2024/2025
2012/2013
X FESTYN "SAMI SWOI"
W dniu 31.08.2013 r. w Dobrzykowicach na terenie sportowo-rekreacyjnym odbył się X festyn „Sami Swoi”. Podczas dwudniowej zabawy można było zobaczyć tytułowy film w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego i dwa kolejne z trylogii: „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” oraz wziąć udział w konkursie wiedzy o filmach.
W pierwszym dniu festynu na scenie zagościły dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach pod przewodnictwem pani dyrektor Anny Włodarczyk. Dzieci pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki o tematyce letniej. Do tak wielkiego występu dzieci zostały przygotowane przez nauczycieli: p. Joannę Napieracz, p. Joannę Borusiak, p. Ewę Moskal, p. Annę Kuberską-Męzik oraz p. Annę Paszkiewicz-Worhacz. Po występie uczniów prowadzący powitał gości, m.in. Sylwestra Chęcińskiego (reżysera), Jerzego Rutowicza (producenta), Tadeusza Kosarewicza (scenografa), Izę Rutowicz (kostiumy) oraz aktorów: Ilonę Kuśnierską (Jadźka), Irenę Karel (pasażerka).
W drugim dniu festynu (01.09.2013r.) mogliśmy zobaczyć dzieci w zabawach sportowych prowadzonych przez p. Jarosława Jasińskiego oraz p. Dariusza Madetko.
W czasie dwudniowego festynu można było posłuchać koncertów zespołów RH+, Voyager i Gajkowianki, a także zobaczyć reportaż o filmie Sylwestra Chęcińskiego.
(Joanna Borusiak)
KOLONIA W POGORZELICY
Wczesnym rankiem 30 czerwca 2013 r. wyruszyliśmy na kolonię letnią do Pogorzelicy, zorganizowaną przez Szkołę Podstawową w Dobrzykowicach. Kolonia zakończyła się 10 lipca, a uczestniczyły w niej dzieci mieszkające na terenie naszej gminy.
W czasie trwania kolonii pogoda nam dopisywała, chodziliśmy na spacery brzegiem morza i po Pogorzelicy.
Kąpaliśmy się w morzu oraz na kryty basenie. Uczestniczyliśmy w zajęciach na świeżym powietrzu. Bawiliśmy się na dyskotekach oraz przy ognisku z pieczeniem kiełbasek. W niedziele uczestniczyliśmy we mszach świętych w miejscowym kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pani Dyrektor umożliwiła też chętnym udział w spowiedzi w pierwszy piątek miesiąca.
Oprócz zabawy i wypoczynku poznaliśmy też wiele ciekawych miejsc. Byliśmy w Niechorzu i Dziwnowie. Jechaliśmy kolejką Retro do Trzęsacza. Zwiedziliśmy Międzyzdroje na wyspie Wolin, Kołobrzeg i Kamień Pomorski. Dwukrotnie płynęliśmy statkiem, po morzu i po Zalewie Kamieńskim.
Na kolonii bawiliśmy się świetnie, nawiązaliśmy wiele nowych znajomości, za co serdecznie dziękujemy pani Annie Włodarczyk- dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach oraz wychowawczyniom paniom Asi, Anecie i Małgosi, które się nami troskliwie opiekowały.
(Alan Antas z Wojnowic-uczestnik kolonii)
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013
Na ten dzień wielu uczniów czekało z utęsknieniem, zwłaszcza ci, którzy mogli z czystym sumieniem stwierdzić, że nadszedł czas na nagrodę za ciężką 10-miesięczną pracę. Tak, to dzień zakończenia roku szkolnego. To przede wszystkim dzień odbioru świadectw, a dla wielu uczniów świadectw z biało-czerwonym paskiem, ale także dzień wręczania nagród za wyniki w nauce, za wzorową frekwencję czy też za różne szkolne akcje i działania. A było tych akcji niemało: zbiórka plastikowych nakrętek na budowę kliniki onkologii dziecięcej, zbiórka baterii, telefonów komórkowych i płyt, aby nie zaśmiecały środowiska, czy też akcja pomocy zwierzętom w schroniskach. Najaktywniejsi uczestnicy tych działań zostali nagrodzeni grami towarzyskimi oraz książkami.
Dzień 28 czerwca to także dzień pożegnania szkoły przez klasę 6, która dziś otrzymała dyplomy absolwentów, zatańczyła tradycyjnego poloneza, a także zaprezentowała swój program artystyczny. Była nim sentymentalna podróż przez 7 lat nauki w szkole, przeplatana wierszami, piosenkami i zabawnym przyśpiewkami poświęconymi każdemu z uczących ich nauczycieli oraz wszystkim pracownikom szkoły. Nie zabrakło też miłego akcentu ze strony klasy 5, która przygotowała rymowanki i wesołe sentencje o każdym z odchodzących szóstoklasistów oraz o ich wychowawczyni p. M. Wilczyńskiej.
(Małgorzata Wilczyńska)
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
W dniu 27.06.2013 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku w oddziale przedszkolnym zerówki „B”. W tej uroczystości uczestniczyły dzieci, pani dyrektor, wychowawca oraz rodzice.
Z tej okazji przedszkolaki zaprezentowały specjalnie przygotowany program artystyczny. Były wiersze i piosenki opowiadające o chwilach przeżytych w przedszkolu, ale również o zbliżających się wakacjach i nadchodzącym nowym roku szkolnym, w którym niektórzy zerówkowicze rozpoczną już naukę w pierwszej klasie. Wszystkie dzieci pięknie zaprezentowały swoje zdolności artystyczne. Każdy przedszkolak z rąk pani dyrektor otrzymał dyplom wraz z upominkiem.
Uroczystość zakończyły serdeczne życzenia: wspaniałych wakacji, sukcesów w przyszłym roku szkolnym składane przez panią dyrektor i wychowawcę dla wszystkich przedszkolaków.
(Ewa Moskal)
Dnia 27.06.2013 r. odbyło się uroczyste pożegnanie przedszkola w oddziale przedszkolnym 0 „A”.
Dzieci wraz z wychowawcą przygotowały przepiękne wiersze oraz piosenki. Podczas występu przedszkolaki były uśmiechnięte oraz opowiadały o chwilach, które przeżyły w przedszkolu w ciągu roku szkolnego. Na uroczystości obecni byli rodzice w bardzo licznym składzie, którzy fotografowali swoje pociechy.
Na zakończenie pani dyrektor wręczyła dzieciom dyplomy oraz życzyła pogodnych i bezpiecznych wakacji.
(Joanna Borusiak)
PODZIĘKOWANIE ZA WSPIERANIE AKCJI "NAKRĘTKA"
Od początku roku szkolnego 2012/2013 nakrętki plastikowe przekazujemy na budowę nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej - Przylądka Nadziei.
Otrzymaliśmy podziękowanie za wspieranie tej akcji. Oto ono:
(Anna Horosiewicz)
WYCIECZKA DO ZOO SAFARI W CZECHACH
25 czerwca 40 uczniów klas III-VI naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do ZOO Safari w Czechach. Była to bodaj pierwsza zagraniczna wycieczka organizowana przez naszą szkołę.
Mimo niezbyt sprzyjającej pogody ochoczo wsiadaliśmy do autokaru, by po trzygodzinnej podróży rozpocząć poznawanie fauny afrykańskiej na wybiegach, a także w pawilonach ptaków, flamingów, okapi, surykatek, małp, orangutanów, a także ryb i słoni. Zwiedziliśmy także ekspozycję dinozaurów. Atrakcji było co niemiara, jednak numerem jeden okazał się udział w Afrykańskim Safari i robienie zdjęć różnorodnym antylopom oraz zebrom bezpośrednio z pokładu piętrowego Safaribusa.
Przeżycia były niezapomniane - ci, którzy nie byli, niech żałują. Mamy nadzieję na równie ciekawą wyprawę w przyszłym roku.
(Jarosław Jasiński)
JAK POWSTAJE CHLEB?
W dniu 20.06.2013 r. odbyła się wycieczka do Młyna Zawadka, na którą pojechały dzieci z obu oddziałów przedszkolnych.
Po przybyciu na miejsce dzieci zostały powitane przepysznymi kanapki przygotowanymi przez pracowników Młyna. Następnie przedszkolaki zostały podzielone na grupy i razem z przewodnikiem poszły zwiedzać Młyn. Przewodnik bardzo dokładnie opisał dzieciom produkcję mąki oraz wypiekanie chleba. Podczas zwiedzania dzieci poznały gatunki zbóż oraz obejrzały eksponaty muzealne. W trakcie wycieczki dzieci miały zapewnione wiele atrakcji np.dmuchany zamek, tor przeszkód, zjazd na linie, jazda na nartach itp.
Po wycieczce dzieci wróciły uśmiechnięte i pełne wiedzy.
(Joanna Borusiak)
„ZACZAROWANE PODWÓRKO”
29.05.2013 r. z okazji Dnia Dziecka klasy 0-III obejrzały przedstawienie pt. „Zaczarowane podwórko” przedstawiane przez aktorów z Teatru Muzycznego Capitol, które odbyło się w Studio TVP Wrocław.
Zaczarowane podwórko jest to opowieść o nostalgicznej wycieczce w świat dziecięcej wyobraźni. Zwykłe, miejskie podwórko może w jednej chwili stać się bezludną wyspą albo krainą za siedmioma górami, trzepak – żaglowcem albo szarżującym nosorożcem na afrykańskiej sawannie, kałuża – wzburzonym oceanem albo zwyczajnie, świetnym źródłem błota na „domowe placki”. Bohaterami spektaklu są dzieci, grane przez dorosłych tancerzy. Można było zobaczyć różnorodne formy ruchu scenicznego, począwszy od tańca klasycznego po nowoczesny i różne techniki choreograficzne.
Pies, który pojawił się na scenie, przykuł uwagę najmłodszych widzów. Oprócz wierszy Danuty Wawiłow, czytanych spoza sceny, podczas spektaklu zabrzmiała także żywa muzyka oraz dźwięki wydobywane z elementów scenografii.
(Joanna Borusiak)
KIERMASZ SZKOLNYCH ROZMAITOŚCI
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DOBRZYKOWICACH
Kiermasz Szkolnych Rozmaitości to impreza środowiskowa zorganizowana w sobotę 25 maja 2013 r. przez społeczność Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach przy współpracy z panią Haliną Popiołek - radną Gminy Czernica i panem Adamem Jaskułą - sołtysem Dobrzykowic.
Impreza była okazją do zaprezentowania przez uczniów szkoły swoich osiągnięć i talentów, jak również wspaniałym pomysłem na aktywne spędzenie czasu wolnego przez całe rodziny.
Przed tłumnie zgromadzoną widownią zaprezentowały się przedszkolaki i uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Program artystyczny przygotowany przez uczniów był pokłonem w stronę rodziców w związku ze zbliżającymi się świętami Mamy i Taty. Dzieci słowem i piosenką wyraziły wdzięczność tym, którzy wkładają wiele trudu i serca w ich wychowanie.
Kiermasz był również okazją do przygotowania atrakcyjnych zabaw i sprawienia niespodzianki naszym milusińskim z okazji Dnia Dziecka.
Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klas II i III we wzruszającym przedstawieniu ,,Zagubiony czas”. W pięknej scenerii, w uroczych strojach, śpiewając i tańcząc, dzieci opowiadały o poszukiwaniu czasu rodziców, który gdzieś się zabłąkał. Przepełnione miłością piosenki wzruszały i budziły u rodziców refleksje nad czasem poświęcanym dzieciom, które niczego tak nie pragną jak ich obecności, ciepła i czułości.
„Rozmowy warzyw” i „Kolorowe kredki” to scenki, którymi oczarowały publiczność dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przebrane za warzywa i kredki przedszkolaki pięknie recytowały wiersze i radośnie śpiewały piosenki. Było też wyjątkowe wykonanie „Walczyka dla mamy” oraz „Dobrze z tatą iść”.
Następnie mikrofon przejęli uczniowie klasy I. Przekonywali widzów, że „Nasza klasa, jest tylko nasza”, a „Lokomotywa” pomoże nam poznać świat. Piosenką „Zostawcie nam” z repertuaru Marka Grechuty apelowały o czystość naszego środowiska.
W programie pt. „Świat i my” uczniowie klas IV – VI zaprezentowali swoje zdolności wokalne w różnorodnym repertuarze. Był pop, rock i rap, które rozkołysały i rozbawiły publiczność.
Na scenie zaprezentowali się również mali tancerze – uczniowie naszej szkoły, kształceni przez państwa Elżbietę i Grzegorza Kijkowskich.
W zaczarowany świat, gdzie dobro i miłość zawsze zwycięża przenieśli widzów uczniowie klasy IV i V, przedstawiając bajkę Charlesa Perrault’a pt. „Kopciuszek”. Doskonała gra aktorska i wspaniała scenografia sprawiły, że widzowie poczuli się jak w prawdziwym teatrze.
Kolejnym punktem programu był festiwal talentów, w którym uczniowie mogli pochwalić się swoimi zdolnościami z różnych dziedzin. Były wspaniałe recytacje wierszy, pokaz rysowania portretów i prezentacja własnej twórczości poetyckiej. Nie zabrakło sztuk walki karate, popisów gimnastycznych oraz układów choreograficznych w rytmie hip- hop i disco.
Wszystkie występy młodych artystów wzbudziły podziw widzów i były nagradzane gromkimi oklaskami.
Po występach dzieci przyszedł czas na wspólną zabawę. Były różnorodne konkurencje sportowo-rekreacyjne, w których brały udział całe rodziny. Można było wspólnie z rodzicami pokonać tor przeszkód, przebiec sztafetę, siłować się hantlami, niczym prawdziwy strongman, czy strzelać gole jak Lewandowski. Oczywiście prawdziwy festyn nie mógł obyć się bez rodzinnego przeciągania liny i wyścigów w workach. Zwieńczeniem konkurencji sportowych był mecz piłki nożnej dzieci kontra tatusiowie. Sprawiedliwy remis 2:2 usatysfakcjonował wszystkich kibicujących.
W bogatym programie imprezy nie zabrakło czasu na atrakcyjne zabawy prowadzone przez animatorów kultury, różnorodne konkursy, malowanie twarzy i szaleństwa na dmuchańcach.
Przybyli na piknik mogli obejrzeć wystawę prac wykonanych przez uczniów, kroniki szkolne oraz prezentację zdjęć z imprez i uroczystości szkolnych pt. „Okiem szkolnego fotoreportera”. Zorganizowano również kiermasz literatury dziecięcej i ciekawych wykonanych różnymi technikami prac dzieci.
W kiermaszowym bufecie można było nabyć małe co nieco przygotowane przez rodziców. Były kiełbaski z grilla, ciasto upieczone własnoręcznie przez mamy naszych uczniów oraz ciepłe i zimne napoje.
Wspaniała zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych i, choć było chłodno, panowała gorąca atmosfera.
Anna Włodarczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach
Podziękowania
Składam gorące podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację Kiermaszu Szkolnych Rozmaitości w dniu 25 maja 2013 r.
Podziękowania kieruję do wszystkich sponsorów, którzy przekazali środki finansowe oraz rzeczowe na ten cel. Państwa hojność, płynąca z dobroci serca, jest dowodem na to, że nigdy nie będziemy się czuć się osamotnieni w naszych codziennych, szkolnych zmaganiach.
Podziękowania kieruję również do wszystkich osób, które zaangażowały się w organizację i przeprowadzenie naszego Kiermaszu, poświęcając swój czas i dobrą wolę.
Dziękuję rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły oraz współorganizatorom Pani Halinie Popiołek - radnej Gminy Czernica i Panu Adamowi Jaskule - sołtysowi Dobrzykowic. Państwa postawa jest dla naszych uczniów przykładem, że dzielenie się z innymi i wszelka pomoc stanowią dar największy i bezwarunkowy.
Moją wdzięczność niech wyrażą słowa Jana Pawła II:
„…. Człowiek jest wielki nie przez to kim jest,
Ale przez to, czym dzieli się z innymi…”
Anna Włodarczyk - dyrektor szkoły
OMNIBUS 2013
27 maja 2013 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy „OMNIBUS 2013” . W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klasy II i III.
Pytania konkursowe dotyczyły wiedzy polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, geograficznej, historycznej i ekologicznej.
Katarzyna Graba, Jan Czekiel i Filip Baran zakwalifikowali się do gminnego konkursu, który odbędzie się 10 czerwca b.r. w Szkole Podstawowej w Czernicy.
(Lidia Korbut-Krzyżanowska)
WYCIECZKA PRZYRODNICZO – DYDAKTYCZNA NA TERENIE PARKU KRAJOBRAZOWEGO GÓR OPAWSKICH
Dnia 18 maja 2013 r. (w sobotę) wyruszyliśmy autobusem szkolnym na wycieczkę we wschodnią część Sudetów w Góry Opawskie. Spotkanie z górami rozpoczęliśmy w miejscowości Pokrzywna w siedzibie Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.
Edukator zapoznał nas z walorami przyrodniczymi tego parku, światem roślin i zwierząt, ciekawostkami związanymi z eksploatacją złota na tym terenie, jak i rozwojem turystyki uzdrowiskowej. Następnie udaliśmy się w świat natury, aby pogłębić naszą wiedzę przyrodniczą. Na zajęcia terenowe wyruszyliśmy z miejscowości Pokrzywnej malowniczym przełomem Bystrego Potoku – granicą rezerwatu „Cicha Dolina” na szczyt Biskupiej Kopy. Na tej ścieżce wyznaczono pięć punktów przystankowych. Ścieżka prowadziła przez polanę, na której znajduje się kaplica polowa. W okresie letnim odprawiane są tam msze dla turystów, zaś w Wigilię Bożego Narodzenia uroczysta Pasterka pod gwiaździstym niebem. Dalej ścieżka prowadziła nas do przystanku 1. – nieczynnej skoczni narciarskiej. Skocznia zbudowana została w 1931 r. Można z niej było skakać na odległość 40 metrów. Wędrując ścieżką, zeszliśmy z niej na prawo przez mostek, aby zwiedzić dawne wyrobisko o nazwie „Gwarkowa Perć”. To był nasz 2. przystanek. Wydobywano tu łupek fillitowy wykorzystywany do celów budowlanych, m.in. do pokrywania dachów. Obecnie kamieniołom jest nieużytkowany i stanowi duża atrakcję turystyczną. Wędrówka po nim daje namiastkę wspinaczki górskiej.
Podążając dalej niebieskim szlakiem, pokonaliśmy prawie dwumetrowy skalny grzebień i wspięliśmy się pionową metalową drabiną, która umożliwiła pokonanie nie tylko stromej kilkunastometrowej ściany skalnej, ale i naszych słabości. Pozostawiliśmy kamieniołom i brzegiem Bystrego Potoku doszliśmy do przystanku 3. – „Cichej Doliny”. Rezerwat ten został utworzony 1999 r. Podziwialiśmy w nim dobrze zachowane naturalne lasy bukowe w wieku od 100 do 150 lat. Po drodze uwagę naszą zwróciły tworzące się w kilku miejscach na Bystrym Potoku wodospady.
Po opuszczeniu rezerwatu przyrody nasza trasa prowadziła nieco w górę i doszliśmy do przystanku 4. o nazwie „Kamienny most”. Odtąd ścieżka łączyła się z żółtym szlakiem turystycznym i stromym kamienistym podejściem doszliśmy do schroniska „Pod Biskupią Kopą”. Schronisko to położone jest na wysokości 765 m n.p.m. Tam mieliśmy dłuższy wypoczynek. Kiedy zregenerowaliśmy siły, w kilkanaście minut dotarliśmy na szczyt Biskupiej Kopy, na którym wyznaczono przystanek nr 5. Jest to najwyższe wzniesienie Gór Opawskich (889 m n.p.m.), a zarazem Opolszczyzny. Nie omieszkaliśmy wejść na wieżę widokową położoną na terenie Republiki Czeskiej. Z wieży podziwialiśmy wspaniałe widoki na: Złote Hory, Pradziada, Srebrną Kopę, okolicę Prudnika, i Głuchołaz. Ze szczytu Biskupiej Kopy zeszliśmy malowniczą ścieżką na parking, a następnie autobusem szkolnym pełni wrażeń i bogatsi w zdobytą wiedzę przyrodniczą wróciliśmy szczęśliwi do naszych domów.
(nauczyciele przyrody)
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
O PUCHAR WÓJTA GMINY CZERNICA
Dnia 15 maja br. na boisku ,,Orlik” w Kamieńcu Wrocławskim odbył się już trzeci turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Czernica pana Stefana Dębskiego w kategorii szkół podstawowych.
Organizatorem tradycyjnie była nasza szkoła pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego pana Jarosława Jasińskiego. Zawody były wspaniałą okazją do konfrontacji sił sportowców wszystkich szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Po zaciętej rywalizacji, ale również wspaniałej zabawie, zwyciężył zespół Kamieńca Wrocławskiego tuż przed Ratowicami, Chrząstawą i Czernicą. Jak na gospodarzy przystało, Dobrzykowice zadowoliły się piątym miejscem. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała stosowny puchar i dyplomy oraz słodycze ufundowane przez Wójta, który wręczał je w asyście naszej pani dyrektor Anny Włodarczyk.
Nie zabrakło wyróżnień dla najlepszych zawodników wszystkich ekip. U nas trofeum to zdobył Daniel Błoniarczyk. W rozmowie z panem Jarkiem pan wójt wyraził nadzieję, że turniej ten, jako bardzo udana impreza, wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń naszej Gminy.
(Jarosław Jasiński)
KONKURS PRZYRODNICZY „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”
8 kwietnia 2013 r. w szkołach powiatu wrocławskiego odbył się I etap szkolnego konkursu pod patronatem honorowym Starosty Powiatu Wrocławskiego pt. „Przyroda wokół nas”. Konkurs adresowany był do uczniów kl. V szkół podstawowych. Do konkursu zgłosiły się 32 szkoły, czyli łącznie 1004 uczniów.
Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych wyłoniono 10 najlepszych szkół, które przeszły do II powiatowego etapu konkursowego.
