerii Trofeów Adama Małysza, oglądali jego czekoladowy pomnik ufundowany przez firmę Wedel i spacerowali Aleją Gwiazd Sportu. Obozowicze przebywali również w Centralnym Ośrodku Sportu w Wiśle Malince. Wjechali koleją linową na  skocznię narciarską im. Adama Małysza, zwiedzili obiekt i obserwowali miejsce, w którym odbywają się międzynarodowe zawody sportowe w skokach narciarskich.

                 Uczestnicy obozu mieli również okazję wjechać koleją gondolową na Szyndzielnię, skąd rozpoczęli wspinaczkę na górę Klimczok. Przemarsz oblodzonym szlakiem turystycznym nie był wcale łatwy, wymagał wysiłku i ostrożności, ale włożony trud zrekompensowała  satysfakcja ze zdobycia tego liczącego 1117 m. n.p.m. szczytu. Niestety, gęsta mgła uniemożliwiła podziwianie panoramy Beskidów.

                 Uczniowie odwiedzili również Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu. Zwiedzili zabytkowe chaty i  wzięli udział w warsztatach pt. „Od ziarenka do chleba”, podczas których poznali proces wypiekania chleba oraz obrzędy  i zwyczaje z nim związane oraz formowali  bułeczki z ciasta chlebowego, które następnie były pieczone w tradycyjnym piecu chlebowym. Dzieci poznały historię oraz sposób zdobienia tradycyjnych drewnianych zabawek z terenu Żywiecczyzny oraz  własnoręcznie malowały drewnianego ptaszka.

              Obejrzały również film pt. „Paddington” w kinie Janosik w Żywcu, przedstawiający zwariowane przygody najbardziej psotnego i sympatycznego misia, który przybył z Peru, aby w Londynie szukać domu i przyjaciół.

              Podczas obozu był również czas na rekreację w  basenach Parku Wodnego  Zagroń w Istebnej. Uczniowie świetnie bawili się,  pływając i szalejąc na zjeżdżalniach oraz próbując swych sil na ściance wspinaczkowej i w rwącej rzece.

             Niewątpliwą atrakcją dla dzieci był wieczorny kulig oświetlany pochodniami oraz ognisko, na którym pieczone były kiełbaski.

                 Pobyt na obozie pozwolił uczniom aktywnie wypocząć, a ponadto w  atrakcyjny sposób zdobyć wiedzę o Beskidach.

           

          Anna Włodarczyk

           

           

           

           
           
           

          AUDYCJE MUZYCZNE FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

           

                     Dnia 16 stycznia 2015 klasy I – III uczestniczyły w kolejnej audycji muzycznej Filharmonii Wrocławskiej pt. Muzyczny czar sylwestrowej nocy” .

          Podczas tego koncertu dzieci poznały moc muzycznych atrakcji. Gościem styczniowego spotkania był kwartet smyczkowy. Artyści z werwą wykonali największe przeboje muzyki klasycznej, ale także i lżejszą muzykę, którą można usłyszeć w salach koncertowych i na balach w sylwestrową noc. 
                      Dzięki zaproszonym gościom przyjrzeliśmy się bliżej tajnikom gry na instrumentach smyczkowych oraz zajrzeliśmy do pracowni słynnego Antonia Stradivariusa.

           

           

           

           

           

           

          „WSPANIAŁA PRZYGODA ZAJĄCA TEOFILA”

           

          W dniu 13.01.2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na wycieczkę do Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka we Wrocławiu na spektakl pt. „Wspaniała przygoda zająca Teofila”. Ciepła opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i przełamywaniu własnych ograniczeń, w której bardzo chętnie brały udział dzieci siedzące na widowni.

          Główny bohater, to zwierzątko niezwykle nieśmiałe, lecz spragnione towarzystwa. Poszukując przyjaciół, spotyka szereg niezwykłych postaci, wśród których znajdują się zapracowany szczur, wyjątkowa, ropucha, która nie chce się zadawać z byle kim, i sympatyczny motyl, Tolek. Prawdziwą rewolucję w życiu Teofila zapoczątkuje jednak spotkanie z czarownicą.

          Piękna i pełna humoru historia przekonała dzieci, że nieśmiałość można przełamać i nie należy się zniechęcać niepowodzeniami, gdyż „czasami nic nie jest takie, jak nam się wydaje”. Na zakończenie dzieci wspólnie z aktorami zaśpiewały piosenkę podsumowującą całe przedstawienie.

           

                                          Joanna Borusiak

           
           
           
           
          AKCJA "GÓRA GROSZA 2014/2015"


                 Jak co roku nasza szkoła włączyła się do akcji "Góra Grosza" organizowanej przez towarzystwo "NASZ DOM". Góra Grosza polega na zbiórce drobnych monet - jest lekcją empatii, zrozumienia, tolerancji oraz pokazuje, że choć jeden grosz nic nie może zmienić, to uzbierana Góra Grosza może przyczynić się do powstania wielu inicjatyw na rzecz dzieci. A najcenniejsze jest to, że to dzieci pomagają dzieciom, że to same dzieci mają wpływ na poprawę sytuacji swoich rówieśników. Zebrane monety pozwalają na realną pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka, domach dla dzieci oraz innych formach opieki.

          Zebrane kwoty w naszej szkole:

           Klasa IV – 86zł 95gr

          Klasa V – 66zł 72gr

          Klasa IIb – 39zł 27gr

          Klasa IIa – 37zł 19gr

          Klasa Ib – 29zł 18gr

          Klasa III – 19zł 94gr

          Klasa VI – 18zł 35gr

          Klasa Ia – 17zł 39gr


                      Łącznie zebraliśmy: 314zł 99gr.


           
          Opiekun Samorządu Szkolnego, Dariusz Madetko

           

           

           

           

          KARTKI DOBROCZYNNE

           

                  W miesiącu grudniu na terenie szkoły odbyła się akcja pt. „Kartki dobroczynne”. Stowarzyszenie SURSUM CORDA poprosiło naszą szkołę o pomoc w rozprowadzeniu kartek bożonarodzeniowych w cenie 2 zł, aby pozyskać fundusze na pomoc chorym dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Wzory pocztówek zostały zaprojektowane i wykonane przez dzieci i wolontariuszy tego stowarzyszenia. Dzięki otwartości serc naszych uczniów i nie tylko udało się sprzedać zaskakującą liczbę dobroczynnych pocztówek - 100 sztuk, które rozchodziły się jak „świeże bułeczki”.

                   W akcję zaangażowali się chętni uczniowie z klas I-VI oraz grono pedagogiczne i pracownicy szkoły – ok. 65 osób. Aby wspomóc chorych wystarczyło zakupić kartkę, która jest doskonałym upominkiem, aby złożyć życzenia bliskim osobom, wyrazić swoje uczucia w szczególnym czasie Bożego Narodzenia lub też podziękować za wymarzone prezenty pod choinką.

                      Z radością informuję, że wspólnie uzbieraliśmy kwotę 200 zł, która została przekazana na konto Sursum Corda. A słowa naszego rodaka św. Jana Pawła II niech będą wyrazem podziękowania Wam, kochani uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, za wasze zaangażowanie i serca pełne miłości, hojności oraz zrozumienia dla chorych:

          „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.                                                     

                                                         św. Jan Paweł II

           

                      Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do wzięcia udziału w kolejnej edycji  „Dobroczynnych kartek” ! :)

           

                                                                                             Małgorzata Hałuszko

           

           

           

           

          KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK   

           

                           18.12.2014 r. w Remizie Strażackiej w Nadolicach Wielkich odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek. Już po raz trzeci uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach wystąpili przed licznie zgromadzoną publicznością. Występ rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Włodarczyk, która ciepłymi słowami powitała przybyłych gości i uczestników koncertu.

                     Przed występem każdej z klas zaprezentowali się narratorzy, którzy przy dźwiękach kolędy „Lulajże Jezuniu” pięknie recytowali wiersze związane z Bożym Narodzeniem, oddając nastrój oraz emocje, jakie towarzyszą temu cudownemu świętu.

                  Jako pierwsze wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego, które z ogromnym zaangażowaniem i spontanicznością zaśpiewały kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz pastorałkę „Pobiegnijmy za tą gwiazdką” z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Klasy pierwsze połączyły swoje siły i dały popis w pięknym występie, tańcząc i inscenizując. Uczniowie klas drugich, w energicznym i pełnym ekspresji występie do piosenek świątecznych „Baśniowej kapeli” na długo pozostaną w pamięci słuchaczy. Nasi trzecioklasiści brawurowo zaśpiewali pastorałkę „Kolędnicy wędrownicy”,, dodając szczypty rockowego charakteru do swojego występu. Ogromnych emocji dostarczyli nam uczniowie klasy czwartej, którzy zaśpiewali kolędę „Cicha noc” w czterech językach, w tym w języku suahili. Cała zgromadzona w remizie strażackiej publiczność zaśpiewała wraz z klasą piątą wszystkim znaną i lubianą kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”. Jako ostatnia zaprezentowała się klasa szósta, śpiewając kolędę „Lulajże Jezuniu” oraz pastorałkę „Święta, Święta”.

                Nad tegorocznym Koncertem Kolęd i Pastorałek czuwały panie: Anna Paszkiewicz-Worhacz, Ewelina Szymczak-Cieślik i Dorota Ćmikiewicz.

