Dnia 17 listopada uczniowie klasy trzeciej a , b i e oraz czwartej a, b i d wraz
z opiekunami pojechali na trzydniową wycieczkę do Warszawy w ramach programu ,,Poznaj Polskę”. Grupa liczyła wraz z nauczycielami 108 osób.
Wcześnie rano, bo o godz. 5:15 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć dwoma autokarami w kilkugodzinną podróż. Po przyjeździe do stolicy naszego kraju spotkaliśmy się z przewodnikami.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od zwiedzania zabytków Starego Miasta, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Pani przewodnik opowiadała uczniom, że podczas II wojny światowej pomnik runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku Królewskim, gdzie można ją oglądać do dnia dzisiejszego.
Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski, by podziwiać piękno zabytkowego budynku. Potem przeszliśmy się na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Jest ona jedną z najstarszych świątyń Warszawy. W środku zobaczyliśmy Kaplicę kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Po środku placu widzieliśmy pomnik Warszawskiej Syrenki. Niedaleko mieści się restauracja ,,Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna tego legendarnego potwora. Potem poszliśmy zobaczyć Barbakan. Jest on jedną z kilku tego rodzaju budowli w Europie. Przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta widzieliśmy Pomnik Małego Powstańca. Z Placu Zamkowego weszliśmy na jedną z najbardziej znanych ulic stolicy, kryjącej w sobie wiele zabytków - Krakowskie Przedmieście. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego. Dużą atrakcją okazały się multimedialne „Ławeczki Chopina”, na których wystarczyło nacisnąć guzik, aby usłyszeć wybrany fragment utworu. Wracając, wstąpiliśmy na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na Placu Defilad oglądaliśmy Grób Nieznanego Żołnierza oraz zmianę warty.
Kolejnym punktem naszego programu był Pałac Kultury i Nauki. Wjechaliśmy windą na 30 piętro pałacu i przy bardzo dobrej widoczności podziwialiśmy panoramę Warszawy.
Pełni wrażeń po pierwszym dniu w stolicy udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do Obiektu Hotelowego ,, Patron”, znajdującego się 15 km od centrum.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie. To jeden z najważniejszych budynków w Polsce. Kiedyś mieszkali w nim królowie, teraz każdy może go zwiedzać - zobaczyć piękne sale, drogocenne przedmioty, a także zdobyć wiele ciekawych i cennych informacji dotyczących historii.
Z zamku pojechaliśmy wraz z przewodnikami do Muzeum Wojska Polskiego. Zwiedzaliśmy wystawę plenerową, w której uczniowie podziwiali ogromne armaty, samoloty i pojazdy z II wojny światowej. Potem udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie robiliśmy wspólne zdjęcia przy pomniku Fryderyka Chopina.
Podczas wycieczki oglądaliśmy również piękny Pałac w Wilanowie - perłę polskiego baroku wzniesionej dla króla Jana III Sobieskiego. Do pałacu prowadził nas 75-metrowy świetlisty tunel, w którym rozbrzmiewa muzyka klasyczna. Wszyscy podziwialiśmy przepiękne iluminacje. Następnie udaliśmy się na obiadokolację i nocleg.
Trzeciego dnia pobytu w stolicy pojechaliśmy do Centrum Kopernika. Jest to interaktywna wystawa, na której znajduje się około 450 eksponatów. W "Koperniku" wszystkiego można było dotknąć, przekręcić, sprawdzić, czasem nawet podskoczyć, aby uruchomić eksponat. Tutaj każdy poczuł się jak badacz i odkrywca.
Ostatnim punktem naszej wizyty w Centrum Nauki Kopernik było planetarium „Niebo Kopernika” i projekcja filmu 2D ,,Ziemia, Księżyc i Słońce”. Film opowiadał o gwiazdozbiorach, podróżach kosmicznych i lądowaniu na Księżycu. Z filmu uczniowie dowiedzieli się dokładniej, dlaczego Słońce świeci, skąd biorą się codzienne zjawiska takie jak dzień i noc, fazy Księżyca i pory roku, a także na czym polegają te mniej codzienne, jak zaćmienia.
Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy Bibliotekę Narodową, w której podziwialiśmy piękne Ogrody Uniwersyteckie.
Na tym zakończyła się nasza cudowna i pełna ważeń wyprawa do stolicy Polski.
Do szkoły wróciliśmy na godz. 21.00 bardzo zadowoleni i zmęczeni. Zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc i zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Rodzice naszych uczniów powitali nas ,, Chlebem i solą”.
Alina Szatny