• 2023/2024

        • 2011/2012

        •  

          NIECH ŻYJĄ WAKACJE!!!

           

           

          Po raz ostatni zadźwięczał dzwonek - 
          śpiew, oklaski i wrzawa.
          A potem nagle wszystko zapada
          w ciszę tak wielką,
          że tylko słychać, jak brzęczy za szybą
          samotnej muchy skrzydełko.
          I już po wszystkim. I już składamy
          pióra, zeszyty i książki.
          Więc żegnaj, szkoło! Już milczy teraz
          klasa i pusty korytarz.
          Szkoło! Już nigdy nas nie powitasz!

           

          29 czerwca 2012 to upragniona data każdego ucznia (i nauczyciela). Czekaliśmy, czekaliśmy i w końcu są: WAKACJE.

          Ale po kolei: uroczystości zakończenia roku szkolnego rozpoczęła msza święta odprawiona przez naszego księdza proboszcza. Następnie odbył się uroczysty apel, na którym pani dyrektor w asyście wychowawców wręczyła świadectwa i nagrody najpierw wszystkim uczniom klasy VI, następnie najlepszym w nauce i zachowaniu z pozostałych klas, oraz tym, którzy zajmowali wysokie miejsca w różnych zawodach i konkursach, a było ich niemało.

          Apel uświetniła występem artystycznym klasa IV. Na koniec w pokazie tanecznym zaprezentowali się najmłodsi uczniowie naszej szkoły.

          Jeszcze tylko krótkie spotkanie w klasach z wychowawcami – odbieramy świadectwa i dwa miesiące wolne od szkoły.

          (Jarosław Jasiński) 

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY. 

           

           

          POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

           

                                             Dnia 28.06.2012r. odbyło się w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach uroczyste zakończenie roku w dwóch oddziałach przedszkolnych zerówki.

                         Dzieci wraz z nauczycielami przygotowały z tej okazji bardzo bogaty program artystyczny. Pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, które opowiadały, o tych wszystkich radosnych chwilach, jakie dzieci przeżyły w przedszkolu, ale także o nadchodzących wakacjach. Na uroczystość przybyli licznie rodzice, by podziwiać występy swoich pociech. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła wszystkim dzieciom dyplomy z życzeniami miłych, radosnych, pełnych przygód wakacji.

           

          (Ewa Moskal)

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY. 

           
           
           
          POŻEGNANIE UCZNIÓW KLASY VI I BAL ABSOLWENTÓW

           

                  Dnia 27 czerwca 2012 roku w remizie strażackiej w Nadolicach Wielkich miała miejsce uroczystość pożegnania 16 uczniów klasy VI naszej szkoły. Przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, oczywiście absolwenci, oraz delegacje innych klas. Część oficjalną rozpoczął tradycyjny polonez, po którym szóstoklasiści przedstawili blok artystyczny na który złożyły się piosenki, skecze, wiersze, nie zabrakło również podziękowań, kwiatów i symbolicznych serduszek.

                     Zwieńczeniem pożegnania był bal absolwenta, który upłynął pod znakiem zabawy, tańców i dobrej muzyki. Dobre humory dopisywały za sprawą przygotowanego przez rodziców poczęstunku.

           

            (Jarosław Jasiński) 

                                                                                                                                                                      

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY. 

           

           

          SUKCES UCZNIÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DOBRZYKOWICACH

           

                      W dniu 17.03.2012 r. troje bardzo utalentowanych uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach  wzięło udział w VI Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Eliminacje regionalne dla byłego województwa wrocławskiego odbyły się w Sali Widowiskowej MDK Wrocław-Krzyki. W konkursie, nasze wspaniałe trio: Aleksandra Żerdzińska, Olga Napieracz oraz Konrad Borkowicz z klasy IV, pod okiem nauczyciela muzyki p. Anny Paszkiewicz - Worhacz, za piosenkę „Moja Ojczyzna” otrzymało I nagrodę. Jury oceniało repertuar, wykonanie i interpretację tekstu. Prezentacja naszych uczniów wypadła znakomicie i podbiła serca fachowych sędziów.

                                                                                                                                         (Anna Paszkiewicz-Worhacz)

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY. 