                   Piękne głosy, dźwięki różnych instrumentów z pewnością na długo będą gościły w sercach publiczności, przywołując wspomnienia radosnego czasu Świąt Bożego Narodzenia i tego koncertu.

          Dorota Ćmikiewicz 

          Anna Paszkiewicz-Worhacz,

          Ewelina Szymczak-Cieślik

           

           

           

           

           

           KONKURS ,,ZIMOWA OPOWIEŚĆ ”

           

                    W grudniu uczniowie klas IV – VI  wzięli udział w konkursie literackim pt. ,,Zimowa opowieść” organizowanym przez Akademię Młodego Radiowca Radia Wrocław i Radia RAM, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej  oraz Wrocław. pl.  Celem konkursu było napisanie krótkiego opowiadania, którego akcja rozgrywa się zimą w naszej miejscowości lub niedalekiej okolicy. Prace nadesłane przez dzieci naszej szkoły były niezwykle dojrzałe, świadczące o dużej pomysłowości i kreatywności młodych twórców.

                Wśród najwyżej ocenionych prac znalazło się opowiadanie ucznia klasy IV Wiktora Zwolińskiego  pt . ,,Magiczne Dzwonki ”. Praca Wiktora oraz sylwetka jej autora ukaże się w Gazecie Wrocławskiej.

                 Laureatem konkursu okazał się również uczeń klasy VI – Jan Kański, który napisał piękną opowieść pt. ,,Skrzynia smoków”.

                 Wszystkich laureatów konkursu czeka wysoka nagroda – tygodniowe ferie w Radiu Wrocław.

                  Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy innych zdolnych, kreatywnych uczniów naszej szkoły do udziału w literackich konkursach!

                                                                             

                                                                      Agnieszka Stefanek i Anna Horosiewicz

           

           

           

           

           

          ŚWIĄTECZNA SKARBONKA

                16.12.2014r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu z SKO pt. „Świąteczna skarbonka”. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z naszej szkoły. Wszystkie skarbonki były przepiękne, a każdy uczestnik miał inny pomysł na własną prace. Skarbonki były wykonane z różnych materiałów tj. bibuła, naklejki świąteczne, słoiki, puszki, karton, ozdoby choinkowe, balon, itp. Prace oceniane były w dwóch kategoriach, a mianowicie: I kategoria klas O-II, II kategoria klas III-VI. Jury miało trudny wybór, bo każda praca była piękna, pomysłowa. Po długich naradach zostały ogłoszone wyniki:

           

          Kategoria klas 0-II 

          I miejsce Maja Pukajło kl. O

          II miejsce Hanna Kosińska kl. II b

          III miejsce Adam Bednar kl. I a

           

          Kategoria klas III-VI

          I miejsce Magdalena Graba kl. III

           

          Wyróżnienia:

          Antoni Ciesielski kl. O

          Sebastian Rudnicki kl. O

          Nikola Żerdzińska kl.O

           

                           Joanna Borusiak

           

           

           

           

           

          WARSZTATY TEATRALNE

           

                  15 grudnia uczniowie klas IV – VI wraz z wychowawcami uczestniczyli w warsztatach teatralnych. Scena Kameralna Teatru Polskiego we Wrocławiu przyciągnęła ciekawych estetycznych wrażeń widzów, którzy z przyjemnością wysłuchali czytania tekstu Maliny Prześlugi pt. ,,Grande Papa” w reżyserii pana Wiesława Cichego. Uczniowie podziwiali aktorskie interpretacje tekstu, który skłaniał do refleksji nad istotą ludzkich marzeń. Wysłuchanie tekstu nie było jednak jedyną atrakcją warsztatów. Dzieci miały szansę spotkania z aktorem, który z pasją przedstawił im podstawowe pojęcia związane z teatrem w nawiązaniu do jego historii. Wymienił role pełnione podczas powstawania i w trakcie przebiegu przedstawienia, dzięki czemu dzieci mogły dowiedzieć się, kto pisze sztuki teatralne, projektuje dekoracje, czuwa nad techniczną stroną przedstawienia, ustawia oświetlenie sceny.

                 Przyswajanie pojęć teatralnych w środowisku aktorskim w formie niezwykle ujmującego przekazu jest wiele ciekawsze i bardziej efektywne niż na lekcyjnym wykładzie w szkole, dlatego wartość edukacyjna warsztatów teatralnych jest nieoceniona.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

          STRACH MA WIELKIE OCZY

           

              11 grudnia 2014 roku odbyło się w naszej szkole przedstawienie profilaktyczne pt. „ Strach ma wielkie oczy” zaprezentowane przez Toruńską Grupę Teatralną.

                    Spektakl adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Poruszono w nim problematykę uzależnień oraz agresji i przemocy. Ukazano sposoby radzenia sobie w skomplikowanych sytuacjach oraz pokazano, że kluczem do rozwiązania sprawy jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc.

          Kabaretowa forma przedstawienia bardzo podobała się dzieciom, zarówno tym młodszym, jak i starszym. Chętnie brały udział we wszystkich zadaniach przydzielanych im przez aktorów, wspaniale się przy tym bawiąc.

                    Po zakończonym spektaklu w sali długo rozbrzmiewały brawa, co świadczy o tym, że dzieciom bardzo podobała się forma przedstawienia interaktywnego, w którym mogły cały czas czynnie uczestniczyć.

           

          Anna Kuberska - Męzik

           

           

           

           

           

           

           

          PARK ROZRYWKI EDUKACYJNEJ

          OGRODY DOŚWIADCZEŃ - HUMANITARIUM”

          8 grudnia 2014 r. uczniowie klasy Ia, Ib i III uczestniczyli w wycieczce do Parku Rozrywki Edukacyjnej „Ogrody Doświadczeń - Humanitarium” we Wrocławiu. Wycieczka miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów dotyczącej człowieka i środowiska, w którym żyje poprzez aktywne oglądanie wystawy „Szkiełko i oko – tajemnice optyki”. 

          Centrum wystawy stanowi labirynt, w którym znajduje się 25 stanowisk. W mniej lub bardziej złożony sposób prezentują one zjawiska optyczne, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Dzieci miały więc okazję zobaczyć, kiedy dzięki światłu, różnym rodzajom soczewek, a nawet odpowiednio podświetlonej wodzie, wzrok może nas zwodzić.
             Duże wrażenie na zwiedzających zrobiło stanowisko z kamerą na podczerwień, a przede wszystkim kameralny pokój ze zdeformowanym wnętrzem, w którym poruszanie się było nie lada wyzwaniem dla błędnika.
          Zresztą, przedmiotów, stanowisk, zabaw i doświadczeń, przy których okazało się, że świat jest inny niż my go widzimy, było na wystawie całe mnóstwo.

          Dodatkową atrakcją dla dzieci były warsztaty naukowe w laboratorium, podczas których dzieci ubrane w białe fartuchy z ogromnym przejęciem, samodzielnie wytwarzały kostki kąpielowe ze środków spożywczych dostępnych w każdym domu. Dzięki temu poznały ciekawy sposób na wykonanie pachnącego i praktycznego prezentu na różne okazje.

              Interaktywny charakter eksponatów sprawił, że pobyt w „Ogrodach Doświadczeń - Humanitarium” był nie tylko świetną okazją do zdobycia wiedzy na temat interesujących zjawisk fizycznych i optycznych, ale także znakomitą zabawą!

           

          Lidia Korbut-Krzyżanowska

           

           

           

           

           

          AUDYCJE MUZYCZNE FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

           

                  W dniu 8 grudnia 2014 r. odbył się w naszej szkole koncert Filharmonii Wrocławskiej pt. "Kolędy w stylu swing”. Był on poświęcony polskim kolędom oraz zagranicznym piosenkom świątecznym.

               W przepięknych aranżacjach, które wprowadziły nas w świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój, usłyszeliśmy m.in. "Gdy się Chrystus rodzi", "O Tannenbaum", czy znane wszystkim dzieciom dynamiczne "Jingle Bells". Podczas koncertu zostały omówione instrumenty i style muzyczne charakterystyczne dla muzyki rozrywkowej. Dowiedzieliśmy się, gdzie zrodził się swing, walc, blues, bigbit, a także czym charakteryzują się owe style i jak je rozpoznać oraz jakimi środkami posługują się kompozytorzy i aranżerzy, by nadać muzyce konkretny charakter i wydobyć z utworów różne nastroje.

                     Do udziału w koncercie zostali zaproszeni uczniowie klas IV-VI - nie tylko do śpiewania kolęd, ale również do grania na drobnych instrumentach perkusyjnych.

           

           

           

           

           

          FABRYKA BOMBEK

           

          4.12.2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy II „a” i II „b” odwiedziły fabrykę bombek w Krośnicach. W Szklanym Świecie dzieci mogły zwiedzić całą fabrykę. Uczniowie poznali proces wytwarzania i ozdabiania bombek. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość własnoręcznego ozdabiania bombki choinkowej, którą zabrały do domu.

          Na koniec wycieczki dzieci mogły zakupić bombki w sklepie. Z okazji Mikołaja uczniowie otrzymali bombkę z własnym imieniem. Uczniowie wrócili do szkoły uśmiechnięci oraz pełni wrażeń i pozytywnych emocji.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

           

           

           

          GMINNY KONKURS PLASTYCZNY "RODZINNA OZDOBA CHOINKOWA"

           

                  W naszej szkole odbył się gminy konkurs plastyczny „Rodzinna Ozdoba Choinkowa”. Był przeznaczony dla dzieci z klas I – III, które w domu z pomocą rodziców wykonywały najprzeróżniejsze ozdoby choinkowe. Prace z całej gminy były dostarczane do naszej szkoły przez okrągły miesiąc. 04.12.2014 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury po burzliwych dyskusjach wybrało trzy najlepsze prace w trzech kategoriach wiekowych. Zostały także przyznane cztery wyróżnienia.