Uczniowie naszej szkoły zajęli czwarte miejsce z wynikiem 104 punktów. Sześcioro uczniów z naszej klasy piątej, którzy zakwalifikowali się do etapu II to: Gawenda Aleksandra, Jakubiak Agnieszka, Jakubiak Marek, Kozak Filip, Lickiewicz Bartosz, Stachowicz Joanna.
8 maja w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu odbył się II finałowy etap konkursu pt. „Przyroda wokół nas”. Konkurs ten składał się z dwóch części, w których uczestnicy najpierw wypełniali grupowo testy, a następnie na podstawie multimedialnej prezentacji rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt. Nad prawidłowym przebiegiem finału czuwało sześcioosobowe Jury.
Uczniowie naszej szkoły zdobyli szóste miejsce. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu oraz zestaw materiałów i pomocy dydaktycznych promujących DZPK i Powiat Wrocław. Wspólną nagrodą dla naszej drużyny była też piłka nożna.
Naszym uczniom serdecznie GRATULUJĘ i życzę dalszych sukcesów!
(Małgorzata Majak – Traczyk)
WARSZTATY EKOLOGICZNE
W RUDAWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM
Dnia 27 kwietnia 2013 r. (w sobotę) udaliśmy się na zajęcia przyrodniczo – ekologiczne na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Celem zajęć było poznanie walorów krajoznawczo-przyrodniczych i zabytków kultury Rudaw Janowickich. oraz uwrażliwienie na aspekty ochrony otaczającej nas przyrody.
Autobusem szkolnym dojechaliśmy do Jeleniej Góry, gdzie spotkaliśmy się z edukatorem parku, z którym udaliśmy się w dalszą podróż do wsi Bukowiec. Tam zaopatrzeni w podbieraki, wiaderka oraz lornetki poszliśmy nad stawy i przystąpiliśmy do zajęć edukacyjnych poświęconych płazom, połączonym z łapaniem form larwalnych i rozpoznawaniem poszczególnych gatunków, według przygotowanego klucza do ich oznaczania. W czasie wycieczki zwiedziliśmy również zespół parkowo – pałacowy w Bukowcu. Weszliśmy na wieżę widokową, z której podziwialiśmy piękno krajobrazu najbliższej okolicy. Ostatnim etapem wycieczki była wędrówka szlakiem turystycznym na Zamek Bolczów. Po zwiedzeniu ruin tego zamku, tajemniczych grot, zeszliśmy w dół Doliną Janówki do autokaru.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów.
(nauczyciele przyrody)
XVIII FESTIWAL PIOSENKI EKOLOGICZNEJ
"My bociany tak mamy, że Polaków kochamy !
,,Zostawcie nam'', ,,Gramy w kolory, - to z piosenki, które wykonywali uczestnicy naszej szkoły w XVIII Festiwalu Piosenki Ekologicznej, który odbył sięw piątek 19 kwietnia 2013 r..
Dostojne jury pod przewodnictwem pani wicedyrektor WCDN Alicji Cisowskiej ogłosiło wyniki i....... nasze zespoły: z kl. I pod opieka p.Joanny Napieracz oraz z kl.V pod opieką p.Anny Paszkiewicz-Worhacz otrzymały wyróżnienie oraz specjalne wyróżnienie od członka jury kapelana wojskowego ks.diakona Grzegorza Cybulskiego.
Ale wygranymi byli wszyscy uczestnicy festiwalu- bardzo pięknie przygotowani muzycznie, choreograficznie i z dużą dbałością o artystyczny poziom wykonania. Widać było ogromną pracę nauczycieli- muzyków oraz uczniów nad opracowaniem repertuaru.
W tym roku ok. 200 uczestników spiewało w różnych formacjach (chóry, zespoły, soliści). Było wesoło, ekologicznie i śpiewająco!(Anna Paszkiewicz-Worhacz)
„POSADŹ SWOJE DRZEWO” – BIERZEMY UDZIAŁ
W AKCJI SADZENIA LASU
Dnia 18 kwietnia 2013 r. w piękny wiosenny dzień uczniowie z klas IV - VI uczestniczyli w zajęciach przyrodniczo – ekologicznych na terenie Leśnictwa w Chrząstawie Wielkiej, biorąc udział w akcji „Posadź swoje drzewo”. Udaliśmy się na parking leśny w Chrząstawie Wielkiej. Tam przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się w lesie, aby nie zakłócać ciszy leśnej i nie płoszyć zwierzyny. Po spotkaniu z panem leśniczym udaliśmy się na teren przeznaczony do zalesienia. Tam pracownicy lasu zaprezentowali nam, jak należy sadzić siewki drzew. Z ochotą przystąpiliśmy do pracy, sadząc sadzonki grabu i lipy. Klasa czwarta po raz pierwszy brała udział w takiej akcji, dlatego z ogromnym zaangażowaniem, pod czujnym okiem wychowawcy, sprawdzali każde posadzone drzewko.
Po pracy fizycznej pracowaliśmy z kartami pracy, rozwiązując zadania z matematyki, przyrody, języka polskiego oraz języka angielskiego, których tematyka związana była z ekosystemem lasu. Aby poprawnie odpowiedzieć na niektóre pytania, korzystaliśmy z tablic edukacyjnych umieszczonych wzdłuż parkingu. Pod koniec akcji piekliśmy kiełbaski na ognisku, a następnie uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych przygotowanych przez nauczyciela wychowania fizycznego.
Pełni wrażeń i zdobytych doświadczeń, zadowoleni z pobytu w lesie wróciliśmy do naszych domów.
(nauczyciele przyrody)
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
17 kwietnia 2013 r. uczniowie klas 0 - III naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim pt. „Proszę , dziękuję , przepraszam”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim. Uczniowie biorący w nim udział zostali wyłonieni w szkolnym etapie konkursu.
Celem konkursu było wspieranie uzdolnień i pomoc w rozwijau zainteresowań uczniów, zachęcanie do obcowania z poezją, kształtowanie umiejętności właściwej interpretacji prezentowanych wierszy oraz wzbogacanie zasobu słownictwa u dzieci o treści związane z pozytywnymi emocjami, zasadami kultury osobistej, szacunkiem, życzliwością, uprzejmością i poszanowaniem drugiego człowieka.
Jury powołane przez organizatorów oceniało :
- zgodność repertuaru z tematyką konkursu,
- opanowanie pamięciowe,
- dykcję, poprawność językową
- ogólne wrażenie artystyczne.
Naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim reprezentowali:
Hubert Okólski z kl. 0 „A” z wierszem „Za dziękuję nic się nie kupuje” A. Frączek;
Maria Czekiel z kl. I z wierszem „Moi mili” M. Strzałkowskiej;
Michał Dziubiński z kl. II z wierszem „Niesprawiedliwie” J. Korczakowska;
Aleksandra Ptak z kl. III z wierszem „Rozterki babuni” M. Kubiczek.
Laureatką III miejsca została Aleksandra Ptak z klasy III, natomiast wyróżnionienie otrzymała Maria Czekiel z klasy I. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci oprócz dyplomu nagrody. Serdecznie gratulujemy!
(Joanna Dzikowska)
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
11 kwietnia w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski pod hasłem: „Proszę, dziękuję, przepraszam”.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem (swój udział w zmaganiach recytatorskich zgłosiło 58 dzieci), a jego uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom. Ten konkurs pobudza aktywność twórczą dzieci i odkrywa młode talenty recytatorskie. Ponadto, przyczynia się do rozwoju czytelnictwa i popularyzacji literatury.
Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-I i klasy II-III.
Zgodnie z regulaminem konkursu ocenie podlegało pamięciowe opanowanie tekstu, dykcja, poprawność językowa i ogólne wrażenie artystyczne.
W kategorii klas 0-I jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Kl.0
I miejsce - Hubert Okólski
II miejsce - Łukasz Bury i Laura Gierczak
III miejsce - Malwina Piotrowska i Martyna Szeszuła
Kl. I
I miejsce – Maria Czekiel
II miejsce – Jagoda Mulek
III miejsce – Barbara Kołpa
Wyróżnienie:
Maksymilian Kręgiel
Róża Miller
W kategorii klas II-III:
Klasa II
I miejsce – Michał Dziubiński
II miejsce – Paweł Biliński
III miejsce – Wiktor Zwoliński
Wyróżnienie:
Aleksandra Biała
Aleksandra Osika
Klasa III
I miejsce – Aleksandra Ptak
II miejsce – Jan Czekiel
III miejsce – Katarzyna Graba
Wyróżnienie:
Zuzanna Popiołek
Uczniowie: Hubert Okólski, Maria Czekiel, Michał Dziubiński i Aleksandra Ptak będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie gminnym. Trzymamy kciuki.
(Lidia Korbut-Krzyżanowska)
KONKURS CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM
10 kwietnia 2013 r. w naszej szkole odbył się KONKURS CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM „CZYTAM I ROZUMIEM”. W konkursie wzięło udział 10 osób z klasy III.
Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami sprawdzającymi nie tylko ich umiejętność czytania ze zrozumieniem, ale również zdolności matematyczne, językowe oraz logicznego myślenia.Wszyscy poradzili sobie doskonale, a uczniowie: Filip Baran i Michał Jaworski będą reprezentowali szkołę w konkursie gminnym.Trzymamy kciuki.
(Lidia Korbut-Krzyżanowska)
KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ – ETAP SZKOLNY
Dnia 09.04.2013 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do Konkursu Piosenki Angielskiej i Niemieckiej. Uczniowie z klas młodszych jak i starszych przygotowali swoje ulubione piosenki w wybranym przez siebie języku.
"Kto śpiewa, uczy się dwa razy szybciej" - publiczność również aktywnie uczestniczyła w konkursie, powtarzając refreny znanych piosenek.
W kategorii piosenki niemieckiej klas IV-VI:
I miejsce zajął Jan Kański z kl. IV
II miejsce - Mikołaj Lech z kl. IV
III miejsce - Marta Kuryś i Hanna Bilicz z kl. IV
W kategorii piosenki angielskiej klas I-III:
I miejsce zajął Wiktor Zwoliński z kl. II
II miejsce zajęli Michał Jaworski i Konrad Makowski z kl. III
W kategorii piosenki angielskiej klas IV-VI:
I miejsce zajęły: Olga Napieracz i Weronika Marcinkowska z kl. V
II miejsce - Ewa Jakubiak, Gabriela Kozdra i Julia Owczarek z kl. VI
Gratulujemy i trzymamy kciuki za naszych uczniów w drugim etapie, który odbędzie się w SP w Kamieńcu Wrocławskim.
(Izabela Polańska, Dariusz Madetko)
CZARODZIEJSKI ŚWIAT OPERY
Uczniowie klas 4-6 naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia i wysłuchania opery Wolfganga Amadeusz Mozarta pt: „Czarodziejski flet”. To dzieło austriackiego kompozytora wystawiane było w Operze Dolnośląskiej we Wrocławiu, do której pojechaliśmy 26 marca 2013 r.
Już sam wygląd budynku opery wprowadził nas w niezwykły nastrój, gdyż mogliśmy podziwiać jego piękne wnętrza: hall, korytarze, klatkę schodową, widownię, loże i scenę. Całości wrażeń dopełnił sam spektakl, w którym niepowtarzalna muzyka i piękne kostiumy stworzyły zaczarowany nastrój.