           

           

          NIECH ŻYJE BAL…

                      Dzień 12 stycznia 2012 roku pozostanie na długo w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach dlatego, że tego dnia bawili się na corocznym  balu karnawałowym w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadolicach Wielkich. Zarówno klasy młodsze, jak i klasy starsze do zabawy porywała dyskotekowo-taneczna muzyka w wykonaniu dwóch  DJ-ów, śmieszne i dynamiczne konkursy oraz wesoły nastrój panujący wśród uczestników balu. Barwne i pomysłowe stroje karnawałowe dzieci przedstawiające: królewny, piłkarzy, kowbojów, Azjatki, roboty i inne postaci, stanowiły oprawę całości zabawy. Strudzeni tancerze mogli pokrzepić się poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców, a złożonym z ciast, napojów i owoców. Dodatkową atrakcją były nagrody w formie słodyczy za udział w  konkursach tańca na gazecie, przechodzenia przez tunel, tańca z balonem, pląsów i innych zabaw ruchowych.

                     Ach, jaka szkoda, że na następny bal przebierańców trzeba będzie czekać do następnego roku.

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY. 

           

           

           

          Wykorzystaj swoja szansę”

            Konferencja podsumowująca działania  zrealizowane w ramach projektu

          w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach.

           

                            W okresie od  1 grudnia 2009 r. do 30 listopada 2011 r.  w szkole realizowany był projekt finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego pt. „Program Rozwojowy Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach - Wsparcie uczniów w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych i opieki pedagogiczno-psychologicznej”. Działania realizowane w ramach projektu  podsumowane zostały na uroczystej konferencji zorganizowanej w Remizie OSP w Nadolicach Wielkich. W konferencji wzięli udział zaproszeni goście: władze Gminy Czernica, proboszczowie Parafii w Gajkowie i Chrząstawie Wielkiej, dyrektorzy szkół z terenu gminy, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach.

                         Konferencję prowadziła pani Anna Włodarczyk, dyrektor szkoły. W formie prezentacji multimedialnej przedstawiła działania zrealizowane w ramach projektu. Omówiła poszczególne przedsięwzięcia, ich cele, sposoby realizacji i osiągnięte rezultaty.

                         Prezentacja zawierała liczne zdjęcia z przeprowadzonych zajęć i zorganizowanych wyjazdów, które przywoływały wspomnienia przeżytych chwil u uczestników projektu i zainteresowanie zaproszonych gości.   W czasie spotkania nie zabrakło podziękowań ze strony uczniów i ich rodziców, za możliwość uczestnictwa w tak różnorodnych zajęciach i wielu atrakcyjnych wycieczkach. Głos zabrali również zaproszeni goście. Pan Stefan Dębski, Wójt Gminy Czernica, wysoko ocenił działania podejmowane w ramach projektu i pogratulował osiągniętych efektów. Ksiądz Wiesław Ciesielski w swoim wystąpieniu wyraził podziw dla młodych aktorów, za wspaniały spektakl i przejmujące przesłanie bożonarodzeniowe.

                        Konferencja była również okazją do zaprezentowania prac uczniów, wykonanych w ramach warsztatów: plastycznych, matematycznych, i przyrodniczo - ekologicznych. Wyeksponowane zostały również prace młodych „grafików komputerowych”.

                      Uroczyste spotkanie uświetnione zostało widowiskiem „Do Betlejem nie jest tak daleko” przygotowanym przez uczestników warsztatów teatralnych - uczniów klasy II i IV  ,,wzmocnionych” aniołkami i diabłami z kl. I. Dostarczyło ono widzom wielu wzruszeń i pobudziło do refleksji. Wszystkich zachwycił wysoki poziom przedstawienia. Nie były to typowe jasełka, a nowoczesny w treści i formie, multimedialny spektakl, od scenariusza począwszy, a skończywszy na scenografii. Misterium odnosiło się nie tylko do cudu narodzenia Pana w betlejemskiej szopie, ale również do Genesis, Stworzenia Świata, scen w Raju, zwycięstwa zła i jego opanowania świata. Były więc tańczące anioły w Raju, falujące w migocącym świetle kolorowe woale, radosne życie Adama i Ewy, „nieziemska” muzyka  w wykonaniu Enya, a wreszcie zmiana nastroju - niespokojna muzyka i podstępny  taniec diabłów … .  A wszystko to na tle multimedialnych scen wyświetlanych na dużym ekranie. Na uwagę zasługuje też świetna recytacja, często bardzo trudnych, poważnych kwestii oraz wspaniały śpiew. Kolędy w wykonaniu Oli Żerdzińskiej - rodzący się talent wokalny, Olgi Napieracz, Konrada Borkowicza, Kasi Graby, Jasia Czekiela ..., na długo pozostaną w naszej pamięci. Wszystkie wydarzenia  związane z narodzeniem Jezusa przeplatane były  scenami z życia zwyczajnej, współczesnej rodziny. Przesłanie sztuki zawierało się w słowach „Do Betlejem nie jest tak daleko”. W klimacie oczekiwania na ten najważniejszy w roku wieczór rozgrywają się małe i duże ludzkie dramaty. Samotność, pogoń za pieniędzmi, zaburzenie roli rodziny, problemy, z którymi boryka się dzisiejszy człowiek.  Ludzie coraz mocniej zaczynają wypaczać właściwy charakter Świąt Bożego Narodzenia.