           

          Kategoria klas I

          I miejsce - Emilia Osika – SP Dobrzykowice

          II miejsce - Kinga Bównicka – SP Chrząstawa Wielka

          III miejsce - Michał Celny – SP Dobrzykowice

          Wyróżnienie - Michalinka Szczęśniak - SP Dobrzykowice

           

          Kategoria klas II

          I miejsce -Bartosz Nowak – SP Dobrzykowice

          II miejsce – Szymon Fidler - SP Dobrzykowice

          III miejsce – Martyna Szeszuła - SP Dobrzykowice

          Wyróżnienie – Aleksandra Kudryk - SP Dobrzykowice

           

          Kategoria klas III

          I miejsce – Nikodem Marcinkiewicz - SP Dobrzykowice

          II miejsce – Hanna Sigurska – SP Czernica

          III miejsce – Weronika Hawajska - SP Dobrzykowice

          Wyróżnienie – Weronika Rosińska - SP Dobrzykowice

          Wyróżnienie – Magdalena Graba - SP Dobrzykowice

           

                       Zwycięzcom SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!

           

          Dorota Ćmikiewicz

          Justyna Loranty

           

           

           

          „EXPLORAPARK CZYNI LUDZI CIEKAWYMI ŚWIATA.
          EXPLORAPARK JEST DLA CIEBIE!”

                   

                    W dniu 1 grudnia 2014 r. uczniowie klas 4-6 naszej szkoły odwiedzili ExploraPark – Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu, by zgłębiać tajniki matematyki przez udział w interaktywnych zajęciach. Na wstępie animator centrum przedstawił krótką prezentację pt. "Mozaiki", dzięki której poznaliśmy parkietaże Eschera i Penrose’a, a potem nadszedł czas zabawy dla małych i dużych. Każde stanowisko z ciekawymi pomocami dydaktycznymi zachęcało nas do eksperymentowania i odkrywania matematycznych i fizycznych tajemnic. Interesujące było to, że każdy mógł przetestować wszystkie eksponaty wystawy: mozaiki, tajemniczą tubę, obrazkowe sudoku, zbudować tor przeszkód dla pociągu, sprawdzić prawo grawitacji, przewieźć pasażerów na drugi brzeg rzeki, zobaczyć swoje odbicie w specjalnym lustereczku, a także zrobić wiele innych rzeczy. Faktycznie wszyscy mogli sprawdzić, że poprzez kontakt z nauką i techniką, łatwiej zrozumieć świat i zobaczyć, że nauka i technika są integralną częścią codzienności.

                  Wycieczka dała nam wiele radości  i duży zastrzyk wiedzy. Umożliwiła zgłębianie tajników matematyki poprzez zabawę. 

          Ewelina Szymczak-Cieślik

           

           

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                      W dniu 25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Jak co roku uczniowie i nauczyciele dostarczyli na wystawę swoje misie, które przez cały tydzień witały nas, gdy wchodziliśmy do szkoły i żegnały, gdy z niej wychodziliśmy. 

                      Na tablicy ściennej "Nasza Biblioteka" zostały wywieszone samodzielnie wykonane prace uczniów pod hasłem "Pluszowy miś". Technika pracy była dowolna. Komisja konkursowa nagrodziła po trzy prace z każdej kategorii wiekowej:

          kl. 0

          1. Tymon Szostak

          2. Antoni Ciesielski

          3. Sebastian Rudnicki

           

          kl. I-III

          1. Marcin Kański

          2. Sara Mikler

          3. Alicja Zwolińska

           

          kl. IV-VI

          1. Karolina Stańco

          2. Martyna Gajewska

          3. Martyna Włodarczyk

           

                  Dziękuję wszystkim uczniom, którzy czynnie wzięli udział w Dniu Pluszowego Misia.

           

          Anna Horosiewicz

           

           

           

           

           

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

           

                Biblioteka Austriacka przy Uniwersytecie Wrocławskim i Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego zorganizowały 29 listopada 2014 o godz. 10.00 V konkurs recytatorski pt. „ So sehe ich die Welt”

                       Tegoroczny konkurs odbył się się w dawnej aptece jezuickiej – obecnie sali Uniwersytetu Wrocławskiego przy placu Uniwersyteckim 1 we Wrocławiu. Szkołę Podstawową w Dobrzykowicach reprezentowały: Katarzyna Graba oraz Marta Rusiecka – uczennice kl. V. Kasia deklamowała wiersz pt. „Die Kröte”, natomiast Marta „Im Januar beginnt das Jahr”. W konkursie wzięła udział młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Prezentowano wiersze, fragmenty prozy oraz piosenki. Niektórzy z uczestników byli odpowiednio przebrani i mieli rekwizyty. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

                     Nasze uczennice wypadły bardzo dobrze, jury doceniło ich ładną wymowę i płynność recytacji.

           

          Edyta Danek

           

           

           

           

           

           

          EUCHARYSTYCZNY RUCH MŁODYCH – przyrzeczenie członków

           

                     W niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata w Kościele co roku obchodzi swoje święto wspólnota modlitewno-formacyjna dzieci założona przez św. Urszulę Ledóchowską – Eucharystyczny Ruch Młodych. Od kilku lat na terenie naszej szkoły w ramach zajęć dodatkowych odbywa się formacja uczniów, którzy wyrazili wolę uczestnictwa w ERM pod opieką katechety  we współpracy z Księdzem Proboszczem. Dlatego 23 listopada po raz pierwszy podczas celebracji Mszy Świętej kilku uczniów z klasy VI w sposób uroczysty zostało włączonych do tej wspólnoty modlitewnej. Celem Eucharystycznego Ruchu Młodych jest wychowanie do modlitwy i życia wspólnotowego, kształtowanie postawy miłości i służby wobec bliźniego opartej na Dekalogu oraz rozwijanie życia duchowego poprzez świadectwo wiary i kult Eucharystii. Formacja ta składa się z kilku etapów. Każdy z nich jest skoncentrowany na Eucharystii jako centrum życia Kościoła, modlitwie oraz lekturze i rozważaniu Pisma Świętego. Po przejściu pierwszego etapu formacji członkowie ERM po złożeniu publicznego przyrzeczenia otrzymali odznaki z logiem Eucharystycznego Ruchu Młodych, zaangażowali się także w przygotowanie Liturgii Słowa Bożego przy pomocy opiekuna zajęć.

                    Jest to bardzo ważne i radosne wydarzenie dla wspólnoty parafialnej oraz naszej szkoły, świadczy o ogromnym zaangażowaniu dzieci we wspólnotę Kościoła na płaszczyźnie środowiska rodzinnego, szkolnego i parafialnego. Do wspólnoty wstąpili:

          Szymon Błaszczyk

          Mikołaj Lech

          Patrycja Piontek

          Szymon Sigurski

                          Gratuluję odwagi dzieciom oraz dziękuję rodzicom!

                 Wszystkich chętnych uczniów, którzy chcieliby do nas dołączyć zapraszamy na spotkanie w każdą środę o godzinie 14:00 – 15:30 do sali nr 5. Eucharystyczny Ruch Młodych to czas spotkania z Bogiem poprzez modlitwę i zabawę! Czekamy na Was:)

                                                                                                    Małgorzata Hałuszko

           

           

           

           

           

           

          AUDYCJE MUZYCZNE FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ


                „Tanecznym krokiem dookoła świata” to tytuł kolejnej audycji muzycznej Filharmonii Wrocławskiej, który odbył się w naszej szkole 17 listopada.

                „Uczniowie klas młodszych poznali tańce charakterystyczne dla krajów z różnych stron świata: kozak, czardasz, tango, charleston, taniec orientalny. Podczas spotkania została dzieciom przybliżona ich historia. Tańce zaprezentowała para taneczna z Baletu Dworskiego Cracovia Danza, która z właściwym dla siebie wdziękiem i pasją sprawiła, że na chwilę udało nam się przenieść w taneczny świat różnych kultur. Tancerze wystąpili w oryginalnych, typowych dla danych tańców, strojach.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          KONCERT PATRIOTYCZNY

           

           

           

           

           

           

          "Polska jest

          TU

          i we mnie..."

           

           

           

           

                  13 listopada 2014 r. w Remizie Strażackiej w Nadolicach Wielkich odbył się Koncert Patriotyczny "Polska jest TU i we mnie…" , którego celem było popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej wśród dzieci i młodzieży, prezentacja tych pieśni oraz propagowanie wartości patriotycznych.

          Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie pani dyrektor Anna Włodarczyk powitała zaproszonych gości i licznie zgromadzoną publiczność.

                Wszystkie klasy pod kierunkiem wychowawców i nauczyciela muzyki przygotowały krótkie programy artystyczne o charakterze patriotycznym. W sali z przyciemnionymi światłami, w podniosłej atmosferze, rozbrzmiewały pieśni i wiersze patriotyczne. Całość dopełniała symboliczna scenografia oraz stroje. W przerwach między poszczególnymi występami klas, widzowie mogli oglądać na ekranie przejmujące obrazy z burzliwych kart historii Polski, wzbogacone piękną muzyką.

