Wizyta specjalisty ochrony środowiska
Zaraz po Dniu Ziemi gościła w naszej szkole Pani Małgorzata Dąbrowska - specjalista ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Gminy Czernica. Pani Małgorzata opowiedziała o wpływie zanieczyszczeń na ekosystem leśny, przypomniała o konieczności prawidłowej segregacji odpadów, opowiedziała też na czym polega praca urzędnika w zakresie ochrony środowiska. Pochwaliliśmy się naszym projektem ekologicznym Blisko drzew, dzięki któremu poznaliśmy drzewostan najbliższej okolicy i przeprowadziliśmy wiele ciekawych działań ekologicznych. Teraz wiemy, że cała społeczność lokalna powinna dbać o środowisko.
SPRZĄTANIE ŚWIATA I POSADZENIE DRZEW
Sprzątanie Świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest edukacja, promowanie segregacji oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ na nasze środowisko. W tym roku szkolnym przebiegało pod hasłem Myślę, więc nie śmiecę. Klasa III ,,e nie tylko zbierała śmieci wokół szkoły, ale także posadziła trzy sosenki koło placu zabaw. Zadaniem klasy jest opieka nad tymi sadzonkami.
CIEKAWE LEKCJE PRZYRODY
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt. ,, Jesień i kłusownictwo ,
,,Choroby drzew oraz podziwiały w atlasach, oraz filmikach edukacyjnych piękne pomniki i rezerwaty przyrody, znajdujące się na terenie Polski min.jednego z najstarszych dębów ,rosnących na terenie leśnictwa Bartków - ,,Dąb Bartek, Białowieski Park Narodowy oraz Tatrzański.JESTEŚMY EKOLOGICZNI
Uczniowie przygotowali również przyjazną ekozabawkę z surowców wtórnych.
ZAKOŃCZENIE PROJEKTU PRZEDSTAWIENIE EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZE
W poniedziałek 25 kwietnia odbyło się przedstawienie ekologiczno-przyrodnicze zorganizowane przez klasę III ,,e pod hasłem ,, Leśna szkoła dzieci woła.
Nasze lasy są w ciągłym niebezpieczeństwie, dlatego powinniśmy większą uwagę poświęcać ochronie przyrody.
Dzisiaj klasa 2E miała spotkanie ze strażakiem w ramach działań z projektu Blisko drzew. Pan Marcin opowiedział nam jak dbać o drzewa w lesie oraz jak dbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dowiedzieliśmy się co to jest młodnik, wiemy co robić, gdy w lesie zauważymy pożar. Okazuje się, że strażacy tak jak każdy z nas muszą dbać o ochronę lasu i drzew. Pomagają leśnikom dbać o las, a nawet w ramach różnych akcji społecznych sadzą nowe drzewa.
Taka lekcja to zupełnie inne spojrzenie na kwestię ochrony drzew i dbania o przyrodę. Dobrze, że mogliśmy w niej uczestniczyć.Z okazji Dnia Ziemi klasy 2e i 2d wyruszyły na wycieczkę ekologiczno przyrodniczą do Szkoły Leśnej w Bielawie. W tym pięknym miejscu w otoczeniu gór i lasów uczyliśmy się jak dbać o przyrodę i jej mieszkańców. Nasz przewodnik, Pan Józef, z wielką pasją opowiadał nam o lesie, drzewach, roślinach, które mamy pod nogami. Szukaliśmy też różnych owadów pod korą drzew i w ściółce leśnej. Na koniec braliśmy udział w spotkaniu z pszczelarzem. Co nas tylko upewniło w przekonaniu, że przyroda to nasz wielki skarb, bez dbania o nią i sadzenia nowych drzew i roślin, człowiek sobie nie poradzi w przyszłości. To był bardzo pouczający wyjazd, na długo zostanie w naszej pamięci.
Opracowała: Katarzyna Hałubek-Głuchowska
W ramach projektu „BLISKO DRZEW” w bibliotece szkolnej na tablicy pojawiło się specjalne DRZEWO ŻYCZEŃ. Na karteczkach w kształcie liści różnych drzew uczniowie wpisywali tytuły książek lub serii książek, które chcieliby przeczytać. W miarę możliwości finansowych biblioteka realizuje zakup wymarzonych książek. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wiele z podanych tytułów udało się zakupić.
Wycieczka do Janikowa na ścieżkę przyrodniczą Lasów Państwowych
8 kwietnia uczniowie klasy 2 b i 3 d wzięli udział w lekcji przyrody na ścieżce przyrodniczej w lasach w Janikowie. Pani Leśnik Małgorzata opowiedziała o ochronie drzew, wytłumaczyła na czym polegają wycinki i dokładnie wyjaśniła jak wygląda praca leśnika w terenie. Pod jej bacznym okiem uczniowie poznawali drzewostan lasu prowadząc obserwacje przyrodnicze. Po zajęciach w terenie przy ognisku podzieliliśmy się naszymi wrażeniami z wycieczki do lasu.