                        Ukazane w widowisku zetknięcie narodzin Jezusa z zagubioną przez współczesnych ludzi umiejętnością okazywania uczuć najbliższym, szczególnie własnym dzieciom, zmusiło do zastanowienia się nad postępowaniem wobec własnego potomstwa niejedną osobę na sali.

          Głęboko poruszające były słowa:
          Pragnąłem rodziców a dostałem zabawkę,
          Pragnąłem rozmowy, a dostałem telewizor ...,

          i przejmująco brzmiąca kolęda, w wykonaniu Oli Żerdzińskiej i Konrada Borkowicza:

          “Gdzie jest nasze Betlejem?
          Nasze polskie Betlejem?”

                     A przecież „Do Betlejem nie jest tak daleko... Ono jest na odległość ludzkiego serca, ... na odległość otwartych szeroko ramion, ... na odległość dłoni otwartej. Betlejem jest blisko. Każdego dnia możesz tu dojść.”  i chwała najmłodszemu pokoleniu ze Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach, że potrafiła nam to, w tak przejmujący i trafiający w serce sposób, przekazać.

                                                                                   

                                                                                                                                  (Maria Pulka, Lidia Korbut - Krzyżanowska, Anna Włodarczyk)

           

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY.         

           

           

           

           „Szklany Świat” krośnickich bombek

                  

                           5 grudnia 2011 r. uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej w Dobrzykowicach odwiedzili Spółdzielnię Socjalną "Szklany Świat" Bombki w Krośnicach koło Milicza.

                       Wytwarzane są tam szklane ozdoby choinkowe tradycyjną metodą. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję oglądać ręcznie wykonywane bombki. Zaznajomili się z procesem produkcyjnym od rozgrzewania szkła, wydmuchiwania odpowiednich kształtów po zdobienie. Poznali ciekawą technikę zdobienia decoupage, którą wykorzystuje się również do ozdabiania przedmiotów ze szkła, drewna czy metalu. Zwiedzili galerię ozdób choinkowych. Podczas warsztatów, pod okiem wykwalifikowanej kadry, uczniowie ozdabiali bombkę według własnego pomysłu. Dzieci były bardzo przejęte pracą, każde chciało, aby jego bombka była najładniejsza i pięknie błyszczała.  Na zakończenie pobytu w Spółdzielni, każdy uczestnik otrzymał pięknie malowaną bombkę ze swoim imieniem.                                                                                

                       W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Sanktuarium Świętej Jadwigi w Trzebnicy. Ojciec przewodnik w ciekawy sposób przybliżył im historię tego miejsca i  pokazał relikwie Świętej Jadwigi. Wszystkim bardzo podobała się wizyta zarówno w Fabryce Bombek, jak i  w Sanktuarium.                                                                                        

                     Ta wycieczka była prawdziwym wyzwaniem dla pierwszaków. Rano pełni niepokoju wyruszali w  podróż, a późnym popołudniem trochę zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.

           

          (Joanna Napieracz)

                                                                

                                                                                                                                                                                                                 

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY.         

           

           

           

          Pasowanie na Zerówkowicza

           

                      8 listopada 2011 r. w Szkole Podstawowej w Dobrzykowicach odbyło się uroczyste Pasowanie na Zerówkowicza dzieci z oddziałów przedszkolnych. Na tę ważną w życiu naszych przedszkolaków uroczystość zostali zaproszeni: pani dyrektor, rodzice, dziadkowie i inni członkowie rodzin.
                    Dzieci pięknie przywitały zebranych na sali gości i zaprosiły do obejrzenia przygotowanej przez nich części artystycznej. Milusińscy dali wspaniały występ nagrodzony gromkimi oklaskami wszystkich gości. Następnie dzieci zostały zaproszone do złożenia aktu ślubowania. Pani dyrektor przewodniczyła ceremonii ślubowania i dokonała aktu pasowania na Zerówkowicza.
                      Na zakończenie tej uroczystości pani dyrektor złożyła dzieciom życzenia i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Dzieci odwdzięczyły się za to pięknie wykonaną piosenką.