                 Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy I a i I b, którzy śpiewając wzruszające piosenki i przedstawiając krótkie scenki pantomimiczne do wzniosłej muzyki, przypomnieli wszystkim tragiczne losy narodu polskiego.

          ,,Biały orzeł wzbić się nie może”, ,,Nie idź na wojnę”, - przepięknie i ujmująco śpiewała Ala Zwolińska. ,,Tak było zawsze, tak musiało być. Ktoś musiał zginąć, aby ktoś mógł żyć” – przejmująco śpiewali /odpowiadali/: Tomek Lazar i Kuba Popowicz . Na koniec swojego występu wszystkie pierwszaki z ogromną dynamiką i ekspresją śpiewały: ,,Polska, Polska wolność odzyskała… Polska, Polska, Ona zmartwychwstała”.

                 Dzieci z klasy „0” wykonały piosenkę ,,Płynie Wisła, płynie” , do której brawurowo zatańczyły również krakowiaka. Zaprezentowały też wiersz ,,Katechizm małego dziecka”, przekonując nas , że są wielkimi patriotami.

                   ,,Tu wszędzie jest moja ojczyzna ” – śpiewały całym sercem dzieci z klasy II a i rozgrzały serca widowni piosenką ,,Do przodu, Polsko! Do boju, Polsko! Nie zginiesz nigdy, Póki o zwycięstwo grasz!”

                    Klasa II b pięknie zaprezentowała krótki montaż słowno - muzyczny, na który złożyły się wiersze o ojczyźnie i wzruszająco zaśpiewane piosenki ,,Dzień dobry biały ptaku”  oraz ,,Jak długo na Wawelu”.

                ,,Gdzie są chłopcy z tamtych lat” – przejmująco i śpiewająco pytały dziewczynki z klasy III, a wszyscy trzecioklasiści brawurowo wykonali piosenkę ,,Wojenko, wojenko”.

                     Z wielkim aplauzem widowni spotkał się występ klasy V w piosence ,,Mały Jaś z AK”, a wspaniałe solowe wykonania piosenek: ,,Modlitwa o wschodzie słońca” i ,,Miejcie nadzieję” w wykonaniu Janka Czekiela, Kasi Graby i Filipa Barana - były niezwykle poruszające.

                    ,,A jeśli nie wrócę”- nostalgicznie śpiewały Marta Kuryś i Ola Hawajska z klasy VI. Dziewczęta oprócz ogromnego talentu wokalnego wykazały się niezwykłą siłą charakteru, pokonując swoim stoickim spokojem niespodziewane sprzężenia mikrofonów z głośnikami. Brawo dziewczyny!!!! Klasa VI wspólnie zaśpiewała także znaną wszystkim ,,Warszawiankę”.

                     Koncert zakończyła klasa IV, która z wielkim entuzjazmem i ,,przytupem” wykonała piosenkę ,,Bo w piechocie fajnie jest”. Ogromne wrażenie wśród widzów wzbudził ostatni - solowy występ Idy Kucharskiej. Utwór ,,Gołębi song” w wykonaniu Idy poruszył każdego do głębi i sięgnął do samej duszy człowieka , a ,,Mała Ida” po raz kolejny udowodniła, że ma wielki talent i ,,wielki głos”!  

                    Występy dzieci, poprzedzone ogromem pracy włożonej w przygotowania do tego koncertu, zarówno przez uczniów jak i nauczycieli, zostały nagrodzone gromkimi brawami. Zaproszeni goście, w swoich krótkich wystąpieniach, podziękowali dzieciom i organizatorom za piękny występ, podkreślając jego wysoki poziom artystyczny i duże znaczenie w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia.

           

          Maria Pulka

          Lidia Korbut-Krzyżanowska

           

           

           

           

          WYCIECZKA DO BRZEGU

           

                     Dnia 6 listopada 2014 r. pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie” odbyła się wycieczka szkolna do Brzegu. Niezwykle miasto Brzeg położone zaledwie 40 km od Dobrzykowic zaprasza wszystkich w niezwykłą podróż w czasy panowania Piastów Śląskich.

                   Naszą podróż w czasie, rozpoczęliśmy od urokliwego przyzamkowego parku, w którym zachwycały kolory jesieni. Wejście na dziedziniec zamkowy zaskoczyło wszystkich podobieństwem do dziedzińca zamkowego na Wawelu. Uczniowie z zainteresowaniem brali udział w lekcji muzealnej dotyczącej starodruków oraz wysłuchali opowieści o historii Zamku. Bardzo podobała im się makieta zamku oraz stroje, jakie noszono w ówczesnych czasach. Zaciekawiły ich omawiane eksponaty, szczególnie rzeźba psa właściciela Zamku oraz zrekonstruowane sarkofagi w podziemiach.

                      Pod zamkiem czekał na nas pan przewodnik, który zaciekawił wszystkich historią psa namalowanego na sklepieniu kościoła Podwyższenia Krzyża, w którym były niesamowite trójwymiarowe dzieła malarzy. Około godz. 14.00 uczestnicy wyprawy byli tak głodni, że przed wyruszeniem w dalszą drogę, zdecydowaliśmy się zjeść obiad. Niestety nie wszyscy zmieściliśmy się w niewielkiej znanej „Pierogarni”, dlatego też podzieleni na grupy skorzystaliśmy z pysznego posiłku nieopodal.

                Nasyceni wyruszyliśmy w dalszą podróż. Spacerem po Brzegu z przewodnikiem obejrzeliśmy i posłuchaliśmy historii o Starówce, ratuszu miejskim, pomniku św. Trójcy, o kościele św. Krzyża, fosie miejskiej, Bramie Odrzańskiej, bulwarze nadodrzańskim, Placu Kozim, kościele św. Piotra i Pawła, kościele św. Mikołaja, o ulicy Długiej.

                       Zmęczeni wróciliśmy pod zamek, spod którego wyruszyliśmy do domów.

           

                HISTORYCZNY BRZEG ZAPRASZA Z POWROTEM UCZNIÓW, RÓWNIEŻ W GRONIE NAJBLIŻSZYCH, ABY IM POKAZAĆ, JAK PIĘKNE I NIESAMOWITE SĄ MIEJSCA TAK NIEDALEKO NAS.

           

          Dorota Pelc

           

           

           

           

           

          SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

           

                     W dniu 6.11.2014 r. uczniowie klas Ia, IIa oraz przedszkolaki z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w spotkaniu z policjantami z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali pogadanki o bezpieczeństwie w ruchu drogowym jako piesi, a także rowerzyści. Panowie policjanci przypomnieli o wyposażeniu, jakie dzieci powinny mieć przy sobie podczas poruszania się po drodze, m.in. odblaski. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, bezpiecznych zabaw w czasie zimy, a także stroju Funkcjonariusza Policji.

               Uczniowie mieli okazję obejrzeć policyjne kajdanki, które bardzo zaciekawiły dzieci. Na koniec dzieci otrzymały drobne upominki oraz wróciły do swoich klas pełne pozytywnych emocji oraz wiedzy na temat bezpieczeństwa.

                  

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

           

          WARSZTATY EKOLOGICZNE - „NATURALNE SĄSIEDZTWO”

           

                  Dnia 04.11.2014 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne pt. „Naturalne sąsiedztwo” - projekt Fundacji EkoRozwoju (finansowany ze środków Powiatu Wrocławskiego).

               Głównym celem projektu było kształtowanie postaw ekologicznych społeczności lokalnych zamieszkujących Powiat Wrocławski oraz podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej dotyczącej rodzimych gatunków roślin i zwierząt występujących na ww. obszarze. Nasza szkoła na podstawie całokształtu dotychczasowych działań ekologicznych została zakwalifikowana do udziału w warsztatach, jako jedna z 12 szkół w powiecie.

                  Wybrana grupa 20 ekologów (uczniowie klas IV-VI, którzy uzyskali największą liczbę punktów w ekologicznym teście kwalifikacyjnym), uczestniczyła w 3-godzinnych zajęciach, w trakcie których aktywnie poznawała różne gatunki zwierząt i roślin obecnych w otoczeniu człowieka, ich funkcje oraz sposoby ochrony. Zajęcia prowadziła pasjonatka natury pani Monika Szrymer. Ponadto szkoła została doposażona w instalacje przyjazne przyrodzie - domki i budki dla zwierząt oraz sadzonki rodzimych gatunków krzewów, które uczestnicy zasadzili na terenie szkoły.

                 JESTEMY I BĘDZIEMY EKO!!!

           

          Dorota Pelc

           

           

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

           

                   Dnia 30 października 2014 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelników. Od tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogą samodzielnie wybierać i wypożyczać książki z biblioteki.

                    Uczniowie klas III – VI przygotowali przedstawienie dla młodszych kolegów i koleżanek. Było ono kontynuacją lekcji bibliotecznej, która została przeprowadzona kilka dni wcześniej w klasach pierwszych. Starsi czytelnicy opowiadali interesujące informacje o książkach, o tym, co mieści się w encyklopedii, w atlasie, w słowniku ortograficznym, w albumie malarstwa, w baśniach. Pierwszaki spotkali się też z Hansem Chrystianem Andersenem (Marta Rusiecka), który opowiadał o sobie, o życiu w biedzie, o swoich marzeniach i o tym, jak został baśniopisarzem.

                        Następnie uczniowie klas I złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki. Każdy z nich podpisał się pod słowami ślubowania. Będzie ono wisiało w bibliotece. Pani bibliotekarka pasowała każdego pierwszaka na czytelnika.