Przedstawienie opowiadało o przygodach księcia Tamina i jego przyjaciela ptasznika Papagena w krainie Królowej Nocy. Mieli oni znaleźć córkę królowej porwaną przez kapłana Sarastra, a do pomocy w długiej wędrówce otrzymali czarodziejski flet i magiczne dzwonki. Po obfitującej w trudy wędrówce osiągnęli swój cel i obaj znaleźli swe ukochane.
W ocenie wielu uczniów spektakl, choć śpiewany po niemiecku, był ciekawy, a szczególną uwagę zwracały mistrzowskie arie Królowej Nocy i ptasznika Papagena.
To była naprawdę niezwykła podróż do czarodziejskiego świata opery.
(Małgorzata Wilczyńska)
VII DOLNOŚLĄSKI PRZEGLĄD PIOSENKI i PIEŚNI
PATRIOTYCZNEJ
23.03.2013 nasza szkoła wzięła udział w VII Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej. W kategorii solistów szkole reprezentował Jan Czekiel z piosenką „Żeby Polska była Polską”. Nasz młody solista pierwszy raz stanął na profesjonalnej scenie i zaprezentował swoja interpretację utworu. Otrzymał gorące brawa od publiczności , a w szczególności od towarzyszącej mu mamy i wychowawczyni p. Lidii Korbut- Krzyżanowskiej, która przygotowywała go do występu. W kategorii zespoły, szkołę reprezentował zespół z kl.V-VI w składzie: Olga Napieracz, Weronika Marcinkowska, Joanna Stachowiak, Kacper Brzeziński, Aleksandra Żerdzińska, Julia Owczarek, Ewa Jakubiak, Gabrysia Kozdra. Zaśpiewali piosenkę „Na majowa nutę” . Pięknie ubrani, z dużą energią wzbudzili aplauz u słuchaczy, towarzyszących im rodziców i opiekuna p.Anna Paszkiewicz-Worhacz.
Przegląd ma na celu wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia przez różnorodne formy artystyczne, propagowanie treści patriotycznych w edukacji artystycznej młodzieży oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu.
(Anna Paszkiewicz-Worhacz)
EKOLOGICZNE POWITANIE WIOSNY
W pierwszy dzień wiosny 21.03.2013 r. odbył się konkurs na najciekawszy strój z SKO pt.: „EKO-CIUCH”. Uczniowie fantastycznie przygotowali się do tego konkursu. Stroje były bardzo ciekawe i wykonane z różnych materiałów np.: z butelek plastikowych, z gazety, z kartonów, z nakrętek, z folii, z płyt CD, ze zboża. Stroje oceniane były w dwóch kategoriach, a mianowicie klasy 0-II oraz III-VI. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, gdyż każdy strój zasługiwał na I miejsce. Po długich debatach wyłoniono najładniejsze stroje:
Kategoria klas 0-II
I miejsce – Aleksandra Chudek
II miejsce – Barbara Kołpa
III miejsce – Zofia Nakonieczna
Kategoria klas III-VI
I miejsce – Julia Owczarek
Hanna Nakonieczna
Gabriela Kozdra
II miejsce – Agnieszka Jakubiak
Aleksandra Gawenda
Aleksandra Żerdzińska
III miejsce – Jan Kański
Mikołaj Lech
Michał Andrzejczak
oraz
Olga Napieracz
Weronika Marcinkowska
Dzieci, które przygotowały stroje, jednak nie zostały wybrane do głównych nagród, otrzymały wyróżnienia oraz nagrody pocieszenia.
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach z SKO.
(Joanna Borusiak)
LEKCJE PRZYRODY INACZEJ
Dnia 14 marca 2013 r. uczniowie klasy V - VI uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych w Muzeum Geologicznym we Wrocławiu.
Zajęcia były poświęcone skałom i minerałom. Uczniowie mieli możliwość wykazania się swoją wiedzą, omawiając budowę wewnętrzną naszej planety Ziemi. Podawali również różnicę między minerałami a skałami.
Na podstawie zgromadzonych eksponatów uczniowie dzielili skały budujące skorupę ziemską na magmowe, osadowe i metamorficzne ze względu na sposób powstawania tych skał oraz różnicowali skały pod względem spoistości na skały lite, zwięzłe i luźne. Na podstawie schematu poznali różnorodne procesy naturalne działające wewnątrz oraz na zewnątrz skorupy ziemskiej oraz dowiedzieli się, że cykl skałotwórczy zachodzi nieustannie. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się również, co to są skamieniałości (skamieliny) oraz skamieniałości przewodnie. Mieli możliwość zobaczenia i dotknięcia każdej omawianej skały, jak i wybranych minerałów.
Zajęcia w muzeum były ciekawe i przyczyniły się do pogłębiania wiedzy uczniów z dziedziny geologii.
(Małgorzata Majak - Traczyk)
"PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE" – 2. edycja
W dniach 10 stycznia – 28 lutego 2013 r. w naszej szkole była prowadzona druga edycja akcji „Podaruj książkę bibliotece”.
W wyniku tej zbiórki księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o 62 pozycji. Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za udział w akcji. Lista darczyńców znajduje się w zakładce "ZBIÓRKI".
Wszystkich pragnących przekazać niezniszczone książki na użytek naszych uczniów zapraszam do biblioteki.
(Anna Horosiewicz)
LEKCJA HISTORII INACZEJ
21 lutego 2013 roku mieliśmy niecodzienną możliwość przenieść się nieco w czasie i dzięki warsztatom w Muzeum Archeologicznym Wrocławia zobaczyć Śląsk sprzed kilku, a niektórzy nawet kilkunastu wieków.
Chociaż dzień był śnieżny i wcale nie zachęcał do wędrówek, jednak my chętnie udaliśmy się na ulicę Cieszyńskiego, by tam wysłuchać ciekawych opowieści pań przewodniczek i na własne oczy przekonać się, że w okresie neolitu, starożytności, a nawet średniowiecza dzieci na Śląsku wcale nie miały łatwego życia. Chociaż mogły więcej biegać na świeżym powietrzu i tylko niektóre chodziły do szkoły, ale za to musiały mieszkać w chatach bez okien, zbierały zioła i rzadko jadły mięso. Jeżeli pisały, to tylko na drewnianych tabliczkach pokrytych woskiem, a dopiero kiedy naprawdę umiały to robić, dostawały do ręki pióro i pergamin. My bylibyśmy dla nich bardzo wykształceni!
W muzeum podobały się nam makiety zamków, ale nawet w tych kamiennych budowlach życie nie było zbyt zachęcające: w zimie doskwierało zimno, a w czasie oblężenia albo zarazy nie wolno było opuszczać murów...
Oglądaliśmy wykopane przez archeologów miecze i tarcze strzelnicze, a nawet kawałki ubrań i biżuterii sprzed wieków. Panie przewodniczki pozwalały dotykać eksponatów, a my słuchaliśmy ich opowiadania, bo przecież na lekcji historii nie da się tego wszystkiego oddać w taki sposób.
(Anna Sutowicz)
GMINNY KONKURS PLASTYCZNY "ALE JAJA"
W dniu 15.03.2013r odbył się gminny konkurs plastyczny pt.: „Ale Jaja” w Kamieńcu Wrocławskim.
Cieszymy się ogromnie, że możemy razem z dziećmi radować się nagrodami, które zdobyli uczniowie naszej szkoły.
I miejsce zajął Mateusz Stanek z klasy 0 „A” w kategorii klas 0-I. Praca chłopca została wykonana z materiału oraz guzików, które zostały przyszyte do kartki.
II miejsce zdobyła Katarzyna Graba z klasy III w kategorii klas II-III. Praca dziewczynki została wykonana piórek, cekinów, wyciętych kwiatków z materiału.
Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Chudek z klasy 0 „B” w kategorii klas 0-I. Praca dziewczynki została wykonana z bibuły, plasteliny, piórek.
Serdecznie gratulujemy.
(Joanna Borusiak)
SZKOLNY KONKURS "ALE JAJA"
W dniu 13.03.2013r. odbył się konkurs plastyczny pt.: ”Ale jaja”. W konkursie brały udział uczniowie z klas 0-3, jednak przyznanie nagród odbyło się w dwóch grupach wiekowych.
Jury miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż każda praca była piękna, a także pracochłonna. Dzieci wykonały prace z różnych materiałów, a mianowicie: malowały farbkami, wyklejały z plasteliny, kolorowały kredkami ołówkowymi, pastelami, świecowymi, przyklejały cekinki. Można było nawet zobaczyć prace wyszywane np. z guzików, różnych materiałów. Ciekawą pracą okazała się praca z cukierków i żelków do jedzenia, a także wykonane z różnych nasion, makaronów, ryżu czy kaszy.
Po długich debatach wybrano najciekawsze prace:
Klasa 0-1:
Paulina Misieńko,
Mateusz Stanek,
Aleksandra Chudek
Klasa 2-3:
Anna Sierpińska,
Katarzyna Graba,
Marta Rusiecka
W każdej grupie wiekowej zostały wybrane 3 prace, które dostały się na gminny konkurs plastyczny w Kamieńcu Wrocławskim. Jury zdecydowało, że wszystkie dzieci, które tak pięknie przygotowały swoje prace otrzymają wyróżnienie.
Zwycięzcom gratulujemy.
(Joanna Borusiak)
SUDOKU
26 lutego 2013 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku. Eliminacje obejmowały dwie kategorie wiekowe: klasy I-III i klasy IV-VI. W obu kategoriach wzięło udział po 31 uczniów. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 45 minut. Prace i wyniki 20 najlepszych uczestników z każdej kategorii zostały przesłane do organizatora konkursu – Wydział Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Po weryfikacji i określeniu minimum punktowego zostali wyłonieni finaliści konkursu. Naszą szkołę podczas finału reprezentować będą:
Filip Baran -klasa III, który w szkolnych eliminacjach zdobył 13 p.
Ewa Dziubińska – klasa V – 23 p.
Kamil Stańco – klasa VI – 23 p. + 10 p. tzw. małych za częściowe rozwiązanie zadania.
Finał odbędzie się 7 kwietnia w Instytucie Matematyki UWr. Najpierw zostaną rozegrane rundy finałowe, po czym zostaną wyłonieni najlepsi do ścisłego finału.
Naszym szkolnym mistrzom gratulujemy i trzymamy kciuki podczas finału.
(Iwona Gońda)
DZIEŃ Z POEZJĄ
Jak co roku w marcu, dnia 7 marca br., w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach miał miejsce Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas 4-6. Wzięło w nim udział 25 uczestników, którzy zaprezentowali bogaty repertuar wierszy polskich poetów. Wśród deklamowanych utworów znalazły się wiersze Danuty Wawiłow, Wandy Chotomskiej, Wisławy Szymborskiej, Anny Kamieńskiej, Agnieszki Frączek, jak i Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
W konkursowych zmaganiach zwyciężyła uczennica klasy V Joanna Stachowicz z fenomenalną interpretacją wiersza Juliana Tuwima „Spóźniony słowik”.
Kolejne miejsca przypadły uczniowi klasy IV Janowi Kańskiemu za wiersz Z. Lengrena „Kto to może być” oraz uczennicy klasy V Agnieszce Jakubiak za deklamację utworu W. Szymborskiej „Muzeum”.