                                                                                                                                                                                                               

                                                                                                                                                                                                 (Anna Fudała)

           

              Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY.         

           

          Pasowanie uczniów klasy I na czytelników

           

                          W środę 26 października uczniowie klasy I stali się czytelnikami. Najpierw odbyło się przedstawienie, w którym brały udział uczennice z klasy V i VI. Spektakl przekonał nas, że warto czytać książki, ponieważ to one nas uczą, doradzają, rozśmieszają, a także przenoszą czytelników w bajkowy świat. Książka grana przez Dominikę Marzec z kl. V przekazała nam zasady szanowania książek:

           

          "Nie pisz i nie rysuj na moich kartach,
          Bowiem wkrótce będę prawie nic nie warta.

          Nie zaginaj rogów, używaj zakładki,
          Na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.

          Kiedy moje kartki wyrwiesz i wyrzucisz,
          Wiedz, że wtedy nigdy do nich nie powrócisz.

          Gdy się ze starości zacznę rozlatywać,
          Spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.

          Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami,
          To ci będę służyć całymi latami".

           

           

                           Następnie nastąpiło pasowanie na czytelnika. Uczniowie pierwszej klasy złożyli przyrzeczenie:

          My uczniowie pierwszej klasy
          Tobie, Książko, przyrzekamy,
          że szanować Cię będziemy,
          krzywdy zrobić Ci nie damy.

          Obowiązków czytelnika
          będziemy przestrzegać pilnie
          i z Twych rad i Twych mądrości
          korzystać od dziś usilnie!
          Przyrzekamy!

           

                         Pani bibliotekarka Anna Horosiewicz pasowała dzieci zakładką, a pani dyrektor wręczała dyplomy i książki na pamiątkę tego wydarzenia.

           

          (Anna Horosiewicz)

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY.

           

           

          Dzień Nauczyciela

           

                        14 października to Święto Edukacji Narodowej, pospolicie zwane Dniem Nauczyciela. Z okazji tego święta w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy IV i V. Było wesoło. Organizację spektaklu zawdzięczamy panu Dariuszowi Madetko, a oprawę muzyczną pani Annie Paszkiewicz- Worhacz.

                        Pani dyrektor złożyła życzenia nauczycielom i podziękowała za trud, który wkładają  w wychowanie młodego pokolenia.

           

          (Anna Horosiewicz)

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY.

           

           

          Dyskoteka szkolna

           

                          W czwartek  (13 października) w naszej szkole odbyła się dyskoteka dla klas IV-VI  z okazji Dnia Chłopaka. Przyszło wiele osób, które bawiły się radośnie. Teraz czekamy na następną zabawę.

           

           

          Wybór Samorządu Szkolnego

           

                          W poniedziałek 26 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Swój głos można było oddać na podane osoby: Jakub Graba, Aleksandra Kramarz, Anna Leszczyńska, Olga Napieracz, Julia Owczarek, Joanna Ślęzak.

                           Przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Julia Owczarek. Zastępcami:  Aleksandra Kramarz i Joanna Ślęzak. Gratulujemy i liczymy na owocną współpracę.

          (Anna Horosiewicz)

           

                        TEATR W SZKOLE

           

                       Dnia 20 września 2011 r. w naszej szkole odbyły się dwa  przedstawienia wystawione przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.

                       Pierwsze pt. „Przygody smoka Emila”  oglądali uczniowie kl. 0 – III.   Spektakl opowiadał historię młodego smoka Emila, który zagubiony podczas podróży z Mamą Smoczycą nie potrafił się odnaleźć w nowych warunkach. Spotkał jednak Marysię. Mądra dziewczyna przestrzegała smoka przed rozmową z nieznajomymi ludźmi, przed zabawą z ogniem i prądem, przed środkami toksycznymi.Uczyła go również podstaw ruchu drogowego. Emil szczęśliwie wrócił do domu bogatszy o niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, które pozwolą mu bezpiecznie odnaleźć się w realiach otaczającego go świata. 