                         Uczniowie klas I oficjalnie zostali przyjęci do grona czytelników.


          Anna Horosiewicz

           

           

           

          IX OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA FRANCISZKAŃSKA

          WIEDZY O ŚW. MAKSYMILIANIE

           

                    W terminie od 14 do 29 października w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu plastycznego o św. Maksymilianie Marii Kolbe. Hasło tegorocznej edycji to: „Rozkwit Niepokalanowa”. Konkurs ten jest organizowany w ramach IX Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej Wiedzy o św. Maksymilianie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Każdy uczeń, który podjął trud udziału w olimpiadzie musiał wykonać pracę plastyczną na podstawie wskazanego przez organizatorów fragmentu z książki Marii Kączkowskiej pt. „Ojciec Kolbe”. Tematyka ta była bardzo trudna dla dzieci, poruszała między innymi wizerunek Maryi Niepokalanej, kwestię druku prasy maszyną drukarską oraz słownictwo typowe dla zgromadzeń zakonnych takie jak: „kapituła prowincjalna”, „gwardian”.

                      Dlatego dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie oraz włożony wysiłek w wykonanie pracy plastycznej z klas : I a, III, IV i VI :

           

          Michał Celny

          Alicja Zwolińska

          Maria Czekiel

          Magdalena Graba

          Karolina Stańco

          Maksymilian Plewa

          Aleksandra Hawajska

          Marta Kuryś

           

                       Do etapu finałowego każda szkoła mogła wytypować po 3 prace. Z naszej placówki do finału zakwalifikowały się prace z kategorii klas I-III:

           

          Michał Celny – kl. I a

          Alicja Zwolińska – kl. I a

          Maria Czekiel – kl . III

           

             Wyniki zostały ogłoszone 17 listopada na stronie: www.olimpiada.franciszkanie.pl na której można zobaczyć prace reprezentantów naszej szkoły oraz prace zwycięzców.

           

                 Wszystkim uczniom gratuluję talentu i odwagi oraz życzę cierpliwości i wytrwałości w zdobywaniu sukcesów! Zachęcam także do udziału w kolejnej edycji olimpiady w nowym roku szkolnym.

           

          Małgorzata Hałuszko

           

           

           

           

           

          PASOWANIE NA ZERÓWKOWICZA

           

          29.10.2014 r. odbyło się pasowanie na zerówkowicza, był to najważniejszy dzień przedszkolaków.

                W tym pięknym dniu dzieci wspaniale wyrecytowały wierszyki oraz zaśpiewały piosenki z dziecięcego repertuaru. W wierszach mówiły o tym, co je spotka w przedszkolu, a także o magicznych słowach, tj. proszę, przepraszam, dziękuję. Dzieci przybyły na pasowanie bardzo eleganckie i uśmiechnięte. Na zakończenie przedstawienia pani dyrektor odczytała tekst ślubowania, który dzieci powtórzyły oraz pasowała każdego przedszkolaka. Dzieci otrzymały od pani dyrektor dyplom, potwierdzający pasowanie na zerówkowicza. Zerówkowicze otrzymały mnóstwo braw od rodziców, którzy zasiedli na widowni oraz fotografowali swoje pociechy.

                    Po tak ważnym wydarzeniu dzieci zostały zaproszone na miły i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

           

          Joanna Borusiak

           

           

           

           

           

           

          WARZYWNO-OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY

                 Dnia 23 października 2014 r. w naszej szkole odbyła się impreza poświęcona zdrowemu odżywianiu pod hasłem: „Warzywno-owocowy zawrót głowy”. Jej celem było uświadomienie dzieciom zasad i korzyści płynących ze zdrowego odżywiania. Przedsięwzięcie było realizowane w związku z udziałem szkoły w programie: „Owoce i warzywa w szkole”.

              Impreza rozpoczęła się od przedstawienia pt. "Warzywno-owocowe ploteczki”, w którym dzieci przebrane za różne warzywa i owoce zaprezentowały całą paletę wierszy, piosenek o witaminach i minerałach w nich zawartych.

                    Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego  na pracę przedstawiająca wybrane warzywo lub owoc. Odbył się również konkurs na strój o tematyce warzywno - owocowej. Jury w składzie: dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu pan Jacek Sołtys, Przewodniczący Radny Gminy Czernica pan Jarosław Jagielski, pani dyrektor szkoły Anna Włodarczyk i pani Iwona Szpurek - przedstawiciel rodziców, miało nie lada kłopot, bo pomysłowość  i oryginalność wykonanych prac i przedstawionych strojów przeszła najśmielsze oczekiwania. Autorzy nagrodzonych prac plastycznych i strojów otrzymali nagrody ufundowane przez OT ARR i innych sponsorów.

                  Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych. Uczniowie zmienili się w kucharzy, by przygotowywać zdrowe i kolorowe potrawy z warzyw lub owoców. Na zakończenie warsztatów każda klasa zaprezentowała przygotowane przez siebie potrawy. Prezentację uzupełniły opowiadania i ciekawostki na temat użytych owoców i warzyw. 

                    Odbyły się też konkursy: „Odgadnij owoc lub warzywo po dotyku” oraz „Odgadnij owoc/warzywo po smaku”. Emocjom i dobrej zabawie nie było końca. Na zakończenie miała miejsce ogólna degustacja przygotowanych przez dzieci potraw.

                          To był naprawdę pełen emocji i dobrej zabawy dzień w naszej szkole.

                                                                                                     A. Włodarczyk

                                          M. Wilczyńska

           

           

           

           

          NIEZAPOMNIANA ZABAWA W LOOPY’S WORLD

           

                   22 października 2014r. uczniowie klas I, II i III wybrali się na wycieczkę do Rodzinnego Centrum Rozrywki „Loopy’s World” na najbardziej energetyczną lekcję WF-u.

                  Dzieci bawiły się na 4000 m2 powierzchni. Czekało tam na nie 6 zjeżdżalni, unikalna 9 metrowa, zakręcona „zjeżdżalnia z adrenaliną”, zjeżdżalnia spiralna, zjeżdżalnia rodzinna (4 równoległe tory), 4 trampoliny, kolorowe boisko, tor saneczkowy, tunele i tajemnicze przejścia, tor dla samochodzików elektrycznych, minipark linowy, armatki na sprężone powietrze, baseny z małymi i dużymi piłkami, wielka piłka (3 metry średnicy), kolorowy i wesoły pociąg.

          Uczniowie zachwyceni byli tajemniczymi przejściami i labiryntami, zjeżdżalniami, trampolinami, gokardami. W trakcie fantastycznej zabawy – dzieci wypiły przygotowane dla nich „hektolitry wody” i nie odpoczywały nawet sekundy... Atrakcje powodowały, że mimo zmęczenia – szkoda było czasu...

                  Uczniowie wzięli również udział w warsztatach integracyjnych ,,Wyprawa na Bezludną Wyspę”. Współdziałając, musiały rozwiązywać wiele zadań, jakie przed nimi postawiono.

               Trzy godziny szaleństwa minęły błyskawicznie. Dzieciaki odpoczywały w restauracji "Loopys Food", gdzie raczyły się pizzą, frytkami i kolorowymi napojami.

                  Zabawy na dużym placu zabaw dostarczyły dzieciom bardzo wiele radości i zadowolenia. Pokazano dzieciom alternatywne formy spędzania czasu wolnego, inne niż telewizor i komputer. Dzieci podczas zajęć nabywały umiejętności współdziałania w grupie, akceptacji siebie i innych. Kształtowały też pozytywne postawy: współpracy, współzawodnictwa, koleżeństwa.

           

          Maria Pulka

           

           

           

          MUZEUM POCZTY I TELEKOMUNIKACJI

           

                  Dnia 20.10.2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

                   Brały tam udział w warsztatach – projekt bajkowego znaczka pocztowego. Poznały historię znaczka pocztowego. Obejrzały wystawę znaczków wykonanych przez polskich projektantów. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się znaczki, które były ilustracjami do książek dziecięcych. Przedszkolaki poznały „drogę listu” od wrzucenia listu do skrzynki do dostarczenia go przez listonosza do skrzynek odbiorczych. Oglądając muzealne eksponaty, mogły zobaczyć, jak zmieniała się Poczta Polska na przestrzeni wieków: od trąbki pocztowej do telefonu komórkowego, od dyliżansu do furgonetki. Zajęcia w muzeum zakończyły warsztaty plastyczne, na których dzieci miały wykonać projekt bajkowego znaczka pocztowego. W dziecięcych projektach pojawili się bohaterowie ulubionych bajek i baśni. Prace dzieci były bardzo ciekawie i kolorowe.  

                  Wszystkie bajkowe znaczki przedszkolaki zabrały do szkoły, aby pokazać je rodzicom.

           

          Ewa Moskal

           

           

           

           

           

           

          AUDYCJE MUZYCZNE FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

           

           

                    W dniu 20 października podczas koncertu Filharmonii Wrocławskiej pt. „Mistrz i uczeń” uczniowie klas starszych dowiedzieli się, jak wyglądają pierwsze lekcje związane z nauką emisji głosu. Poznali ćwiczenia i cenne uwagi, które służą kształceniu przyszłych wokalistów. Nauczyli się także kontrolować oddech i czysto intonować melodię. Poznali też kilka piosenek z repertuaru dziecięcego.