Laureatów oceniało czteroosobowe jury złożone z nauczycieli pod przewodnictwem p. dyrektor szkoły Anny Włodarczyk, które przyznało miejsca zwycięzcom, a następnie wręczyło dyplomy i nagrody książkowe. Troje szkolnych zwycięzców będzie reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Kamieńcu Wrocławskim dnia 12 marca br.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
(Małgorzata Wilczyńska)
JAK UCZNIOWIE ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W DOBRZYKOWICACH
SPĘDZAJĄ CZAS WOLNY
Na dzień 2 marca 2013 r.. zaplanowano wyjazd uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach do Parku Wodnego we Wrocławiu. Wszyscy chętni z niecierpliwością oczekiwali dnia wyjazdu. Punktualnie przyszli na zbiórkę.
Po przybyciu na miejsce i przeszkoleniu z zasad bezpiecznego korzystania z obiektu, zaczęła się wspaniała zabawa. Dzieci mogły do woli korzystać z atrakcji oferowanych przez AQUA PARK. Według uczestników świetna była „rzeczka”, fale oraz oczywiście zjeżdżalnie. Dodatkową i chyba najbardziej zaskakującą atrakcją była kąpiel na dworze o tej porze roku.
Wspaniała zabawa szybko się skończyła. Trzeba było się jeszcze dobrze wysuszyć i zjeść kanapki. Apetyt dzieciom wyjątkowo dopisywał. Pobyt na basenie był nie tylko wielką frajdą, ale także służył ich zdrowiu.
(Joanna Napieracz)
PEREGRYNACJA KRZYŻA PAPIESKIEGO
28 lutego br. w parafii pw. św. Małgorzaty w Gajkowie odbyła się peregrynacja krzyża, który bł. Jan Paweł II tulił w swoich ramionach na ostatniej w swoim życiu Drodze Krzyżowej. Na tę uroczystość zostali zaproszeni uczniowie naszej szkoły.Na początku proboszcz parafii w skrócie przedstawił historię owego krzyża, jak trafił w ręce papieża Polaka i w jakim celu odwiedza teraz nasze parafie. Grupa kilku uczniów z klas 4-6 wraz z katechetką przygotowała adorację z inscenizacją symbolicznego wyciągania gwoździ z serca Pana Jezusa. W ciszy i skupieniu zgromadzeni w kościele mogli zanurzyć się w modlitwie i adoracji.
(Anna Czajkowska)
POZNAJEMY SUDETY ZIMĄ !!!
W czasie ferii zimowych uczniowie naszej szkoły wraz z kolegami z innych szkół z terenu Gminy Czernica odpoczywali na obozie zimowym w ośrodku wypoczynkowym „Admirał” w Karpaczu. Pobyt na obozie był okazją do wypoczynku, ale również umożliwił uczniom zdobywanie wiedzy i umiejętności przyrodniczo-ekologicznych.
Uczniowie poznawali piękno krajobrazu Sudetów, ich środowisko przyrodnicze oraz zabytki kultury i historii miejscowości turystycznych położonych na ich terenie.
Pierwsze atrakcje czekały uczestników obozu już w drodze do Karpacza, bowiem odpoczynek zaplanowano w Jaworzynie Śląskiej, gdzie zwiedzili Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Oglądali zabytkowy tabor kolejowy, kolekcję motocykli Harley Davidson oraz ekspozycje poświęcone historii techniki oraz zabawkarstwa samochodowego. Ogromną frajdą dla dzieci była samodzielna przejażdżka, ręcznie napędzaną drezyną.
Poznawanie Sudetów dzieci rozpoczęły w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Karpaczu, gdzie dzięki nowoczesnemu, multimedialnemu wyposażeniu odbyły wirtualną wędrówkę po wybranych pasmach górskich, poznając ich najciekawsze zakątki. Uczestniczyły również w zajęciach edukacyjnych „Karkonosze zimą, czyli jak bezpiecznie wędrować”, w czasie których nabyli wiele umiejętności niezbędnych podczas uprawiania turystyki górskiej.
W trakcie pieszych wycieczek uczniowie mieli okazję podziwiać piękno zimowego krajobrazu Karkonoszy. Wędrując Doliną Wilczego Potoku, poznali specyfikę karkonoskich łąk, rolę martwego drewna w przyrodzie, dowiedzieli się, po co klonuje się jodłę w Karkonoskim Parku Narodowym i jak dbać o dzikie zwierzęta. Na trasie ścieżki mogli podziwiać także piękno i siłę górskich potoków, powoli rzeźbiących skalne podłoże. Wykonując rzeźby ze śniegu poznali również zależności pokarmowe w świecie przyrody. Przemarsz ośnieżonymi i oblodzonymi szlakami turystycznymi nie był wcale łatwy. Wymagał wysiłku i ostrożności, dzieci więc chętnie skorzystały z pomocy spotkanych na szlaku funkcjonariuszy straży Karkonoskiego Parku Narodowego. Przy okazji poznały pracę strażników parku i zasady zachowania na terenach prawnie chronionych.
Po górskich wędrówkach i zajęciach edukacyjnych uczniowie odpoczywali w basenach rekreacyjnych Hotelu Gołębiewski. Świetnie bawili się w Aquaparku, pływając, zjeżdżając na zjeżdżalniach, rurach, w rwącej rzece, a kubeł zimnej wody wylany na głowę tym razem był dodatkową atrakcją.
Uczestnicy obozu mieli okazję wjechać koleją gondolową na Stóg Izerski, skąd podziwiali roztaczającą się ze szczytu panoramę Gór Izerskich oraz doskonale widoczny, położony u jego stóp, Świeradów Zdrój, którego najciekawsze zakątki dzieci zwiedzały w dalszej części wycieczki. Spacerując po Parku Zdrojowym oglądały Dom Zdrojowy i willę Marzenie, poznając ich historię oraz legendy z nimi związane. Próbowały również leczniczych wód mineralnych.
Podczas pobytu w Szklarskiej Porębie uczniowie wzięli udział w zajęciach dydaktycznych w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, w czasie których poznali świat przyrody polskiej i czeskiej strony gór. Obejrzeli ekspozycję „Wirtualne Karkonosze”, wielkoformatowe panoramy i dotykowe makiety oraz film o przyrodzie Karkonoszy. Podziwiali kaskadę Wodospadu Szklarki w Enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego, a w Leśnej Hucie zapoznali się z procesem produkcji szkła.
Uczestnicy obozu odwiedzili Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie podziwiali miniatury zamków, pałaców, kościołów i starówek miast dolnośląskich. Zwiedzili również Świątynię Vang i Muzeum Zabawek w Karpaczu.
Był również czas, by „pobuszować” na góralskich straganach, kupić pamiątki, posłuchać muzyki regionalnej i posmakować ciepłych oscypków z żurawiną, a wieczorem wyszaleć się przy dźwiękach przeboju „Ona tańczy dla mnie ...”.
Pobyt na obozie pozwolił uczniom aktywnie wypocząć, a ponadto zdobyć w atrakcyjny sposób wiedzę przyrodniczo-ekologiczną o Sudetach.
(Anna Włodarczyk)
BAL KARNAWAŁOWY
Karnawał to doskonały czas na organizowanie wszelkich balów i zabaw nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci. 23 stycznia 2013 r. uczniowie Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach bawili się w Remizie OSP w Nadolicach Wielkich, właśnie na takim karnawałowym balu.
Celem balu było zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej. Do tańca przygrywał zespół muzyczny. Punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęła się zabawa dla oddziałów przedszkolnych i klas I – II. W udekorowanej, przez rodziców sali, najpierw dzieci odtańczyły wspólny integracyjny taniec, a następnie każde miało możliwość zaprezentowania swojego stroju. Były królewny i królowie, nie zabrakło też Batmanów, Piratów, Rycerzy, czy też różnych zwierząt. Podczas balu tańczono w rytmie macareny, korridy czy samby. Tańce przeplatały konkursy i zabawy. Był taniec na gazecie i z balonami, przechodzenie pod liną i inne. Zwycięscy konkursów nagradzani byli słodkościami.
Uczniowie klas III- VI zaczęli bal w godzinach popołudniowych. Tym razem na sali pojawiło się dużo wieczorowych strojów i fryzur. Muzyka była nowoczesna, młodzieżowa i wszystkim się podobała. Uczniowie klasy V prezentowali swoje umiejętności taneczne na scenie. Licznie brali udział w konkursach i zabawach. W chwilach odpoczynku uczniowie zajadali się smacznymi ciastkami domowego wypieku oraz owocami.
Bal sfinansowała i poczęstunek przygotowała Rada Rodziców naszej szkoły.
Szkoda, że to parkietowe szaleństwo trwało tak krótko, komentowali na koniec uczniowie...
(Joanna Napieracz)
DOBRZE MIEĆ BABCIĘ I DZIADKA
Dnia 22 stycznia 2013 roku w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 „A” i 0 „B” wspólnie ze swoimi paniami przygotowały program artystyczny, w którym śpiewały piosenki, recytowały wiele pięknych wierszy oraz składały życzenia. Babcie z dziadziusiami mieli okazje przenieść się na chwilę w czasy dzieciństwa i beztroskiej zabawy. Goście dziękowali wnuczętom głośnymi brawami za trud włożony w przygotowanie takiego wspaniałego występu. Wzruszenie oraz uśmiech gościły na twarzach wszystkich podczas całej uroczystości. Dzieci własnoręcznie przygotowały również upominki, które wręczyły zaraz po występach.
Po części oficjalnej dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany wcześniej przez rodziców. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały, jak ważne są spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.
(Joanna Dzikowska)
WYCIECZKA DO KINA
19.01.2013 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach udały się na wycieczkę do kina we Wrocławiu, aby obejrzeć film pt. „Strażnicy marzeń”.
Film przedstawia wielką przygodę, opowieść o grupie bohaterów, a każdy z nich ma niezwykłe zdolności. Widzieliśmy Jacka Mroza – urwisowatego chłopca władającego chłodem, który został zwerbowany przez swojego stwórcę do drużyny Strażników troszczącej się o dobro dzieci na całym świecie. Kiedy siły zła zagroziły pięknu snów najmłodszych i ich bezpieczeństwu, Jack wraz z Zębową Wróżką, Piaskowym Dziadkiem, Zającem Wielkanocnym i drużyną Świętego Mikołaja ruszył do walki o wiarę w symbole Świąt. Była to dla chłopca lekcja dojrzałości odpowiadająca na najważniejsze pytania. Strażnicy marzeń musieli po raz pierwszy w historii połączyć siły, by ocalić nadzieje, wierzenia i wyobraźnię dzieci na całej Ziemi.
Po tak fantastycznym filmie udaliśmy się do McDonalda na ciepły posiłek. Dzieci wróciły do domu pełne wrażeń i ciekawości.
(Joanna Borusiak)
WYJAZD DO AQUAPARKU W OLEŚNICY
Dnia 12 stycznia 2013 roku, skoro świt, 32 uczniów naszej szkoły, pod okiem nauczycieli pani Joanny Napieracz i pana Jarka Jasińskiego, udało się do Oleśnicy, by w Aquaparku „ATOL” spędzić miło i aktywnie sobotnie przedpołudnie.