Dzień wiosny klasa 2 a i 2b
21 marca klasa 2a i 2b uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych „ Wyjątkowe drzewo – pomnik przyrody”. Oglądaliśmy prezentacje o majestatycznych drzewach, które są pomnikami przyrody. Dowiedzieliśmy się też, że w naszej gminie znajdują się również takie okazy. Lista pomników przyrody gminy Czernica liczy 6 drzew. Najwięcej - aż 4 w pobliskiej wsi Łany, wszystkie drzewa posiadają na pniach tabliczki z imionami piastowskich władców. Po zajęciach wykonaliśmy plastyczne wydzieranki przedstawiające drzewa.
W roku szkolnym 2021/22 nasza szkoła przystąpiła do Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla Wszystkich”, realizujemy, stworzony przez nauczycieli naszej szkoły, projekt edukacyjny „Blisko drzew”. Projekt będzie polegał na organizacji działań proekologicznych na temat wartości drzew z życiu człowieka. Działania będą uwrażliwiały uczniów na potrzebę ochrony przyrody i kształtować aktywną postawę na rzecz środowiska lokalnego. Będziemy na bieżąco relacjonować nasze działania.
W październiku uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej zbierali różne liście, suszyli je i wklejali na kartki. Następnie poszukiwali informacji i ciekawostek o drzewach korzystając z różnych źródeł informacji (Internet, encyklopedie, albumy przyrodnicze). Dokonując selekcji wiadomości tworzyli krótkie opisy. W ten sposób powstały piękne uczniowskie zielniki drzew liściastych. Uczniowie stwierdzili, że poszukiwanie i kolekcjonowanie liści jest fascynującym zajęciem. Teraz, dzięki liściom pojedynczym lub złożonym, potrafią lepiej rozpoznawać gatunki drzew z najbliższej okolicy. Zielniki dostarczyły wiedzy o drzewach i były wspaniałą badawcza przygodą! Uczniowie przekazali zielniki starszym przedszkolakom, pomogą im odkrywać świat przyrody!
Pozostałe zdjęcia można obejrzeć w albumie fotograficznym (link poniżej)
Kilka dni temu, tj. 26 listopada 2021r. gościliśmy w naszej szkole panią Julię Barczyk z Zakładu Ekologii Behawioralnej Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, która opowiadała nam o Puszczy Białowieskiej.
Puszcza Białowieska to unikalny na skalę europejską kompleks leśny położony na pograniczu Polski i Białorusi. Jest to jedyny fragment lasu Niżu Europejskiego, który przetrwał do dziś w formie niezmienionej przez człowieka. Puszcza Białowieska charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną strukturą warstwową i różnymi typami zbiorowisk leśnych, takimi jak grądy – wielogatunkowe lasy liściaste z przewagą grabów i dębów, czy łęgi – związane z wodami płynącymi. Rosną tu olchy, dęby, topole, wierzby, wiązy, jesiony. Szczególną rolę w Puszczy pełnią drzewa martwe, powalone. Stanowią one bowiem siedlisko dla wielu gatunków bezkręgowców, grzybów i innych organizmów. Bogactwo gatunkowe jest tu ogromne.
Podczas spotkania uczniowie klasy 3d i 5a mogli się poczuć tak jakby sami znaleźli się w samym środku Puszczy oglądając sfilmowane sceny z życia jej mieszkańców . Podziwiali wilka, który, jak się okazało, chwilę wcześniej biegł za stadem jeleni, dzięcioła karmiącego młode w gnieździe, żerującego dzięcioła trójpalczastego i żubra czochrającego się o pień drzewa. Uczniowie dowiedzieli się jak dużą rolę w puszczy odgrywają wykroty, jak kwitnie czosnek niedźwiedzi, jakie kolory mogą przybierać śluzowce i czym są kuźnie. Mogli też na własne oczy zobaczyć, a nawet dotknąć miękkie pióra sowy, dzięki którym te tajemnicze ptaki poruszają się nocą niemal bezszelestnie, polując na niewielkie gryzonie. Przekonali się jak twarde i sztywne są sterówki ogona dzięcioła dużego, służące mu jako podpora podczas żerowania na pniu drzewa, jak maleńkie są jaja strzyżyka i, że pełzacz leśny buduje gniazda pod odstającą korą obumierających drzew.
Zajęcia były bardzo ciekawe i sprawiły, że i my chętnie wybierzemy się do lasu aby przeprowadzić własne obserwacje przyrodnicze.
Klasa 3 d i 3b wybrały się do Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.
W drodze na Ślężę uczniowie obserwowali drzewostan parku, a po powrocie stworzyli, z wykorzystaniem technik komputerowych, zielniki o drzewach.
Uczniowie klasy 2 a na zajęciach technicznych stworzyli makiety lasu „Las blisko nas” z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.
Klasa 2e poznawała drzewa w różnych porach roku. Uczniowie na zajęciach opisywali pory roku poprzez zmiany zachodzące w przyrodzie z drzewami. Na zajęciach plastycznych wykonały piękne czterostronne drzewa na wzór pór roku.