           

           

           

           

           

           

          SPOTKANIE Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM - BOGUŁAW OGRODNIK

                  Bogusław Ogrodnik, rekordzista świata w deniwelacji, czyli różnicy wysokości między szczytem Mount Everestu a rekordowym nurkowaniem technicznym, jest teraz również jedynym człowiekiem na świecie, któremu udało się zdobyć dwa Everesty: ten górski w Himalajach i pływacki czyli English Channel.

                   Jeszcze żadnemu śmiałkowi nie udało się pokonać dwóch Everestów – mówi z uśmiechem Ogrodnik - wejść na Górę Gór i przepłynąć słynny Kanał La Manche. Kilku zdobywców Everestu próbowało już mierzyć się z English Channel, ale z powodu nadmiernego wychłodzenia organizmu ich próby zakończyły się fiaskiem.

                  Nurkowaniem profesjonalnie zajmuje się przeszło 30 lat. Na koncie ma największe wrakowiska świata, jak i liczne podwodne jaskinie, w tym także słynną Blue Hole. Był na atomowym wrakowisku U.S. Army Pacific, działał w wojskach powietrzno-desantowych, był instruktorem Kompanii Antyterrorystycznej. Jest również zdobywcą najwyższych himalajskich szczytów. W 2008 r. Ogrodnik został trzecim polskim zdobywcą Korony Ziemi czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. W tym samym roku ustanowił też rekord świata w deniwelacji. Jako pierwszy człowiek na świecie pokonał 9011 m różnicy wysokości między dwoma punktami na Ziemi – zdobył Mount Everest 8848 m i zanurkował w Blue Hole na Synaju na głębokość 163 m.

                    Bogusław Ogrodnik w 2011 roku przepłynął wpław Zatokę Gdańską bez pianki na trasie z Helu do Gdyni, a rok temu wraz z 15-letnim synem Maćkiem jako pierwsi na świecie ojciec z synem przepłynęli Cieśninę Gibraltarską z hiszpańskiej Tarify do Maroka.

                      To zaszczyt goscić w skromnych progach naszej szkoły tak wybitnego podróznika i sportowca. Wszystkie dzieci były zachwycone opowieściami z wypraw, a na zadawane pytania odpowiadały ochoczo popisując się wyjątkowa wiedzą z georafii.

          Anna Paszkiewicz - Worhacz

           

           

           

           

           DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

           

                    14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Co roku święto skłania do refleksji nad rolą polskiego nauczyciela w zjednoczonej Europie. Prowokuje do stawiania pytań na temat kształtu wychowania oraz autorytetu pedagoga we współczesnym świecie. Pozwala przyjrzeć się pracy nauczyciela, dostrzec najtrudniejsze jej aspekty i dać wyraz szacunku dla tych działań, które czynią młodego człowieka mądrym, empatycznym i świadomym swoich praw i obowiązków.

                  Elegancko ubrani uczniowie uzewnętrznili wzorową postawę wobec nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły, uczestnicząc w uroczystym apelu, podczas którego mogli podziękować za trud codziennej pracy, wytrwałość i zaangażowanie. W trakcie uroczystości nauczyciele i uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. ,,Buda 2014/2015” przygotowane przez koło teatralne uczniów klas IV- VI . Scenariusz ukazywał rzeczywistość szkolną w krzywym zwierciadle. Dwa obozy – uczniowski i nauczycielski rywalizowały o nagrodę w realizacji szkolnego projektu. Oczekiwania, marzenia, pomysły młodych ludzi znacznie odbiegały od spojrzenia nauczycieli, ale ten konflikt pokoleń nikogo nie dziwi - trwa od stuleci, zmienia tylko formę. Przedstawienie nasycone było elementami komizmu, a dialogi przeplatane były piosenkami, co sprawiło, że uczniowie oglądali je z przyjemnością. Podczas apelu rozdano statuetki dla nauczycieli najbardziej wyróżniających się w poszczególnych kategoriach. Wybrano Uśmiech Roku, Złote Usta, Chodziarza, Modnisia, Graficiarza, Społecznika, Robotnika i Rzeź Niewiniątek. Wszyscy nauczyciele otrzymali również kartki z życzeniami od wszystkich uczniów naszej szkoły.

                           Po uroczystości uczniowie udali się do domów, aby przygotowywać się do kolejnych sprawdzianów, kartkówek, zadań i projektów. Dopiero po latach docenią wartość tej ciężkiej, umysłowej pracy, jaką oczywiście jest nauka i z łezką w oku będą wspominać nauczycieli swoich najwcześniejszych, a zarazem najpiękniejszych szkolnych lat.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          XIV Dzień Papieski: „Świętymi bądźcie”

           

          W ramach współpracy z parafią uczniowie naszej szkoły 12 października zaangażowali się w przygotowanie obchodów XIV Ogólnopolskiego Dnia Papieskiego pod hasłem: „Świętymi bądźcie”. Idea Dnia Papieskiego zrodziła się po wizycie naszego rodaka Jana Pawła II w Polsce, w 1999 roku. Organizatorem tego szczególnego dnia jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która zajmuje się udzielaniem pomocy materialnej utalentowanym dzieciom, młodzieży oraz studentom z biednych rodzin. Dlatego każdego roku w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, odbywa się kwesta do oznakowanych puszek z logiem fundacji na terenie całego kraju, w kościołach i na ulicach. Obchody Dnia Papieskiego przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Ten dzień jest poświęcony Bogu oraz upamiętnieniu działalności św. Jana Pawła II i jego wpływu na losy Kościoła powszechnego i świata.

          Uczniowie z klas III – VI podczas Mszy Świętej, w ramach obchodów Dnia Papieskiego przypomnieli nam najważniejsze momenty z życia św. Jana Pawła II. Występ artystyczny dzieci był bardzo różnorodny, zawierał nie tylko scenkę na temat świętości naszego rodaka, ale także wiersze oraz pieśni religijne; które są z nim związane. Nie zabrakło także słów samego papieża - zebrani parafianie mogli usłyszeć fragment homilii Jana Pawła II na temat czwartego Przykazania Bożego.

          Nasi uczniowie przedstawili nam zwykłe i jednocześnie trudne życie papieża - Polaka, który przede wszystkim całym sercem kochał Boga i bliźniego, dając tego nieustanne świadectwo aż do śmierci. Jednocześnie żacy mogli sami uczyć się świętości poprzez redagowanie recepty na świętość, którą mógł otrzymać każdy parafianin po zakończonej uroczystości.

          Podczas celebracji Mszy Świętej, ksiądz proboszcz Krzysztof Jakubus, dziękując dzieciom za ich wysiłek w pogłębianiu wiedzy o życiu Jana Pawła II, zaangażowanie w obchody Dnia Papieskiego oraz gratulując talentu, podkreślił, że z pomocy fundacji korzystają także dwie osoby z tutejszej parafii.

          Dzieci otrzymały także pamiątkowe obrazki z wizerunkiem św. Jana Pawła II oraz słodycze.

               Serdecznie dziękuję za podjęcie tej ważnej inicjatywy dla wspólnoty Kościoła następującym uczniom:

           

          Magdalenie Grabie

          Weronice Hawajskiej

          Hannie Jaworskiej

          Amelii Lech

          Aleksandrze Ptak

          Wiktorii Raczyńskiej

          Martynie Włodarczyk

          Aleksandrze Hawajskiej

          Marzenie Gałus

          Szymonowi Błaszczykowi

          Mikołajowi Lech

          Patrycji Piontek

           

               

          Małgorzata Hałuszko

           

           

           

           

           

          WYJAZD DO MYŚLIBORZA

           

                       Uczniowie klas drugich i trzecich 3 października byli na wycieczce przyrodniczej w Myśliborzu na terenie parku krajobrazowego „Chełmy”.  

                      Po dwóch godzinach podróży dotarliśmy do tej maleńkiej wioseczki położonej niedaleko Jawora. Zaraz po dotarciu na miejsce nasza grupa została podzielona na dwie części i każda z nich rozpoczęła pracę. Uczniowie klas drugich zaczęli od zajęć poświęconych wulkanom. Oprócz teorii  dotyczącej powstawania wulkanów, jak i rodzajów wulkanów, uczniowie mogli także samodzielnie wykonać wulkany. Wykonanie wulkanów było bardzo proste i całkowicie bezpieczne.  Były to pierwsze chemiczne doświadczenia w  szkolnym życiu naszych dzieci.  W tym samym czasie uczniowie klas trzecich wyławiali bezkręgowce z potoku Jawornik. Była to nie lada sztuka znaleźć i wyłowić te małe zwierzątka, ale naszych dzielnych odkrywców wcale to nie zrażało. Chętnie i z dużym sukcesem podjęli się tego działania. Następnie podziwiali wyłowione przez siebie okazy pod mikroskopem. Potem nastąpiła zamiana zajęć.  Po zajęciach największą atrakcją dla naszych dzieci okazały się bociany. Ptaki, które z różnych powodów nie mogły odlecieć na zimę do ciepłych krajów są tutaj pod stałą opieką pracowników. Niektóre z nich chodzą swobodnie i dzieci mogły z odległości 3-4 metrów zrobić zdjęcia boćkom. Na koniec naszego spotkania z Myśliborzem przeszliśmy spacerkiem Wąwozem Myśliborskim, by tam podziwiać piękno przyrody i wziąć udział w zabawach przyrodniczych.

                          I tak  zmęczeni , ale bogatsi o nowe doświadczenia uczniowie naszej szkoły zakończyli swoją przyrodniczą przygodę.