Atrakcjom nie było końca: dwie niezwykłe zjeżdżalnie, rwąca rzeka, jakuzzi, masaże wodne oraz wyścigi stylem dowolnym zorganizowane przez opiekunów tak pochłonęły naszą uwagę, iż nie zauważyliśmy, że czas naszego pobytu na kąpielisku dobiegł końca, efektem czego była konieczność dokonania dopłaty. To nic, że niektórzy z nas brali prysznic w skarpetkach bądź z torbą pełną akcesoriów pływackich. Zabawa była przednia! Prosimy o więcej takich wyjazdów!
(Jarosław Jasiński)
AKCJA GÓRA GROSZA
Zakończyliśmy w naszej szkole akcję Góra Grosza. Akcja trwała od 26 listopada 2012 r. do 05 stycznia 2013 r. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać 403 zł i 44 gr! A oto kwoty, które zostały zgromadzone przez poszczególne oddziały:
Klasa VI: 40 zł
Klasa VI (sklep): 79 zł 24 gr
Klasa V: 45 zł 64 gr
Klasa IV: 61 zł 47 gr
Klasa III: 41 zł 58 gr
Klasa II: 26 zł 20 gr
Klasa I: 59 zł 25 gr
Przedszkole 0A: 29 zł 79 gr
Przedszkole 0B: 20 zł 27 gr
Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Od trzynastu lat patronat nad akcją obejmuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
(Dariusz Madetko)
KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK
Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas szczególnie ciepły i nostalgiczny, czas w którym z przyjemnością słucha się i śpiewa kolędy i pastorałki.
Tak było i tym razem. 17 stycznia 2013 r. w Remizie Strażackiej w Nadolicach Wielkich odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek. Wykonawcami byli uczniowie naszej szkoły. Popisy małych artystów odbyły się przed licznie zgromadzoną publicznością.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych zaśpiewały kolędy lub pastorałki przygotowane pod kierunkiem swoich wychowawców. Natomiast uczniów z klas IV-VI do koncertu przygotowała nauczycielka muzyki.
Występ rozpoczęli mali kolędnicy z klasy II i III, którzy życząc wszystkim ,,udanej zabawy” zachęcali również do wspólnego śpiewania:
,,Do stajenki, do stajenki…
Gdzie leży Maleńki…
Do Betlejem, do Betlejem…
Gdzie niebo jaśnieje...”
Następnie zaprezentowali się uczniowie -soliści klas IV-VI. Przejmująco wykonali znane wszystkim przepiękne polskie kolędy. Mamy talenty!
Dzieci przedszkolne oczarowały wszystkich swoją spontanicznością i zaangażowaniem ,,całym sobą” przy śpiewaniu kolęd, które znakomicie opanowały pamięciowo wiele zwrotek .
Klasa I zachwyciła publiczność świetnym, energicznym występem i pięknie zaśpiewanymi pastorałkami.
Aniołki z klasy II, tańcząc i inscenizując piosenki, udowodniły, że ,,nawet w niebie bez choinki jest bardzo smutno”.
Pełen wzruszenia był występ utalentowanych muzycznie uczniów klasy III. ,,Cicha noc”, ,, Tobie mały Panie” i ,,Nie było miejsca „ na długo pozostaną w pamięci słuchaczy.
Jako ostatni zaprezentowali się ponownie uczniowie z klasy II, tym razem jako góralska kapela. Piękne stroje, tańce z ciupagami, góralskie kolędy zachwyciły publiczność i jednocześnie zakończyły nasze szkolne kolędowanie.
Po koncercie głos zabrał pan Adam Jaskuła- sołtys Dobrzykowic, który w imieniu publiczności i zaproszonych gości podziękował małym artystom i całemu gronu pedagogicznemu za wspaniały koncert i dostarczenie niezapomnianych wzruszeń.
(Maria Pulka,
Lidia Korbut- Krzyżanowska)
PODSUMOWANIE AKCJI "PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE"
W dniach 6 listopada – 21 grudnia 2012 r. w naszej szkole była prowadzona akcja „Podaruj książkę bibliotece”.
W wyniku tej akcji księgozbiór naszej biblioteki powiększył się o 36 pozycji. Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za udział w akcji. Lista darczyńców została umieszczona w zakładce "ZBIÓRKI".
Wszystkich pragnących jeszcze przekazać naszej bibliotece niezniszczone książki zapraszam do biblioteki.
Anna Horosiewicz
(nauczyciel bibliotekarz)
JASEŁKA 2012
Jak co roku, tradycyjnym wydarzeniem skupiającym osoby związane z naszą szkołą były jasełka, przygotowane, a następnie przedstawione przez naszych uczniów 19 grudnia 2012 roku.
Występy zaprezentowane w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadolicach Wielkich skupiły na porannym spektaklu, wystawionym o godz. 10.00, zaproszonych gości: pracowników gminy, nauczycieli - emerytów i przedstawicieli Rady Rodziców oraz uczniów naszej szkoły, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych. Po kilkugodzinnym odpoczynku młodzi aktorzy zaprezentowali się ponownie swoim rodzicom, sąsiadom i znajomym podczas drugiego występu o godz. 18.00. Praca i trud przygotowań do spektaklu przyniósł radość tworzenia młodym artystom, a publiczność doceniła trud pracy gromkimi oklaskami.
Przesłaniem spektaklu była dobra nowina o narodzeniu Mesjasza głoszona przez anioły. Motyw przewodni to wędrówka mędrców, pasterzy i nas widzów do małej stajenki w Betlejem, gdzie narodził się mały Jezus.
W przedstawieniu jasełkowym wzięło udział blisko 40 dzieci z klas I-VI. Na szczególną uwagę zasługuje brawurowa gra Daniela Wiśniaka z kl. VI jako Heroda oraz Hani Nakoniecznej w roli śmierci. W sztuce najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klasy VI występujący jako pasterze, trzej królowie i poddani Heroda oraz z klasy V w rolach aniołów, Świętej Rodziny i kolędników. Świetnie zagrały też Martyna Gajewska i Marta Kuryś z kl. VI wcielające się w postacie diabłów. Ponadto liczną grupę aktorów stanowiły dzieci z klasy I i II wcielające się w role zarówno owiec, jak i żołnierzy króla Heroda.
Cały spektakl przeplatany był pięknymi kolędami w wykonaniu duetów uczniów z klas IV-VI, których przygotowała i akompaniowała im pani Anna Paszkiewicz- Worhacz. Pomysł spektaklu i jego opracowanie z uczniami był efektem pracy pani Izabeli Polańskiej i pani Małgorzaty Wilczyńskiej. To był naprawdę udany występ.
Młodym aktorom gratulujemy!
(Małgorzata Wilczyńska,
Izabela Polańska)
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
W okresie od 12 do 21 grudnia 2012 r. odbywał się w naszej szkole kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Inicjatorem imprezy - jak co roku - była Rada Rodziców. Ozdoby na kiermasz z dużym zaangażowaniem wykonywali uczniowie oraz ich rodzice, za co bardzo dziękujemy.
W tym roku ze sprzedaży ozdób bożonarodzeniowych udało się zgromadzić kwotę 1610,00 zł. Zostanie ona przeznaczona na organizację zabawy karnawałowej, która odbędzie się 23 stycznia 2013 r.
Serdecznie dziękujemy rodzicom i uczniom w zaangażowanie na rzecz kiermaszu.
(Anna Kuberska - Męzik)
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKIEGO
21 grudnia nastąpiło rozstrzygniecie konkursu literackiego pt. "Jak wyobrażam sobie swoje życie za 20 lat". Z wielu ciekawych prac komisja wybrała trzy najlepsze. Nagrodzeni uczniowie to:
I miejsce – Kamil Stańco (kl.VI)
II miejsce - Jan Czekiel (kl.III)
III miejsce – Gabriela Popowicz (kl.IV)
Niebawem będzie można przeczytać nagrodzone prace w zakładce "O szkole": "Nasze literackie prace".
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
(Anna Horosiewicz)
SPEKTAKL "OCH EMIL"
8 grudnia 2012 r. byliśmy we Wrocławskim Teatrze Lalek na spektaklu pt. "Och Emil". Było to bardzo zabawne przedstawienie oparte na motywach uwielbianej przez dzieci powieści Astrid Lindgren "Emil ze Smolandii". tytułowy bohater to energiczny i nieco nisforny mały chłopiec, nieustannie zaskakujący rodziców swoimi pomysłami.
Po spektaklu dzieci spotkały się ze Świętym Mikołajem, który wręczył każdemu dziecku piękny prezent.
(Anna Kuberska - Męzik)
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA (WYSTAWA I KONKURS)
Z okazji Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole odbyła się wystawa misiów. Uczniowie dostarczyli swoje ulubione pluszaki na wystawę. Misie można było podziwiać od 23 listopada do 4 grudnia 2012 r.
Również z tej okazji odbył się konkurs plastyczny pt. „Pluszowy miś”. Dostarczone prace były wykonane różną techniką plastyczną.
6 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ dzieci włożyły wiele serca w wykonanie misiów. Po długich debatach wybrano najciekawsze prace:
*kategoria kl. 0-3:
I miejsce - Paweł Gierczak
II miejsce - Aleksandra Osika
III miejsce - Filip Baran
*kategoria kl. 4-6:
I miejsce - Joanna Stachowicz
II miejsce - Martyna Gajewska
Wyróżnienia:
Karol Sula, Karolina Stańco, Barbara Kołpa, Jan Włodarczyk
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
(Anna Horosiewicz)
PASOWANIE NA ZERÓWKOWICZA
W dniu 4 grudnia 2012 r. w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach w Oddziale Przedszkolnym grupy „b” odbyło się uroczyste pasowanie na zerówkowicza.
Z okazji tej uroczystości dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały część artystyczną, na którą zaprosiły swoich rodziców.
Był to pierwszy poważny debiut przedszkolaków. Dzieci podeszły do tego z entuzjazmem, przez wiele dni pilnie uczyły się piosenek i wierszy. Z radością przychodziły na każdą próbę. Był to dla dzieci ogromny, ale miły wysiłek, czego efekt mogli podziwiać rodzice. Po części artystycznej przyszedł czas na złożenie przysięgi.
Pasowania olbrzymim ołówkiem dokonała pani dyrektor. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom.
(Joanna Dzikowska)
MY - UCZNIOWIE KLAS IV-VI - W HUMANITARIUM
Humanitarium, to centrum nauki, które zaskakuje nas na każdym kroku. To atrakcje z elementami multimedialnymi, poświęconymi człowiekowi i otaczającemu go środowisku.
Wybraliśmy się tam 11 grudnia 2012 r. Poprzez bezpośrednie doświadczenie, mogliśmy zwiedzać wystawę wszystkimi naszymi zmysłami. Wszystkiego mogliśmy dotknąć, usłyszeć, powąchać, a nie tylko zobaczyć... Trudno jest opisać wszystkie atrakcje czekające na nas zwiedzających. Natomiast warto podkreślić, że zwiedzanie Humanitarium z pewnością zaciekawiło nas wszystkich.
