• Gminny Konkurs Recytatorski PEGAZIK

•          Kontakt z literaturą piękną niewątpliwie wzrusza, zachwyca, skłania do myślenia, staje się inspiracją do penetrowania zakamarków własnej duszy. Stanowi niezapomnianą magiczną ucztę słowną, której uczestnicy przeżywają świat w niezwykły dla siebie sposób, doświadczając mądrości, piękna i dobra.

Uczniowie naszej szkoły, którzy 7 marca wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim, udowodnili, że są świadomymi odbiorcami literackich tekstów.

Utożsamiają się z bohaterem lirycznym, potrafią oddać jego emocje, przemyślenia, odzwierciedlić barwą oraz intonacją głosu problem zaakcentowany w tekście. Literacka wrażliwość uczestników wprawiła Jury w zachwyt. Grono  oceniających w napięciu wysłuchało młodych ludzi oraz jednogłośnie uznało, iż poziom merytoryczny uczestników był bardzo wysoki i dość wyrównany.

Wyłoniło trzech finalistów w dwóch kategoriach. Wśród nich znalazły się uczennice klas siódmych naszej szkoły Hanna Pacura i Maja Dropińska, których przekaz był  bardzo osobisty, przez co poruszający i niezwykły. Przyznano również wyróżnienia, z których jedno otrzymał uczeń naszej szkoły Kajetan Kasprzak. Uczennice klas siódmych będą wraz z innymi finalistami reprezentować naszą gminę w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Kłodzkim Ośrodku Kultury.

Warto również dodać, iż eliminacje gminne miały miejsce w Bibliotece Publicznej w Ratowicach, w której przyjęto  gminną społeczność szkolną otwarcie i serdecznie. Była wymiana doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji oraz pyszny, słodki poczęstunek.

Agnieszka Stefanek

Dorota Król - Łapiak

• Umowa o współpracę z AWF we Wrocławiu

6 marca  nasza Placówka oficjalnie rozpoczęła współpracę z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Jej efektem mają być wspólne działania w zakresie działalności badawczej, dydaktycznej, rozwoju, organizacji i promocji.

Porozumienie o wzajemnej współpracy podpisali Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu Prof. dr hab. Andrzej Rokita oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzykowicach – mgr Dorota Ćmikiewicz.

Trzymamy kciuki za owocną współpracę!

• Szkolny Konkurs Recytatorski

•    22 lutego uczniowie naszej szkoły zaprezentowali własne interpretacje fragmentów prozy i wierszy podczas Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, który został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach – Starsi i Młodsi.

W pierwszej kategorii wystąpili uczniowie klas 4 – 6, w drugiej – uczniowie klas 7 – 8. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny – opanowali na pamięć długie fragmenty tekstów, zwłaszcza prozy, mieli piękną dykcję, wspaniałą intonację głosową tekstów. Jury przyznało nagrody w dwóch wymienionych kategoriach oraz wyznaczyło łącznie 6 osób, które będą reprezentować naszą szkołę podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego ,, Pegazik”.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu.

Agnieszka Stefanek

Dorota Król - Łapiak

• OTWARTE GŁOWY - konferencja o nowoczesnej edukacji

• W minioną sobotę- 17 II specjalistki z naszej szkoły- Psycholożka Katarzyna Zawadzka-Babiarczuk, Pedagożka Anna Chłopek i Pedagożka specjalna Natalia Worhacz uczestniczyły w konferencji „Otwarte głowy” gromadzącej szereg znanych osób, angażujących się w zmiany w polskim systemie oświaty. Otworzył ją Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka Jan Gawroński, a całość prowadził znany dziennikarz Piotr Jacoń. W konferencji wzięła udział także Ewa Skrzywanek, nowa Dolnośląska Kurator Oświaty. Wśród prelegentów byli: Janina Bąk, szerzej znana pod pseudonimem Janina Daily – znana statystyczka, blogerka i influencerka; Maciej Makselon – polonista, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Przemysław Staroń – psycholog i kulturoznawca, wykładowca SWPS oraz Nauczyciel Roku 2018.

Dyskusja dotyczyła potrzeby zmian w polskiej szkole, zadbania w niej o każdego ucznia, uwrażliwienia na potrzeby młodzieży w obecnych czasach, różnorodność, a także tego, jak wzmacniać wiarę w siebie młodzieży w systemie edukacji.

• Warsztaty teatralne w klasie 4b

• Prowadzącym warsztaty był reżyser teatru dziecięcego Mateusz Szemiel. Uczniowie mieli możliwość rozwijania umiejętności interpersonalnych, uczyli się pracy w grupie, wyrażania uczuć, improwizacji oraz świadomości własnego ciała. Tematem przewodnim była tolerancja i życzliwość wobec inności.

Nowa galeria Warsztaty teatralne w klasie 4b została dodana do albumu fotograficznego

• Bal karnawałowy

• Dnia 8 lutego w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy. Finaliści Konkursu na najpiękniejszy strój karnawałowy to:

klasy 4-5
            Bartosz Kłapkowski