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

          FESTIWAL FILMOWY

           

                    29.09.2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały do kina "Nowe Horyzonty" we Wrocławiu na "Festiwal Filmowy Kino Dzieci".

                     W ramach tego festiwalu dzieci obejrzały film pod tytułem "Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele". Jest to ekranizacja bestsellerowej w Norwegii książki autorstwa Tor Age Bringrvaerd i Anne G. Holt. Przygody dwójki przedszkolaków przeplatane piosenkami i animowanymi fragmentami to opowieść o przyjani, ale i o trudnościach związanych z nowymi sytuacjami w życiu przedszkolaków, czy poznawanie nowych koleżanek i kolegów.

                    Dzieci z uwagą śledziły przygody filmowych bohaterów, które przypominały im ich osobiste doświadczenia i przeżycia z przedszkola. Radosne, pełne wrażeń powróciły do szkoły.

           

          Ewa Moskal

           

           

           

           

           

          WYCIECZKA DO ZOO

           

                   Wycieczka do wrocławskiego ZOO była kolejną ciekawą przygodą dla dzieci z naszej szkoły. 27 września 2014 r. uczniowie wybrali się na wycieczkę do Zoo. Celem wycieczki było poznanie gatunków zwierząt żyjących w różnych strefach klimatycznych, wzbogacenie wiadomości na temat ginących i zagrożonych gatunków i roli ogrodów zoologicznych w ich rozmnażaniu, kształcenie umiejętności obserwacji i orientacji w terenie oraz wdrażanie do przestrzegania obowiązujących zasad zachowania na terenie ogrodu zoologicznego. Podczas spaceru, dzieci mały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród nich wiele emocji. Chętnie czytały tablice dydaktyczne i dzieliły się wrażeniami. Najbardziej zachwycały się pingwinami w nowym wybiegu. Wiele radości sprawił dzieciom również pobyt w minizoo, gdzie głaskały i karmiły kozy. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci dzieci.

                   Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu  na świeżym powietrzu, jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

           

           

          SPOTKANIE Z LOTNIKIEM

           

                    26 września uczniowie klas IV – VI mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z lotnikiem – panem Grzegorzem Kołodziejczykiem. Dzieci mogły nie tylko usłyszeć o specyfice zawodu, ale również zobaczyć sprzęt, ubiór, mapy, którymi posługuje się lotnik wojskowego śmigłowca. Dzieci oglądały komputer i suwak nawigacyjny, mapy, którymi posługują się lotnicy, mierzyły kombinezon, zakładały kask oraz maski wypełnione tlenem. Widziały spadochron, łódź pontonową oraz mechanizmy ich uruchamiania w chwili zagrożenia życia. Pan odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące tajemnic latania i posługiwania się sprzętem.

                Uczniowie byli zachwyceni możliwością zobaczenia i przymierzenia niedostępnych na co dzień rzeczy, które stanowią podstawowe wyposażenie lotnika wojskowego samolotu.

          Pełni wrażeń i nowych doświadczeń pożegnały pana gromkimi brawami.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

           

           

          SPRZĄTANIE ŚWIATA

           

          Jak co roku, we wrześniu wolontariusze w różnych zakątkach kraju, uzbrojeni w worki na śmieci i rękawice biorą udział w największej w Polsce akcji ekologiczne „Sprzątanie Świata”.

          Uczniowie naszej szkoły, również przyłączyli się do tej akcji i 25 września 2014 r. wyruszyli w okolicę swojej szkoły, by choć trochę uczynić świat czystszym. W akcji wzięli udział młodzi ekolodzy z klasy III, IV, V, VI pod opieką pani Doroty Pelc i pani Joanny Napieracz. Do akcji dołączyła się pani Agnieszka Hawajska – mama Oli i Weroniki. Wszyscy wyposażeni w gumowe rękawice i worki wyruszyli na „wielkie” sprzątanie. Najpierw sprzątali teren wokół szkoły i boisko, a potem ruszyli na ulicę Szkolną w Dobrzykowicach. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, aura nam dopisała, zebraliśmy mnóstwo śmieci. Przekonaliśmy się, że bezmyślnie wyrzucony papierek czy butelka to nie tylko „brzydki widok”, ale wielki problem dla środowiska. Wierzymy, że takie akcje ekologiczne zmienią nasze nawyki i przyzwyczajenia.

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

          OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY

           

                 Dnia 23 września odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Tematem przewodnim prac było hasło XIV Dnia Papieskiego: „Świętymi bądźcie”, który będzie obchodzony 12 października w Kościele na terenie Polski.

                      Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w dwóch kategoriach wiekowych dla klas: I-III i IV-VI. Dzieci zostały przygotowane do konkursu na zajęciach z religii. Prace uczniów były bardzo ciekawe, wykonane wieloma technikami. Między innymi: ołówek, pastele, farby i collage. Prezentowały one postawę świętości w oparciu o życie świętego Jana Pawła II z uwzględnieniem atrybutów świętości oraz symboli religijnych takich jak: aureola, Biblia, krzyż, gołębica. Każdy uczestnik konkursu otrzymał naklejkę – upominek z wizerunkiem świętego Jana Pawła II. Do dalszego etapu przeszły następujące prace uczniów:

           

          Kategoria klas I-III:

           

          Piskorska Marta – kl. I a

          Kański Marcin – kl. I a

          Zawadka Karolina – kl. I a

          Zwolińska Alicja – kl. I a

          Chudek Aleksandra – kl. II a

          Radwańska Pola – kl. II a

          Nakonieczna Zofia – kl. III

          Czekiel Maria – kl. III

           

           

          Kategoria klas IV-VI:

           

          Stańco Karolina – kl. IV

          Zwias Małgorzata – kl. IV

          Radwański Jakub – kl. V

           

                  Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 16 października o godz. 12:00 w Muzeum w Bielsku Podlaskim. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział i zachęcam do udziału w kolejnych konkursach. W październiku odbędzie się także katecheza okolicznościowa dla uczniów klas I-VI w ramach obchodów XIV DNIA PAPIESKIEGO.

           

                        Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów!

           

          Małgorzata Brylewska - katechetka

           

           

           

           

           

           

          NADOLICKIE DOŻYNKI

           

                    W niedzielę 21.09.2014 r. w Nadolicach Małych odbyły się „Dożynki Parafialne”. Udział w nich mieli także uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali się przed Nadolicką publicznością.

                  Najpierw wystąpiły uczennice klasy III, które zaśpiewały „Letnie piosenki”. Następnie dzieci z klasy IIa zaprezentowały się w piosenkach z przedstawienia „Kraina barw”. Jak zawsze niezawodni byli uczniowie klasy IV, którzy zaśpiewali piosenki z repertuaru Czerwonych Gitar. Jako ostatni zaprezentowali się uczniowie klas V-VI z koncertem „Dzieci dzieciom”.

                       Największą radość sprawiły dzieciom oklaski publiczności i upominki przygotowane dla każdego występującego ucznia.

           

          Dorota Ćmikiewicz

           

           

           

          AUDYCJE MUZYCZNE FILHARMONII WROCŁAWSKIEJ

           

                 19 września 2014 r. w naszej szkole odbyła się audycja muzyczna Filharmonii Wrocławskiej pt. „W zaczarowanym świecie opery”.
                    W koncercie rozpoczynającym cykl Wyjazdowych Audycji Muzycznych uczniowie z klas III-VI uczestniczyli w spotkaniu, które było poświęcone jednemu z najbarwniejszych gatunków muzycznych – operze. Koncert wypełniły najpiękniejsze arie pochodzące z różnych przedstawień operowych. Podczas spotkania została przybliżona historię opery i pojęcia takie jak: aria, uwertura, libretto, recytatyw. Wspomniano również o najwybitniejszych kompozytorach tego gatunku muzycznego.

                      Koncert ten był doskonałym wstępem do rozpoczęcia przygody z muzyką operową.

           

           

           

           

           

          ŚLADAMI NIEDŹWIEDZIA JASKINIOWEGO

           

          W dniu 17 września 2014 r. uczniowie klas IV –VI wzięli udział w zajęciach przyrodniczych na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Zajęcia rozpoczęły się w Izbie Edukacji Leśnej w Strachocinie. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą walory przyrodnicze i kulturowe parku. Poznawali rośliny występujące w wykształconych czterech piętrach roślinności oraz zwierzęta będące ozdobą tego terenu, tj. kozice, jelenie, sarny, muflony, gronostaje, głuszce oraz nietoperze. Oglądali również najciekawsze elementy przyrody nieożywionej, tj. Wodospad Wilczki, Zalew w Starej Morawie. Rozpoznawali też odgłosy wybranych zwierząt żyjących w lesie .

          Następnie uczniowie wędrowali ścieżką krasową utworzoną w dolinie Kleśnicy, podziwiając piękno krajobrazu tego obszaru, w tym rzadkie i wspaniałe zjawiska krasowe, dzięki którym mogła powstać jaskinia. Oglądali również licznie występujące rośliny chronione.

          Najbardziej oczekiwanym punktem programu wyjazdu było zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej, najpiękniejszej i najciekawszej polskiej jaskini udostępnionej turystom. Dzieci przeszły wraz z przewodnikiem trasą turystyczną, biegnącą środkowym piętrem jaskini. Oglądały i podziwiały formy naciekowe, tj.: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie, zasłony i inne. Na niektórych stalaktytach mogły zaobserwować kropelki wody, znak, że jaskinia wciąż żyje, a spływająca woda ciągle osadza kalcyt, tworząc fantazyjne kształty.