Całość była podzielona na cztery sekcje tematyczne: ANATOMIA CZŁOWIEKA – można było zobaczyć, jak zbudowany jest człowiek, jak szkielet i mięśnie wprawiają w ruch i utrzymują w pozycji pionowej ludzkie ciało, jak działa serce i układ krwionośny. Mogliśmy usłyszeć własne tętno; ŚWIAT ZMYSŁÓW – mogliśmy przetestować nasz wzrok, słuch, węch oraz dotyk. Tutaj mieliśmy do czynienia z iluzjami optycznymi, mogliśmy sprawdzić swój zmysł węchu i równowagi; EKOLOGIA I ENERGIA – dział o odnawialnych źródłach energii; FIZYKA NA WESOŁO –można było zobaczyć siebie i świat w krzywym zwierciadle, a dzięki technice „blue box” dzieci mogły wystąpić na ekranie telewizora w różnych fascynujących sceneriach.
Największą popularnością cieszyły się: bieżnia, na której można było sprawdzić swoją szybkość, zajęcia w laboratorium, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt.: „Kwaśne laboratorium” oraz sala wypełniona interaktywnymi grami multimedialnymi, gdzie uczniowie mogli w formie zabawy segregować śmieci i rozegrać mecz w hokeja.
Wycieczka była bardzo udana i na pewno pokazała dzieciom, że nauka wcale nie musi być nudna, a otaczający nas świat jest niezwykle fascynujący.
(Iwona Gońda)
PARK ROZRYWKI EDUKACYJNEJ
„OGRODY DOŚWIADCZEŃ - HUMANITARIUM”
Dnia 3 grudnia 2012 r. z okazji zbliżających się Mikołajek uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Parku Rozrywki Edukacyjnej „Ogrody Doświadczeń. Humanitarium” we Wrocławiu. Wycieczka miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów dotyczącej człowieka i środowiska, w którym żyje.Wystawa zawierała interaktywne eksponaty podzielone na kilka sekcji tematycznych tj.: „Anatomia Człowieka”, „Świat Zmysłów”, „Ekologia i Energia”, „Fizyka na Wesoło”, „Medycyna” oraz „Genetyka”.
„Anatomia człowieka” – to sekcja poświęcona poszczególnym układom i organom człowieka. Uczniowie dowiedzieli się tutaj między innymi jak szkielet i mięśnie wprawiają w ruch i utrzymują w pozycji pionowej ludzkie ciało. Poznali, jak działa serce i układ krwionośny, usłyszeli własne tętno, odkrywali zagadkową naturę mózgu i poznawali kręte zakamarki przewodu pokarmowego.
W dziale „Świat zmysłów” dzieci testowały wzrok, słuch, węch oraz dotyk. Oczarowały je iluzje optyczne, testery zapachu i równowagi oraz inne zadania pobudzające wszystkie zmysły.
W sekcji „Ekologia i energia” na przykładzie miniatur domów nasi uczniowie badali, jakiego rodzaju zasilanie i media są wymagane do ich prawidłowego funkcjonowania.
"Fizyka na wesoło” – była miejscem dla niezwykle aktywnych i kreatywnych. Dzieci zachwyciły się tu światem w krzywym zwierciadle, prześledziły drogę przebytą przez fale dźwiękowe, poznawały prawa fizyki żonglując piłeczkami. Dzięki technice „bluebox” ,,występowały” w prawdziwym filmie.
Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach edukacyjnych w laboratoriach pt.,, Słoniowa pasta”. W czasie zajęć przygotowywali pastę do mycia zębów dla słonia. Miała ona niezwykłą właściwość - sama powiększała swoją objętość!
Wszyscy uczniowie, podzieleni na grupy, przebywali w multimedialnej sali, gdzie zachwyciła ich interaktywna podłoga. Zabawa w ,,łapanie kwiatów” stała się hitem!
Wyjazd był bardzo udany zarówno pod względem dydaktycznym jak i wychowawczym. Dzieci były zachwycone, uśmiechnięte i nie chciały wracać. Zgodnie orzekły, że ,,była to najlepsza wycieczka pod słońcem”. Uczniowie stali się bogatsi o zdobytą wiedzę i nowe doświadczenia.
(Maria Pulka)
PRZEDSTAWIENIE BALETOWEW dniu 03.12.2012 r. dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych, na scenie kameralnej Centrum Sztuki IMPART obejrzały przedstawienie baletowe z cyklu: "Kraina Bajek".W programie przedstawienia zaprezentowano dwie bajki baletowe: "Dziadek do orzechów" i "Księżniczka na ziarnku grochu". Każda bajka była poprzedzona krótkim wstępem wygłaszanym przez aktora po to, aby dzieci zapoznały się z treścią bajki. W dalszej części przedstawienia bajki były opowiadane za pomocą muzyki, tańca, gestów i mimiki aktorów. Dzieci przyjęły przedstawienie z ogromnym zaciekawieniem, z wielką uwagą obserwowały to, co działo się na scenie. Nagradzały gromkimi brawami popisy taneczne i aktorskie występujących artystów, zwłaszcza uczestniczące w przedstawieniu dzieci.Było to nowe, ciekawe doświadczenie artystyczne dla naszych przedszkolaków i zarazem świetny prezent mikołajkowy.(Ewa Moskal)GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
W dniu 28.11.2012r. przedszkolaki Łukasz Bury, Hubert Okólski, Karol Sula oraz Karolina Zawadka ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach wzięły udział w XII Gminnym Konkursie Recytatorskim pt.: ”W wierszach gra muzyka”, które odbyło się w Publicznym Przedszkolu w Czernicy. Pani dyrektor przedszkola przywitała bardzo serdecznie uczestników konkursu oraz zebranych gości. Następnie przedstawiciele przedszkoli wylosowali kolejność recytowania wierszy. Dzieci bardzo chętnie i dumnie recytowały wiersze, które przygotowywały wcześniej z wychowawcami. Po występie czekała na dzieci niespodzianka: zabawy, tańce i słodki poczęstunek. Po burzliwych obradach członkowie komisji zdecydowali, że przyznają I miejsce każdemu przedszkolakowi. Pani dyrektor Publicznego Przedszkola w Czernicy wręczyła dyplomy oraz niespodzianki dla dzieci. Przedszkolaki wróciły do domu uśmiechnięte i dalej świętowały swój sukces.
(Joanna Borusiak)
PASOWANIE NA ZERÓWKOWICZA
W dniu 27.11.2012 r. w oddziale przeszkolnym 0 „a” odbyło się pasowanie na zerówkowicza.
Dzieci pięknie recytowały wierszyki oraz dumnie zaśpiewały piosenki. Podczas ślubowania dzieci powtarzały tekst pasowania za Panią Dyrektor, następnie zostały pasowane na zerówkowicza oraz otrzymały dyplomy, które potwierdziły tak ważny dla nich moment.
Po tak ważnym wydarzeniu na dzieci czekał bardzo słodki poczęstunek.
(Joanna Borusiak)
KONCERT PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
„Polska to wielki zbiorowy obowiązek!”
(C. K. Norwid)
Pod tym hasłem w dniu 21 listopada br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach wystąpili w uroczystym koncercie z okazji rocznicowych obchodów Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy uczestnicy, od najmłodszych przedszkolaków po szóstoklasistów, z wielkim zaangażowaniem przygotowali repertuar tradycyjnych utworów patriotycznych, takich jak: „Piechota”, „Serce w plecaku” czy „Ułani”. Klasa druga przypomniała piosenki z okresu II Wojny Światowej. Wysłuchaliśmy także współczesnych pieśni pisanych w latach 80.: „Mury” i „Żeby Polska była Polską”. Koncert w Nadolicach Wielkich był podsumowaniem konkursu, który odbył się w szkole w dniu 12.11.2012 r. Występowały całe zespoły klasowe oraz soliści. Wszystkie dzieci całym sercem śpiewały rytmiczne, marszowe utwory, często trzymając w rękach flagi narodowe. Z emocjami malującymi się na twarzach opowiadały o ważnych chwilach z historii Polski. Po występach pani dyrektor wręczyła pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Zaproszeni goście oraz rodzice byli świadkami niezwykłej lekcji patriotyzmu i historii zaprezentowanej przez najmłodsze pokolenie. Wielu słuchaczy śpiewało piosenki ze wzruszeniem razem z występującymi uczniami. Pomimo chłodów jesiennego listopada na sali panowała ciepła i uroczysta atmosfera.
Taka podniosła i ważna dla wychowania młodzieży uroczystość na stałe zagości w kalendarzu imprez środowiskowych organizowanych przez naszą szkołę.
(Anna Paszkiewicz-Worhacz)
Warsztaty przyrodniczo-ekologiczne w Borzygniewie
W dniu 15 listopada 2012 r. uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach wraz z nauczycielami pojechali na warsztaty przyrodniczo-ekologiczne do Ośrodka Sportów Wodnych w Borzygniewie. Ośrodek ten położony jest nad Zalewem Mietkowskim nieopodal Wrocławia i prowadzi ciekawe zajęcia przyrodnicze wraz z prezentacjami multimedialnymi dla uczniów Powiatu Wrocławskiego. Dla nas interesującą prezentację przygotował i poprowadził pan Radosław Sosnowski, który zapoznał nas z fauną i florą Parku Krajobrazowego „Dolina Bystrzycy” oraz wieloma ciekawostkami związanymi z niektórymi zwierzętami i roślinami.
Miłym akcentem były drobne prezenty dla każdego ucznia w postaci książeczki- kolorowanki, zawierającej informacje o wszystkich gminach Powiatu Wrocławskiego, a także breloczków i kredek. Ponadto nasi uczniowie mieli możliwość wykazania się zdobytą na warsztatach wiedzą rozwiązując test, a najlepsi zdobyli nagrody. Zwyciężczynią okazała się Gabrysia Popowicz z klasy 4, zdobywając 20 punktów z 24 możliwych, a kolejne miejsca zdobyły: Marta Kuryś z kl. 4 i Ewa Jakubiak z kl. 6.
Ukoronowaniem ciekawej wycieczki było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.
(Małgorzata Wilczyńska)
WYJAZD DO KINA
17.11.2012 r. uczniowie z klas 0-VI udały się do kina na film pt. "Hotel Transylwania”.
„Hotel Transylwania” to komedia animowana, jest to rodzaj filmu cieszący się wielką renomą wśród pasjonatów kina. Fabuła dzieje się naturalnie w tytułowym Hotelu Transylwania, w którym potwory odpoczywają w spokoju od wnikliwych oczu ludzi. Gospodarze hotelu to Hrabia Dracula i jego 118-letnia córka Mavis. Mavis, pomimo zaawansowanego wieku, nadal zachowuje się jak podlotek, buntuje się przeciwko obowiązkowym zasadom i efektywnie je łamie. Nie przestrzega również jednej z najważniejszych zasad obowiązujących w świecie potworów – nawiązuje kontakt z ludźmi. A to niesie ze sobą zgubne dla potworów skutki.
Po tak fantastycznym filmie dzieci udały się na ciepły posiłek do McDonald’a lub KFC.
(Joanna Borusiak)
KONKURS PLASTYCZNY "BARWY JESIENI"
W dniu 25 października 2012 roku w Szkole Podstawowej w Dobrzykowiach odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „Barwy jesieni”. Konkurs adresowany był do dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Tematyka konkursu nawiązywała do obecnej pory roku – jesieni. Prace konkursowe zachwyciły członków jury, ukazywały piękno jesieni. Wykonane były z niezwykłą starannością i pomysłowością rozmaitymi technikami plastycznymi. Na ogłoszenie wyników przybyły wszystkie dzieci biorące udział w konkursie wraz z ich opiekunami.