                        Na drugie przedstawienie pt. „Szkolna elita” przyszli uczniowie kl. IV-VI. Z powodu niskiego statusu materialnego i ambitnego podejścia do nauki Bogusia nie była akceptowana przez klasę, a jej jedynym przyjacielem był pamiętnik, któremu wyżala się na swój los. Zapatrzona w zmanierowaną nastolatkę Agatę, marzyła, by pewnego dnia się z nią zaprzyjaźnić. Kiedy więc pojawiła się szansa, by dostać zaproszenie na jej urodziny, Bogusia – za namową Papaja – postanawia zmienić oceny Agaty na lepsze. Niestety została przyłapana przez nauczyciela, dziewczyna całą winę wzięła na siebie, budząc tym samym wyrzuty sumienia u Papaja. Chłopiec za to postanowił zmienić swoje postępowanie, przeprosił Bogusię i wyjaśnił nauczycielowi, co zaszło. Od tej chwili zaczęła się ich przyjaźń.   Ten spektakl niósł przesłanie, że w człowieku najważniejsze jest jego usposobienie, a nie ubiór, a także iż zawsze można zmienić się w osobę dobrą i wartościową. 

           

          (Anna Horosiewicz)

            

                       Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY. 

          ***************************************************************************************************************

           WYCIECZKA DO DOLINY BOBRU

           

                       17 września pojechaliśmy na wycieczkę do ośrodka edukacyjnego w Sobieszowie. Tam oglądaliśmy prezentację dotyczącą walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Następnie dołączył do nas przewodnik. Zwiedzaliśmy elektrownię wodną i zaporę w Pilchowicach. Poznaliśmy sposób pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych i obejrzeliśmy historię tego miejsca na obrazach. 

                      Później pojechaliśmy do Siedlęcina, tam zwiedzaliśmy obronną wieżę mieszkalną z początku XIV w., będąca najlepiej zachowanym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Oglądaliśmy pomieszczenia, w których kiedyś mieszkali rycerze i podziwialiśmy malowidła zdobiące ściany. Weszliśmy także na Wzgórze Krzywoustego i zachwycaliśmy się krajobrazem z wieży widokowej rozciągającym się na Pogórze Izerskie oraz Jelenią Górę. Spacerując trasą edukacyjną wzdłuż Doliny Bobru, doszliśmy do schroniska Perła Zachodu. Tam przewodnik opowiedział nam legendę, która głosi, że gdy para zakochanych złoży przysięgę małżeńską na marmurowej wieży schroniska, to będą się kochać do śmierci. 

                       Po odpoczynku i zakupieniu pamiątek wróciliśmy do domów. To była fantastyczna i pełna wrażeń wycieczka.

            

                        Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY.

           

          *********************************************************************************************************************************************

          ZAJĘCIA EDUKACYJNE W MYŚLIBORZU

           

                   Dnia 06.09.2011 r. uczniowie naszej szkoły wyjechali na zajęcia przyrodniczo – ekologiczne do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu.            

                    Program zajęć obejmował zajęcia laboratoryjne i terenowe, podczas których - uczniowie pod opieką pedagogów - zajmowali się: wyjaśnieniem procesów zachodzących podczas fotosyntezy, poznaniem sensu jej przebiegu, poszerzaniem wiedzy przyrodniczej poprzez obserwacje organizmów wodnych, rozpoznawaniem gatunków zamieszkałych w rzekach i zbiornikach, kształtowaniem właściwej postawy proekologicznej, omówieniem nakazów i zakazów dotyczących terenów chronionych (rezerwatu przyrody), poznaniem podstawowych pojęć z zakresu ochrony środowiska.

                   Uczniowie robili m.in. "miksturę" z bukszpanu, piasku, alkoholu, wody i benzyny, a także łowili w strumyku małe bezkregowce i oglądali je pod mikroskopem.

               Dzieci podczas spaceru Wąwozem Myśliborskim nabywały również umiejętności rozpoznawania gatunków roślin, drzew i krzewów. Zajęcia rozbudzały pasje poznawania świata przyrody i odkrywania reguł nim rządzących poprzez doświadczenia i prowadzenie bezpośrednich obserwacji.  

                   Wyjazd finansowany był ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

           

              Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce: ALBUM FOTOGRAFICZNY.