          Uczniowie zobaczyli też stanowisko paleontologiczne i rozliczne szczątki żyjących tu niegdyś zwierząt. Poznali także zwierzęta, które można obecnie spotkać w jaskini, m.in. nietoperze, kuny i ryjówki górskie. Uczniowie wzięli również udział w prelekcji filmu prezentującego części jaskini nieudostępnione do zwiedzania.

          Dzieci odwiedziły również Muzeum Ziemi w Kletnie, gdzie miały możliwość poznania minerałów i skał występujących w Masywie Śnieżnika. Obejrzały skamieniałe gniazda jaj dinozaurów, skamieniałe mięczaki morskie, tropy gadów ssakokształtnych sprzed 250 mln lat oraz bogatą kolekcję minerałów z całego świata.

          Po trudach zwiedzania uczniowie odpoczywali w Parku Jurajskim, pozowali do pamiątkowych zdjęć oraz zajadali się kołaczami węgierskimi.      

           

                                                                                           Anna Włodarczyk

                                               

           

           

           

          SPOTKANIE Z POLICJANTAMI - „Bezpieczna droga do szkoły”

           

                   9.09.2014 r. uczniowie klas Ib, IIb i III uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego i rowerzysty. Funkcjonariusze przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcali do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegali również najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni i wpuszczaniu obcych do domu.

                    Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Chętnie odpowiadali na pytania dotyczące bezpieczeństwa. Wykazali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę.

                       Na koniec spotkania uczniowie mogli obejrzeć i „przymierzyć” policyjne kajdanki oraz otrzymali drobne upominki. Mamy nadzieję, że dla uczniów naszej szkoły była to ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze.

                   Dziękujemy Funkcjonariuszom Policji za ciekawe zajęcia i upominki.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

           

          SZKOŁA W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI "NARODOWE CZYTANIE"

           

           

           

           

                        6 września nasza gmina włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie”, mającej na celu propagowanie rodzimej literatury i popularyzację czytelnictwa.

                        Dwa lata temu akcję zainaugurowało wspólne czytanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok temu w całej Polsce rozbrzmiewały słowa dzieł Aleksandra Fredry. W tym roku przyszedł czas na lekturę "Trylogii" Henryka Sienkiewicza, która pisana „ku pokrzepieniu serc” w okresie zaborów, kształtowała świadomość wielu pokoleń Polaków.

                        Organizatorem akcji na terenie naszej gminy było Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Czernicy. Jak mówi Bronisław Maj, autor scenariusza czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie, nie sposób przeczytać całej "Trylogii" w jeden dzień. W scenariuszu Narodowego Czytania zostały zatem uwzględnione najbardziej charakterystyczne sceny z ,,Potopu ". Lektura dzieła została uatrakcyjniona wyświetlaniem scen filmowych, co pozwoliło jeszcze bardziej uplastycznić jego odbiór. Przygody Sienkiewiczowskich bohaterów śledziliśmy dzięki ciekawym, wręcz aktorskim interpretacjom "Potopu” dokonanym przez przedstawicieli władz gminy, dyrektorów szkół, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy, nauczycieli oraz uczniów szkół z terenu naszej gminy.

          Naszą szkołę reprezentowały nauczycielki – Małgorzata Wilczyńska i Agnieszka Stefanek oraz uczniowie – Aleksandra Hawajska i Jakub Dobrzański.           Uczestnicy uroczystości mieli możliwość wbicia do książki pamiątkowej pieczęci przysłanej przez Kancelarię Prezydenta RP.

                         Wspólne czytanie rodzimej literatury było okazją do zjednoczenia, wzmocnienia narodowej więzi i tożsamości. Pozwoliło zastanowić się nad współczesnymi pytaniami dotyczącymi naszego kraju i odkryło możliwość odpowiedzi na nie w przeszłości.

           

          Agnieszka Stefanek

           

           

                        

           

          DO  SZKOŁY  WRÓCIĆ  JUŻ  CZAS...

           

          „Każdy przecież początek to tylko jakiś ciąg dalszy..."

          (W. Szymborska)

                                                                          

                         1 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach rozpoczęli nowy rok szkolny 2014/2015.

                        Inaugurację roku szkolnego poprzedziła uroczysta msza święta odprawiana przez księdza proboszcza Krzysztofa Jakubusa w intencji dzieci i nauczycieli. Następnie uczniowie, rodzice, grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły zostali uroczyście powitani przez dyrektora szkoły - p. Annę Włodarczyk. Pani dyrektor życzyła  uczniom, aby nadchodzące miesiące nauki były nie tylko czasem wytężonej pracy, ale by stały się również okazją do rozwoju różnych zainteresowań i uzdolnień. Całemu gronu pedagogicznemu  satysfakcji z wykonywanej pracy, zaś rodzicom cierpliwości i radości z sukcesów swoich dzieci oraz owocnej współpracy ze szkołą.  

                           Nadchodzący okres będzie szczególnym czasem przede wszystkim dla sześciolatków, którzy po raz pierwszy rozpoczynają naukę w klasie pierwszej wraz z siedmiolatkami. Dlatego kolejnym bardzo ważnym w tym dniu wydarzeniem było ślubowanie oraz pasowanie na ucznia klasy pierwszej. Pierwszaki z Ia i Ib uroczyście przyrzekali, że będą prawymi oraz godnymi Polakami i jako uczniowie sumiennie będą wykonywać swoje obowiązki. Po tym ważnym i niepowtarzalnym momencie dzieci odbiły na pamiątkę swoje kciuki na akcie ślubowania, odebrały legitymacje szkolne oraz dyplomy.

                             A jaki będzie ten nowy rok szkolny?  Ile przyniesie sukcesów? Ile wysiłku trzeba będzie włożyć, by je osiągnąć? Na te pytania poznamy odpowiedzi za dziesięć miesięcy.

          Lidia Korbut - Krzyżanowska

           

           

           

          FESTYN „SAMI SWOI”

           

                 Już po raz jedenasty 30.08.2014 r. w Dobrzykowicach na terenie sportowo-rekreacyjnym odbył się festyn „Sami Swoi”. Impreza przyciąga co roku do Dobrzykowic twórców filmu. Przyjechał m.in. reżyser Sylwester Chęciński, Jerzy Janeczek, Jerzy Rutowicz, Irena Karel, Ilona Kuśmierska.

                      W pierwszym dniu festynu tradycyjnie na scenie prezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach. Dzieci przedszkolne przedstawiły program pt. „Lato”. Uczniowie klasy I a zaśpiewali piosenki z Krainy Barw, a uczennice z klasy II śpiewały piosenki z repertuaru dziecięcego. Klasa III przedstawiła najnowszy „odcinek wojny domowej”. Uczniowie klas starszych prezentowali się w minikoncercie „Dzieci dzieciom”. Do występu dzieci zostały przygotowane przez nauczycieli: p. Marię Pulkę p. Joannę Napieracz, p. Joannę Borusiak, p. Ewę Moskal, p. Justynę Loranty, p. Dorotę Ćmikiewicz oraz p. Annę Paszkiewicz-Worhacz. Po występie uczniowie otrzymali drobne upominki.

                   W drugim dniu festynu p. Jarosław Jasiński i p. Dariusza Madetko zaproponowali uczestnikom zabawy sportowe, a p. Anna Paszkiewicz- Worhacz i p. Dorota Pelc przeprowadziły konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej.

           

          Joanna Napieracz

           

           

           

          W dniu 30.08.2014 r. w Dobrzykowicach na terenie sportowo-rekreacyjnym odbył się XI festyn „Sami Swoi”. Podczas dwudniowej zabawy można było zobaczyć najzabawniejsze epizody z filmu „Sami Swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

          W pierwszym dniu festynu na scenie zagościły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach pod przewodnictwem pani dyrektor Anny Włodarczyk. Dzieci pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki o tematyce letniej. Do tak wielkiego występu dzieci zostały przygotowane przez nauczycieli: p. Joannę Napieracz, p. Joannę Borusiak, p. Ewę Moskal, p. Annę Kuberską-Męzik, p. Dorotę Ćmikiewicz, p. Marię Pulkę oraz p. Annę Paszkiewicz-Worhacz. Po występie uczniów prowadzący powitał gości, m.in. Sylwestra Chęcińskiego (reżysera), Jerzego Rutowicza (producenta), Tadeusza Kosarewicza (scenografa), Izę Rutowicz (kostiumy) oraz aktorów: Ilonę Kuśnierską (Jadźka), Irenę Karel (pasażerka), Jerzego Janeczek (Wicia), Henryka Talar (pastor), Ryszarda Kotysa (sprzedawca kota).

          W drugim dniu festynu (31.09.2014r.) mogliśmy zobaczyć dzieci w zabawach sportowych „Pięciobój” prowadzonych przez p. Jarosława Jasińskiego oraz p. Dariusza Madetko. Dzieci mogły wziąć udział w quizie ze znajomości filmów „Sami Swoi”, a także wykazać się wiedzą w konkursie przyrodniczym pt.: „Nasz przyroda”.

          W czasie dwudniowego festynu można było posłuchać koncertów zespołów Gieni Dudki, ABBA Family, Rekta, D.J. Waka., a także zobaczyć reportaż o filmie Sylwestra Chęcińskiego.

           

          Joanna Borusiak