Wyniki konkursu:
1 miejsce:
Martyna Szeszuła2 miejsce:
Karol Sula3 miejsce:
Laura GierczakWyróżnienie:
Malwina Piotrowska, Hubert Okólski, Mateusz Jakubiak, Mateusz Stanek, Łukasz Bury, Pola Radwańska, Aleksandra Chudek, Nikola Kiczka.(Joanna Borusiak)
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Dnia 25 października 2012 r. odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników.
Najpierw uczniowie klasy V i VI przebrani w postaci z bajek (Kot w butach, Śpiąca Królewna, Baba Jaga, Kopciuszek, Czerwony Kapturek) porwali swoich młodszych kolegów w podróż pociagiem po krainie baśni. Zaprezentowali także najmłodszym w zabawny sposób rady, jak należy dbać o książki i historię powstawania książek.
Dzieci z I klasy ślubowały, że będą dbać o książki i czytać je z uwagą. Po przyrzeczeniu zostali włączeni w krąg czytelników. Na koniec podziękowali starszym uczniom za przygotowane przedstawienie, śpiewając piosenki.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które robił Adam Skołuda, w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY.
(Anna Horosiewicz)
LEKCJE PRZYRODY
NA TERENIE PARKU KRAJOBRAZOWEGO GÓR SOWICH
Pięknego jesiennego dnia, tj. 18.10.2012r., uczniowie kl. IV-VI brali udział w zajęciach terenowych na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich położonych w Sudetach Środkowych. Góry Sowie zbudowane są ze skał metamorficznych (gnejsów, migmatów) uważanych za najstarszą formację skalną w obrębie całych Sudetów.
Trasę wejść rozpoczęliśmy w Sokolcu, a następnie szlakiem górskim wyruszyliśmy, aby zdobyć część kulminacyjną Gór Sowich – Wielką Sowę (1015 m n.p.m)
Wędrując wyrównanym zboczem, poznawaliśmy dolnoreglową roślinność oraz lasy mieszane z płatami sztucznie wprowadzonej kosodrzewiny. Wśród bogatego drzewostanu dominowały świerki, jesiony, klony zwyczajne, olsze szare oraz wiązy górskie.
Dowiedzieliśmy się, że na tym obszarze występują gatunki roślin chronionych: cis pospolity, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, arnika górska, buławnik wielkokwiatowy, dziewięćsił bezłodygowy, lilie złotogłów, naparstnica zwyczajna, storczyk plamisty.
Podczas warsztatów mieliśmy możliwość usłyszenia odgłosów bytowania dzięcioła czarnego oraz dowiedzieliśmy się o zwyczajach zwierząt żyjących na tym terenie, tj. jeleni, saren lisów, dzików, sów włochatych, nietoperzy oraz muflonów sprowadzonych na przełomie XIX i XX w. ze Słowacji. Oczywiście mogliśmy się wykazać również swoją wiedzą zdobytą wcześniej na lekcjach przyrody. Panie przewodniczki opowiedziały nam o świadectwie dawnej działalności człowieka na dzisiejszym terenie parku związanej z górnictwem rud metali: srebra, miedzi, ołowiu, złota. Wzbogaciliśmy również naszą wiedzę z historii. Dowiedzieliśmy się, że w czasie II wojny światowej w zachodniej części Gór Sowich Niemcy – rękami więźniów – wykuli w skałach rozległy system sztolni Kompleksu „Olbrzym” w rejonie Walimia i pod Górą Osówką.
Stojąc na szczycie góry, pełni energii, weszliśmy na wieżę widokową, z której podziwialiśmy piękno krajobrazu naszych polskich gór niskich, a wiatr górski muskał nasze szczęśliwe twarze (nawet udało nam się zobaczyć panoramę Karkonoszy). Z ogromnym zadowoleniem i zdobytą wiedzą, pełni wrażeń, wróciliśmy szczęśliwie do naszych domów.
(Małgorzata Majak- Traczyk)
"CZERWONY KAPTUREK, KICHAWKA I GBUREK"
17 października 2012 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się do Wrocławskiego Teatru Lalek na spektakl pt. "Czerwony Kapturek, kichawka i Gburek".
Przed przedstawieniem przedszkolaki zwiedziły gmach teatru, obejrzały wystawy lalek, które występowały bądź wystepują w spektaklach.
"Czerwony Kapturek, kichawka i Gburek" to uwspółczesniona, żartobliwa i przewrotna wersja klasycznej baśni. Dzieci podczas przedstawienia mogły wzbogacić swoją wiedzę i słownictwo z zakresu edukacji teatralnej.
Przedszkolaki wróciły z wycieczki uśmiechnięte i zadowolone.
(Joanna Borusiak)
MECZ BRAZYLIA - JAPONIA
To było prawdziwe święto futbolu. I do tego na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, na którym na co dzień mamy przyjemność najczęściej śledzić rozgrywki polskiej ekstraklasy. Kto nie był - niech żałuje. My, to znaczy 62 uczniów naszej szkoły i 4 opiekunów, nie bacząc na niesprzyjającą 16 października aurę, dwoma autokarami wyruszyliśmy na wielkie widowisko.
Mecz Brazylia - Japonia to pierwsze od Euro 2012 spotkanie we Wrocławiu z gwiazdami światowego futbolu. Kaka, Neymar i Kagawa zrobili w Polsce wielki show, a Brazylijczycy wygrali 4:0.
Pierwszy gol padł już w 11. minucie po strzale Paulinho. 14 minut później z karnego bramkę zdobył Neymar, po to, żeby w 47. minucie strzelić trzeciego gola dla Brazylijczyków. Czwarty padł w 75. minucie po strzale Kaki.
Podczas gdy Brazylijczycy robili show na murawie, my - choć nieco zziębnięci i mokrzy - pokazywaliśmy innym kibicom, jak wygląda głośny, radosny, a zarazem kulturalny doping uczniów Szkoły Podstawowej z Dobrzykowic. Brylował oczywiście Borys z szóstej klasy, aczkolwiek byli wśród nas fani i fanki futbolu także z klasy pierwszej. Sąsiednie sektory zaraziły się od nas i powstała prawdziwa feta – nie da się ukryć byliśmy po stronie Canarinhos.
Po zakończonym widowisku, długo jeszcze pozostaliśmy na trybunach i skandowaliśmy nazwiska bohaterów spotkania. Następnie pełni wrażeń, nieco zachrypnięci wróciliśmy do swoich domów.
(Jarosław Jasiński)
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 12.10.2012 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Uczniowie klasy IV, pod okiem p. Jarosława Jasińskiego i p. Dariusza Madetko, zorganizowali przedstawienie, które w humorystycznej scence opisało typowy dzień z życia szkoły. Uczniowie w zabawnej formie podali instrukcje rozpoznawania uczniów i nauczycieli w szkole. Swój wkład w przedstawienie mieli również przedstawiciele poszczególnych klas naszej szkoły, którzy zaprezentowali zebranym gościom wiersze przygotowane specjalnie na tę okazję. O oprawę muzyczną i przygotowanie piosenek zadbała p. Anna Paszkiewicz-Worhacz.
Jeszcze raz życzymy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły owocnej pracy i sukcesów zawodowych!
(Dariusz Madetko)
"KONIK GARBUSEK"
Dnia 6 października 2012 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przedstawieniu Wrocławskiego Teatru Lalek pt. "Konik Garbusek".
Była to wzruszająca opowieść o losach małego chłopca Wani i jego przyjaciela Konika Garbuska, oparta na motywach starej rosyjskiej baśni. Dzieci oglądały spektakl z zapartym tchem, oczarowała ich także plastyczna strona przedstawienia oraz piękna muzyka.
W przyszłości na pewno chętnie pojadą do Wrocławskiego Teatru Lalek.
(Anna Kuberska-Męzik)
DYSKOTEKA
Dnia 02.10.2012 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka zorganizowana z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, z okazji Dnia Chłopaka. Udział w zabawie wzięli uczniowie klas IV-VI, o dobór muzyki zadbali Ewa Jakubiak i Daniel Błoniarczyk. Oprócz zabawy na sali gimnastycznej uczniowie przygotowali również poczęstunek w klasach, aby nabrać sił w przerwie na odpoczynek od tańczenia.
(Dariusz Madetko)
WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Dnia 28.09.2012 odbyły się demokratyczne wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego.Uczniowie klas IV-VI mogli poczuć namiastkę dorosłego życia, wybierając osoby, które ich zdaniem będą godnie reprezentowały interesy uczniów w życiu naszej szkoły. Po podsumowaniu głosów, przedstawicielami Samorządu zostali: Joanna Ślęzak (kl. V) - przewodnicząca RSU, Julia Owczarek (kl. VI) - zastępca przewodniczącej, Jan Kański (kl. IV) - sekretarz.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!
(Dariusz Madetko)
SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
Bezpieczeństwo dzieci to jeden z głównych celów pracy wychowawczej, dlatego 13 września dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I - VI mieli przyjemność spotkać się z przedstawicielem Komendy Policji. W bardzo przystępny sposób policjant zapoznał uczniów między innymi z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, uświadomił potrzebę jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, noszenia przedmiotów odblaskowych w nocy, uczulił słuchaczy na zachowanie ostrożności w stosunku do obcej osoby dorosłej. Dzieci oglądały film i odpowiadały na pytania. Na sam koniec dzieci z oddziałów przedszkolnych otrzymały w prezencie kamizelkę odblaskową.
Po wyjątkowo kształcącym i ciekawym spotkaniu z policjantem, każde dziecko rozumie już, dlaczego tak ważna jest znajomość tych rad. Wie, również jak zachować się w różnych warunkach zagrożenia oraz do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc w kryzysowej sytuacji.
Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
(Joanna Dzikowska)
NADSZEDŁ WRZESIEŃ
Nadszedł wrzesień, to znak, że rozpoczyna się nowy rok szkolny. Uczniowie przychodzą z głowami wypełnionymi pomysłami na lepsze oceny, z motywacją i chęcią do pracy, z zeszytami, książkami. Wiadomo, niektórzy woleliby „pobrykać” jeszcze na zielonych łąkach i bujać w obłokach, ale dzwonek wzywa nieubłaganie. Nauczyciele nie różnią się w tym podejściu od dzieci. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego to ważna chwila dla uczniów, rodziców i nauczycieli, a szczególnie dla pierwszoklasistów. Oni po raz pierwszy zasiądą w szkolnych ławkach, pierwszy raz dla nich zadźwięczy szkolny dzwonek.
Trzeciego września uczniowie naszej szkoły zebrali się przed szkołą. Najpierw wspólnie uczestniczyli we Mszy Świętej. Potem był uroczysty apel, na którym pani dyrektor powitała brać uczniowską i nauczycieli. Było krótkie przemówienie i pasowanie. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i pani dyrektor dokonała pasowania ich na uczniów naszej szkoły. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę dyplom i książeczkę. Tę uroczystą chwilę wszyscy będziemy długo pamiętać.
(Joanna Napieracz)